Provincie moet regie Zorgen over energietarief 2 Maandag 26 januari 2009 PZC Banaan Groenlinks wil dat hogere kosten voor energie worden vergoed WIM HOFMAN In een supermarkt stond ik op mijn beurt te wachten. Voor mij waren drie jongens. Ze hadden dingen gekocht die ik nooit aanschaf. Ik zag een pakje waarop stoommaaltijd met Tiriyuyusaus. Zoiets gaat zo uit de vriezer zo de magne tron in en komt er knapperig uit. Ik zag een Mars feel the vibe, een pakje met sandwiches met Deense kaas, een flesje Bleep Shlurrsh met cherrysmaak en een onafgewogen banaan in een plastic zakje. Ik kwam erachter dat de banaan onafgewogen was, omdat het meisje aan de kassa de banaan ging wegen. In sommige win kels moet je zelf je groente en fruit wegen, in andere winkels doen ze dat voor je. Dat zijn niet echt zelfbedieningswinkels. Er Het dialect wint meer y-n nuances ;Moewe zachaoie en meer aan terrein avwehewèpe haoi!" zei een van de jongens. Puur dialect was dat en dat is begrijpelijk en ik spitste mijn oren. Ik heb steeds meer belangstelling voor dialect en ik leer graag wat bij. Het dialect wint immers bin nen Europa meer en meer terrein en dat is begrijpelijk. Neder lands is te moeilijk om te leren, dat weet iedereen. En dialect wordt je met de paplepel ingegoten. Nu is dat van die paplepel een ouderwetse uitdrukking: kinde ren krijgen zelden meer pap, eerder chocolade crunchies of rijstpuffs. „Mojje avdoem", zei de jongen. Het kassameisje haal de het zakje van de banaan en legde uit dat het geen verschil maakte,- het gewicht van het zakje was van geen betekenis. Ze deed het zakje weer om de banaan. De jongens moesten daar om erg lachen en ze gebruikten een hoeveelheid dialectwoor den waar ik amper een vinger achter kon krijgen. Ik ving een woord öp waarvan ik eerst dacht dat het een vloek was, maar omdat het acht keer terugkwam (dat heb je Wel vaker in dia lect), begreep ik uiteindelijk dat ze het over een condoom had den. Lachend gingen ze de winkel uit. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 _E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwsé Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst» Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Een door God gegeven delta. Daar hebben we de deltawerken bijgekregen. We moeten kwaliteit kiezen, niet verramsjen. Zegt Adriaan Geuze. door Jan van Damme Landschapsarchitect en ste denbouwkundige. Actief in New York, Toronto, Ma drid, Kopenhagen. En na tuurlijk in Nederland. Schiphol, Al- mere, Eindhoven, maar ook een nieuw stadsdeel aan de Goese ha ven, waar de oude wallen moeten worden teruggebracht. Adriaan Geuze, directeur van het bureau West 8 in Rotterdam, ont werpt, doceert en discussieert. Al jaren komt hij op voor de kwalitei ten van het Groene Hart. En maakt hij zich zorgen over Zee land. Met een vader die van Tho- len komt en nu in Vlissingen woont, aan moederskant een Zeeuwse opa Schot die binnen vaartschipper was, ooms en tantes in Zierikzee, Scherpenisse en Poortvliet. „Voor mij voelt het daar als een vaderland. Zeeland gaat me aan het hart." Het probleem dat Geuze signa leert, is in feite nationaal. Hij schetst het zo: na de Tweede We reldoorlog en de Ramp van 1953 moesten er grote werken worden uitgevoerd. Wederopbouw, deltawerken, ruil verkavelingen. Het idee was: we moeten iets van Nederland ma- Adriaan Geuze: „Zeeland is een A-merk. We presenteren het óp zijn best als een B-merk, vaak zelfs als een C-merk." ken. Vanaf eind jaren zestig begint de periode dat welvaart normaal wordt gevonden. Na diverse gif schandalen en kaalslag in binnen steden wordt de wet op de Ruim telijke Ordening ingevoerd. Die moet kwalijke ontwikkelingen te genhouden. Voor de directeur van West 8 zit de bron van het kwaad in die wet. Bestemmingsplannen, streekplan nen, milieueffectrapportages: alles wordt in beleid en procedures ge vangen. Zonder dat er een duide lijk idee achter het geheel zit. „Het is opvallend", zegt Geuze, „dat je in al die stapels papieren nergens het woord visie tegenkomt." Dat leidt tot klachten. Mensen heb ben het gevoel dat de hele samen leving commercieel en banaal wordt. Vroeger, dertig jaar geleden, was het onderwijs beter, was de ge zondheidszorg beter. Was de leefomgeving beter. „Het lukt on ze samenleving niet om kwaliteit te maken. Terwijl we nog nooit zo rijk zijn geweest en nog nooit zo veel goed ontwikkelde mensen hebben gehad." „Met onze ruimtelijke ordening werkt het zo: elke visie die je erin stopt, komt er als spaghetti uit. Het is een werkwijze waarbij de