U39 wonen de huiskamers de klassieker De hoed van de lampenkoning' 024-3650509 PZC Zaterdag 24 januari 2009 In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Annie Gijsbertsen onder haar Pa namahoed. foto Marianne Elferink ONTWERP Staande lamp Panama hoed, variant op de Gispen- wandlamp no. 4050. ONTWERPER Wim Rietveld, ge produceerd door Gispen. EIGENAAR Annie Gijsbertsen- Weiss. WANNEER GEKOCHT „Wij heb ben de lamp in 1957 gekocht", zegt Annie Gijsbertsen-Weiss. „De prijs weet ik niet meer, maar het was wel een rib uit ons lijf." WAAROM GEKOCHT „Mijn man was in de jaren vijftig heel se cuur met de verlichting van ons huis. Vanwege zijn enthousias me voor en aankoop van diver se lampen noemden familie en vriendenHiem 'lampenkoning'. Het was ook bijzonder, want in die tijd zag je in woonkamers meestal maar één lamp, boven de eettafel. Als je wilde hand werken Of lezen, moest je wel aan die eettafel zitten." Het gezin heeft veel plezier van de Panamahoed gehad. „Hij kan direct en indirect verlichten en is een lust voor het oog." TE KOOP De Panamahoed is niet meer in productie. Dat geldt voor de staande lamp en gelijk namige hanglamp-versie, die beide in 1957 voor het eerst verschenen. Op internet is mo menteel weinig te vinden. Een zoekvraag op Google met de woorden 'panamahoed en gis pen' levert twee bruikbare hits op. Op www.retrodesignmaga- zijn.nl staat een staand exem plaar 'met enkele krasjes en putjes en zonder diffuserkap' voor 195 euro. Belangstellen den hebben pech: hij is gereser veerd. Op www.ztijl.nl vinden we het wandmodel. 'Zeldzaam, opgenomen in de collectie van het Stedelijk Museum. Min puntje: klein deukje!, staat er bij. Hij mag weg voor 495 euro. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl sterdamse Jordaan en in een groot pakhuis in Wilnis. „Op internet vond ik eerst nog wel eens wat, maar daar zit niet veel meer tus sen. Er wordt daar ontzettend veel niet-authentiek spul verkocht." Maar wat zijn vintage meubels? In elk geval niet zomaar oude spullen. Bij vintage design moet je denken aan een origineel item van een be kende ontwerper. Deze meubelen houden altijd hun waarde omdat het stijliconen zijn. Hoe bekender de ontwerper, hoe duurder de meubels. Designklassiekers zijn bij voorbeeld de meubels van Gispen, Eames, Artifort en Rietveld. De sign staat voor kwaliteit, meestal is een jarenoud model nog steeds in goede staat. Sommige mensen heb ben dan ook liever een authentiek exemplaar dan een gloednieuwe versie van een designmeubel. Daar door betalen ze soms meer voor een tweedehands stoel dan voor een nieuw exemplaar met hetzelf de ontwerp. En met een beetje ge luk wordt het originele meubel na aankoop nog meer waard. Maar over het algemeen is vintage de sign goedkoper dan een willekeuri ge nieuwe designstoel. „Het aanschaffen van design is nu zo'n tien jaar heel populair. Men sen willen graag mooie, duurzame spullen. Nu is vooral Dutch design in, zoals meubels van Gelderland en de Tulpstoel. Maar ook echte klassiekers als de vlinderstoel en vooral veel spullen uit de jaren vijf tig, begin jaren zestig. Bij ons in de winkel loopt jong en oud te zoe ken naar design, van studenten tot bejaarden", zegt Van der Vreugd. Een voorliefde voor vintage hoeft overigens niet te betekenen dat die mensen hun hele huis vol hebben staan met oud design. Dat bewijst Kikke Spulle, een woonwinkel in Den Haag. „Het is bij ons begon nen met vintage design. Dat heb ben we later aangevuld met moder ne spullen. We merkten dat men sen die combinatie mooi vinden. Ze willen een nieuwe bank in com binatie met een vintage lamp bij voorbeeld", zegt Esther Wessel, ei genaresse van Kikke Spulle. De praktijk. We gaan op zoek naar een stoel waar praktisch iedereen wel eens bewust of onbewust op heeft gezeten: de 'Series 7', oftewel de vlinderstoel van de Deense ont werper Arne Jacobsen. Deze stoel is door zijn tijdloze karakter een van de meest succesvolle stoelen ooit. Meer dan vijf miljoen exem plaren zijn de afgelopen halve eeuw verkocht. En de populariteit van de stoel neemt nog altijd toe. De Deense firma Fritz Hansen is vanaf het begin de producent van de vlinderstoelen. Inmiddels maakt de fabriek meer dan hon derd modellen. Maar wij willen geen nieuwe, we zijn op zoek naar een van de eerste exemplaren. Dat moet dus een stoel zijn van