Smakelijk concert vol verrassingen Dagelijks een snelle douche, maar soms een urenlange sauna Gemaakt Stoer, en eerlijk kwetsbaar. Dolle pret en harde waarheid. (Want de titel 'Wolf verwijst naar de grote boze wolf die het verhaaltje dat 'een mensenle ven' heet, straks komt uitblazen.) Grote thema's luchtig geserveerd, in verteerbare vorm. Met liedjes bijvoorbeeld. (Daar zwijg ik nu maar over.) Dat maakt een avond Kommil Foo zo heerlijk aange naam. Z PZC Maandag 26 januari 2009 j 19 KLASSIEKE STREKEN Festa Musicale met werken van Dornel, Bach, Van der Roost, Geysen e.a. Door Flanders Recorder Quartet (FRQ). Gehoord zondag 25 januari in de Hof te Zande kerk in Kloosterzande. door Jeanette Vergouwen den de blokfluitisten dat een kwar tet werkt als een orgel waarvan tel kens een ander register open ge trokken wordt. De muziek van yi- valdi werd in BWV 596 bewerkt door Bach, maar de versie voor fluiten van Bart Spanoghe mag er zijn. Dit werk diende als digestief Men hoorde vooral Vivaldi en bij zonder mooi ingekleurde samen klanken. De Preludium en Fuga in c (BWV 537) voor orgel van Bach met een sterke vorm en mooie har monieën werd nu gespeeld op vier fluiten waaronder de grootbasfluit (gaat tot de lage F). Het werd een ode aan Bach, vooral door de knap vertolkte fuga. Na de pauze maakte de Europese keuken plaats voor de meer exoti sche. I Continenti van Hafa com ponist Jan ven der Roost, is een werk waarin de sfeer uit Afrika, Oceanië en Zuid-Amerika goed wordt weergegeven. De speciale blaastechniek (trillen van de tong, gezongen klanken e.a.) werd door het publiek gewaardeerd. Met een gezonde mix van ritme, klanken en effecten waren didgeridoo, rit mische dansen en warmbloedige meeslepende melodieën te horen. De heren kunnen niet alleen goed blazen, ze zingen ook prima. Op de fles van Frans Geysen vorm de een toetje. Een muzikaal citaat dat in eindeloze herhaling vertolkt werd op tien flesjes zoals de liter waterfles en bierflesjes). Knap ge speeld 'en plezierig om naar te kij ken en luisteren. AGENDA OP PAD Het land van aankomst Paul Scheffer geeft een lezing over de sa menleving en haar emigranten. Middelburg, Koorkerk, 19.30 uur. Slag om de Schelde Lezing over de Slag om de Schelde, waar mee 65 jaar geleden de bevrijding van Zeeland begon. Arnemuiden, vliegveld Midden-Zeeland, restaurant Fly Inn Twinzzz, 20.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Yes Man: 20.00 uur; Val kyrie: 20.00 uur; Australia: 20.00 uur; Mongol: 20.30 uur GOES Merral, Australia: 21.30 uur; Oorlogswin ter: 18.45 uur; Valkyrie: 19.30 en 22.00 uur, Wit licht: 21.15 uur; Yes Man: 19.15 en 21.45 uur; Zack and Miri make porno: 19.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Bienvenue chez les Ch'tis: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Valkyrie: 21.00 uur; Oorlogswinter: 20.15 uur; Yes Man: 19.00 uur; Australia: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Australia: 15.30 en 21.15 uur; Boy in the striped pyamas: 16.30 uur; Ma dagascar 2: 13.45 uur; Oorlogswinter: 14.00, 16.15 en 19.30 uur; Piet Piraat het zwaard van Zilvertand: 13.45 uur; Re volutionary Road: 19.30 en 22.00 uur; Righteous Kill: 22.00 uur; Seven Pounds: 16.30, 19.15 en 22.00 uur; Valkyrie: 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Wit Licht: 14.00 en 19.15 uur; Yes Man: 13.45, 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Zack and Miri make a porno: 16.00 en 19.00 uur; Sneak Preview: 22.00 uur. Het Flanders Recorder Quartet (Vier op 'n Rij), bestaande uit Tom Beets, Bart Spanhove, Joris Van Goethem en Paul Van Loey bestaat 20 jaar. Voor de musici re den om een concert te presenteren als een Festa Musicale, een muzi kaal banket. Het recital werd voor gesteld als Symphonie des 7 Dégus- tations met Franse aperitiefhapjes, Italiaanse pasta's, een Virtuoos Vlaams hoofdgerecht en een des sert met verrassende moderne toetjes. De vier blokfluitisten bespelen ver schillende instrumenten, van so praan tot en met de grootbasfluit, en geven zo een demonstratie van alle mogelijkheden van de blok fluit. De afwisseling is groot en er worden werken gebracht uit de ba rok en hedendaagse composities. De musici staan boven de tech niek, en spelen daardoor bijna los van de partituur, losjes; ontspan nen én met duidelijk plezier in musiceren. De akoestiek van de Hof te Zande kerk is ideaal voor dit ensemble. De Sonate van L. A. Dornel was de opener van het allereerste concert van FRQ. Prettig in het