beslissingsbevoegdheid op het laag ste niveau komt te liggen. Zodat el ke wethouder zijn eigen bedrijven terrein kan inrichten. Dat is ramp zalig. In feite zit de verrommeling in ons beleid ingebakken." Geuze heeft Zeeland hoog zitten. „De provincie is door God gezegend met de allermooiste delta ter wereld. Daar hebben we de deltawerken nog eens bijgekregen. Je hebt er pa rels van watersteden, Middelburg, Veere, Zierikzee, ga maar door, niet één maar wel acht Venetiës. De blanke top, polders, de lucht, de wolken, de lucht, de wolken, de lucht..." „Zeeland is een A-merk. We pre senteren het op zijn best als een B-merk, vaak zelfs als een C-merk." Voorbeelden zijn er vol gens hem te over. De zuid-oever van de Grevelingen, van Aquadelta tot de Brouwersdam. „Mistroos tige, miezerige vakantieparkjes. Er wordt één huisje ontworpen, waar van er driehonderd worden neer gezet. Je bent er in tegenstelling tot de echte steden niet eens wel kom. Port Zélande, de Banjaard, le lijk en goedkoop. De hotels in Cad- zand: lage plafonds, raamkozijnen van plastic, gemaakt van betonste- nen, geen enkel ornament, ner gens is koper gebruikt, dat zo mooi verweert. Het is allemaal ge maakt zonder liefde." Enkele positieve uitzonderin gen: Vlissingen met het - ScheldeterreinJ Goes, Perk- polder, Domburg. „Maar dan heb je het echt gehad. Kijk eens naar het havenfront van Breskens. Wie heeft dat besteld? En wie heeft er een wolkenkrabber in Zierikzee be steld? Dat stadje ligt sinds de 15e eeuw adembenemend mooi aan de Oosterschelde. Het silhouet met die nurkse toren, een graansi lo. Ons erfgoed! Nu wil Zierikzee ook een wolkenkrabber, net als Breda, Vlissingen. Het is verbijste rend. Mijn familie huilt! Adriaan, jij bent architect, zeggen ze, doe er wat aan!" Hij vertelt over Spanje. Daar krijgt het toerisme zware klappen, nadat de kust jarenlang is 'verramsjt'. Nu wil de regering Zapatero kwaliteit terugbrengen. Zeeland zou daar van kunnen leren. Geuze: „Ik vind dat de provincie de regie moet nemen. Stel een su pervisor aan. Of sticht een kwali teitskamer, met een professor, een lokaal historicus, een burgerlid, een politicus, een journalist. Dan worden er vragen gesteld en keu zes gemaakt. Nee, het is geen ga rantie dat je altijd iets moois krijgt. Maar je ziet wel scherp wat je doet. Je kunt in elk géval ant woord geven op de vraag: wie heeft dit besteld?" Adriaan Geuze, landschapsarchitect en stedenbouwkundige Geboren in Dordrecht 1960; familie afkomstig van Tholen. Hij stichtte in 1987 in Rotterdam het bureau West 8 Landscape Archi tects, waarvan hij nog steeds directeur is. Geuze doceert landschapsarchi tectuur aan de Harvard University in Amerika. Geuze is de vaste landschapsarchitect van Schiphol en het Kröller Mül- ler-beeldenpark. Verder werkt hij aan inrichting van het oude Philipster- rein in Eindhoven en een plan voor de Goese haven. Enkele bekende projecten: het Schouwburgplein van Rotterdam en een schelpenlandschap op een werkeiland bij de Oosterscheldekering. Internationaal: ontwerp van een park op Governors Island, vlak voor Manhattan; inrichting rivieroevers Madrid; waterfront Toronto; ontwerp voor Jubilee Gardens in Londen en het havengebied Kopenhagen. Ja, ik.neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: O éen vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 1 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks maakt zich zorgen over een mogelijke prijsverhoging van elektriciteit en gas. Landelijk is per 1 januari het zogenaamde ca paciteitstarief van kracht gewor den. Dat wordt berekend voor het transport van gas en elektriciteit, afhankelijk van de capaciteit van de aansluiting van de afnemer. In de Tweede Kamer werd tijdens de batten over de invoering van het tarief afgesproken, dat particulie ren die duurder uitkomen, gecom penseerd worden via een energie belasting. De Statenfractie van GroenLinks verbaast zich over de 'stille' invoe ring van het nieuwe tarief: er is nauwelijks ruchtbaarheid aan gege ven. Volgens de GroenLinksers zou Delta voor extra publiciteit moeten zorgen. Verder vraagt de Statenfractie aan het dagelijks bestuur van de pro vincie of er voldoende gelet wordt op mogelijk nadelige effecten voor particulieren. Over het geheel genomen vindt GroenLinks dat het capaciteitsta rief overhaast is ingevoerd. In de vragen aan het college van Gedepu teerde Staten wordt dat 'geen stijl' genoemd. En: „Waarom kon er niet gewacht worden op de invoe ring van de 'slimme meter' in 2011?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2