Tijd rijp voor wij-landdenken op Walcheren HELFT van de HELFT Terneuzen krijgt mogelijk een kennispolder Beslag op pand Goese autodealer GEHELE WINTERCOLLECTIE Samenwerking Ricas, Dow, ROC, Zeeland Seaports en HZ. Langzaam komt de diepte terug WMO-adviesraad VyPZC Dinsdag 27 januari 2009 j 21 Een fusiegemeente Walcheren is (nog) een stap te ver, maar de gemeenten hebben veel te winnen bij nauwere samenwerking. Eigenlijk zou één gemeente Walcheren het beste zijn. Maar ik ga het niet zeggen, want dan teken ik mijn politieke doodvonnis", zei een Walcherse bestuurder eind vorig jaar toen de verhouding tussen de gemeenten aan tussen de soep en de aardappe len ter sprake kwam. Eén gemeente Walcheren is in de hoofden van lokale politici en (veel) inwoners een stap te ver. Twee artikelen in de PZC maakten duidelijk dat nauwe samenwer king tussen de drie gemeenten op ANALYSE door Theo Ciele het eiland, en dan vooral tussen de twee steden, hard nodig is. Gedeputeerde Harry van Waveren was afgelopen vrijdag erg vriende lijk voor de gemeente Vlissingen. De provincie wordt partner bij de ontwikkeling van de 'Kenniswerf Niet omdat Vlissingen steun nodig zou hebben, zei Van Waveren ga lant. Waarom dan wel? Feit is dat het Vlissingen al vele jaren niet lukt om dit gebied en de aangrenzende gebieden rond spoor en haven tot ontwikkeling te brengen. Middelburg moest een week eer der lezen dat diezelfde gedeputeer de pas iets gaat vinden van de Mid delburgse plannen voor een nieuw bedrijventerrein als eerst de moge lijkheden in Vlissingen zijn benut. Door 'partner' te worden van Vlis singen is Van Waveren ook mede verantwoordelijk voor het slagen of mislukken van de 'Kenniswerf. Tegenhouden van Middelburgse plannen kan daarop van invloed zijn. Dat maakt de rol van de pro vincie als objectieve beoordelaar minder geloofwaardig. Het probleem op Walcheren is dat Middelburg en Vlissingen op ver schillende snelheden rijden. Mid delburg gaat als een TGV, Vlissin gen heeft moeite om de óude loc op stoom te houden. Eigenlijk zegt baanwachter Van Waveren dat de TGV op de stoom locomotief moet wachten. Het ge volg kan zijn dat de passagiers op een ander station opstappen. De Vlissingse stoommachinist zou er beter aan doen les te gaan ne men bij zijn buurman die wel weet hoe je snelheid kan maken in plaats van de baanwachter om hulp te vragen. En lessen zijn er genoeg te halen bij de buren. Een simpel voor beeldje. Wie op zoek is naar een kavel voor zijn bedrijf vindt via www.middelburcj.nl met twee muis klikken het telefoonnummer van de juiste man in het stadskantoor. Op www.vlissingen.nl leidt het klik ken tot niet meer bestaande pagi na's, statistieken over werkloos heid of websites van derden. Daar kunnen ze in Middelburg wat lacherig over doen, maar als het om bedrijfsvestiging gaat is het belang van Vlissingen ook het be lang van Middelburg of Middelbur gers dat nu leuk vinden of niet. En vice versa. Want ook Vlissingen schiet er niets mee op dat een be drijf naar verre streken vertrekt omdat het in Middelburg niet de ruimte kan krijgen. Er schijnt een een Walcherse bedrijvenvisie te lig gen, maar alleen het zetten van een handtekening eronder kost in middels maanden. Dat tekent het ontbreken van het gevoel van ur gentie. Middelburg zegt de beschikbare be drijfsruimte nauwgezet bij te hou den en probeert waar het kan be drijven in de juiste richting te stu ren. Dat lijkt te werken - zolang er ruimte is. Die aanpak zou ook op Walcherse schaal kunnen (en moe ten) gebeuren. Zolang er niet één gemeente Walcheren is, is een ste vige niet-vrijblijvende samenwer king een alternatief Bijvoorbeeld in de vorm van een Walchers eco nomisch instituut dat de zaken als bedrijvenwerving en -behoud re gelt. Leuke afkorting trouwens: WEI. Klinkt als 'wij': dus samen. "f WALSTR/ WALSTRAAT VLISSINGEN LANGE DELFT MIDDELBURG a.s. zondag 1 FEBRUARI KOOPZONDAG MIDDELBURG door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Vlissingen heeft een kenniswerf, Terneuzen krijgt naar alle waarschijnlijkheid een kennis polder. De initiatiefgroep Bètacolle ge - met daarin vertegenwoordi gers van Dow, veiligheidsinstituut Ricas, ROC Westerschelde, Zee land Seaports en Hogeschool Zee land - werken hard aan een plan waarin nieuwe onderwijs- en in formatiecentra geprojecteerd wor den in de zuidelijke stadsrand van Terneuzen, naast skihal Snowbase. Gedacht wordt dan aan het oplei dingencentrum voor de hulpverle ning bij rampen van Ricas, het kenniscentrum voor ondergronds- bouwen, het kenniscentrum voor biobased industries, een nieuw ROC, een hotel, studentenhuisves ting in een collegemodel en het ge wenste Bètacollege met research- voorzieningen. Ter plekke zou ook nog ruimte zijn voor nieuwe sportvoorzienin- gen. Het totale ruimtebeslag zou tussen de veertig en vijftig hectare komen te liggen. