Voor is het samenwerking nooit te laat Hoofdofficier boos over boevensites Vogels Sr fl René Diekstra geeft lezingen Sites wijzen mensen al aan als dader voordat de rechter uitspraak doet. 2 I Dinsdag 27 januari 2009 PZC ÉsF i MARLEEN BLOMMAERT m Hf-' Ik word wakker met het programma Vroege Vogels. Dat be tekent dat het al laat is. Normaal ben ik dan al op, 's zon dagsochtends. Maar vanochtend is het een luie ochtend na een late avond. De mooie stem van Syb van der Ploeg, voor heen zanger van de Friese band De Kast, haalt mij zachtjes uit mijn slaap. Er zijn vervelender manieren om wakker te wor den, bedenk ik. Hij wordt geïnterviewd over de nationale tuinvogeltelling. Hij vertelt dat hij in een bungalowpark in Drenthe logeert op dit moment. Drenthe? Hij is 's ochtends om acht uur voor het raam gaan zitten met pen en papier, samen met zijn kinderen. De popscene is duidelijk veran- derd. Seks en drugs en rock and Hoe tel ik die enorme roll zijn ingeruildëvoor verrekij. vlucht grauwe ganzen kers, een goede nachtrust, 's morgens vroeg op en een ver die overkomt? antwoorde opvoeding van het nageslacht. Hoe zou Syb dat doen, tellen, vragen we ons later die dag af! We zoeken het op op de tellingsite. Handig vormgegeven on der het kopje 'Hoe moet ik tellen?' Het verlossende antwoord luidt: Tel een uur lang hoeveel vogels u van welke vogelsoort ziet. Kort en bondig, maar het helpt mij niet verder. Hoe tel ik die enorme vlucht grauwe ganzen die overkomt? En hoe weet ik nou of die ene koolmees niet al tien keer in datzelfde uur op die pinda's is afgekomen? Via de kat weet ik dat er spreeuwen, groene spechten, houtdui ven, roodborstjes en waterhoentjes in en rond de tuin zitten. Verder reigers (witte en blauwe), fazanten, puttertjes, pimpel en koolmezen, bonte spechten, kraaien, eksters, turkse tortels, mussen, futen, Canadese ganzen, rans-, steen- en kerkuilen, vlaamse gaaien etc. De hoeveelheid en de verscheidenheid is hier enorm. Te veel om te tellen eigenlijk. Dus leg ik de pen opzij en geniet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON mÊÊÊÊÊÊmÊÊ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kees Bos, publicist: „Wie is een Zeeuw? Wat een onzindiscussie. Hoeveel .Zeeuwen van de derde ge neratie zijn er nog? Ik zeg: ledereen die van hier is, is van hier." Het dreigende vertrek van de rechtbank en de politie was aanleiding voor een artikelenreeks in deze krant over de toekomst van Zeeland. Een levendig debat sloot de discussie af. door Ben Jansen Het is nooit te laat voor samenwerking. In het verleden mogen pogin gen om de Zeeuwse ste den in een Zeelandstad te vereni gen zijn gestrand, het is van tijd tot tijd zinvol om te bezien of de haalbaarheid er toch wel is. Dat zelfde geldt voor de havens in Zuidwest-Nederland en Vlaande ren. Een duidelijke boodschap uit een duidelijk debat over de toekomst van Zeeland. Een duidelijk Zeeuws debat ook, want de kool en de geit moeten wel worden ge spaard. Kijk maar naar die stedelij ke samenwerking. Dat Middel burg, Vlissingen, Goes en Terneu zen daar deel van moeten uitma ken is duidelijk. „Maar ook Schou wen-Duiveland hoort erbij hoor", merkte panellid commissaris van door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Burgers raken in de war door de wildgroei aan 'boeven- sites' op internet, vreest hoofdoffi cier van justitie in Zeeland, Die- derik Greive. Hij zei gisterenavond in het tv-pro- gramma Eén Vandaag dat particu liere websites als Boevenvangen.nl officiële opsporingsberichten kun nen dwarsbomen. „De burger weet straks niet meer waar hij naar toe moet voor informatie over een misdrijf', licht woord- Sela (Liesbeth Goudswaard-Labeur), kunstenares: „Jongeren denken niet in eilanden. Rotterdam of Middel burg, wat maakt het uit? Met inter net ligt de wereld voor je open." de koningin Karla Péijs op. „En wat doen we dan met Tholen?" viel een ander bij. Zo dreigt zo'n stedenband al gauvy uit te groeien tot iets wat verdacht veel op de provincie Zeeland lijkt. Dat de provincie moet blijven, zo als een van de stellingen luidde, stond voor alle aanwezigen van het drukbezochte debat wel vast. Panellid Chris Rutten, voorzitter van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland en oud-bur gemeester van Middelburg en Bre da, tekende erbij aan dat regio's in de verdere toekomst wel eens be langrijker kunnen worden dan lan den en provincies. Hij tipte de Rijn-Schelde Delta als een regiona le eenheid die in het verschiet aan belang kan winnen. Een vierbaanssnelweg dwars door voerder Elke Kool van het parket in Middelburg de vrees van Greive toe. Greive is gefrustreerd maar kan niks doen, stelt hij. Justitie kan niet verhinderen dat burgers foto's en persoonsgegevens van ge zochte mensen overnemen van formele opsporingssites als Opspo ring Verzocht. „Dat is vrije nieuws garing", aldus Kool. Evenmin kan justitie optreden tegen sites die mensen aanwijzen als dader, nog voordat een rechtbank dat bewe zen acht. „Dat is smaad. Mensen moeten dat zelf aanhangig ma ken." Zelfs het beschermde politie- logo is vogelvrij: „Veel burgersites tonen dat, al- mogen ze dat niet zonder toestemming." Wim Dijkstra, burgemeester van Vlissingen: „Middelburg en Vlissin gen vormen het enige stedelijke ge bied dat kan uitgroeien tot een eco nomische macht." de provincie van noord naar zuid, die als stelling op de website van deze krant nog op veel weerstand stuitte, bleek het in het debat rede lijk goed te doen. Een groot deel wordt immers al aangelegd (de ver dubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg) en aan de noordkant is ook dringend behoefte aan meer wegcapaciteit. De cluster van kerncentrales die Delta-directeur Peter Boerma als zijn hartenwens presenteerde, kon rekenen op de steun van alle aan wezigen - op drie of vier na. Die centrales hoeven nietper se bij Borssele te staan. Een kunstmatig eiland, dertig kilometer uit de kust, is ook een optie. Landschapsarchitect Jan Willem Bosch, het derde panelid, achtte dergelijke eilanden van weinig waarde voor de natuur. De vraag rees in hoeverre de dempende wer king van die eilanden het karakter van Zeeland aantast. Peijs: „Als het stormt, moet het wel blijven bruisen aan de kust." De deelnemers aan het debat gruwden van de gedachte dat Tho len (of pakweg Schouwen-Duive land of Walcheren) het Almere van het zuiden zou moeten wor den, zoals in een van de stellingen was aangegeven. Peijs bracht het mooi onder worden: „Almere is uniek en dat moet het vooral ook blijven." MIDDELBURG - René Diekstra geeft een serie van vier lezingen over on derwerpen uit de psychologie. Hij is hoogleraar psychologie en voor zitter van de Faculteit Sociale We tenschappen van de Roosevelt Aca demy te Middelburg. De eerste lezing op dinsdag 3 fe bruari gaat over Freud, Jung en Ad- Ier. De tweede (10/02) over sociale psychologie en het probleem van de zelfkennis, de derde (17/02) be- handeltde kwestie van persoonlijk heid: wat maakt ons anders dan anderen. De laatste lezing (op 24/02) gaat over de psychologie van interpersoonlijke en liefdesre laties. De lezingen, in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg, duren van 16.45 uur tot 1S.45 uur. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de b'on naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie JL ij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2