Pracht en praal aan de Neva spi L 1, A El mburg of Katowibè eindhovenairport.nl 29reizeii Sint-Petersburg herbergt ongekende schatten. Remco Reiding bezocht de culturele hoofdstad van Rusland. Sint-Petersburg Makkelijk en s EindhovenAirport i .\èv4 reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 24 januari 2009 Wie na aankomst in Sint-Petersburg het Moskou - station verlaat, waant zich direct op een kruispunt van de geschiede nis. De tsarenperiode, het sovjetim perium en de nieuwe tijd komen je vanuit alle richtingen tegemoet. Op het hotel dat naar de Oktober revolutie is vernoemd, staat in Cy rillische koeienletters 'heldenstad Leningrad'. Het opschrift herin nert aan de sovjetbenaming voor Sint-Petersburg én aan de Grote Va derlandse Oorlog. Het 900 dagen durende beleg van 1941 tot 1943 joeg een miljoen inwoners de hon gerdood in. De bijbehorende obe lisk op het Plein van de Opstan ding heet in de volksmond echter 'Droom van een impotente vent'. Sint-Petersburg is gelukkig niet ten prooi gevallen aan de slopersha mer die in Moskou zijn werk zo voortvarend doet. Bij het driehon derdjarig bestaan werden de faca des aan de Nevski prospekt keurig gerenoveerd. Alleen wat beroeps klagers vergelijken de opknapbeurt met een Potjomkindorp, naar de generaal die de harde werkelijk heid van het Russische leven ver borgen zou hebben gehouden voor Catherina de Grote. De tsarina trof langs haar route prachtige 'gebou wen' van karton aan. In Sint-Petersburg is alles echt: de miljoenen schilderijen en kunst- stukken in de wereldberoemde Hermitage, de imposante zuilenrij van de Kazan kathedraal en de kleurrijke, uivormige koepels op de Kerk van de Verlosser op het Bloed. Elders spiegelt de ijsblauwe Smolny kathedraal zich in de impo nerend donkerblauwe golven van de brede Neva. De schatten maken Sint-Peters- burg de moeite van het bezoeken absoluut waard, zeker nu het nog betaalbaar is. Wie de stad te voet wil ontdekken, doet er goed aan een hotel te vinden aan of nabij de - i - .''if--— De Peter- en Paulvesting aan de Neva is één van de trekpleis ters van Sint-Petersburg. Hermitage TnHh TB De ijsblauwe Smolny kathedraal fungeert tegenwoordig als concertzaal. Moskoustation De Costiny Dvor, een van de eerste waren huizen ter wereld, strekt zich uit langs de Nevski prospekt, de centrale straat van Sint-Petersburg. infographic: AA/foto: CPD De imposante Sint-lzaak kathedraal is zo groot dat er plaats is voor 14.000 kerkgangers. Een aanrader is het maken van een rondvaart over de Neva. Nevski prospekt. Alle pracht en praal is langs deze brede allee uitge smeerd, alsof de architect een hori zontale kwaststreek op een schilde rij heeft willen zetten. Sint-Petersburg maakt een veel be schaafdere indruk dan het chaoti sche en dynamische Moskou. Min der schreeuwende neonreclames, minder hoogbouw, minder ver- keersgekte. Bovenal is Sint-Peters burg minder schizofreen dan Mos kou, waar de lijdzame Russische ziel mateloos in een ultrakapitalis- •tisch sausje wordt gedoopt. In 'Pi- ter', zoals de stad liefkozend wordt genoemd, zijn de statige gebouwen met elkaar in harmonie. Sint-Petersburg was altijd al het Russische 'venster op Europa'. Na zijn bezoek aan Nederland liet Peter de Grote de stad in 1703 bou wen op moerasland nabij de Finse Golf Sint-Petersburg wordt sinds dien de 'stad op botten' genoemd. Want de wijze waarop de stichter het volk zijn ambities liet waarma ken, was wel weer typisch Rus sisch; de levens van bouwvakkers telden niet. Maar toch. De statige herenhuizen, de majestueuze palei zen, de prachtige kathedralen en de elegante grachten - ze zijn te danken aan de tsaren. Ook de Gostiny Dvor, een van de eerste warenhuizen ter wereld, stamt uit de achttiende eeuw. De enorme winkelgalerij (53.000 vier kante meter) strekt zich uit langs de Nevski prospekt. In de buurt van de Gostiny Dvor zit een aantal eettentjes en restau rants. Pizza- en pastaketen II Patio is altijd een veilige en betaalbare optie. Hoewel... bij ons bezoek doet zich een oud-Russisch pro bleem voor: de helft van de menu kaart is niet te bestellen en wijn is er helemaal niet. Dan kun je maar beter iets meer betalen voor een goed stuk vlees. Want een paar deuren verder zit Abrikosov, dat van oorsprong een koffiehuis is en ook nu nog een grote keuze aan taartjes en desserts biedt. Als bui tenlandse bezoeker is het soms be helpen. Zo laat de service geregeld te wensen over. Met taxichauffeurs moet je van tevoren een prijs af spreken, maar vèel Engels begrij- illustratie Anke Arts foto's Remco Reiding pen ze niet. En je hebt natuurlijk een visum nodig. Ook het venster op Europa Sint-Petersburg blijft tenslotte een stukje Rusland. :o: Een visum kun je aanvragen bij het consulaat van de Russische Federatie in Den Haag (www.am- bru.nl). Daarvoor is een uitnodi ging nodig. Tip: boek een hotel en vraag om een boekingsbeves tiging én uitnodiging. Of laat het regelen: www.russiatravel.nl of www.eurocult.nl. www.st-peters- burg.ru/en/tourism/ Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79