Ajax worstelt AZ riant aan de leiding in eredivisie Wankel Feyenoord mazzelt PSV kan ook na de winterstop maar niet op toeren komen i Eindhovense ploeg blijft tegen NAC op gelijkspel steken. Amsterdamse ploeg lijdt cruciale nederlaag in titelrace. Alkmaarse formatie rekent in eigen huis af met De Graafschap: 2-0. 26 Maandag 26 januari 2009 PZC Henk Timmer speelde zijn 500e wedstrijd. door Hans Leber ROTTERDAM - Leon Vlemmings heeft een grote toekomst voor zich. Dat althans beweerde Feye- noordaanvoerder Giovanni van Bronckhorst deze week over de vervanger van de ontslagen trainer Gertjan verbeek. Maar die grote toekomst ligt er gens anders dan in de Kuip. Vlem mings liet zijn "ploeg zaterdag ook in zijn derde wedstrijd, tegen Wil lem II, geen zelfvertrouwen uitstra len (1-1). In juni staat Mario Been voor de groep - volgens hem hoe ven nog slechts details te worden geregeld. De Feyenoordtreffer van Andwele Slory viel in de slotminuut van de extra tijd. Even juichten de suppor ters, om tien seconden later, na het eindsignaal, de ploeg routi neus uit te fluiten. Honderden me dewerkers van de beveiliging, de politie én de gehele Feyenoorddi- rectie en -staf daarentegen bléven blij. Het doelpunt betekende nu eens géén rellen, géén bestorming van het Maasgebouw en dus geen stress voor de sponsors die daar binnen hun biertje plegen te drin ken. Of Been volgend jaar zal samen werken met Leo Beenhakker is, ook al doen hun namen iets an ders vermoeden, zeer wel moge lijk. Misschien tracht Feyenoord de bondscoach van Polen wel eer der op te halen voor een tijdelijk trainerschap. Want dat Feyenoord het jaartje gaat uitzingen omdat er toch niets meer is te halen, lijkt niet verstandig. En Vlemmings geeft de spelers niet wat ze het hardst nodig hebben: houvast,'ze kerheid, vaderlijke aandacht... rust en kalmte! Doelman Henk Tirh- mer mag dan 37 jaar oud zijn en za terdag zijn 500e optreden in het betaalde voetbal hebben gespeeld, hij deed dat allerminst overtui gend. Ook andere routiniers (Theo Lucius, Tim de Cler) maakten een onzekere indruk. Feyenoord wilde ook zaterdag zo vreselijk graag, maar kon zo wei nig. Roy Makaay stond op enig mo ment zelfs als een voorstopper bal len weg te 'roeien' in de verdedi ging. Vlemmings kon in drie wed strijden, met méér inzetbare spe lers dan Verbeek ooit had dit sei zoen, geen greintje zelfvertrouwen in de ploeg krijgen. Georginio Wijnaldum, die met zijn fraaie spel harten deed overslaan in de eerste competitiehelft, raakt geen pepernoot meer. Diego Biseswar droomt van Benfica dat belangstel ling in hem schijnt te hebben. EINDHOVEN - De ellende voor PSV stapelt zich op. Zaterdagavond slaagde de formatie van coach Huub Stevens er niet in op eigen veld van een gehavend NAC te winnen. Het werd 2-2 in Eindho ven, hetgeen de rust op en rond de Herdgang niet ten goede zal ko men. Het was de derde keer dit seizoen dat PSV op eigen veld niet wist te winnen. Eerder werd verloren van Roda JC en gelijkgespeeld tegen FC Twente. Het was bovendien de tweede remise van de kampioen na de winterstop, na de 1-1 vorige week bij Roda. Koploper AZ is vol ledig uit het zicht verdwenen. Toch had Stevens naderhand wei nig kritiek op zijn spelers. „Als ik zie hoe we na die onterechte ach terstand (2-1) terug hebben ge knokt dan vind ik dat heel goed. We hebben dotten van kansen ge had om daarvoor al de wedstrijd in ons voordeel te beslissen. He laas hebben we dat achterwege ge laten." PSV speelde van het begin met Ola Toivonen. De Zweedse spits, amper een week in dienst, kreeg de voorkeur boven Danko Lazovic. Zijn opvallendste actie was aanvan kelijk een „Schwalbe", die hem een gele kaart opleverde. Verder was bij vlagen te merken dat Toivo