gehoor lig gende muziek waarin de musici meteen hun visitekaartje afgaven. Opvallend was de wijze waarop de instrumenten harmonieerden. Ook de afwisseling van snelle en langzame delen werd goed onder streept. In de Canzon la Marcha waren fraaie omspelingen en ver sieringen te horen en demonstreer- Het Flanders Recorder Quartet viert zijn verjaardag met een muzikaal banket. foto Wim Kooyman NADER BESCHOUWD Wat blijft er hangen van een avond Kom- mil Foo'in De Mythe in Goes? Eerst en vooral dat mooi uitgewerkte thema over het ruilen van levens. Raf het leven van Mich, en omgekeerd. Compleet met de meest zinloze en vergaande en minst uit gespeelde verkleedpartij ooit. Veel opge klopt verlangen van de een (naar de vrouw van de ander). Veel afgeknepen ja loezie en achterdocht bij die ander. Absur distisch! En tegelijkertijd zo'n treffende metafoor van veel dagelijkse emoties. En van de kleine cirkel van bewustzijn. Al leen voor mannen? Ik denk het eigenlijk niet. Misschien is dat ook wel een kwali teit van Kommil Foo. Dat twee mannen thema's kunnen aansnijden die ook voor vrouwen interessant zijn. Omdat die man nen zélf voor vrouwen wel eens heel inte ressant zouden kunnen zijn? De onder drukte macho-uitstraling is wel een han delsmerk, naast het kwetsbaar durven zijn. Nog een andere metafoor is die van de ko ningsreiger. Een solitair. Twee mannen kij ken er naar, per verrekijker. De een geeft arrogant-superieur uitleg aan de ander. Langzaam sluipen in de omschrijving van het begrip 'solitair' de menselijke kantjes ervan. De diepvriespizza, de lange eenza me zit voor de tv, het koude bed. En als het thema dan terugkeert (nog zo'n sterk punt, veel thema's komen nog eens terug en gaan dan een laagje dieper), komt ten slotte het langzame en weigerachtige toe geven aan het verlangen naar gezelschap. Het zouden zware thema's kunnen zijn, maar omdat ze vanuit een absurdistische situatie vertrekken, zijn ze dat niet. Ook dat is typisch Kommil Foo. Zonder rode dopneus en oranje haren vanonder een veel te klein hoedje zoeken Raf en Mich het clowneske op. Natuurlijk zijn ze sa men al een zwakke afschaduwing van De Dikke en De Dunne. De viool van Mich (zo klein naast die grote gitaar van Raf) speelt eigenlijk de rol van een clownsattri buut. Hij maakt ook de geluiden die zo'n zottebol er op zou maken. Op de CD die je van deze show kunt kopen, hoor je de liedjes aangevuld met percussie en elektri sche (bas)gitaar. Maar hier op het po dium, met alleen die gitaar en viool, klin ken ze eigenlijk veel mooier omdat ze kwetsbaarder zijn. En dan zou ik nu nog willen schrijven over een marathon? In nog 160 woorden? door Willem Nijssen Kommil Foo. Dat zou niet in verhouding zijn. 'Tien ge boden', deel 1 en 2, een toneelbewerking van de tiendelige tv-reeks 'Dekaloog' van Kieslowski, verdient veel meer. En dat be loof ik ook. Na het herbekijken van de films. Wat wil ik alvast kwijt? Dat een mara thon van tijd tot tijd een must is. Dwaas misschien om op klaarlichte dag al in een schouwburg te verdwijnen, en er bijna 9 uur later, rond middernacht, pas weer uit te komen. (Voor de statistici: dat was in clusief een inleiding.) Maar ik heb het vaak dwazer gevonden om gewoon je rou tine te leven, dan even anderhalf uur tra giek op te snuiven, en hopla, achter een pilsje weer gewoon verder te gaan. Af en toe moet de onderdompeling totaler zijn. Dagelijks een snelle douche misschien, maar soms een urenlange sauna. Wat nog? Dat de opzet van Kieslowski ge niaal is: uit het gewone leven de essentie te puren. Natuurlijk was hij niet de eerste Deze week is het na het hollen weer even stilstaan. Er is flink wat cabaret, en dat is altijd 'wel leuk', maar wekt geen begerige nieuwsgie righeid. Dat doet het Toneelschap Beu- mer en Drost nog nét wel. Donderdag zijn ze in 't Beest in Goes met 'Ingeblikt'. Het thema van de voorstelling is de illu sie van film. 'Een komische act voor twee heren, een filmprojector en een projectie scherm.' Inventief theater zou het zijn... Reageren kan via: willem.nijsseh@jubii.nl die de gewone man tot held maakte. De gewone man tot anti-held maken, dat is al zeldzamer'. Maar in het leven van de ge wone man gaan zoeken naar de goddelij ke boodschap, dat is het uitzonderlijke. Als agnost, dan ook nog! Op het toneel blijft dat principe heel mooi intact. Waar over later. De marathon toert door Neder land, passeert Tilburg op 8 en Rotterdam op 14 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71