Buitengebied Saeftinge is een succesverhaal Walchere hae vö z'n eihen beginne! 1 V x 26 Dinsdag 27 januari 2009 PZC K 'V/.: .M '3 Stichting Het Zeeuwse Landschap maak te voor het Verdronken Land van Saef tinge een nieuw beheerplan voor de pe riode 20Q9-2020. Met ruim 3600 hecta re aan slikken, schorren en kreken is het een van de grotere en belangrijke na tuurgebieden in ons land. Belangrijkste kenmerk van de Saeftinge-natuur is de getijdenwerking van de Schelde en het ermee samenhangende krekenpatroon. door Rinus Antonisse De bestaande natuur behouden en waar mogelijk verder ontwik kelen. Dat is kort samengevat het uitgangspunt van het nieu we beheerplan voor het Verdronken Land van Saeftinge. Daar komt nog re- creatiebeheer bij, in de vorm van een be zoekerscentrum bij Emmadorp en het or ganiseren van, doorgaans drukbezochte, excursies in het veld. Eigenlijk niks nieuws onder de zon, want afgelopen ja ren was het beheer ook al op deze doe len afgestemd. En niet zonder succes. Het Zeeuwse Landschap heeft onder zocht hoe het Saeftinge afgelopen 12 jaar is vergaan. Een belangrijke verandering op de schorren was het gestaag ophogen van het gebied door het afzetten van zand en slib. Tussen 1992 en 2004 een verhoging van gemiddeld 11 centimeter. Het gaat nu langzamer, mede omdat het storten van baggerslib vlak voor Saeftin ge is opgehouden. Het verlanden leidt ertoe dat het gebied hoger en zoeter wordt. De zoute pionier- plant slijkgras kan daar niet tegen en nam af van 400 tot 40 hectare. Daar staat tegenover dat zeebies, die van een licht brak milieu houdt, toenam van 210 tot 760 hectare. Ook riet gedijde en bedekt nu zo'n 90 hectare. De aanpassingen in de plantenwereld hebben alles te maken met de mate waarin overspoeling plaats vindt. De lage delen die vaak de invloed van het getij ondervinden zijn geknipt voor zeekraal; op de hogere delen die minder onder water staan, groeien soor ten als zeebies, strandkweek of riet pri ma. Het Zeeuwse Landschap wil graag een af wisselende vegetatie en geen eenheids worst. Een gevarieerde schorbegroeiing zorgt ook *oor een groter aantal vogel soorten. Daarom wordt ongeveer een kwart van Saeftinge begraasd, vanaf 1996 met runderen. Het tegengaan van de ver ruiging is een succes en daarom wordt de begrazing uitgebreid. Saeftinge is door de uitgestrektheid en de wisselende leefge bieden - van kaal slik tot uitgestrekte grassige moerassige graslanden en rietvel den - een waar dorado voor de vogels. Zelfs de laagste schorren weten de broed- vogels te vinden, al is de kans op over stroming daar groot. Op de westelijke schorrand broeden de laatste jaren 300 tot 500 paar visdieven. Op de hogere schordelen broeden veel weidevogels. Sommige soorten verging het afgelopen jaren heel goed. Neem de tureluur, die in bijna 20 jaar verdrievoudigd is in aantal (in 2004 totaal 1600 broedparen. Saeftin ge is daarmee nationaal gezin een echt bolwerk voor de tureluur. Andere weide vogels waarvan het aantal broedparen toenamen zijn graspieper, gele kwikstaart, wilde eend, slobeend en scholeksters (die het elders in de delta juist minder doet). De rietvelden trekken uiteraard echte rietbroeders aan. De paar bruine kieken dieven van 30 jaar geleden zijn gegroeid tot bijna 40 paar. Grauwe gans, kleine ka- rekiet, rietgors, waterral, baardman en blauwborst (met 450 paar bijna 5 pro cent van de hele landelijke populatie) doen het eveneens uitstekend. Het wach ten is op bijzondere broedsoorten als kleine zilverreiger en lepelaar. Ze eten al wel in^Saeftinge. Naast de broedvogels zijn het hele jaar duizenden andere vogels aanwezig. In de winter vooral grauwe ganzen en smien ten. Maar ook steltlopers als