Israël: bestand van 1,5 jaar in Gaza ca Snel graven voordat de grens weer opengaat Leger Sri Lanka bezet laatste bolwerk Tijgers India doodt bewapende Pakistanen bij Delhi Elf alpinisten komen om bij lawine in Turkije Elfjarige stierenvechter maakt toch kalveren af Duitser vermoordt zijn gezin met bijl en mes Grap Berlusconi over verkrachting valt slecht Storm teistert Frankrijk en Spanje Harnas wil echter wapenstilstand van maximaal een jaar. Palestijnen in Gaza willen geld verdienen en herbouwen tunnels. 8 I Maandag 26 januari 2009 PZC COLOMBO - Het leger van Sri Lan ka heeft gisteren de slag om de plaats Mullaittivu gewonnen. Dat heeft een Sri Lankaanse legerleider gemeld. Het was de laatste plaats die nog in handen was van de se paratistische Tamil Tijgers. Het ver lies van Mullaittivu is een zware klap voor de Tamil Tijgers, die be gin januari ook al hun feitelijke hoofdstad Kilinochchi aan het le ger verloren. NEW DELHI - De Indiase politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag na een wilde achtervolging twee Pakistanen gedood in een voorstad van New Delhi. Zij wa ren zwaar bewapend en hadden mogelijk plannen een aanslag te plegen, zo meldde de politie. Van daag viert India de dag van de Re publiek. Na de bloedige aanslagen in Mumbai eind vorig jaar vreest het land terroristische aanslagen. ISTANBUL - Elf bergbeklimmers zijn gisteren om het leven geko men door een lawine op de berg Zigana in het noordoosten van Turkije. Dat maakte de Turkse mi nister van Huisvesting bekend. Zes medeklimmers overleefden de la wine, van wie er een in het zieken huis ligt. Reddingswerkers met honden zijn de hele middag in de weer geweest om klimmers onder de sneeuw vandaan te halen. MÉRIDA - De elfjarige stierenvech ter Michelito heeft zaterdag in het Mexicaanse Mérida tijdens een druk bezochte corrida zes kalveren gedood. De 'kindermatador' kreeg eerder van de gemeente geen toe stemming na klachten van dieren beschermers en mensenrechtenact- visten. Een rechter bepaalde ech ter dat er geen reden was het spek takel te verbieden. Michelito is al stierenvechter sinds zijn zesde jaar. BERLIJN - Een man in het Duitse Saarlouis heeft zijn vrouw en twee kinderen met een bijl en een mes gedood. Dat heeft de Duitse poli tie gisteren bekendgemaakt. De tra gedie vond zaterdag plaats. De poli tie trof de 47-jarige vrachtwa genchauffeur, zwaar beschonken naast zijn dode vrouw aan. De li chamen van een twintigjarige stief dochter'en een zesjarig zoontje la gen op de bovenverdieping. ROME - De Italiaanse premier Sil vio Berlusconi heeft gisteren woe dende reacties veroorzaakt met een grap over verkrachting. In een debat over zijn voorstel om militai ren in te zetten tegen criminaliteit, zei hij dat Italiaanse vrouwen zo aantrekkelijk zijn, dat ze militair es corte nodig hebben om veilig over straat te kunnen gaan. Een kamer lid vond de grap 'diep beledigend'. PARIJS - Een storm die dit weekend de kustgebie- der hen vier kinderen die om het leven kwamen het Franse Saint-Jean-de-Luz, een omgevallen den van Frankrijk en Spanje teisterde, heeft ze- toen een sporthal instortte. Circa 1,3 miljoen truck in Spanje, president Sarkozy die in Louens ker negentien mensen het leven gekost. De mees- Franse huishoudens zaten gisteren nog altijd zon- hulpverleners bezoekt en een vernielde auto in te slachtoffers, vijftien, waren Spanjaarden. On- der stroom. Met de klok mee: flinke golven in Tarnos (Frankrijk). foto's ANP/AP CAIRO - Israël heeft Egyptische on derhandelaars een wapenstilstand in de Gazastrook voorgesteld van anderhalf jaar. De Palestijnse Ha- masbeweging wil niet verder gaan dan een jaar, aldus Hamas-verte- genwoordiger Ayman Taha. Afgevaardigden van Harnas en ver tegenwoordigers van de Egypti sche regering praatten gisteren over de mogelijkheden van een staakt-het-vuren in de Gazastrook. Harnas wil dat de grensovergangen open gaan, gecontroleerd door Eu ropese en Turkse waarnemers. Ha rnas wil geen waarnemers accepte ren van Israël of de Palestijnse Fa- tah-partij van president