43 wonen Koopwoning in de verhuur Verhuren aan wildvreemde lijkt me niets' M m Huizen die al lang te koop staan, worden steeds vaker verhuurd. Maar soms kost dat meer dan het oplevert, door Alice Plekkenpol IW» wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 24 januari 2009 De hypotheekvrije wo ning die ze van haar moeder erfde, staat al ruim een jaar in de ver koop. Het huis is nog volledig ingericht. Dus of zè er niet voor voelt deze tijdelijk te verhu ren, vroeg haar makelaar haar on langs. Marja Wegereef schoof die optie terzijde. „Als zich een goede ken nis meldt, heb ik er geen probleem mee. Maar verhuren aan een wild vreemde lijkt mij niets. Je weet niet wie je in huis haalt. Misschien wel iemand die slordig met mijn spullen omgaat, het huis en de tuin slecht onderhoudt of op zol der een wietkweke- rij begint. Voor het geld hoeft het ook al niet. Een deel van de huurop brengst gaat naar de belasting en je bent meer kwijt aan energie, verze keringen en ge meentelijke heffingen", meent de Enschedese. Nu woningen langer dan ooit te koop staan, wordt tijdelijke ver huur van deze huizen steeds vaker overwogen. Het aantal huurwonin gen in de vrije sector is het laatste kwartaal van 2008 met 25 tot 30 procent gestegen tot ruim 300.000. Soms gaat het om aantrekkelijke, gemeubileerde woningen. Ideaal voor wie snel, bijvoorbeeld bij een scheidingsprocedure, woonruimte zoekt of voor wie een beperkte pe riode in een bepaalde stad moet wonen. Een huiseigenaar is vrij in zijn han delen. Maar meestal is de bank me debezitter van een huis, en zolang er nog een hypotheek op rust, mag een woning doorgaans niet ver huurd worden. Een belangrijke re den hiervoor is dat, indien niet aan de maandelijkse hypotheekplicht wordt voldaan, een bank een huur der niet kan uitzetten. Ook speelt een grote rol dat de waarde van een verhuurd huis daalt. Banken zijn tegenwoordig iets soepeler met het toepassen van de regels, maar toestemming voor verhuur blijft nodig. Aan tijdelijke verhuur zitten veel haken en ogen, zegt Roeland Kim man, woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM). „Onze makelaars werken zelfstandig en beoordelen elke si tuatie apart. Maar algemeen ge steld kun je beter iets in prijs zak ken dan een huis tijdelijk verhu ren. Een groep Poolse arbeiders bij voorbeeld zal minder voorzichtig met jouw woning omgaan dan je zelf doet. En als je geen waterdicht contract hebt, kan het moeilijk zijn een huurder uit je huis te krijgen." Linda Janssen uit Deventer ligt in scheiding en zocht hals over kop onderdak voor haarzelf en haar 3-jarige doch ter Anna. „Vroe ger kreeg je bij wo ningbouwvereni gingen nog wel eens voorrang als alleenstaande moeder, maar dat is tegenwoordig niet meer. Ik vond een paar keer voor korte tijd via fa milie onderdak, tot ik hoorde dat deze woning vrij was. Het huis staat in de verkoop, maar dat vlot niet zo. De eigenaar en ik hebben afspraken gemaakt. Ik blijf eerst drie maanden, daarna kan de huur door zowel mij als de eigenaar per maand worden opgezegd." Janssen is erg blij met deze oplos sing. „Omdat ik mijn eigen huis snel moest verlaten, had ik ook geen spullen meer. Deze woning was al ingericht." Een nadeel heeft dat ook. „Het zijn niet mijn spullen en het is niet mijn smaak. Ik beschouw dit daar om maar als een vakantieverblijf Het liefst hoop ik spoedig een 'ei gen' woning te kunnen huren." De naam Linda Janssen is om privacy- redenen gefingeerd. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl illustratie Jos Diender redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Appartementkoper gebaat bij checklist status VvE's Kopers van een appartement kun nen binnenkort aan de hand van een checklist ontdekken of ze te ma ken hebben met een slapende of ac tieve Vereniging van Eigenaren (VvE). Een slapende VvE brengt fi nanciële risico's met zich mee: vaak zijn onvoldoende reserveringen ge daan voor onderhoud. De checklist wordt opgesteld door het ministerie van VROM, Vereniging Eigen Huis en VvE Belang. Zodra de lijst be schikbaar is, maakt onder meer Ver eniging Eigen Huis dat op haar web site (www.eigenhuis.nl) bekend. Huizenprijzen 1,8 procent gedaald na slecht kwartaal Na een slecht vierde kwartaal (-2,5 procent) is de prijsdaling op de woningmarkt in 2008 uitgeko men op 1,8 procent. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. In het vierde kwartaal werd slechts één op de zes te koop staande wonin gen verkocht. Vooral dure huizen blijken moeilijk verkoopbaar. De grootste prijsdaling deed zich af gelopen kwartaal voor in NVM- regio Den Bosch. Alleen de regio Zutphen noteerde een plus. Daling huizenprijzen Prijsontwikkeling woningen 4 (t.o.v. voorgaand kwartaal in -2,5% ,.,.f 2004 ^2005 2006 2007 2008 infographic: ANP/bron: NVM Iemand met laag inkomen kan huis bouwen in Almere De gemeente Almere en woningcor poratie de Key geven huishoudens met lage inkomens de kans een ei gen huis te bouwen. Er zijn 64 ka vels en 44 appartementen beschik baar. Huishoudens met een jaarinko men tussen 20.000 en 36.500 euro bruto kunnen een huis bouwen van maximaal 185.000 euro. Alleen wat ze zelf financieren - minimaal 52 procent van de totaalprijs, hoeven ze te betalen. Gemeente en de Key betalen de rest. Als het loon stijgt of het huis wordt verkocht, moet het verschil in prijs worden betaald. Tips P- Is er een markt voor uw (huur)woning? In de Randstad worden vaak dure gemeubi leerde woningen aan expats verhuurd, elders speelt dat wei nig. Rust er hypotheek op de wo ning? Overleg dan eerst met de bank. Gaat het om een ap partement? Vraag dan ook toe stemming aan de Vereniging van Eigenaren. Stel bij tijdelijke verhuur een goed contract op, met veel vrij heid voor de eigenaar om de huurovereenkomst snel te beëindigen. Makelaars, kanton rechter of woningbemiddelaars (onder meer Direct Wonen, Pa- rarius, Interveste) bieden hulp. Een huurder bouwt rechten op. Weigert deze te vertrekken, dan kunt u voor juridische kos ten komen te staan. Huurinkomsten zijn belast. Bij een tweede woning is geen hypotheekaftrek mogelijk. mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95