met dat oude mens' Patrick Tolhoek maakt grote indruk bij veldduatlon Etten-Leur Rijp en groen doet in Middelburg mee aan Open NK voor masters Jeugdige HWP'er staat half puntje voor op vier achtervolgers. Maarten Rademakers is verrassende koploper bij het ZK schaken PZC Maandag 26 januari 2009 I 39 Patrick Tolhoek maakte indruk in Etten-Leur. foto Willem Mieras door Koen de Vries MIDDELBURC - Ze zit in een gange tje van het zwembad en krijgt bijna een lamme arm van het zwaaien en handen schudden. De tweede dag van het Open NK mas- terszwemmen zit erop en Anneke Logtenberg is even ergens neerge ploft. „Hallo meisie, hoe is het?", vraagt ze een deelneemster van 57. Het gaat goed en met Anneke ook. Logtenberg is met haar 79 jaar de oudste deelnemer van het toer nooi in Middelburg. Een uurtje ge leden heeft de inwoonster van 01- denzaal haar record dat ze vorig jaar in Perth zwom met twee se conden verbrijzeld. Aan het Open NK voor masters mag bijna iedereen meedoen. Als je 79 bent of ouder, maar ook als je nog maar twintig bent. De Ko ninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) was 25 jaar geleden zijn tijd ver vooruit toen het wedstrij den voor veteranen ging organise ren. En is dat eigenlijk nog steeds. De voetbalbond KNVB, al een eeu wigheid de grootste sportbond van Nederland, begint pas volgend jaar met een aparte competitie voor 45-plussers. De leus van de KNZB is 'een leven lang zwemmen'. In het stadsgewes telijk bad Vrijburg duikt werkelijk vanalles in het water voor het open NK, dat vanwege haar 90-ja- rig bestaan door het Middelburgse Luctor et Emergo wordt georgani seerd. Man, vrouw, jong oud, Ne derlander, buitenlander, dik, dun, voor rugslag, borstcrawl, vlinder slag of schoolslag, over diverse af standen, soms gecombineerd en soms in estafettevorm. Er is heel wat te winnen tijdens het drie da gen durende toernooi. Liefst dui zend medailles heeft Luctor in de aanbieding, voor 400 deelnemers. Ellen Ristau (54) van de organise rende club, heeft een zwaar trai ningsprogramma afgewerkt om op het Open NK zo goed mogelijk te kunnen presteren. Ze ging drie keer per week te water en werkte ook nog een programma in het fit nesscentrum af Ze is heel scherp, Ellen Ristau. Zo scherp, dat ze op de 50 meter vrij gediskwalificeerd wordt vanwege een valse start. Ook Albert Boonstra (51) is van de partij. De inwoner van Nijmegen nam namens Nederland deel aan de Olympische Spelen van 1980 in Moskou en heeft het zwemmen na een periode van 15 jaar inactivi teit weer opgepakt. Hij ontmoet in Nederland weinig concurrentie en zoekt die daarom ook bij wedstrij den in het buitenland. Stefanie Rombout (21) gebruikt het toer nooi om limieten te zwemmen voor het 'gewone' NK dat eraan zit te komen. En passant zwemt de Zeeuws-Vlaamse in Middelburg drie Nederlandse records voor mas ters 20+. De nationale seniorentop is nog steeds haar doel. De leeftijdsgrens voor masterzwemmen is verlaagd van 25 tot 20 jaar Wedstrijdzwemmen is er voor ie dereen, vindt Kees Jan van Over- beeke, de man die namens de KN ZB het masterzwemmen promoot. „Wat doet een voetballer met een blessure? En iemand met slechte knieën die wil afvallen? Ze gaan zwemmen", weet de man die in Terneuzen is geboren en nu in Winterswijk woont. „In het water word je gedragen. Je hebt nauwe lijks weerstand. In het algemeen is zwemmen een blessurevrije sport. Iedereen kan het, tot op hoge leef tijd." Tot voor kort begon het master zwemmen bij 25 jaar, maar sinds vorig jaar is de grens bij 20 jaar ge legd. „Die groep hebben we erbij genomen omdat de niet-toppers bij ons in een zwart gat vielen", legt Van Overbeeke uit. „Er stop ten veel zwemmers omdat ze moesten wachten tot hun 25e voordat er weer leuke wedstrijden aankwamen." De nog steeds vriendelijk zwaaien de Anneke Logtenberg refereert aan de drie f en van de internatio nale zwemfederatie: fun, friends hip en fitness. Zwemmen houdt je gezond, vindt ze. „En je doet ont zettend veel vriendschappen op. Vooral dat vind ik heerlijk. Ieder een is een beetje gek met dat oude mens", zegt de zwemoma (vier kleinkinderen) over zichzelf Op het WK van vorig jaar in Perth greep Logtenberg brons op de 4 keer 100 meter wisselslag. Ze was de slotzwemmer van de estafette ploeg in de categorie 280+. Bij de estafettes worden de leeftijden van de vier deelnemers bij elkaar opge teld, vandaar. „Sommige mensen denken dat ik rijk ben, en dat ben ik natuurlijk ook", erkent ze. „Ik ben gezegend met een stralende gezondheid. Ik train drie keer per week. Maar ze bedoelen natuurlijk dat ik veel geld heb, anders kan ik niet de he le wereld over om te zwemmen. Dat klopt niet. Voor een cursus 'hoe komt Jan Splinter door de winter', moeten ze bij mij zijn. Ik moet me veel ontzeggen om over al naartoe te kunnen. Maar ik blijf het doen