nen nog niet in de beste conditie is. Naast Lazovic begonnen ook Danny Koevermans en Nordin Amrabat op de bank. Na bijna een kwartier kwam de kampioen op voorsprong. Carlos Salcido, door de blessure van Dirk Marcellis weer eens opgesteld als centrale verdediger, kopte de bal uit een voorzet van Balazs Dzsud- zsak in. Het was ongeveer de enige kans die de thuisclub in het eerste deel kreeg. Vlak voor rust kwam NAC op gelijke hoogte. Na matig ingrij pen van doelman Andreas Isaks- son kon invaller Tyrone Loran voor de 1-1 zorgen. PSV begon voortvarend aan het tweede deel. Binnen vijf minuten kreeg de formatie van Stevens twee riante mogelijkheden. De thuisclub had een tegentreffer no dig om echt Tos' te komen. Met nog een kwartier te spelen zette Jo nas Kolkka NAC op voorsprong. Met een fraaie individuele actie zorgde Afellay, enkele minuten la ter voor de 2-2.In de slotminuten was PSV nog enkele keren dicht bij de derde treffer. Ola Toiyonen (links) probeert zich langs Patrick Zwaanswijk te werken. Mar cel van Hoorn/EPA door Dick Sintenie GRONINGEN - Bijna twee maanden bleef Ajax ongeslagen in officiële wedstrijden. Die serie werd giste ren wreed onderbroken door FC Groningen, dat in eigen stadion met 1-0 won. „Een cruciale neder laag in de kampioensrace", zei trai ner Marco van Basten. Het laatste verlies dateerde van 30 november, toen Ajax in Alkmaar door AZ onder de duim werd ge-- houden. De koploper van de eredi visie baant zich uiterst zakelijk een weg door de competitie en staat nu zes punten los van de Amster dammers. Zaterdag wacht Ajax de lastige thuisbeurt tegen Heeren veen. Jan Vertonghen (rode kaart) is dan geschorst en Van Basten hangt hetzelfde lot boven het hoofd, als gevolg van het feit dat ar biter Wegereef de trainer gisteren naar de tribune stuurde. Voor Vertonghen kwam in de 86e minuut een vroegtijdig einde aan een voor hem moeizame wed strijd. De Belg groeide dit seizoen in zijn rol van centrale verdediger, maar hij vond zichzelf gisteren in stadion Euroborg weer eens terug als middenvelder naast Gabri. Ver tonghen moest de afwezigheid van de geblesseerden Eyong Enoh en Rasmus Lindgren compense ren. Daarin slaagde hij niet. Net zo min als Siem de Jong in de punt van de aanval de geschorste Dario Cvita- nich kon doen vergeten. Het ont-, brak aan chemie tussen de warm bloedige Uruguayaan Luis Suarez en De Jong, voetballer van de kou de grond, die bovendien veel beter rendeert als hij grote delen van het veld mag bestrijken. Met dat loopvermogen had hij Ajax giste ren voor rust een grote dienst kun nen bewijzen. Nu stond Miralem Sulejmani op zijn positie en juist de Serviër bleef in gebreke bij het enige doelpunt van de wedstrijd: hij verzuimde Danny Holla in de 39e minuut de voet dwars te zet ten. Holla mikte de bal feilloos en hard in de rechterhoek naast keeper Maarten Stekelenburg. Na rust zette trainer Marco van Basten het mes in zijn eigen plan nen. Het elftal kwam er daardoor 'logischer' uit te zien, met Suarez als spits, De Jong als aanvallende middenvelder en Sulejmani op de rechterflank. Ajax voerde de druk op, maar kwam niet tot scoren. Thomas Vermaelen raakte van dichtbij de lat, terwijl Suarez zich veel te gemakkelijk de bal liet ont futselen door doelman Luciano da Silva. De Braziliaan verijdelde ook in de eerste helft al een serieuze kans van de aanvaller. In Groningen was ter sprake van een collectief falen, Van Basten niet uitgezonderd. De trainer vond niet het juiste antwoord om het ge mis van Cvitanich op te vangen en ook zijn wissels pakten niet goed uit. Evander Sno stak publiekslie veling Gabri nog wel naar de kroon met zijn bevlogen optreden, maar Leonardo raakte verstrikt in zijn eigen schijnbewegingen. Het