wonen Speurtocht Boeddha verovert Magnolia's Kampvuurtafel Vintage. Je hoort het woord tegenwoordig overal. Maar wat is het en waar haal je het vandaan? Een zoektocht naar een echte designklassieker: de vlinderstoel. PZC Zaterdag 24 januari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Magnolia x Maryland: uitge bloeide bloem. foto CPD z Vorige week schreef ik over exotische groenblij- vers en bracht terloops Magnolia gmndiflora ter sprake. Subiet kreeg ik allerlei vragen. Waar kan ik de magnolia kopen? Houdt Magnolia gmndiflora van kalk? En de onvermijdelijke vraag: hoe lang duurt het voor hij bloeit? Voor de eerste vraag verwijs ik u naar het internet. Een lijst van leveranciers zou meer plaats vergen dan ik tot mijn be schikking heb. Als u geen internet kunt of wilt raadplegen, zou u een brief naar de krant kunnen schrijven. Die komt dan na verloop van tijd bij mij terecht en ik beloof u te ant woorden. Een postzegel voor het antwoord stel ik op prijs. Dan nu wat meer informatie over de koningin van de magnolia's, Magnolia gmndiflora. Ie zou de magnolia's in twee grote groepen kunnen indelen: de Aziaten en de Ame rikanen. De meeste magnolia's die we vroeg in het jaar zien bloeien (vaak ten tijde van een late nachtvorst, die de bloe men van bruine randen voorziet) komen uit Azië, uit China en Japan. De Amerikaanse soorten zijn hier minder bekend, wat vreemd is omdat we ze toch al eeuwenlang kennen. Amerikaanse magnolia's zijn bijvoorbeeld Magnolia macrop- hylla, Magnolia virginiana en Magnolia gmndiflora. Magnolia macrophylla stamt uit de bergen van South Caroli na. Het is een soort die je niet, zoals de andere magnolia's, om zijn bloemen aanplant, maar om zijn reusachtige blad, dat bij jonge exemplaren een lengte van bijna t meter kan bereiken. Van boven is dat blad groen en van onder zilverachtig wit. Het is dun en doorzichtig, waardoor je, als je eronder staat, de indruk hebt je in een groenige schemer on der water te bevinden. Maar Magnolia macrophylla wordt zelden aangeplant. De struik (in ons klimaat wordt het geen echte boom) verliest 's winters zijn blad. Magnolia virginiana blijft 's winters groen, ten minste in het zuiden van de USA. Hoe noordelijker deze magnolia wordt aangeplant, hoe meer blad hij 's winters verliest. De struik bloeit onafgebroken van juni tot november met crèmewitte, sterk geu rende bloemen. Magnolia virginiana kun je beschou wen als lelijk zusje van Magnolia gmndiflora, maar de geur en de lange bloeitijd zijn sterke punten. Magnolia gmndiflora wordt in de bossen van de zuidelijke staten van de USA meer dan 6o meter hoog. Wij mogen met een tiende van die hoogte blij zijn. Aan iedere scheut vormt deze magnolia een grote crèmewitte bloem, die bij sommige variëteiten wel 30 centimeter in doorsnede kan zijn. Het blad, dat 's winters aan de struik blijft, is het mooist als in het voorjaar het nieuwe blad uitloopt: fluwelig en roestrood aan de onderkant en fris lichtgroen van boven. Ook later in het seizoen en in de winter is Magnolia gmndi flora een van de mooiste groenblijvers. De struik houdt van goede grond, maar niet van kalk, hoewel hij niet overlijdt als hij daarmee in aanraking komtSommige variëteiten bloeien pas na vijftien jaar, maar Magnolia x Maryland, een kruising tussen Magnolia gmndiflora en Magnolia virginiana, bloeit al als struikje van drie turven hoog. 'Goliath' doet er langer over, maar heeft, de grootste bloemen. Hoe koud de winterdagen ook (kunnen) zijn, met kampvuurta fel Life Is Great is het altijd be haaglijk warm buiten zitten. Ontwerpster Louise Cohen uit Leeuwarden maakte de tuintafel om 'aan te koken en te stoken'. Door de middelste tegel via een ring op te lichten en weg te zet ten, ontstaat een plek om een vuurtje te stoken. In de aspan kunnen kolen of hout. De tafel is gemaakt van onder foto CPD houdsvrij en onverwoestbaar ge galvaniseerd staal. Elk exemplaar is gesigneerd en genummerd. De kampvuurtafel kost 2.295 euro. De bijpassende bank Life Is Easy heeft een geïntegreerd, waterbes tendig kussen. Er is ook een va riant Life Is Fine met een 'plank' onder de zitting. Ideaal voor het bewaren van de houtvoorraad. door Suzanne Dijkstra Sommige mensen maken er hun hobby van: de jacht op originele design meubels. Ze struinen vei lingen, rommelmarkten, websites en winkeltjes af, op zoek naar dé designkast, stoel of bank voor een zacht prijsje. Want waar om zouden ze de volle mep beta len voor een gloednieuw exem plaar uit een woonwinkel, als ze via via een authentiek designmeu bel op de kop kunnen tikken? Voor velen start de speurtocht naar een designstuk op internet. Tik 'vintage meubelen' in op Google en er gaat een wereld open. Verschillende winkels bieden vinta ge designmeubelen aan, al dan niet via hun webwinkel. Tot voor kort was er veel te vinden op Markt- plaats.nl en andere websites. Maar dat is voor het grootste deel al ver kocht of opgekocht door hande laars. Alleen de echte doorzetters vinden nog een juweeltje. Zoals Jan Willem van der Vreugd, eigenaar van De Vreugde design collectables. Zijn designhobby is uitgemond in twee winkels vol vin tage designmeubelen: in de Am- www.lifeisgreat.nl Korte Boeddhabiografie Eerst was er Siddhartha, een rijke prins, die opgroeide in schitterende paleizen. Geboren rond 563 voor Christus in Lum- bini in het zuiden van Nepal. Hij ging leven als een monnik in de bossen van India, begon een periode van zelfkastijding en zelfpijniging en werd zo ma ger dat hij bijna overleed. Daarna kwam hij tot het inzicht dat zelfpijniging niet tot verlich ting leidt. Hij ging mediteren onder een Bodhiboom en de volgende ochtend bereikte hij de verlichting. Siddharta was toen 35 jaar en werd Boeddha, de verlichte, een zeer gerespec teerd spiritueel leider. Je kunt geen woonwinkel of tuincentrum binnengaan of Boeddha kijkt je aan. Dik, dun, lachend of mediterend. Gemaakt van hout, terracot ta, hardsteen of kunststof, door Wiel Beijer Nog niet zo lang gele den stond bij veel mensen thuis op het dressoir een beeld van de Heilige Maagd met het kindje Jezus in haar armen. Maar die worden zeldzamer. Ze verliezen terrein aan Boeddha. Boeddha, met zijn ondoorgronde lijke, maar rustgevende blik, vindt steeds vaker zijn weg in Hollandse huiskamers. Voor de een is boed dha een hip object, voor de ander een rustgevend houvast in een woelige wereld. „Ik voel dat een Boeddhabeeld rust en kracht uit straalt. Het brengt geluk voor jezelf en je omgeving", zegt natuurkun dig therapeut Marij Notten uit Elsloo. Al acht jaar brengen zij en haar man Wil Boeddhabeelden mee van hun reizen in Azië. „Ze zijn voor mij symbool voor een manier van leven geworden." Haar man stichtte een jaar geleden De Boeddhaspecialist, dat zich be zighoudt met import en verkoop van houten Boeddhabeelden uit Bali, die door handwerkers worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90