Chinese schoenproblemen voor Jelena Jankovic WK als De volgende van Anky staat klaar Allan Davis wint de Tour Down Under Lars Boom laat zich verrassen in de sprint Schaker Movsesian gaat alleen aan kop Golfer Lafeber vijfde bij toernooi in Doha Billy Twomey wint Grote Prijs Nummer één van de wereld blijft zonder grandslamzege. Wereldbond wil na 2010 graag terugkomen naar Sluiskil. Painted Black kan opvolger worden van Bonfire en Salinero. 28 I Maandag 26 januari 2009 PZC ADELAIDE - De Australiër Allan Da- vis heeft gisteren in eigen land de Tour Down Under op zijn naam gebracht. Zijn leidende positie kwam in de slotrit, met start en aankomst in Adelaide, niet meer in gevaar. De dagzege ging in een massasprint naar de Italiaan Fran cesco Chicchi, voor de Australiërs Robbie McEwen en Graeme Brown (Rabobank). Tom Leezer en Wim Stroetinga mengden zich ook in de spurt en eindigden respectievelijk als zesde en zevende. MILAAN - Lars Boom heeft een week voor de wereldkampioen schappen veldrijden een onver wachte nederlaag geleden. De houder van de regenboogtrui liet zich bij de laatste wereldbeker wedstrijd van het seizoen in Mil aan in de sprint verrassen door zijn Belgische rivaal Sven Nys. De Tsjech Zdenek Stybar eindigde als derde. Volgens Boom verloor hij de sprint omdat hij moeite had met optrekken na de bocht voor de fi nish. WIJK AAN ZEE - De Slowaakse scha ker Sergei Movsesian is na acht ronden koploper van het Corus Schaaktoernooi in Wijk aan Zee. Hij kwam gistere als enige op een totaal vijf 5 punten dankzij een re mise tegen Jan Smeets. De Nederlands kampioen, die za terdag zijn eerste nederlaag leed te gen de Rus Aleksander Moroze- vitsj, deelt met vier andere groot meesters de zesde plaats met 4 punten. Ook Loek van Wely zit in dat groepje. Hij kwam remise over een met Levon Aronian. DOHA - Golfer Maarten Lafeber is gisteren in het toernooi van Doha op de vijfde plaats geëindigd. De Nederlander stond er in de slotron- de in Q_atar goed voor, maar liet het op de vijftiende en zestiende hole (double bogey en bogey) af weten. Uiteindelijk had hij met 276 zeven slagen achterstand op de' Spaanse winnaar Alvaro Quiros (269). De Zuid-Afrikaan Louis Oosthuizen en de Zweed Henrik Stenson eindigden met 272 op de gedeelde tweede plaats. Ro- bert-Jan Derksen (283) eindigde op de gedeelde 37e positie. AMSTERDAM - Springruiter Billy Twomey heeft gisteren in de RAI bij Jumping Amsterdam de Grote Prijs gewonnen. De Ier toonde zich met Je t' Aime Flamenco de sterkste van tien barragekandida ten. Beste Nederlander was Jur Vrieling, die met VDL Orame als derde eindigde. Van de tien finalis ten kwamen er maar liefst zes uit Nederland. Desondanks zat er voor de voor eigen publiek rijden de combinaties niet meer in dan de plaatsen drie, vier (Uriël Taken) en vijf (Gert-Jan Bruggink). door Edward Swier MELBOURNE - Jelena's World, een documentaire over het leven van Jelena Jankovic, was afgelopen de cember een kijkcijferhit in de Ser vische bioscopen. Nota bene: de nieuwste James Bond trok minder kijkers. Maar, waar 007, ondanks veel te genstand, uiteindelijk altijd voor el kaar krijgt wat hij wil, moet Janko vic dat nog maar afwachten. De nummer één van de wereld ver loor gisteren in de vierde ronde van de Australian Open van de Frangaise Marion Bartoli (6-1, 6-4) en wacht dus nog altijd op haar eerste grandslamzege. Jankovic plaatste zich in Melbour ne voor de elfde opeenvolgende keer voor de laatste 16 (of beter) in een grandslamtoernooi. Echter, zo lang ze geen van de vier grootste tennistoernooien heeft weten te winnen, zullen er altijd twijfels over haar blijven. Ze is, sinds de invoering van