een vaatdoek en zag helemaal grauw' Aan alle bewoners van Zuid- en Noord-Beveland 'In negentig procent van de gevallen loopt het niet goed af, Marvin 'Maar wat die jongens hebben gedaan, dat is niet in geld uit te hoort bij de twee procent die er nagenoeg zonder gevolgen uitkwam' drukken' 'Als het bijvoorbeeld onderweg in de auto was van wel- »Hi)is s°- gebeurd, dan was het niet goed afgelopen' ciaier geworden, tOns onderhoud vraagt even uw aandacht: van maandag 5 januari t/m vrijdag 6 februari 2009 laes WÊSmmM BPZC Maandag 26 januari 2009 15 Scout Marvin Venderbos (19) uit Kortgene kreeg op 5 april 2008 een hartstilstand. Dankzij kordaat ingrijpen van twee kameraden is hij er nog. door Luc Oggel Als de dag van gisteren kunnen Elmer Buijs (30) en Marcel Heijns- dijk (37) van de Goese scoutinggroep Frans Naerebout zich die zaterdag 5 april herinne ren. Samen met de 19-jarige Mar vin Venderbos uit Kortgene waren ze op het pleintje voor het scoutin- gebouw bezig met botenonder- houd. „Marvin zei dat hij even op een bankje ging zitten, omdat hij zich heel moe voelde", vertelt El mer. „Op een gegeven moment hoorde ik een hoop gegorgel. Toen ik naar hem keek, 'zag ik dat hij heel raar op dat bankje hing. Ik dacht dat hij een geintje maakte, Defibrillator Een defibrillator is een appa raat waarmee door het toedie nen van een elektrische schok het hart na een hartstilstand weer op gang kan worden ge holpen. Dat gebeurt via elektro den op de borstkas. Hij werd in 1932 uitgevonden door William Kouwenhoven. Voor niet-professionals zijn er AED's (Automatische Externe Defibrillators) ontwikkeld. Die zeggen precies wat je moet doen. Ze hangen veelal op openbare plekken. Noodhulpvoertuigen van de po litie zijn allemaal voorzien van een defibrillator, omdat die vaak als eerste ter plekke zijn bij een incident. - Bij een hartstilstand moet bin nen zes minuten gereani meerd en gedefibrilleerd wor den, wil het slachtoffer een goede overlevingskans maken. maar toen ik zijn hoofd achterover trok, voelde hij zo slap als een vaat doek en was zijn gezicht helemaal grauw." Elmer, politieagent van beroep, be dacht zich geen moment en riep duikinstructeur Marcel Heijnsdijk erbij. Vanwege hun werk weten beide mannen hoe ze moeten re animeren. „Marvin had nog een hartslag, maar die zwakte steeds meer af', herinnert Heijnsdijk zich. Intussen was het alarmnum mer 112 gebeld. „Die vrouw gilde door de telefoon dat we moesten blijven reanime ren." Binnen tien minuten was de ambulance ter plaatse en werd Marvin met spoed naar het zieken huis gebracht. Elmer en Marcel ble ven verdwaasd achter, zich nog am per realiserend wat zich zojuist had afgespeeld. Marvin zelf beseft maar al te goed dat hij zijn leven te danken heeft aan het kordate handelen van El mer en Marcel. „Als het ergens an ders was gebeurd, onderweg in de auto bijvoorbeeld, dan was het niet goed afgelopen." Zelf kan hij zich niets meer van het gebeurde herrinneren. Ook de dagen ervoor en erna is hij 'kwijt'. Door het zuurstoftekort is zijn korte termijn geheugen iets aangetast, maar ver der heeft Marvin er niets aan over gehouden. „In negentig procent van de geval len loopt het niet goed af, Marvin hoort bij de twee procent die er nagenoeg zonder gevolgen is uitge komen", weet Marcel. pillen geslikt hebben ofzo, dan heb je tenminste een oorzaak. Nu kan het in feite nog een keer ge beuren", zegt moeder Bianca. Om dat te voorkomen, heeft Marvin een icd in zijn borstkas: een inter ne defibrillator waarmee het hart door middel van een elektrische schok weer op gang wordt ge bracht in geval er opnieuw een stoornis zou optreden. Hoewel Marvin zelf niet vindt dat hij door de gebeurtenis is veranderd, vin den zijn ouders Onderzoek in het ziekenhuis lever de niets op, Marvin's hart bleek he lemaal in orde. Marcel: „Vermoede lijk is zijn hart even overbelast ge raakt en is het gaan fladderen, een soort onregelmatig samentrekken. Op een gegeven moment stopt het dan gewoon." Marvins ouders zijn aan de ene kant blij dat hun zoon geen hart kwaal bleek te hebben, maar aan de andere kant boezemt dat ook angst in. „Ik dacht eerst: laat hem merken we." Marcel en Elmer staan niet meer dagelijks stil bij hun heldhaftige optreden, maar af gelopen zaterdag wel weer even. Marvin en zijn ouders wilden hen namelijk nog een keer goed bedan ken en overhandigden de scouting- roep twee ehbo-koffers en een au tomatische externe defibrilllator. Zo'n hartapparaat stond al langer op het verlanglijstje van de scou ting, maar is vrij kostbaar. „Maar wat die jongens hebben gedaan, is niet in geld uit te drukken." Op bovenstaande dagen verricht DELTA Infra B.V. werkzaamheden aan diverse drinkwatertransportleidingen op Zuid: en Noord-Beveland. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Bruin water is gewoon drinkbaar. Maar wij adviseren de bewoners van bovengenoemd gebied, een kleine hoeveelheid schoon water in de koelkast te bewaren en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. Ook kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Informatie Wij informeren u over het juiste tijdstip van de werkzaamheden via een huis-aan-huis-bericht. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Klantenservice via het gratis nummer: 0800-5150 www.DELTA.nl e-mail: info@DELTA.nl DELTA Infra B.V. aanvaardt geen enkele vorm van aansprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien'uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. waterbedrijf Marvins'ouders overhandigden de scoutinggroep een defibrillator en twee ehbo-koffers. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53