kluut, groen- pootruiter, drieteenstrandloper en bonte strandloper. Dat is mede te danken aan het ophogen van de nabije Platen van Valkenisse, waar de steltlopers kunnen eten. Het gebied vormt een waar dorado voor vogels. foto Peter Nicolai Xt, door Frans van der Heijde Omda Zeeland de leste tied vanuut 01- land nóha es in 't oekje gedouwd oordt wi de slaehen valle, oor je en lees je van mensen, die Zeeland zelf standig wille maeke. Ik zou eigenlijk nog een stapje verder wille hae, wan ik dienke dat het goed zou weze as Walchere z'n eihen los zou maeke van de rest van Zeêland en gewoon vö z'n eihen zou beginne! A jaeren ore me gekoeieneerd deu de rest van Zeêland en dat bin me meer dan beu! in 't bij zonder die lui uut Zuud Beveland ebbe di een andje van. Het dieptepunt is bereikt mee aol 't gedoe rond hèt ziekenuus van Zeêland, dat uu- teindelijk in Goes moe komme, zögenaemd om dat het in 't centrum van Zeêland leit. Lae me nie lache, mee twi wereldsteden op Walchere...! More a eêl lang nie mi serieus genome. Wete jul- der, dat er in Goes erregens een landkaarte angt van Zeêland en dat di Walchere alleên nog mè waeter is....! Totale ontpoldering van 't kloppend arte van onze provincie. En me zulle wè nooit afkomme van dat stomme gepraat over dat glas waeter, dat a ze in eên van onze durpen vö een dubbeltje verkochte. En dan zette ze bie dat vertellen toch een gezicht! Het liekt wè of ze zeie wille: „Ons bin in ieder geval nie zó gierig" En laete me 't verhaal nie vergete van de noe ouwe dames van die toen Zuud Bevelanse meis- jesverênigienge 'Van knop tot bloem', die op een twide Pinkstere hienge fletse in Walchere. Di moeste d'r een paer de fietsbanden op laete pompe. En de zuvere Walcherse lucht bleek nie gratis in de banden gepompt t'oren....! Ze kunne d'r zestig jaer laeter nog mee verontwaerdegieng over praote..! Pas kwam ik in Goes een echte Zuud Bevelan der tegen, die me ook nog even onder uut de zak gaf „Weet jie wi of Schotland leit?" En wel ke eigenschappen de Schotten ebbe? Jae, ik wist het: „Ze staen bekend as gierig en zunig!" Z'n ge zicht stoeng in een plooie en ie gaf m'een pluumpje vö m'n kennis van zaken om d'r an toe te voegen: „En Walchernaeren bin noe ange- spoelde Schotten...!" En lol dat'n ao! Het liekt me dirom hlad hin slechte gedachte om ons los te wéken van de rest van Zeêland. Me steke de Sloedam wi deu en vraehe bie aole deulaetposten van ons nieuwe land tolgeld, zö nodig te combineren mee een dag- week- of maendkaarte vö ons strange! Het lachen za ze dan wè verhae, di in Zuud Beveland, as ze nie mi gratis nè onze kust kunne komme en ze moe- te kieze tussen vrie op de zeêdiek zitte of betae- ld op de mooiste strangen van Nederland verblu- ve. Jae, mee gratis douche!! Oe of't aol za moete mee Walchere as een apart land, stae me nog nie zö elder vö ohen, mè mee geld uut 'Brussel' moet er toch eêlwat mogelijk weze. Een prima belastingklimaat komt er en natuur lijk aol eihen vorzieningen zöas een ziekenuus, polissieapparaat en rechterlijke macht. Zoetelan- de en Domburg ore overspoeld deu de 'rieken der aerde' en Veere oordt de culturêle hoofdstad van Europa. En vö mien, as sportman, komt er natuurlijk ies eêl bijzonders bie. R.C.S. uut Souburg kan mee doe in Europa. Ze komme mee knikkende knie ën op 't vliegveld van Aernemuë an!En Davis Cup tenniswedstrijden op 't kunsthos van Marie- kerke. Ze wete nie, wat ze zie! Da's nog es wat anders dan de Senior Games! Vö 't volkslied en de vlagge schrieve me een priesvraehe uut. Ook Zuud Bevelanders mohe meedoe! Ieder kriegt as andienken een kaartje van Walchere. Wan me staen dan echt op de kaarte!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28