voor 1971, want dat is het sterfjaar van ontwerper Arne Jacobsen. Tijdens de zoektocht moet je wel weten waar je naar moet kijken. Want wanneer is de stoel een ech te en geen nepperd? Dat is lastig te ontdekken. Zelfs echte kenners hebben er soms moeite mee. „Ze worden steeds beter in het maken van replica's. Wij moeten soms ook even heel goed kijken of het wel een echte is. Dan is het goed zoeken en kijken in designboeken. Daaraan besteden we ettelijke eu ro's per jaar. En als we echt niet kunnen bewijzen dat het een de signmeubel is, dan rekenen we een lagere prijs. Ook al weten we het bijna zeker", zegt Van der Vreugd. WINKELTIPS De Vreugde design collectables, Amsterdam en Wilnis, www.devreugdedesign.nl Kikke Spulle, Den Haag, www.kikkespulle.nl Neef Louis, Amsterdam, www.neeflouis.nl Kameleon design, Goes, www.kameleon-design.nl Vervlogen jaren, Zwinderen, www.vervlogenjaren.nl gemaakt. Meerdere mensen wer ken aan een beeld en geen twee beelden zijn hetzelfde. Ze hebben er één machine om de beelden te polijsten, de rest is handwerk. „Aan een 40 centimeter hoog beeld wordt drie tot vier weken ge werkt", vertelt Notten. De prijzen variëren van 15 tot 75 euro. In Someren hebben Willeke en Martin Jeuken een beeldentuin. Zij verkopen beelden voor binnen en buiten, ook van Boeddha. „Enkele jaren geleden zijn we ermee begon nen, toen er meer vraag kwam. De klanten zijn vaak mensen met een vijver met koi of mensen die spiri tueel zijn aangelegd. Onze boed dha's komen uit Indonesië en wor den gemaakt van een mengsel van beton en zwarte lava en gegoten in mallen. De beelden zijn tot 80 cen- timeter hoog en wegen 60 a 70 ki lo", zegt Willeke Jeuken. Zo'n gro te tuinboeddha kost 295 euro. Boeddha is booming. Wil Notten denkt dat dit met ontkerkelijking te maken heeft. Het christelijke ge loof is meer naar de achtergrond verdrongen, maar de belangstelling voor spiritualiteit nam toe. „Men sen zijn altijd op zoek naar zinge ving. Als ze die niet vinden in het christelijke geloof of de islam, zoe ken ze het in het boeddhisme. Me diteren en boeddhistische rituelen, zoals kaarsjes opsteken en wierook stoken, spreken veel mensen aan." www.deboeddhaspecialist.nl www.beeldenmarkt.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De zoektocht naar onze originele vlinderstoel is ook knap lastig. De vlinderstoel is een van de meest ge kopieerde stoelen ter wereld. Een nepperd is voor een schijntje te koop bij de bouwmarkt. Wessels: „En als er 'Made in China' op staat, weet je ook genoeg." Maar soms lij ken de nepversies enorm op de echte. Goed opletten dus. Marktplaats biedt geen zekerheid, zo blijkt. Hier zijn allerlei vlinder stoel look-a-likes te vinden, maar een echte is niet te ontdekken. Dan maar op pad. De Vreugde heeft vaak mooie exemplaren, maar nu even niet. Gelukkig staat er bij Kikke Spulle een setje van vier vlinderstoelen. Een houtversie met chromen onderstel, in goede staat. „Dit zijn echte. Kijk maar, er zit een merkje op met een num mer", legt Wessel uit. Ze zet een nepexemplaar, genaamd de Orbit, naast de echte en het verschil is duidelijk te zien. „Je merkt het ook aan de kwaliteit als je ze een tijdje gebruikt. Design is duurzamer." We kunnen de portemonnee trek ken. Het kwartet vlinderstoelen moet 700 euro kosten. Dat is goed koper dan een set nieuwe exempla ren. Bij de gemiddelde woonwin kel moet je voor een nieuwe vlin derstoel sowieso 250 euro betalen. Missie geslaagd! Ook zin in een de signspeurtocht? In heel Nederland zijn winkeltjes te vinden met vinta ge design. Het vintagewereldje is klein, dus als een bepaald meubel niet verkrijgbaar is in een winkel, zijn de winkeliers graag bereid op zoek te gaan of rond te vragen bij andere aanbieders. Eerbied en respect De Boeddhaspecialist: „Behandel een Boeddhabeeld altijd netjes en met eerbied en respect. Plaats hem nooit op de grond. Zet hem met het gezicht naar de deur, zo dat u hem ziet als u binnenkomt. 8 Mei is de verjaardag van Boed dha. Het is traditie op die dag een kaars voor hem te branden en een wens te doen. Een gekregen boeddha geeft geluk, omdat de intentie van het geven het beeld waarde toekent. Maar u kunt heel goed uzelf een boeddha ca deau geven als de intentie goed is en u het beeld be handelt met eerbied en respect."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91