Dendermonde is een stad in rouw PIANO'S hcüe(Q9 DAT KAN WEL... BIJ BEX.NL Verbijsterde buurtbewoners drommen samën. Verdachte gezien als The Joker' Gillibrand vervangt Clinton in Senaat ACUSTICA Doden in Pakistan door raketaanvallen Toestemming studie naar stamceltherapie 'Kogelvrije kleding Obama van Caballero' Vrijgevige Kroatische bakker beboet \l/ /vono Boek op www.bex.nl/turkije of bel 0900-8098 0.15 p.m.) PZC Zaterdag 24 januari 2009 9 door onze correspondent Pascale Thewissen dendermonde - Lieve Pelleman (48) barst in tranen uit. „Godzij dank", snikt ze. „Godzijdank zijn mijn kleinkinderen niet bij de slachtoffers. Sorry, zo mag ik niet denken. Maar ik doe het toch." Samen met haar dochter staat ze verweesd bij de politieafzetting. Even verderop ligt de crèche, Fabel- tjesland, waar enkele uren eerder een geschminkte man met rood haar binnendrong en met een mes begon in te steken op jonge kinde ren. Tegen het middaguur is de balans drie doden - twee kleine kinderen en een leidster - en twaalf zwaarge wonden. De verslagenheid in St. Gillis bij Dendermonde is enorm groot. Op straat drommen verbijs terde buurtbewoners samen. Jour nalisten stromen van heinde en verre toe. Lieve Pelleman kan haar tranen niet bedwingen. Haar twee oudste kleinkinderen van zeven en negen jaar zitten in de naschoolse op vang bij De Reddertjes, pal naast Fabeltjesland. „We noemen het de kindercam pus. Het complex is pas drieënhalf jaar open. Er zijn een crèche, een buitenschoolse opvang en een con sultatiebureau gevestigd. Mijn dochter had eigenlijk ook de jong ste, onze Ciske van twee jaar, in Fa beltjesland willen onderbrengen, maar er was geen plaats meer. Oh, wat ben ik daar op dit moment blij om. Ik dacht dat dit alleen maar in Amerika kon gebeuren. Toch niet hier, in Dendermonde. Ik vind het zo erg voor de ouders van de slachtoffertjes en voor de nabestaanden van de leidster. Ik ben zo bang dat het iemand is die ik ken", zegt Lieve Pelleman snik kend. Ouders en familieleden worden opgevangen in een crisiscentrum. Langzaam sijpelen er meer details naar buiten over wat zich deze zwarte vrijdagochtend heeft afge speeld in de kindercrèche. Over hoe de man linea recta naar de babygroep ging en met een mes begon te zwaaien. En over hoe de leidsters probeerden hem te overmeesteren, terwijl de ande ren probeerden de kleine kinderen te beschermen. Tevergeefs. „Ik heb jarenlang mijn kleinzoon hier naar de crèche gebracht. Geen moment sta je erbij stil dat zoiets kan gebeuren. Volgens mij moet de dader uit deze streek afkomstig zijn. Dat kan bijna niet anders. An ders ga je hier toch niet heen", zegt Robert van Overloop. Hij is 'In de gangen en de zalen moest ik over kinderen heen stappen, wenend, bloedend.' gemeenteraadslid voor het Vlaams Belang in Dendermonde. Ook Van Overloop is met stom heid geslagen. „Eigenlijk hadden we als gemeente vanavond onze nieuwjaarsreceptie gepland", zegt hij. „Maar die zal wel niet door gaan. De stad is in rouw. Iedereen is in shock." Oud-politieman Jan de Bïouwer (69) blijft maar met moeite zijn emoties de baas. „Ik heb ooit een busongeluk meegemaakt, in 1966, waarbij tien kinderen om het le ven kwamen. Dat beeld, van die kleine dode lichamen is me altijd bijgebleven. Verschrikkelijk." Theo Janssens, voorzitter van het Openbaar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn (OCMW) waar het kinderdagverblijf toe be hoort, was als één van de eersten ter plekke. „Ik was er vrij vroeg bij. In de gan gen en de zalen moest ik over kin deren heen stappen, wenend, bloe dend. Dit is een dag die ik wellicht nooit meer vergeet", zegt hij op een persconferentie. Jan de Brouwer zucht eens diep. „En dan is het nog een geluk bij een ongeluk dat deze man alleen maar een mes bij zich had en geen geweer. Kunt u zich voorstellen wat voor een bloedbad hij dan had kunnen aanrichten." dendermonde - Engelstalige me dia duidden er gisteren op dat de man die het bloedbad in St. Gillis veroorzaakte op 'The Joker' lijkt uit Batman-films. Hij was net als dit personage wit geschminkt met zwart rond de ogen en rood haar. Bij verhoor schijnt de man zich lacherig te-ge dragen. Dat doet in de film ook de tegenstander van Batman. Donder dag was het een jaar geleden dat Heath Ledger overleed. Deze ac teur speelt The Joker in Dark Night, éen film die nu in de biosco pen draait. Ledger is genomineerd voor een Oscar. In de film vertelt The Joker hoe zijn vadet hem als kind in zijn ge zicht verwondde. albany - De gouverneur van New York heeft de Democrate Kirsten Gillibrand aangewezen als plaats vervangster van Hillary Clinton in de Senaat. Eerder had Caroline Kennedy haar kandidatuur al inge trokken. Voordat Gillibrand in 2006 in het Huis van Afgevaardig den werd gekozen werkte ze als ad vocaat. Ze is behoudend op fiscaal vlak en stemde tegen het economi sche reddingsplan. Pianospelen "Daar geniet ik iedere dag van" Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerslraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 www.acustica.nl islamabad - Ongeveer vijftien mensen zijn gisteren gedood door twee raketaanvallen in het noord westen van Pakistan. De gebieden grenzen aan Afghanistan. Paki staanse functionarissen lieten we ten dat de acties vermoedelijk zijn uitgevoerd door onbemande Ame rikaanse vliegtuigen. Door aanval len met deze toestellen zouden al 220 doden zijn gevallen. washington - Een biotechnologie bedrijf in Californië heeft toestem ming gekregen voor onderzoek naar stamceltherapie met menselij ke embryo's. Het bedrijf wil onder zoeken of stamcellen te gebruiken zijn om zenuwweefsel te herstel len bij patiënten met ruggenmerg- letsel. Het zou de eerste keer zijn dat de FDA (Food and Drug Admi nistration) daarvoor groen licht geeft. bogota - Barack Obama heeft bij zijn inauguratie kogelvrije kleding van de Colombiaanse ontwerper Miguel Caballero gedragen. Dat meldt de Spaanse nieuwssite elcon- fidencial.com. Volgens de site heeft de geheime dienst het ver haal willen bevestigen noch ont kennen. Zowel Obama's jas als zijn smoking 's avonds zou het ko gelvrije materiaal hebben bevat. zagreb - Een Kroatische bakker gaf twaalf jaar lang overgebleven brood en gebak aan arme mensen, maar krijgt daarvoor een boete van 4000 euro omdat hij buiten de officiële openingstijden zijn wa ren uitdeelde. Bakkerijen mogen op zondagmiddag geen bakkers waar verkopen, maar over wegge ven staat niets in de wet, zo verde digde de bakker zich tevergeefs. Hij blijft brood weggeven. Familieleden van de kinderen verlaten in shock het kinderdagverblijf in Dendermonde. foto Emiel Vermeir/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9