Mahmoud Abbas. Eind vorig jaar liep een eerder be stand tussen Israël en Harnas af Daarop brak een oorlog uit die drie weken duurde en waarbij ze ker dertienhonderd mensen om kwamen. Sinds een week wordt er niet meer gevochten in Gaza. Osama Hamdan, een vertegen woordiger van Hamas in Libanon die dicht bij Hamas-leider Khaled Mashaal staat, zei gisteren in Bei roet dat de Palestijnse Autoriteit de vredesbesprekingen en samen werking op veiligheidsgebied met Israël moet staken, wil zij zich ooit met Harnas verzoenen. Die uitlatingen compliceren Arabi sche inspanningen om Hamas in de Gazastrook en de meer gematig de Fatah-groep van de Palestijnse president Mahmoud Abbas op de Westoever met elkaar te verzoe nen. Saeb Erekat, een naaste mede werker van Abbas, verwierp de uit spraken van Hamdan en zei dat er gesproken moet worden zonder voorwaarden vooraf. „Het belang rijkste is de verdeeldheid opheffen en een regering van nationale een heid de wederopbouw van Gaza Israël wil een bestand van 1,5 jaar sluiten met Hamas. Die Pales tijnse beweging is echter slechts bereid tot een staakt-het-vuren van maximaal een jaar. ter hand te laten nemen", zei Ere kat. Hamdan zwoer verder dat Harnas wapens naar Gaza blijft smokke len, ondanks de Israëlische blokka de en internationale inspanningen om die smokkel tegen te gaan. De Israëlische premier Olmert zei gisteren dat het ministerie van Jus titie een juridisch team gaat forme ren om militairen tegen aanklach ten wegens oorlogsmisdaden in de Gazastrook te verdedigen. Circa tweehonderd scholen van de VN in de Gazastrook gingen zater dag weer open. Tijdens de oorlog fungeerden ze ook als schuilplaats voor vluchtelingen. Zeker drie scholen werden door Israël bescho ten. Palestijnen in Gaza werken koortsachtig aan de herbouw van hun tunnels. Als de grens opent, is dat het einde van hun handeltje, foto Khalil Hamra/AP door onze correspondent Ad Bloemendaal RAFAH - Het is een race tegen de klok geworden en alle tunneleige naren beseffen het. Als Israël en Egypte in de komende maanden de grensovergangen met Gaza ope nen, is het afgelopen met de onder grondse handel. Daarom werken Khalil en zijn mannen koortsachtig aan het her stel van hun tunnel, die eerder de ze maand is beschadigd bij Israëli sche bombardementen. Óm hen heen doen honderden en nog eens honderden anderen hetzelf de. „Ik schat dat zeventig procent van de tunnels helemaal of gedeel telijk is ingestort", zegt Khalil, een aannemer uit Rafah. Het Gazaanse en Egyptische deel van Rafah zijn met elkaar verbon den door zeker vierhonderd tun nels. Die van Khalil is tien meter na het begin ingestort. Hij heeft geen idee van de schade. In het erg ste geval kost' het twee maanden graven om weer in bedrijf te ko men. Zal er tegen die tijd nog werk zijn? Khalil haalt de schou ders op. „Ik hoop dat ik nog min stens vier maanden kan draaien. Dan heb ik mijn investering van dertigduizend dollar terug", zegt hij. Twee van zijn tunnelgravers, Mo hammed en Achmed - niemand noemt hier achternamen - buigen zich over de ingang van de 25 me ter diepe tunnelschacht om aanwij zingen te geven aan twee kamera den beneden. Van tijd tot tijd ha len ze met een elektrische lier plas tic bakken met zand naar boven. „Allah beschermt me", antwoordt Mohammed op een vraag naar het risico van het vak. Hij graaft al twee jaar voor verschillende eige naars en heeft nu de leiding van het reparatiewerk. Net als andere tunneleigenaren ontkent Khalil met klem dat hij wapens smokkelt. „Mij is dat nooit gevraagd, en ik zou het nooit doen", zweert hij. Volgens mensen die in het gebied werken heeft Ha rnas eigen tunnels, waartoe verder niemand toegang heeft. In hoever re de Israëlische bombardementen die hebben beschadigd, weten al leen ingewijden. De vele bomkraters in het zand worden nu gebruikt als begin van nieuwe tunnels. Ook Ayesh (32) herbouwt zijn tunnel. „Ik weet het, het is riskant. Maar we heb ben geen ander werk en we willen onze gezinnen geen honger laten lijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8