Houd de warmte binnen 41 wonen m w Isolatie van het huis is goed voor het milieu en de portemonnee. Met name bij oudere woningen valt nog veel winst te behalen, door Cor-Peter Pasma Ik wil een hekwerk van gaas laten begroeien met Hedera. Welke variëteit is het best? Wij hebben verf laten mengen. Alleen lijkt de kleur op de muur niet op die van de staal. wonen@wegener.nl S 024-3650509 PZC Zaterdag 24 januari 2009 De meeste wo ningen in Ne derland zijn goed geïso leerd, maar zo'n 30 procent laat toch nog te wensen over. Wor den ook die woningen aan gepakt, dan zou de CÓ2-uitstoot volgens de voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal met bijna een miljard kilogram afne men. Daken, glazen en muren zijn de onderdelen van de woning waar met isolatie de grootste winst valt te behalen. De handi ge doe-het-zelver die het dak isoleert, kan jaarlijks een besparing van zo'n 400 euro op zijn energierekening realiseren. Bovendien is het zelf isoleren van het dak door de komst van nieuwe producten een stuk eenvoudiger geworden. Het vervelend te verwerken glas- of steenwol kan worden vervangen door producten zoals iSoEasy. Deze strak afgewerkte plaat multiplex, die aan één kant is voorzien van isolatiemate riaal, is gemakkelijk te verwerken en vol doet aan het laatste bouwbesluit. Ook wie enkel glas vervangt door dubbel glas ziet dat duidelijk terug op zijn energie rekening. Voor een gemiddelde woning kan dat zo'n 400 euro per jaar opleveren. Het lijkt dan ook de moeite waard direct dubbel glas te plaatsen: de kosten zijn bin nen zeven tot negen jaar terugverdiend. De praktijk is echter weerbarstig. In deze voorbeeldkosten zijn de kozijnen bijvoor beeld niet meegenomen, wat meestal wel noodzakelijk is. Wanneer deze ook vervan gen moeten worden, duurt het veel langer voordat investeringen geld opleveren. Daarbij komt dat het plaatsen van alleen dubbel glas juist op muren voor vochtpro- blemen kan zorgen. Vocht condenseert immers op koude plekken en na plaat sing van dubbel glas zijn dat vrijwel zeker de muren geworden. Met name bij oudere huizen zonder spouwmuren zullen de ge vels dus ook van isolatie moeten worden voorzien om deze problemen te voorkomen. De besparing die dat oplevert, is echter vele malen kleiner dan die van dubbel glas, zo'n 150 euro per jaar. Milieu Cen traal heeft berekend dat de terugverdientijd van al die isolatiewerk zaamheden bij elkaar opgeteld, zo'n vijf tien tot twintig jaar is. Toch, om een beeld te geven hoe zinvol en kostenbesparend isolatie kan zijn: een goed geïsoleerd huis verbruikt 700 kubieke me ter gas per jaar tegenover 2.050 kubieke me ter gas voor een slecht geïsoleerd huis. Een verschil van ruim 800 euro per jaar. Wie wil weten of het zinvol is de woning te isoleren, kan daarvoor op www.milieu- centraal.nl een online advies krijgen. De uitgebreide versie die is aangevuld met al lerlei handige bespaartips is op www.ener- gielastenverlager.nl te vinden. Nog verstandiger is het echter een Energie Prestatie Advies door een deskundige te la ten doen. Op die manier is direct te zien welke maatregelen voor de woning het meest geschikt zijn. www.eigenhuis.nl www.milieucentraal.nl www.energielastenverlager.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Heeft isoleren zin bij uw woning? Of het isoleren van een woning zinvol is en welke maatregelen er kunnen worden genomen, hangt in eerste instantie af van het bouwjaar van de woning: Bouwjaar 1983 of later. Recente nieuwbouwhuizen zijn goed geïsoleerd. Daar hoeft u niets aan te doen. De isolatie van iets oudere nieuwbouwhuizen is voldoende. Alle delen (dak, ge vel, glas en vloer of bodem) zijn geïsoleerd. Maar de toegepaste isolatiewaarde is aan de lage kant. Bouwjaar tussen 1975 en 1983. Deze woningen hebben tijdens de bouw spouwmuur- en dakisolatie van 5 centimeter gekregen. Daarnaast is er in de woonkamer dubbel glas toege past. Om uw woning beter te isoleren, kunt u de vloer of bodem aanpakken en dubbel glas plaatsen in ramen die dat nog niet hebben. Daarnaast is het verstandig te controleren of het materiaal voor naad- en kierdichting nog in orde is. Bouwjaar voor 1975. Huizen van voor 1975 zijn bij de bouw niet (of nauwelijks) geïsoleerd. Mogelijk is er wel later isolatiemateriaal aangebracht. Ca daarom per onderdeel na wat de si tuatie is. Website 3d-programma In het verhaal getiteld 'In iedereen schuilt een woonstylist' dat wij vori ge week op deze pagina brachten, wordt het driedimensionale woon- stylingprogramma op de website www.home-experience.nl beschre ven. Lezers die de site bezochten, konden echter niet met het pro gramma werken: er was een login vereist. Navraag leert dat slechts de demo-versie bekeken kan worden. Vanaf 1 maart kan het 3d-program- ma via www.amikasa.com worden gebruikt. door Jan van Mullem redactie, wonen @wegener.ni 024-3650509 Praktisch is het wel. En goedkoop. Maar wie dagelijks tegen een hek werk van gaas aankijkt, zal daar na verloop van tijd niet vrolijker van worden. Saai. Kil. Opgesloten. Dat het ook anders kan, hoefje leze res A. Remijnse inmiddels niet meer te vertellen. Afgelopen maandag, uitgeroepen tot de 'meest deprime rende dag van het jaar' (toevallig?), las ik haar mailtje: dat mistroostige gaas moet verborgen worden. Hoe? Door het te laten begroeien met He dera. 'Maar met welke variëteit? 'Woerner' is mij geadviseerd. Maar op internet wordt 'Hibernica' getipt. De grondsoort is kleigrond.' „Hedera helix Woerner is een snelle groeier met groot blad", zegt ken ner Romke van de Kaa. „Hedera Hi bernica is ook een snelle groeier, te herkennen aan het frisgroene blad. Bij 'Woerner' neigt het naar grach tengroen. 'Hibernica' is minder win terhard. Wil je geen risico van vorst- schade, kies dan voor 'Woerner'." Verven vind ik een van de fijnste klussen. Het geeft zo'n frisse aan blik, een nieuw kleurtje op de wand. Tenzij de kleur tegenvalt, zoals bij J. Jongkind. Zij kocht mengverf bij de bouwmarkt, uitgekozen van een verfstaal. 'Toen ik een stukje muur had geverfd, begon ik te twijfelen. Het rood leek paars. Na het drogen is het nog steeds niet de kleur die op het kaartje staat. Wat nu?' Ik bel met een grote bouwmarkt en krijg van medewerker C. Makkink te horen wat ik al vermoedde: „Meng verf kun je in principe niet ruilen. Het wordt speciaal voor de klant ge maakt. Hoewel ik het betwijfel, kan er iets mis zijn gegaan bij het auto matische mengproces. Maar dan was dat de verkoper of de klant - die altijd de kleur controleren voor dat de emmer dichtgaat - opgeval len. Om zeker te zijn, kan mevrouw de verf laten zien in de winkel. Is de kleur hééél anders dan de staal, dan zal er vast een oplossing kómen." Energie besparen met dubbel glas. Isoleren van systeemwanden. 'Pur' in spouwmuur spuiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93