tot ik doodga." In wed strijdverband wel te verstaan. Log tenberg: „Recreatief zwemmen vind ik niks. Ik hou niet van kofïle- zwemmen. Dan moeten de haren droogblijven. Da's niets voor mij." Open NK masters De Zeeuwse afvaardiging was drie dagen lang goed op dreef tijdens de Open NK masters in Middelburg. ►- Er werden op vrijdag, zaterdag en zondag 42 gouden, 26 zilve ren en 27 bronzen medailles gewonnen. De ploegen van het Middel burgse Luctor et Emergo en het Vlissingse De Stormvogel waren de grootverdieners. Ook De Schelde (Terneuzen), Schel- destroom (Breskens), Zeelan- dia (Reimerswaal), ZC Koe wacht en De Bruinvis (Sas van Cent) deden mêe om de me dailles. De Zeeuwse zwemmers waren in totaal goed voor 38 Zeeuw se masterrecords. door Sjaak Sinke ETTEN-LEUR - Patrick Tolhoek uit Yerseke heeft in de veldduatlon van Etten-Leur een uitstekende in druk achter gelaten. Hij werd in de categorie H40 tweede. Na de eerste run over zes kilome ter veldlopen keek Tolhoek nog te gen een achterstand van bijna drie minuten aan op de latere winnaar de Belg Roel Pauwels. Op de mountainbike voelde de Yerseke- naar'zich beter in zijn element en rukte hij op naar de tweede plaats met een achterstand van slechts ze ven tellen op Pauwels. In de afslui tende drie kilometer moest Tol hoek toestaan dat gevestigde na men als Armand van der Smissen (Tilburg) en Huub Maas (Etten Leur) hem tot de orde riepen. Naast Pauwels stonden Armand van der Smissen en Huub Maas op overall erepodium. Patrick Tolhoek mocht toch nog naar het ereschavot op de tweede plaats achter de Van der Smissen in de categorie H40. Nadat Tol hoek zijn prijs in ontvangst had ge- AXEL - Maarten Rademakers van de schaakvereniging Het Witte Paard is de verrassende koploper bij het Zeeuws kampioenschap schaken. De jeugdige schaker staat een half puntje voor op een viertal achtervolgers. De koppositie was niet echt mak kelijk verkregen. Tegën Sven Stan- ge stond Rademakers niet zo best, totdat Stange, die voor Middelburg speelt, een foutje maakte. Radema kers kon een koningsaanval opzet ten en Stange liep achter de feiten aan. De HWP'er was genadeloos en greep de winst. De remise in de vierde ronde tegen clubgenoot Gert van Rij was er een met veel geluk. Van Rij stond duidelijk be ter en Rademakers mocht zijn han den dichtknijpen met een punten- deling. De grote favoriet Joey Grochal had zijn dag niet. Na een wat tamme remise tegen Gert van Rij had de voor Goes spelende schaker niets in te brengen tegen Sven Stange. Een foutief pionoffer werd genade loos afgestraft. Rademakers wordt gevolgd door een kwartet aan spelers. Naast nomen wachtte hem een onaange name verrassing. Hij kon zijn auto niet in, omdat hij de sleutels in de achterbak had gelegd en vervol gens had dichtgeslagen. Er zat niets anders op dan zijn vrouw te bellen die met de verlos sende reservesleutel van Yerseke naar Etten-Leur mocht rijden, waarna Tolhoek met ruime vertra ging huiswaarts kon keren. Cesar Beilo (Vlissingen) deed even eens goed mee in deze topwed strijd met een sterke vijfde plaats bij de senioren. Het duo Nard van der Sande en de uit Hulst afkomsti ge Rik van Laarhoven legden als duo deze duatlon het snelste af in 1 uur 29 minuten en 29 seconden. Op de halve afstand tekende Ro bin Botman (Middelburg) voor de tweede plaats bij de junioren H18, op vijf minuten van winnaar Erik van de Heijden (Waspik) Bij de jeugd was er een overwin ning voor Lindy van Anrooy (Ka- pelle) en zorgde Shirin van An rooy voor de hoofdprijs bij de mi- nimeisjes. Gert van Rij en Sven Stange heb ben ook Erik van de Wynkele van Het Witte Paard en Michael Wise van tegenwoordig Middelburg drie punten. Derde ronde: Joey Grochal-Gert van Rij remise, Maarten Rademakers-Sven Stange 1-0, Wim Sinke-Erik van de Wynkele remise, Rien de Böck-Michael Wise 0-1, Eric Roose-Martin Krijger 1-0, Martin de Bock-Joey van de Braak remise, Albert Vermue-Arjo van Dom- •melen 1-0, Manuel Colsen-Maxim Ie Clercq 0-1, Bram Koeman-Ron Blok 1-0. Vierde ronde: Gert van Rij-Maar- ten Rademakers remise, Sven Stan- ge-Joey Grochal 1-0, Erik van de Wyn- kele-Eric Roose 1-0, Michael Wise-Al bert Vermue 1 -0, Joey van de Braak-Bram Koeman 1-0, Martin Krij ger-Martin de Bock 0-1, Vincent Sleuy- ter-Rien de Böck remise, Arjo van Dom- melen-Manuel Colsen 1-0. Stand: 1. Maarten Rademakers 3,5, 2. Gert van Rij, Sven Stange, Erik van de Wynkele, Michael Wise 3,0, 6. Joey Grochal, Joey van de Braak, Martin de Bock, Maxim Ie Clercq 2,5, 10. Wim Sinke, Albert Vermue, Eric Roose, Arjo van Domme len 2,0. Maarten Rademakers leidt de dans om de Zeeuwse schaaktitel. De schaker van HWP wint één keer en komt eenmaal remise overeen. Rebecca Yuen in actie tijdens de regionale kampioenschappen in Zierikzee. - foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43