27 reizen Bedevaar zonder as naar Fatii rcf Pelgrims die 's nachts lopen, gaan niet door de bergen Jaarlijks trekken de pelgrims naar Fatima, het bedevaartsoord in Portugal. Ze lopen vaak langs de snelweg. Volgens Bert Stok kan het een stuk veiliger en mooier. SM De gids Camiriho do Tejo (14,50 euro) is te bestellen bij Centra Nacional de Cultura: info@cnc.pt (ter attentie van senhora Diana). De auteur schreef sa men met Roel Klein een serie wandel- gidsen over Portugal met veel aandacht voor de geschiedenis van het landschap. ALjf reizen@wegener.nl 024-3650360 P2C Zaterdag 24 januari 2009 Foto links: Bedevaartgangers in gebed op het Maria Verschijningsplein. Foto boven: De drie schaapherders kinderen aan wie Maria zou zijn verschenen. foto's EPA www.wandeleninportugal.info Etalages in het centrum van Fatima staan vol met herderskindertjes en heilige maag den. Een kruidenier is in de hoofdstraat niet te vinden, daarvoor moet je een zij straat in. Wanneer ik een terras passeer, wenkt Jao mij. Samen liepen we gisteren Fa tima binnen. Hij wandelde via de snelweg naar het bedevaartsoord. We drinken een bica (espresso) en praten over mijn alternatieve pelgrimsroute. „Zou jij die route willen lopen?", vraag ik hem. „Waar moet je in de bergen met een blaar heen?", zegt Jao. Langs de gebruikelijke rou tes heb je overal medische posten. „Asfalt loopt lekker, daar heb je geen last van ste nen of wolven", lacht hij. „Die route van jou is langer en gaat steeds op en neer." In Lissabon spreek ik met senhor De Almei da, de grondlegger van de pelgrimsroutes. Hij wil vanuit alle windstreken routes naar Fatima uitzetten. De eerste was de Camin- ho do Tejo, de tocht vanuit Lissabon langs de Taag. Kortgeleden kwam de route van Porto naar Fatima gereed. Er verschijnt ook een gids over deze Caminho do Norte. De route vanuit Porto sluit aan op de route van Santiago de Compostela naar Porto. De pensioneerde senhor De Almeida ver telt hoe hij en de andere pelgrims op hun tochten naar Fatima genieten van de rust en het landschap. Kritiek heeft hij ook. Zo vindt hij de kaarten in de gids Caminho do Tejo niet gedetailleerd genoeg, wat vooral voor de niet Portugees sprekende pelgrim een probleem kan zijn. Die kunnen bij twij fel de routebeschrijving niet raadplegen. In een volgende uitgave wil hij minder tekst en beter kaartmateriaal. Steeds meer pelgrims volgen de Caminho do Tejo, maar het zal nog wel een tijdje du ren voordat de asfaltpelgrims in groten geta le die route kiezen. Mensen vragen De Al meida vaak: 'Waar kun je slapen? Waar kun je eten op die route van jou?'. „Het is daar geen woestijn", antwoordt hij dan. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl a je naar Fatima?", roept een boer vanaf zijn landje aan de rand van Lissabon. I We beginnen een praatje. ^^I^P Weet je hoe vaak ik naar Fa tima ben gelopen?Twintig keer", kraait hij met zijn tandenloze mond. Tegenwoordig legt hij de 130 kilometer naar het bede vaartsoord met de auto af. Fatima, zondagmorgen 10.00 uur. Pelgrims strompelen de trappen af naar het Maria Verschijningsplein. Ze zijn door het duister van de nacht naar Fatima gelopen. Met een laatste krachtsinspanning trekken ze hun felgele hesjes uit en leggen die neer op het. plein als badhanddoeken op het strand. De hesjes reflecteerden in de voorbije nacht het licht van langsscheurende auto's. Op het plein kruipen de meest devote pel grims ook nog eens enkele honderden me ters over een boetebaan naar de verschij ningskapel, een baan waarop de knieën net niet tot bloedens toe gepijnigd worden. Een stevige vrouw bindt dikke sponzen om haar knieën. Er zijn er die met de kniebe schermers van hun skeelerende kinderen de baan op gaan. Zulke beschermers zou ik de moeder toewensen, die met een kind op de arm over de baan kruipt. Haar man legt haar gang vast met de camera. In de schaduw van een paar flinke bomen raak ik aan de praat met een vrouw van in de vijftig. Haar wandelstok, een afgezaagde bezemsteel, houdt ze losjes in de hand. Naast haar op het muurtje ligt een kaars die groter is dan haar pelgrimsstaf. Een paar jaar geleden kwam ze naar Fatima uit dankbaarheid voor de promotie van haar zoon. Vandaag wil ze haar zus steunen die de boetebaan opgaat. Ze vraagt of ik te voet naar Fatima ben gekomen. Ik haal mijn Ca minho de Fatima tevoorschijn en vraag of ze die wandelgids kent. Maar mijn wandel route is eigenlijk niks voor haar, bedenk ik. Want wie 's nachts loopt, gaat niet over Undwegen hoog door de bergen. Later zie ik haar staan aan het begin van de baan, de lange kaars stijf omhoog in haar rechterhand. Na een kort gebed pakt ze de hand van haar zus. Samen gaan ze, de één kruipend en de ander schrijdend, in de rich ting van de kapel. De alternatieve pelgrimsroute, officieel de Caminho do Tejo, loopt langs de Taag (Te jo) van Lissabon naar Santarém en daarna omhoog door de bergen naar Fatima. De route is verdeeld in 5 etappes van zo'n 20 tot 30 kilometer. Aan het eind van elke etap pe kun je overnachten in een pension of ho tel. Geglazuurde tegeltjes, azulejos, met het logo van de Caminho de Fatima wijzen de pelgrim de weg. Dit pelgrimspad bestaat nog maar een paar jaar. De route begint aan de oever van de Taag in modern Lissabon, met onder meer Pon- te Vasco da Gama, de grootste brug van Eu ropa. Al snel kuier je daarna door een rivier dal, een groene vinger die ver de stad in steekt. In het vlakke land langs de Taag lig gen prachtige dijkdorpen, met mooie en grote landhuizen. Verder natuurlijk olijfbo men in de bergen, omsloten door bemoste muurtjes van gestapelde stenen. Het verhaal wil dat de verschijning van de heilige maagd op 13 mei 1917 plaatshad. De hemel zou in de maanden daarna nog een aantal keren openbarsten. Maria gaf de her derskinderen Lucia, Jacinta en Francesco boodschappen mee over het goddeloze communisme en de wereldvrede; de Eerste Wereldoorlog was in volle gang. Jacinta en Francesco stierven kort na de verschijning aan de Spaanse griep. Lucia werd 97 jaar. Het grootste deel van haar leven verbleef ze in een Spaans klooster, ver verwijderd van Fatima. Alle drie liggen begraven in Nossa Senhora do Rosério de Fatima, de basiliek die hoog boven het plein uittorent. SPANJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77