de computer gestuurde wereldrang lijst in 1975, de eerste tennisster die een jaar afsloot als nummer één zonder ook maar één toernooi zege in Melbourne, Parijs, Londen of New York. Serena Williams, goed voor negen individuele grandslamzeges, stelde bij aanvang van het toernooi dan Ook geheel te recht dat wat haar betreft Jelena niet de echte nummer één is. De Amerikaanse heeft gelijk. Sprokke len van punten is leuk, maar de grote evenementen tellen pas echt. Jankovic durft echter te stellen dat ze eind 2008 liever eerste stond Roger Federer bereikt kwartfinale De Zwitserse tennisser Roger Federer bereikte gisteren de kwartfinale van de Australian Open. Na een 0-2 achterstand in sets versloeg hij toch nog de Tsjech Tomas Berdych. Federer won met de setstanden 4-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-2. De als twintigste geplaatste Berdych leek voor een enorme verrassing te gaan zorgen. Maar Federer vocht zich terug en slaagde erin de achter stand om te buigen in winst. Ook de Amerikaan Andy Roddick bereikte de kwartfinale van het tennis toernooi. Hij versloeg de Spanjaard Tommy Robredo in drie sets (7-5, 6-1, 6-3). Titelverdediger Novak Djokovic plaatste zich ook voor de kwartfinales. De als derde geplaatste Servische tennisser won in vier sets van de Cypri oot Marcos Baghdatis: 6-1 7-6 (1) 6-7 (5) 6-2. Djokovic speelt in de strijd om een plaats in de halve finales tegen Andy Roddick. Jelena Jankovic is radeloos na een gemist punt. foto How Hwee Young/EPA dan dat ze een titel had gewon nen. „Een Grand Slam winnen zegt alleen maar dat je twee we ken op rij de beste was", steekt ze haar kop in het zand. Jankovic zegt bij iedere gelegen heid dat ze ook geen druk voelt „al leen maar omdat ik nummer één sta. Ik wil niet tweede staan, denk dat ik me op plek 1 lekkerder voel." Daar was anders in de acht ste finale niks van te merken. „Dit is erg teleurstellend, het was echt een 'bad day at the office'." Er wa ren - hoewel ze zich op een hefti ge hoogtestage in Mexico op het nieuwe seizoen had voorbereid - voor aanvang van de Australian Open al ernstige twijfels of de 23-jarige uit Belgrado nu eindelijk eens zou excelleren. Het Chinese sportmerk Anta ge loofde er wel in, contracteerde haar afgelopen winter voor ruim drie miljoen euro. Anta ontwierp speciaal voor Jankovic een gif groen jurkje en een bijpassend paar schoenen. De sportstappers brachten haar echter maar'weinig comfort. Waar andere tennissters in hun korte pauzes tussen de ga mes over hun strijdplannen na konden denken, was Jankovic tel kens druk met het los- en weer vastmaken van haar veters. Ze had de afgelopen partijen voortdurend oververhitte voeten, deed de An- ta's geregeld uit. Misschien wel daarom kwam ze, zoals ze het zelf zei, nauwelijks vooruit in de eerste set tegen Bar toli. „Mijn voetenwerk was abomi nabel." Er was trouwens wel meer mis met het Spel van de Servische. Ze spreidde haar ballen onvoldoen de en was niet opgewassen tegen de agressieve tweehandige back hands van Bartoli, Analiste op Wimbledon in 2007. Die spurtte in de eerste set weg: 6-1. „Het had eigenlijk zelfs 6-0 moeten zijn", al dus de nummer zestien van de plaatsingslijst, die in de kwartfina les Vera Zvonareva treft. In de tweede set brak Bartoli tot twee keer Jankovic' service en werd het uiteindelijk 6-4. De nummer van de wereld Je- lena Jankovic is in de vierde ron de van de Australian Open uitge schakeld. Ze verliest van Marion Bartoli. door Barry van der Hooft SLUISKIL - Met een finale tussen Frédéric Caudron en Jef Phi- lipoom werd het vijfde wereldbe kertoernooi driebanden in Sluiskil gisteren afgesloten. De organisatie richt