Akkoord over brandweer Geen diploma, toch werk Hz^' Stadhuis Goes wordt tijdelijk deltawerkplaats Hamelink reikt subsidies Voordelta uit Monniken komen naar Zeeland Trekkerchauffeurs leren Het Nieuwe Rijden In april voorstel naar gemeenteraden voor één Zeeuws korps. Geloofsgemeenschap De Tiberiade bezoekt parochies en scholen Meer dan vijftigduizend leerlingen in 2006/2007 voortijdig van school. mag Nils naar toe voor zijn afstudeerstage Logistiek Technische Vervoerskunde PZC Dinsdag 27 januari 2009 I "25 MIDDELBURG - Veiliger moet het, schoner en zuiniger kan het. Met dit doel hebben tien trekkerchauffeurs zich gisteren aan het Arnekanaal in Middelburg be kwaamd in Het Nieuwe Rijden met de tractor. Trainin gen om efficiënt met de trekker om te gaan, zijn al va ker gegeven. De combinatie met verkeersveiligheid was nieuw. Schoon en zuinig werken met een trekker is vooral een kwestie van de juiste instellingen van de boordcompu ter en de hydrauliek. Zo kan de trekkracht aan de om standigheden worden aangepast. Niet dieper ploegen dan nodig is, scheelt al gauw heel wat dieselolie. De deelnemers aan de training maakten ook noodstops met trekkers en aanhangers en voerden slipmanoeuvres uit. Ook moesten ze met een slalom- en een achteruit- rijoefening laten zien hoe goed ze hun voertuig beheer sen. Volgende maand is er weer een trainingsdag. Ook leer lingen van de agrarische opleiding Edudelta gaan zich in Het Nieuwe Rijden bekwamen. foto Lex de Meester door Marcel Modde MIDDELBURG - De dertien burge meesters in Zeeland zijn het eens over samenvoeging van de ge meentelijke brandweerkorpsen tot één nieuwe organisatie. Ook Mid delburg zit nu op dezelfde lijn als de andere leden van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ), aldus voor zitter Jan Lonink en directeur Frans Captijn. Burgemeester Koos Schouwenaar is minder stellig. „Als er een raads voorstel komt, zullen we het voor leggen en dan zien we wel. We hebben niets toegezegd. Ik zie geen wezenlijk andere situatie dan een halfjaar terug." Volgens Lonink draait het bestuur lijk akkoord om drie cruciale pun ten: de nieuwe organisatie wordt niet opgetuigd met allerlei dure functionarissen, alle gemeentelijke korpsen scoren eind dit jaar ruim voldoende op de kwaliteitsschaal (wat leungedrag van een zwak op een sterk korps moet voorkomen) en er komt een regionale verdeel sleutel voor de kosten. Lonink zegt 'vele goede gesprekken te hebben gevoerd met collega Schouwenaar' om Middelburg alsnog binnen de gelederen te krijgen. Ook commis- GOES - De kloostergemeenschap Ti beriade uit België bezoekt de ka tholieke gemeenschap in Zeeland. Van 4 tot en met 8 februari is een delegatie te gast bij diverse paro chies boven de Westerschelde. De monniken bezoeken onder andere GOES - Het stadhuis van Goes aan de Grote Markt heeft - tijdelijk - een nieuwe functie. De Werk plaats van de Zuidwestelijke Delta wordt er ingericht. Die werkplaats is de plek waar be trokkenen met allerlei achtergron den projecten aandragen en uit werken om het deltagebied ecolo gisch veerkrachtig, klimaatbesten- dig, veilig en economisch vitaal te maken. Woensdag 4 februari wordt het stadhuis met een symbolische sleu teloverdracht in zijn nieuwe func tie ingewijd. De Zuid-Hollandse gedeputeerde Lenie Dwarshuis, voorzitter van de stuurgroep Zuid westelijke Delta, en programmadi recteur Joost Schrijnen gaan dan in op het belang van de opgaven waarvoor de stuurgroep staat en de manier waarop daarbij - onder meer in en vanuit het Goese stad huis - te werk wordt gegaan. saris van de koningin Karla Peijs heeft druk uitgeoefend. Schouwenaar weigerde.juni vorig jaar zijn handtekening te zetten onder een principe-overeenkomst van de VRZ met de minister van Binnenlandse Zaken. Kern van die afspraken is dat het kwaliteitsni veau van de brandweer in Zeeland wordt opgekrikt en dat de afzon derlijke