hun Europese afkomst O 10%-70% Bezoek Ramp-acteur Raad wil minima snel voorlichten Eis acht maanden cel voor bezit kinderporno Datenin jeregio forty five degrees DEZE WEEK KORTING GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 29 - 30 - 31 JANUARI w PZC Dinsdag 27 januari 2009 19 Op basisschool De Wissel in Vlissingen waren gisteren Belgische leerlingen op bezoek. Deze ontmoeting is onderdeel van het Comenius basisschoolproject. door Marina Kalle Bij binnenkomst in basis school De Wissel in Vlis singen is het eerste dat op valt de geur. Een menge ling van pindakaas, lavendel, par fum en gel komt je tegemoet. De leerlingen zijn vandaag dan ook be zig met geurproeven. Zo maken ze zelf badolie, haargel of parfum. Ze doen dit samen met een groep leerlingen van een basisschool uit België. Zij zijn drie dagen in Neder land en krijgen op de Wissel les. In juni gaan de Nederlandse leer lingen een paar dagen naar België. De ontmoeting is onderdeel van het Comenius-project. Het project is een samenwerking tussen basis scholen uit België, Italië en Ier land. Van deze scholen zijn de ko mende dagen ook enkele docen ten in Nederland om met De Wis sel over het project te praten. Het uitgangspunt van Comenius is om kinderen kennis te laten ma ken met hun Europese afkomst. Het moet ze leren dat ze niet al leen bijvoorbeeld Nederlander of Italiaan zijn, maar ook Europeaan. Een mooie bijkomstigheid is dat de leerlingen sneller Engels leren. Dit is vaak de enige manier om met de buitenlandse leerlingen te praten. Het project is drie jaar geleden ge start. Op De Wissel is het groep acht die aan het project meedoet, maar dit verschilt per school. Zo is de school in Ierland erg klein en doen dus alle leerlingen mee. Het project heeft een thema: de zes zintuigen. Het zesde zintuig houdt in dat de leerlingen elkaar echt kunnen ontmoeten. Ze heb ben namelijk wel vaak contact via de webcam, maar hebben elkaar nog nooit in het echt gezien. De vijf'echte' zintuigen zijn op alle basisscholen behandeld door acti viteiten. Elk jaar zijn er twee be handeld, maar bij De Wissel lag Scholenproject Comenius Het project is drie jaar geleden gestart en leert de kinderen meer over Europa. In het project wordt samenge werkt met basisscholen uit Bel gië, Italië en Ierland. Het thema van het project is de zintuigen, die via allerlei ac tiviteiten worden behandeld. De leerlingen van De Wissel praten elke vrijdag met de bui tenlandse leerlingen via de webcam. In juni gaat een groep leerlin gen van De Wissel een paar da gen naar de basisschoool in België om daar les te krijgen. elk jaar op één zintuig het accent. In het eerste jaar was het thema daar 'smaak'. Toen hebben de leer lingen een internationaal digitaal kookboek samengesteld. Dit is ge daan in de vorm van een verjaar dagskalender, met elke maand een internationaal recept. In het tweede jaar was 'gehoor' aan de beurt. Hiervoor is een song festival georganiseerd met interna tionale liedjes van de deelnemen de landen. Via een live ontmoe ting op het internet konden de kin deren stemmen op hun favoriete lied. Van de favoriete nummers is een cd samengesteld. Dit jaar zijn de leerlingen aan het derde en laatste jaar begonnen. Het accent ligt nu op het zintuig 'reuk'. Hiervoor doen ze geurproe ven en stellen hun eigen geurzakje samen. Dit is een zakje waar ze een geur in mogen doen die ze lek ker vinden. Zoals bijvoorbeeld la vendel of een bepaald parfum. Die zakjes komen in een magazine. Het initiatief van Comenius komt van de deelnemende scholen in Nederland en België. Epjan Kwast, directeur van De Wissel, zegt dat het keihard werken is. „Het kost veel energie, maar je krijgt er ook veel voor terug. Ik vind het Come nius-project belangrijk, omdat de kinderen meer leren over hun Eu ropese afkomst. Het regelen kost veel tijd, maar ik vind het leuk." In mei vindt in Italië de afsluiting van het project plaats. Er wordt dan een website gemaakt waar al les opkomt wat de leerlingen heb ben gemaakt. Pindakaas is een van de ingrediënten die bij de geurproef wordt gebruikt. ADVERTENTIE VAN DE DAG Sportief, spontane goed uitziende 60 jarig vrouw. Zkt vriend 60-70 voor iets samen te doen en eventueel relatie op te bouwen. 0900-0401117 Postbus: 100693 (€0.80 p/ir.) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl emers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht je hul ïodig hebben bel 0900-0400038 of email naar aateninjeregio ukcustomersupport.com. sze service werkt niet met een analoge telefoon. ZIERIKZEE - Acteur Rik Launspach, die zojuist als schrijver zijn debuut heeft gemaakt met het boek 1953 is zaterdagmiddag aanwezig in film theater Fizi in Zierikzee. Hij ver telt daar over de totstandkoming van zijn boek, dat vooraf gaat aan de verfilming van het verhaal on der de titel De Storm. Het boek is vorige week gepresen teerd, de film komt dit najaar uit. Het verhaal gaat over de 18-jarige Zeeuwse boerendochter Julia. Zij raakt tijdens de rampnacht haar baby kwijt en begint een woeste JEANSSPECIAALZAAK Badhuisstraat 105 Vlissingen, 0118-416993 OP DE HELE COLLECTIE maten vanaf S t/m 7 XXL lengtes vanaf 28 t/m 40 inch door Theo Ciele MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg moet op korte termijn een folder verspreiden waarin minima wordt gewezen op de regelingen waarvan zij gebruik kunnen ma ken om hun financiële zorgen te verlichten. Nog te veel mensen vra gen zaken als huursubsidie of bij dragen in de kosten voor hun kin deren niet aan. Een motie van de PPM Akdag en de Partij van de Arbeid waarin hier om werd gevraagd werd gister avond door de Middelburgse ge meenteraad aangenomen. De Sociale Dienst Walcheren (SDW) brengt eind dit jaar of be gin 2010 een boekje uit waarin alle minimaregelingen in de drie Wal- cherse gemeenten worden uitge legd. Een goede zaak, zo vindt de raad, maar om er voor te zorgen dat. dit jaar niet verloren gaat, moet Middelburg zelf actie onder nemen. De kosten, zo'n tiendui zend euro, neemt de raad voor lief PvdA-raadslid Nellie de Bont- Smulders drong er op aan de fol der snel te maken en te versprei den. „We kunnen echt niet wach ten op de SDW." In 2007 bracht de gemeente ook al eens huis- aan-huis een folder rond. Dat had als effect dat er meer gebruik van de regelingen werd gemaakt. Wethouder Huub van Klinken had geen bezwaar tegen het op nieuw uitbrengen van een folder, als de raad tenminste wilde aange ven hoe dit betaald moest worden. „Je kunt op dit gebied nooit ge noeg informatie geven." Onder anderen Christen- Unie-raadslid Arnold Rots zei dat het niet bij een folder moest blij ven. Ook kerken, artsen, scholen en verenigingen zijn kanalen om de minima te bereiken. Eenmanfractie Piet Kraan vroeg of er zicht is op de oorzaken van de onbekendheid van de regelingen. Daar kon Van Klinken geen ant woord op geven. De wethouder wist wel te vertellen dat in Middel burg de laatste jaren het gebruik van de regelingen sterk is toegeno men. zoektocht dwars tegen de stroom van evacuees in: Launspach gaat na zijn inleiding in Fizi in gesprek met directeur Jaap Schoof van het Watersnood museum en - onder voorbehoud - met Kees Slager, auteur van het boek De Ramp. Kaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar bij boekhandel De Yries in Zierikzee. Dinsdag 3 fe bruari is Launspach ook in de De Koperen Tuin in Goes. Zaterdag 31 januari, Zierikzee, Fizi, 15.00 uur; dinsdag 3 februari., Goes, De Koperen Tuin, 19.30 uur. door Ad Roos MIDDELBURG - Tegen een 51-jarige Vlissinger is gisteren voor de recht bank in Middelburg acht maanden celstraf geëist voor bezit van kin derporno. De man had in 2006 en 2007 ruim 25.000 kinderpornofo to's en 43 films van hetzelfde al looi van het internet geplukt. De Vlissinger slaakte gisteren eerst een zucht van verlichting toen hij een eis van acht maanden cel voor waardelijk hoorde. Alleen, en daar kwam de Vlissinger snel achter, hij had de eis van de officier verkeerd verstaan. Géén voorwaardelijke strafj maar een onvoorwaardelijke celstraf van acht maanden. Achter de tralies. Brommen. Zitten. „Hij had het verdiend, hij verdiende straf', zei hij meerdere malen te gen de drie rechters. Maar acht maanden? Dat had-ie toch niet ver diend. Deze straf zou hem zijn baan kosten en zijn vrouw was meer dan woedend op hem. Waar om de Vlissinger dan zo'n enorme voorraad kinderporno had aange legd, wist hij niet te verklaren. Het gros had hij naar eigen zeggen niet eens gezien. Hij was op een inter netsite voor volwassenen beland en toen hij op een plaatje klikte, kwamen er andere pornofoto's te voorschijn. Meisjes, in het minst verwerpelijke geval pikant gekleed en in de leeftijd van zes tot zestien jaar. Ook had hij hele series. Hij schaamde zich een ongeluk. De zaak dreigde in eerste instantie - doordat de man rriet was versche nen - bij verstek te worden behan deld. Maar de rechtbank besloot de 'verzamelaar' toch wel te willen zien en dus werd de man nog even door de politie opgehaald. De rechtbank doet donderdag uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21