Congo en Rwanda sluiten verbond WBÊÊÊÊm IJslanders eerder naar stembus Werf in je regio Nkunda door Rwanda gepakt II tl www.autovermeulen.nl Krijgsheer zou belemmering zijn bij aanpakken Hutu-leger. n Premier vertrekt noodgedwongen door ziekte. REISBEREIDHEID WERKZOEKENDEN NEEMT AF uw werk ons regionale bereik 8 I Zaterdag 24 januari 2009 PZC Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 KINSHASA - De Congolese krijgs heer Laurent Nkunda is in Rwan da gearresteerd. De arrestatie van de rebellenleider was het resultaat van een operatie van Rwandese en Congolese troepen. Beide le gers zijn een gezamenlijk offensief begonnen om de rust te herstellen in Oost-Congo. De troepenmacht omsingelde don derdag Nkunda's bolwerk in het Congolese Bunagana om de krijgs heer in de kraag te vatten. Deze vluchtte echter over de grens naar Rwanda, waar hij alsnog werd op gepakt. Ruim vierduizend Rwandese mili tairen trokken deze week Oost-Congo binnen voor de geza menlijke operatie met het Congole se leger. Doel van die operatie is de ontwa pening van de Interahamwe, de Hutu-militie die na de massa moord op meer dan een half mil joen Rwandese Tutsi's en gematig de Hutu's in 1994 over de grens naar Congo vluchtte. Een Rwandese legerwoordvoerder zei gisteren dat Laurent Nkunda gevangen was genomen omdat 'een aan hem getrouwe groep' zich tegen de Congolees-Rwandese le- geroperatie verzette. „Wie zich te gen het soepele verloop van de operatie verzet is een belemme ring. Hij was een belemmering", liet legerwoordvoerder Jill Rutare- mara telefonisch vanuit Tanzania weten. Nkunda werpt zich op als leider van de Tutsi's in Congo. Hij voer de de dreiging van de Interaham we aan om de instelling van zijn ei gen territorium te rechtvaardigen. Wl Congolese en Rwandese militai- ren meldden gisteren vanuit hun gezamenlijke hoofdkwartier dat rebellenleider Nkunda donder dagavond is gearresteerd. Laurent Nkunda werd onge merkt onderdeel van een ge heime overeenkomst tussen Congo en Rwanda. Vijfjaar lang steunde Rwan da de Congolese rebellenlei der Laurent Nkunda door dik en dun. Gisteren arresteerde datzelfde Rwanda hem tot grote vreugde van de Congolese rege ring, dat om Nkunda's uitlevering heeft gevraagd. Congo .hoopt nu op vrede in het roerige noordoos ten. Nkunda wordt diep gehaat door de Congolese regering in Kinshasa. Zijn opmars vorig jaar bracht de zwakheid van het gedemotiveerde en onderbetaalde Congolese leger aan het licht en ontheemde een ANALYSE door llona Eveleens miljoen mensen. Nkunda is een Congolese Tutsi die zijn opmars in 2008 motiveerde als een strijd te gen Hutu-eXtremisten die verant woordelijk waren voor de genoci de in het buurland Rwanda. Zo'n 800.000 Tutsi's en gematigde Hu tu's werden in 1994 omgebracht. De volkenmoordenaars vluchtten nadien naar het oosten van Con go- Daar verenigden ze zich met Con golese Hutu's in de FDLR. Die re bellenbeweging is nu één van de grootste obstakels voor vrede in Oost-Congo. Begin deze week trokken driedui zend Rwandese militairen het oos ten van Congo binnen op uitnodi ging van de regering in Kinshasa. Ze moeten samen met het Congo lese leger de FDLR vernietigen. Maar voor de militairen opmar cheerden naar de FDLR-machtsba- sis in Masisi, trokken zij eerst naar Nkunda's hoofdkwartier. Die vluchtte daarop naar Rwanda waar hij meteen werd opgepakt. Vermoedelijk dacht Nkunda veilig te zijn in Rwanda. Hij had niet de tekenen aan de wand gezien. Recentelijk verloor hij onverwacht de steun van zijn belangrijkste commandanten. Die verklaarden vrede te willen. Daar mee was Nkunda geïsoleerd. Wat Nkunda niet wist was dat hij ook onderdeel was geworden van een geheime overeenkomst tussen Congo en Rwanda. De Congolese Laurent Nkunda op een archieffoto uit november 