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen (beleidscoördinatie) is blij met de plannen. „Dat de initiatief groep zo snel werk maakt van het uitwerken van plannen valt te prij zen. Zeker in de huidige tijd, met economische tegenspoed, is het zeer lovenswaardig wat deze men sen voor de streek proberen te doen. De gemeente Terneuzen is schriftelijk verzocht steun aan het initiatief te verlenen. We zullen dat zeker doen, maar als het gaat om de locatie waar alles zou moe ten komen dan ligt dat toch wat complexer." Daarmee is volgens Lonink overi jl De gemeente Terneuzen steunt initiatief voor onderwijsbunde- ling, maar houdt een slag om de arm wat betreft de vestigings plaats. gens niet gezegd dat de noordelij ke Koegorspolder niet het kennis gebied zou kunnen worden zoals de initiatiefgroep voorstaat. „Voor het nieuwe ROC is ftog een werk groep bezig met andere locaties, ook dichtbij de binnenstad. Het re sultaat van dat onderzoek moet nog worden afgewacht", zegt Lo nink. Voorts rekent Terneuzen er ook nog op dat het provinciebestuur de gemeente toestemming ver leent om grootschalige detailhan del toe te staan in en om de skihal. „Gebeurt dat, dan wordt dat deel van de polder een A-locatie, waar op veelal geen onderwijsinstellin gen worden gebouwd." ZIERIKZEE - Een eenzame man in een bootje peilt de diepte. Hij is aan het werk in de gracht van Zierikzee. Momenteel wordt op alle fronten ge baggerd in de stadsgrachten Deze zijn zo ondiep dat de wa terkwaliteit te slecht is geworden met als gevolg dat de vissen dood gaan. Niet alleen de gracht wordt gebag gerd. Langs de waterkant zijn ook veel bomen omgezaagd. Dit is gedaan om te voorkomen dat bladeren de grachten binnen de kortste keren weer vervuilen. Maar ook omdat er ruimte nodig is om te kunnen werken. Bovendien waren de Zierikzeese stadswallen van oorsprong niet be groeid. Daarom wil de gemeente de beplanting in de toekomst wat min der dicht maken zodat er op ver schillende plaatsen weer doorkijkjes ontstaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Ontdek het mysterie van de vrijmetselarij OPEN DAG 31 januari, aanvang 14.00 uur adres: Palingstraat 64 4381 AG Vlissingen GOES - De 35 werknemers van het noodlijdende autobedrijf Van Strien in Goes verkeren nog steeds in grote onzekerheid over hun toe komst. Bij de rechtbank in Middelburg is nog geen faillissement aange vraagd voor de Volkswagen- en Audidealer. Een medewerker van het bedrijf gaat er echter vanuit dat dit onvermijdelijk is. „Tot die tijd kunnen we nog geen vakbond inschakelen." De Rabobank heeft beslag gelegd op de panden en au- tovoorraad, de Troostwijk Groep is ingeschakeld om de waarde van het bedrijf te bepalen. Importeur Pon's Automobielhan del heeft afgelopen weekeinde al zijn auto's weggehaald uit de Goe se garage. „Ze zijn naar autobedrijf Poppe in Vlissingen gebracht", zegt Pon-woordvoerder Jacques Geijsen. Voorzitter Rob Strating van de Goese merkendealers kreeg tal van reacties van mensen die hulp willen bieden. „Een aantal ge pensioneerde managers is zó be gaan met het lot van Van Strien, dat het graag meedenkt over de toekomst van het bedrijf. Maar goed, zover is het nog niet." MIDDELBURG - Joan van Dijk- Sturm heeft gisteravond in de Mid delburgse raad afscheid genomen als voorzitter van de WMO-advies- raad. Ze was de eerste die in 2007 deze taak op zich nam. Wethou der Albert de Vries sprak waarde rende woorden over de manier waarop zij zowel de gemeente als ook haar achterban benaderde. Chili con carne met witte rijst of Slavink met spruitjes en gekookte aardappelen Elke dinsdag-, woensdag- en donderdagavond Winterkost Markt 21 4331 LJ Middelburg 01 18 613201

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23