korpsen worden samenge voegd onder VRZ-vlag. Dat conve nant moet uiterlijk 1 januari 2010 worden bekrachtigd. Bij gebrek aan unanimiteit kan Zeeland flui ten naar het tweede deel van de 1,6 miljoen euro subsidie die de mi nister voor dit doel in het vooruit zicht heeft gesteld. Daarentegen moeten de gemeenten straks wel aan de wettelijk aangescherpte kwaliteitsnormen voldoen. Regio's die het convenant niet tekenen, moeten dat zelf betalen. In april komt er een tussenrappor tage- uit van de 'kwaliteitsfoto'. Daaruit zal blijken, verklappen Lo nink en Captijn alvast, dat de eer ste maatregelen in diverse korpsen effect hebben gehad. Rond die da tum wordt ook de raden gevraagd in te stemmen met het convenant. Volgens de voorzitter en direc teur van de Veiligheidsregio Zee land gaat Middelburg alsnog ak koord met de vorming van één Zeeuws brandweerkorps. scholen en op 6 februari 's mid dags is er een ziekenzalving in ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee. 's Avonds staan ontmoetingen met gelovigen gepland in Hein- kenszand, Hansweert, 's-Heeren- hoek en Goes (jongeren). Het be zoek wordt afgesloten met een mis in Ovezande en een Vesperviering in Zierikzee. De geloofsgemeen schap heeft vorig jaar ook een be zoek gebracht aan Zeeland. door Marcel Modde MIDDELBURG - -Voortijdig schoolver laters krijgen in Zeeland eerder een baan dan in andere provincies. In Groningen is het voor uitvallers het moeilijkst aan de bak te ko men zonder diploma. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De cijfers geven aan dat bijna zestig procent van de Zeeuwse jongeren onder de 23 jaar die geen diploma hebben, in de provincie betaald werk heeft gevonden. Dat is lande lijk het hoogste percentage. In Gro ningen is dat nog niet de helft. Het landelijk gemiddelde staat op 55,1 procent. Het gaat om een peiling die in 2005 is uitgevoerd. In het schooljaar 2006/2007 stop ten 1051 Zeeuwse jongeren met school. Dat was 3,4 procent van het totale aantal leerlingen. Het landelijk gemiddelde voortijdig schoolverlaters lag dat jaar op 3,9 procent. Groningen en Friesland kenden verhoudingsgewijs de min ste schoolverlaters, allebei 3,1 pro cent. Noord-Holland staat boven aan (4,7 procent). Bij elkaar haak ten in dat schooljaar 50.654 leerlin gen af zonder diploma van het voortgezet onderwijs of middel baar beroepsonderwijs. 1^ Leerlingen in Zeeland die afha- ken in het voortgezet- en middel baar beroepsonderwijs, vinden hier makkelijker werk dan in an dere provincies. GOES - Gedeputeerde Frans Hame link (CU, natuur) speelt vrijdag voor sinterklaas. En wel een heel gulle ook. Hij reikt voor bijna 1,2 miljoen euro aan subsidies uit in het kader van de stimulerings gelden Voordelta. Bijna 1 miljoen euro gaat naar het project 'Onthaal naar het Deltawa ter' van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Opzet ervan is de vissershaven in Bruinisse toeganke lijk te maken voor toeristen die met vissersboten mee het water op kunnen en daarbij informatie krijgen over wat in het water leeft. Er is 200.000 euro voor het project Tramlijn op de Brouwersdam. Dit beoogt de tramlijn tot Scharendij- ke - en in de toekomst naar Renes- se - door te trekken. De subsidies worden in het provin ciehuis in Middelburg uitgereikt. De twee projecten worden er toe gelicht. Waar I "Logistiek Technische Vervoerskunde is een opleiding waarin economie en techniek worden gecombineerd. Dit jaar loop ik mijn afstudeerstage: bij een consultancy bedrijf, waar ik handelsmissies ga creëren tussen Nederland en Turkije. Zo zijn er bijvoorbeeld transportbedrijven in Nederland die interesse hebben in import uit Turkije maar er zijn hier ook bedrijven die de productie daar willen uitbesteden. Ik ga die partijen samenbrengen. Dat ik voor dit werk een paar keer naar Turkije mag vind ik geweldig!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27