2008. De krijgsheer, die een Tutsi is, joeg in Congo op Hutu's die in Rwanda volkenmoord hadden gepleegd. Hij was een doorn in het oog van de Congolezen. foto Karei Prinsloo/AP REYKJAVIK - Premier Geir Haarde van IJsland heeft gisteren vervroeg de verkiezingen aangekondigd. Hij heeft gezegd zich in mei niet op-, nieuw verkiesbaar te zullen stellen vanwege een tumor in zijn keel. De beslissing van Haarde volgt op een wekenlange periode waarin steeds fellere demonstraties wer den gehouden tegen de regering. Woensdagavond nog omsingelden ongeveer tweeduizend betogers het parlementsgebouw en werden er vuurwerk, schoenen, toiletpa pier, stenen en straattegels naar het gebouw en de politie gegooid. Voor het eerst sinds 1949 gebruik te de oproerpolitie traangas. De protesten waren het gevolg van de economische crisis in IJsland. Het land is feitelijk failliet nu de IJslandse banken, waaronder Landsbanki, dat eigenaar was van IceSave, bankroet zijn. Oorspronkelijk stonden de volgen de verkiezingen in IJsland gepland voor 2011. De 56-jarige Haarde zei gisteren dat routine-onderzoek vorige week een kleine, maar kwaadaardi ge tumor in zijn keel aan het licht had gebracht. Zijn artsen hebben hem aangera den zich onmiddellijk te laten ope- uitnodiging aan Rwanda om op re- bellenjacht te gaan, wekte op zich alom verbazing omdat Rwanda in de afgelopen vijftien jaar twee keer Congo binnenviel. Het maak te beiden landen tot gezworen vij anden. Nu was dat anders. De Congolese president Joseph Kabila wilde af van Nkunda. Rwanda was op zijn beurt bereid de prijs te betalen om af te rekenen met de volkenmoor-, denaars. Iets waar het eerder niet in slaagde toen het op eigen hout je troepen naar Congo stuurde. De gezamenlijke militaire operatie van Congo en Rwanda moet bin nen twee weken zijn afgerond. „Een enorme uitdaging", meent kolonel Jean-Paul Dietrich, com mandant van de VN-vredesmacht in Congo. Deze macht, Monuc, en internationale hulporganisaties vrezen dat de actie uitmondt in een humanitaire ramp. Ook het leger van Oeganda is in Oost-Congo actief Troepen van deze natie marcheerden ook al twee keer ongevraagd Congo bin nen. Nu zijn ze er, net als de Rwandezen, op uitnodiging van Congo zelf om de restanten van de Oegandese terreurbeweging 'het Verzetsleger van de Heer' (LRA) in Congo aan te pakken. Veel heeft dit echter nog niet opge leverd. Integendeel, LRA-strijders vermoordden de afgelopen maand zo'n duizend Congolezen. Congolezen zijn erg gevoelig voor buitenlandse troepen op hun grondgebied. Niet alleen kwamen veel mensen om toen Rwanda en Oeganda het oosten bezetten, beide landen plunderden ook de bodemschat ten zoals goud en coltan. Thomas' Luhaka, lid van de oppositiepartij MLC, is dan ook woedend: „Wij veroordelen de regeringspolitiek die buurlanden binnen laat om hun eigen politieke problemen hier te beslechten." reren, maar omdat de ingreep niet in IJsland kan worden uitgevoerd moet hij daar eind deze maand of begin volgende maand voor naar het buitenland, zegt de premier op de website van de regering. Gaarde zei goede hoop te hebben de ziekte te overwinnen. De vervroegde verkiezingen moe ten nog worden goedgekeurd door de Alliantiepartij, die samen met de Onafhankelijkheidspartij van Haarde de regeringscoalitie vormt. Maar liefst 60% van de werknemers wil binnen een half uur op het werk zijn. Niet voor niets dus dat wij bij het Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt als oriëntatiebron nummer 1 uit de bus komen. Alle vacatures in de PZC worden daarnaast ook doorgeplaatst op JobTrack.nl. Neem voor meer informatie contact op met een van onze arbeidsmarktadviseurs T (055) 538 80 00 óf kijk op www.wegenernieuwsmedia.nl. WGG6NGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8