zich vanaf vandaag op het WK, dat volgend jaar in de derde week van oktober In het Zeeuws-Vlaamse dorp wordt ge speeld. De kans is aanwezig dat in de ja ren daarna opnieuw een wereldbe kertoernooi plaatsvindt. „Daar zeg ik op dit moment geen nee te gen", bekende Meerten Dallinga gisteren. De voorzitter van de Sluiskilse or ganisatie keek met een tevreden en trots gevoel terug op vijf ge slaagde edities. Dallinga: „Voor het eerste toer nooi hebben we overal goed rond gekeken en vooral op de negatieve punten gelet. Een WK waar tij dens de finale het licht uitvalt, een toeschouwer die met zijn stoeltje van de tribune afdondert; we heb ben het allemaal gezien en ervan geprofiteerd. Toch zijn we bij het eerste toernooi hier nog wel door bepaalde zaken verrast. Maar bij een eerste keer mag je ook best nog wel wat foutjes maken." In de jaren die volgden had de or ganisatie over complimenten niet te klagen. „Nu zouden we elk toer nooi hier kunnen organiseren, want iedereen wil hier zijn. De af gelopen jaren hebben we veel ener gie in de uitstraling richting de me dia en het publiek gestoken. Als ik dan hoor dat onze website afgelo- door Ciel Hendrix AMSTERDAM - Anky van Grunsven heeft weer een kampioen klaar staan. Na Bonfire en Salinero is nu ook Painted Black zover dat hij de concurrentie met de test van de wereld aan kan. Zaterdagmiddag danste de Brabantse combinatie op Jumping Amsterdam, voor de ogen van onder andere Koningin Beatrix, als enige een puntentotaal van meer dan 80 procent (81.250 procent) bij elkaar. Haar eeuwige rivale, Isabell Werth, kwam daar met Warum Nicht niet bij in, de buurt en moest 2,5 procent toegeven. De uit Westkapelle afkomstige Hans Peter Minderhoud werd derde. Hij behaalde met Exquis Nadine een score van 77,55. Anky's score, die ruim voldoende was om de wereldbekerwedstrijd - en de daarbij behorende 10.000 eu ro - op zak te steken, betekende een record voor Painted Black. Daar was Van Grunsven zelf, die achteraf bekende dat ze niet naar de RAI was gekomen met de ge dachte om te winnen, nog het meest door verrast. Niet dat het de fW Anky van Grunsven wint tijdens Jumping Amsterdam de kür op muziek. De Brabantse bleef met de hengst IPS Painted Black Isa bell Werth voor. donkere 12-jarige hengst aan kwali teiten ontbreekt, maar simpelweg omdat het paard zijn klasse nog niet had bewezen in de ring. „Thuis tijdens de trainingen en op het voorterrein is hij een echte kampioen. Daar laat hij zien wat hij kan, maar in de ring, de plek waar het echt moet gebeuren, kon hij dat nog niet. Thuis heb ik kam pioenen genoeg staan", zegt Van Grunsven met een grijns, „maar het moet natuurlijk wel gebeuren op de plaats waar de jury zit." Die doorbraak lijkt er nu dan aan te komen, want de manier waarop ze de kür op muziek won, dwingt alom bewondering af „Maar we zijn er nog niet natuurlijk", waar schuwt ze vervolgens, „want hij moet die prestatie wel nog bevesti gen, laten zien dat het niet bij die ene keer blijft." Ze heeft tijdens de trainingen enkele wijzigingen aan gebracht. „Maar daar moet je je geen revolutionaire dingen bij voorstellen. Het zijn echt maar kleine dingen. Zoals ook het voer een rol speelt. Doordat we een nieuwe sponsor hebben, krijgen de paarden op stal ook sinds kort ander voer. En ik zie dat Painted Black daar positief op reageert. Hij oogt een stuk fitter." Een maand geleden, tijdens het Kerstconcours in Mechelen, maak te de hengst nog enkele grote fou ten, maar die bleven zaterdag ach terwege. Het sterkt Van Grunsven in de overtuiging dat ze ook met Painted Black de finale om de we reldbeker kan winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32