Airbus krijgt staatssteun Mayonaise alleen van scharrelei CBS: prijzen voor diensten stijgen 'Kampeerders negeren crisis' Werf in je regio Frankrijk grijpt in om te voorkomen dat klanten orders afzeggen. Laatste grote fabrikant belooft legbatterij links te laten liggen. Toename van 2,7 procent door hogere kosten. Bovag verrast door toename in verkoop van caravans en campers. Eén op tien verkochte Barclays verwacht dat Boze havenwerkers fietsen is elektrisch winst hoger uitvalt bezetten terminal REISBEREIDHEID WERKZOEKENDEN NEEMT AF PZC Dinsdag 27 januari 2009 1 3 PARIJS - De Franse overheid gaat de Europese vliegtuigbouwer Air bus indirect steunen met vijf mil jard euro aan kredietgaranties. Een aantal Franse banken dat fi nanciering verschaft aan lucht vaartmaatschappijen om vliegtui gen bij Airbus te bestellen, kan dan rekenen op garanties van de Franse staat. Op deze manier moet worden voorkomen dat klanten van Air bus hun orders alsnog intrekken wegens een gebrek aan geld, zo be vestigde het Franse ministerie van Financiën gisteren naar aanleiding van berichten 'in de media over het plan. Airbus verwelkomt de plannen van de overheid. Veel luchtvaart maatschappijen hebben door de krapte op de kapitaalmarkten na melijk moeite om de financiering van hun bestellingen rond te krij gen. Frankrijk is bang dat luchtvaart maatschappijen hun orders bij Air bus opzeggen en dat dit voor een fors banenverlies bij de vliegtuig bouwer zorgt. Airbus vreest sowieso dat de order ontvangst dit jaar met zestig pro cent kan dalen door de wereldwij de economische crisis, liet topman Klanten van Airbus dreigen hun orders terug te trekken vanwege geldgebrek. Om dat te voorkomen geeft de Fran se staat nu kredietgaranties af. foto Regis Duvignau/CPD Enders der kregen hoofdzakelijk de finan- Frankrijk geeft vliegtuigbouwer riölo rorfnr on A a nitr\_inHiiefrizi m Aii-Kiic wiif miliarrl oiirn cfaatc. van het concern Thomas gisteren weten. ciële sector en de auto-industrie in Het is overigens voor het eerst dat onder meer de Verenigde Staten een nationale overheid de lucht- en Europa extra kapitaal en leenga- vaartindustrie gaat steunen. Eer- ranties. Airbus vijf miljard euro staats steun om te voorkomen dat luchtvaartmaatschappijen orders bij Airbus afzeggen. AMSTERDAM - Ook de bekende mayonaise in de tubes van Zaanse wordt in de loop van 2009 ge maakt van scharreleieren. Wakker Dier meldde gisteren dat de fabri kant dat aan de organisatie heeft la ten. Wakker Dier zegt blij te zijn met deze stap, waardoor ook de laatste grote mayonaiseproducent geen legbatterijeieren meer gebruikt. De dierenwelzijnsgroep voert al sinds 2002 actie tegen de verkoop van eieren van kippen die leven in de legbatterij. In 2004 schrapten supermarkten en de meeste groothandels het leg- batterijei al uit het assortiment. Onder meer Mars BV, Verkade, Johma, Bakker Bart, Van der Breg- gen (stroopwafels), Rernia, Gou da's Glorie, Bolletje, Aviateur (ban ket), Daelmans (banket), Hanos (groothandel) en McDonald's volg den. Maar omdat er nog steeds eie ren van niet-scharrelende kippen worden verwerkt in cake, koekjes en fritessaus, gaat Wakker Dier door met de campagne, liet de or ganisatie gisteren weten. DEN HAAG - De prijzen van com merciële dienstverlening zijn in het derde kwartaal van 2008 met 2,7 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Het is de groot ste stijging in twee jaar. Wel is de prijsstijging aanzienlijk minder dat die in de industrie, waar de prijzen 10,7 procent stegen. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. Commerciële dienstverlening, die fjl De prijzen van de commerciële dienstverlening zijn in het derde kwartaal van 2008 met 2,7 pro cent gestegen. Hogere kosten zijn de oorzaak. de sectoren vervoer, opslag, com municatie, handel in onroerend goed, verhuur en overige zakelijke dienstverlening omvat, is minder gevoelig voor prijsveranderingen van grondstoffen. De prijzen stij gen minder sterk dan in de indus trie, ook omdat de loonontwikke ling een grote invloed heeft op de prijs van diensten. Toch is commerciële dienstverle ning niet helemaal gevrijwaard van prijsveranderingen in grond stoffen. Zo werd vervoer over land fors duurder door de hogere brand stofprijzen. Ook ICT-diensten werden duur der. De prijzen van post en tele communicatie waren echter lager dan een jaar eerder. Handel, horeca en reparatie vallen niet onder commerciële dienstver lening. LEEUWARDEN - Kampeerders trek ken zich weinig aan van de reces sie. Dat constateerde de Bovag gis teren naar aanleiding van de kam- peerbeurs Caravana in Leeuwar den. Volgens een woordvoerder zijn er tot nu toe twintig procent meer bezoekers en zijn de standhouders positief gestemd. Volgens hem is er sprake van een stevige toeloop bij bedrijven die ca ravans, campers en vouwwagens verkopen. Sommige meldden een toename van de verkoop van vijf tien procent. De Bovag zegt verrast te zijn ge zien het dalende consumentenver trouwen van de afgelopen maan den. „Er is een trend zichtbaar dat de consument investeert in iets duurzaams als een caravan." Volgens de Bovag heeft de kam- peersector nog weinig last van de economische crisis. Verkopers van caravans en campers melden zelfs een toename in de verkoop. ROSMALEN - Het afgelopen jaar zijn er volgens voorlopige cijfers ongeveer 120.000 elektrische fiet sen verkocht. Dat is bijna tien pro cent van het totaal aantal nieuw verkochte fietsen. Dat maakte de RAI Vereniging gis teren bekend op de FietsVAK, de vakbeurs voor de fietsbranche. In 2008 werden 1,4 miljoen fietsen verkocht. LONDEN - De Britse bank Barclays verwacht over heel 2008 een winst voor belastingen te boeken die ho ger ligt dan de verwachte 5,3 mil jard pond sterling (5,6 miljard eu ro). De resultaten zijn inclusief onge veer acht miljard pond aan afschrij vingen door de financiële crisis. Dat maakte Barclays gisteren be kend. ROTTERDAM - Zo'n 25 medewer kers van de havenpool SHB heb ben gisterochtend enkele uren de poort van de terminal van APM bezet. De havenwerkers zijn boos omdat zij zijn gepasseerd voor werk bij de containerterminal, zei een woordvoerder van vakbond FNV. SHB, een uitzendbureau voor havenwerkers, ging eerder de ze maand failliet. Maar liefst 60% van de werknemers wil binnen een half uur op het werk zijn. Niet voor niets dus dat wij bij het Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt als oriëntatiebron nummer 1 uit de bus komen. Alle vacatures in de PZC worden daarnaast ook doorgeplaatst op JobTrack.nl. Neem voor meer informatie contact op met een van onze arbeidsmarktadviseurs T (055) 538 80 00 óf kijk op www.wegenernieuwsmedia.nl. uw werk ons regionale bereik WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13