Ongeval herenigt Zeeuwse broers Lilian Vogels kun je niet overvoeren Datenin jeregio Informatieavond over palliatieve zorg SeniorWeb leert ouderen computeren Tuinvogeltelling achter het keukenraam in een Goese straat. F* I pzc Maandag 26 januari 2009 I 1 7 door Lilian Dominicus goes - Marineman Willem Bras ser (1898) uit Westkapelle overleef de tijdens de Tweede Wereldoor log op miraculeuze wijze een vlieg tuigongeval boven New York. En dat ongeval herenigde hem met een broer die hij al in geen 33 jaar had gezien. Brasser is de grootvader van Wil Hoendervanger-Brasser uit Oostka1 pelle, een van de vele lezers die hebben gereageerd op de oproep in de PZC van vorige week: Zeeuw en gezocht in Amerika. „Mijn grootvader was in Engeland gelegerd en werd getransporteerd met een militair vliegtuig naar New York", schrijft Wil. „Mijn grootvader verliet het vliegtuig met een parachute, kwam tegen de schoorsteen van een fabriek en schuurde in een vrije val naar be neden. Parachute, kleding en huid waren vernietigd en het zag er bui tengewoon slecht voor hem uit. Artsen gaven hem weinig kans op genezing." Het ongeval haalde de kolommen van dagblad The New York Times en het artikel met foto van Willem Brasser trok de aandacht van diens broer in Rochester, die begin vori ge eeuw naar de Verenigde Staten was geëmigreerd. Willem werd in zijn broers gezin opgenomen om te revalideren. „Opa vertelde over tv en andere zaken die voor ons toen, begin jaren vijftig, onbekend waren", aldus Wil. De familielijn Brasser moet nog ze ker rond Rochester te vinden zijn. Zo ook de naam Williams, eigen lijk een verbastering van Willem- sen uit Hoofdplaat, meldt Mieke ten Broeke uit Schoondijke. En ook haar moeders lijn Wispelaere is die kant opgegaan. „De meeste familieleden komen uit Marion", schrijft ze. Waardevolle informa tie, want de plaatsen Rochester, Clymer en Marioh in het noorden van de staat New York zijn de 'ver geten Zeeuwse belt' in Amerika. PZC-verslaggeefster Lilian Domi nicus reist van medio februari tot medio april door het noord oosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse verhalen. Zij schrijft over haar ervaringen op haar weblog: www.pzc.nl/blog/liliandominicus Tips? bel 0113-315674 of mail naar: l.dominicusd'pzc.nl PHILIPPINE - Seniorweb Terneuzen verzorgt samen met Aan Z en de bibliotheek in de Kanaalszone computercursussen voor 55- plus sers. De locatie is de bibliotheek in Philippine. Deelnemers kunnen kiezen uit 'wegwijs op de compu ter', 'kennismaking met de compu ter', 'wegwijs in windows XP' en 'internet en e-mail'. De cursussen worden doorlopend georganiseerd bij voldoende deelname. Informa tie: 0115-451239 of 0115-563015. Gerecbts0euf//ü0fflf'f5Kdntoof ZeelancJ Uit een exploot van kandidaat-deurwaar der M. Weertman d.d. 21 januari 2009 blijkt, dat t.v.v." Hendrikus Dorland aan JEAN ALBERT JOSEPH FRENCKEN zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een notariële akte van vol macht d.d. 21-10-2005. Bij dit exploot, waarvan J.A.J. Frencken een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is aangezegd dat bedoelde volmacht is herroepen/ingetrokken met sommatie binnen' 7 dagen daarna ondermeer rekening en verantwoording te doen onder overlegging van bewijs stukken. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes ADVERTENTIE VAN DE DAG Sportief jonge man, 44, normaal postuur. Zkt vrouw 44-46 voor relatie. Hv fietsen, fitness, uit eten en een wijntje. 0900-0401117 Postbus: 100719 (€0.80 p/in) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Doolnnmcri moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht jc hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar uateninjeregio@ukcustomersupport.com. De/c service werkt til et mot een nnaloge telefoon. middelburg - 't Gasthuis in Mid delburg houdt maandag 2 februari een informatieavond over palliatie ve zorg. Een klinisch psycholoog spreekt over hoe je een dierbare kunt begeleiden in het sterfproces en een verpleeghuisarts geeft uit leg over pijnbehandeling. Ook is er ruimte -voor het stellen van vra gen, zowel individueel als in groepsverband. De informatie avond begint om 19.30 uur. Paul van Eenennaam: „Zo'n specht komt natuurlijk niet op bestelling." foto Willem Mieras door Jan van Damme goes - Het is zo simpel. Vogelboek je bij de hand, kijker en een noti tieblokje. Dan neem je een uur lang je positie achter het raam met uitzicht op de tuin. Wat je ziet vlie gen noteer je en vul je later in op de website van de Vogelbescher ming Nederland. Dat is heel in het kort het recept van de Nationale Tuinvogeltelling. Gisteren werd dat evenement al weer voor de zesde achtereenvol gende keer gehouden. Vorig jaar waren er landelijk 15.000 deelne mers. Paul van Eenennaam woont aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes. Hij doet, voor het derde jaar mee aan de telling. Bij zijn huis heeft hij een achtertuin van 350 vierkante meter. Twee oude hoogstam perenbomen, een maho- niestruik, een vuurdoorn, verder wat lage struikjes. In de loop van de tijd heeft Van Eenennaam heel wat voedervoor zieningen gebouwd. Een buis met zes ingangen, een pindakorf een halve kokosnoot met vet en zaad jes, een buisje met gierststaafjes, strooivoer, bolletjes met vet, een voederhuis, en drie metalen bui zen met zaadjes en tarwe. „Nee", zegt hij, „je kunt vogels niet over voeren. Het zijn geen mensen. Ge noeg is voor hen genoeg." De Goesenaar vindt het gewoon leuk om naar vogels te kijken. Hij heeft een speciaal kijkertje, dat zat een jaar geleden in een kerstpak ket. Hij kijkt vogels in zijn tuin, maar ook als hij op vakantie is op de camping in Frankrijk. „Dan kan ik het ook niet laten brood- 'Op vakantie in Frankrijk strooi ik voor de mussen ook nog broodkruimels' kruimels onder de struiken te strooien voor de mussen." Gisteren heeft hij van 10 tot 11 uur voor zijn tuinraam gezeten. Niet helemaal de ideale tijd, vindt hij zelf, eerder op de dag had hij meer waarnemingen kunnen doen. Het tellen gaat eenvoudig. Van elke soort noteer je het hoogste aantal dat je in één keer ziet. De oogst van Paul van Eenennaam: 1 merel, 1 ekster, 1 roodborstje, 2 Turkse tor tels, 3 vinkjes, 2 kauwen, 2 winter koninkjes, 2 koolmeesjes, 1 pimpel mees, 1 zanglijster. Wat opvalt? In elk geval minder vogels dan vorig jaar. De strenge winter, dat is een voor de hand lig gende verklaring. De lijster is vol gens Van Eenennaam een gast die je niet vaak ziet. Hij vindt het jam mer dat de bonte specht niet kwam opduiken. „Die vindt de stam van de perenboom lekker. Zo'n specht is ook redelijk zeld zaam. Maar ja, hij komt natuurlijk niet op bestelling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19