lijdt geen twijfel dat Van Basten er beter aan had gedaan alleskunner Urby Emanuelson op het veld te la ten staan. Zes punten bedraagt de achter stand op AZ. Met nog vijftien duels voor de boeg is de strijd om de landstitel nog niet gestreden, maar het is schrijnend dat Ajax na het vertrek van Klaas-Jan Huntel- aar behalve Cvitanich nauwelijks een alternatief heeft voor de spits- positie. Met Sno lukte het niet in de punt van de aanval, met De Jong evenmin. Aan Miralem Sulej mani is tot op heden alleen zijn fraaie traptechniek opgevallen. Sua rez moet het voorin bijna in zijn eentje doen. Rode kaart Van Basten »- Voor het eerst in zijn bestaan als trainer is Marco van Basten door een scheidsrechter naar de tribune verwezen. Dat ge beurde gisteren door arbiter Wegereef tijdens de wedstrijd FC Groningen-Ajax (1-0). Van Basten wilde in de tweede helft een statement maken, zei hij, nadat Jan Vertonghen in de 86e minuut zijn tweede ge le kaart had ontvangen. ►- De trainer van Ajax liep demon stratief een meter of vijftien het veld in. „Die tweede kaart was volkomen onterecht." door Ype Minkema ALKMAAR - Wéér een overwin ning, wéér de fameuze 'thuisnul', inmiddels al 759 minuten. En na tuurlijk vorstelijk leider van de ere divisie. Maar ook: zorgen bij AZ. Die een dag later flink werden ver licht. Ajax verloor in en tegen Gro ningen, het gat is nu zes punten. Dat zijn dubbele punten. In eigen huis rekende de ploeg van Louis van Gaal zaterdagavond af met De Graafschap: 2-0. Toch loopt het bij AZ plots niet zo als het moet. Niet zoals vóór de on derbreking, toen ijzer in goud ver anderde. Maarten Martens en Demy de Zeeuw haalden zaterdag avond het einde van een simpele wedstrijd met de tong op de schoe nen. Coach Van Gaal: „Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt." De oorzaak: voetbal in de vijfde versnelling. AZ wil nog véél te graag waar het traag moet. Opmer kelijk, want niemand raakte echt opgewonden van het duel met laagvlieger De Graafschap. En dan, nóg rustiger? AZ is veranderd. Van een kunstzinnige voetbalfamilie naar een resultaatgericht bedrijf. Dat proces raakte in een stroom versnelling door een van de laatste werkelijke artiesten: Mounir el Hamdaoui. De aanvaller was met zijn toverij de bruggenbouwer tus sen beide leefwijzen. Van Gaal: „Vorig jaar was het niet zo slecht, nu is het nog niet zo goed. Het ver schil is: nu scoren we wel." Door El Hamdaoui voornamelijk, het (tref-)zekere aanspeelpunt. Na de herstart is de magie plots even ver dwenen. De bal plakt niet meer, maar springt weg. Te vaak in de voeten van de tegenstander. En 'Zelfs Manchester United gaat niet voor de snelle lange bal' dan begint kilometervretende pro ces - rennen, duel winnen, opbou wen - weer van voren af aan. Zo mocht De Graafschap zowaar vaak de bal hebben in Alkmaar. De ploeg deed er ook een paar leu ke dingen mee. Produceerde zelfs een echte goal. Die onterecht - Sa- har stond niet buitenspel - werd af gekeurd. Maar de revolutie is on omkeerbaar. Aanvoerder Stijn Schaars: „Als je leuk speelt, maar steeds geen punten pakt moet je daar wat aan doen. Vorig seizoen hadden we meer creatieve spelers in de ploeg. Dat gaf leuk spel, tot dat je de bal kwijtraakte. In de om schakeling waren we kwetsbaar, en die foutjes werden vaak afge straft." Dat moest dus anders. De organisatie moest beter. „We heb ben inderdaad creativiteit verlo ren", zegt de aanvoerder. „Mis schien minder leuk om te zien, maar het is d? realiteit. Het moder ne voetbal. Je ziet gewoon niet an ders meer. Zelfs Manchester. Uni ted gaat niet voor de snelle lange bal. Ze wachten, net als alle ande re ploegen. Wij moeten wel mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30