13 spectrum Niet aan top van voedselketen Beruchte menseneters PZC Zaterdag 24 januari 2009 Mens op het menu haalde afgelopen zomer zelfs de wereld pers. Het grensgebied van Mozambique met Zuid-Afrika is berucht omdat leeu wen daar, aan de rand van het Krugerpark, massaal loeren op illegale migranten. De reflex van bevolking en lokale autoritei ten is leeuwen af te schieten. Draagvlak voor het behoud van de wilde dieren staat daardoor onder druk. Direct na het uitko men van het rapport over Tanzania in 2006, spraken Afrikaanse natuurbescher mers al de vrees uit dat, tenzij maatregelen volgden, de leeuw het onderspit gaat del ven. Zo waren verreweg de meeste van de zo'n duizend leeuwen die na 2006 in Tan zania zijn afgeschoten, waarschijnlijk geen menseneters. „De meeste mensen die ik sprak, waren er ook niet voor alle leeuwen te doden. Alleen de gevaarlijke, of alleen de leeuwen in hun gebied", vertelt Kush- nir. „Maar die mensen zijn wel heel bang. Leeuwen dringen hun huizen binnen en slepen slachtoffers naar buiten. Ze willen dat de overheid hen helpt." Het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft een project in de Quirimbas in Mozambique dat zich richt op een beter beheer van dit nationale park en het beheersen van conflicten tussen mens en dier. Frans Schepers, programmaleider Beschermde Gebieden en Bedreigde Soorten van het WNF, heeft daar ook in'dorpjes gesproken met nabestaanden. „Drie jonge leeuwen trokken daar in 2007 door gebrek aan voed sel een dorp in, op zoek naar andere prooien. Eerst vee en huisdieren, daarna ook mensen. Dat is vreselijk; dan durft 's nachts niemand zijn huis uit. De park autoriteiten hebben daarom alledrie de die ren gedood. Maar je kunt niet alle leeuwen afschieten, alleen de probleemdieren." Het afgelopen jaar was er in de Quirimbas maar één dodelijk incident. „Voordat we met onze projecten begonnen, waren dat er meer, jaarlijks wel een stuk of zes", zegt Schepers. „Uiteindelijk gaat het om een op lossing waarbij het aantal ongevallen tot het minimum wordt beperkt. Voldoende natuurlijke prooien is een eerste vereiste, dus stroperij moet worden tegengegaan." Daar wringt volgens Schepers de schoen. „Het ontbreekt veel Afrikaanse wildpar ken aan geld en capaciteit voor maatrege len tegen stroperij." Schepers vindt de cijfers van de universi teit van Minnesota trouwens 'wel erg hoog' en wil het aantal slachtoffers ook in perspectief plaatsen. „In Afrika leven mil joenen mensen in en om de wildparken. Dat worden er steeds meer, terwijl het leef gebied voor dieren kleiner wordt. Dat brengt risico's met zich mee. Voor Europe anen, vervreemd van de natuur, is dat moeilijk voor te stellen. Wij hebben hier andere doodsoorzaken, zoals het verkeer. In Afrika komen jaarlijks veel inwoners om door nijlpaarden, krokodillen, olifan ten en leeuwen." Het WNF probeert met projecten mensen ervan bewust te maken dat het wild van waarde voor hen is. Dat kan door hen te laten delen in de opbrengsten ervan, bij voorbeeld die uit toerisme. Ook krijgen boeren compensatie voor schade, bijvoor beeld als een roofdier vee doodt. „In Nami bië konden we zo een negatieve spiraal ombuigen. De leeuw heeft een enorme aantrekkingskracht op toeristen en draagt fors bij aan de economische ontwikkeling van de regio. Maar samenleven met leeu wen zal altijd een uitdaging blijven." Hadas Kushnir vindt het een beetje oneer lijk leeuwenaanvallen te vergelijken met verkeersongevallen. „Tanzania verdient heel veel geld aan de leeuwen. Safari-toeris- me en safari-jacht zijn de belangrijkste in komstenbron van het land. En het zijn de allerarmste mensen die daar deze prijs voor betalen." reageren? spectrum@wegener.nl Wolven foto Kay Nietfeld/EPA Grote witte haai foto Nic Bothma/EPA Twee mannetjesleeuwen slaagden er in 1898 in de aanleg van de spoorlijn Mombasa-Nairobi drie maanden lang tegen te houden door een slachting aan te richten onder de spoorwegwerkers. Het werk werd stilge legd om jacht te kunnen maken op de die ren, die bijna elke nacht het kamp van de arbeiders binnendrongen. Toen de leeu wen eindelijk waren gedood, hadden zij zeker 135 slachtoffers gemaakt. Deze gruwelen in wat nu het Tsavo-witd- park in Kenia is, waren tweemaal onder werp van een film: B'wana Devil in 1952 en The Ghost and the Darkness in 1996. Dieren die mensen eten, spreken op een huive ringwekkende manier tot de verbeelding en zijn dan ook een dankbaar onderwerp voor boeken en films. Het bekendste voor beeld is Jaws. Zowel boek als film over een haai die een badplaats terroriseert, zijn los jes gebaseerd op gebeurtenissen aan de kust van New Jersey in de zomer van 1916. Mensenetende dieren zijn voor mensen bij zonder verontrustend, verklaart Philip Ca- puto onze huiver. De Amerikaanse journa list schreef een boek over zijn deelname aan wetenschappelijke expedities om uit te vinden of- en waarom - leeuwen in Tsavo een grotere voorliefde hebben voor mensenvlees dan leeuwen elders. „De ge dachte verslonden te worden, krenkt ons gevoel van menselijke waardigheid, onder mijnt het door ons gekoesterde geloof ho gere wezens te zijn. Het plaatst de mens in de voedselketen. En niet aan de top." Daarom stelt, volgens Caputo, de mens heid zich gerust door menseneters voor te stellen als abnormaliteiten. Zo zouden leeuwen in theorie alleen mensen aanval len in heel uitzonderlijke situaties, bijvoor beeld als ze ziek of gewond zijn, gebitspro blemen hebben of bij extreem voedselge brek. Ook wordt vaak gezegd dat aanval len op mensen gebaseerd zijn op een ver gissing van het dier of provocerend gedrag van mensen. De laatste jaren werpen som mige wetenschappers echter daartegen op dat jagen op mensen wel normaal leeu wengedrag is. De weerloze mens zou van oudsher qua formaat een volstrekt logi sche prooi zijn. Hans de Iongh, van het Centrum voor Mi lieuwetenschappen in Leiden, doet al tien jaar in West-Afrika onderzoek naar pro bleemleeuwen die het gemunt hebben op vee. Naar zijn mening is het eten van men sen wel degelijk onnatuurlijk. „Ons onder zoek wijst uit dat leeuwen altijd voorkeur blijven houden voor natuurlijke prooidie ren. Zij vergrijpen zich pas aan mensen of vee als prooidieren schaars worden." Volgens biologe Hadas Kushnir 'ligt de waarheid-in het midden'. „In de oertijd was de mens een natuurlijke prooi voor de leeuw. Toen mensen zich gingen bewape nen, leerden leeuwen hen te vrezen en te mijden. Maar zij kunnen ook opnieuw le ren mensen te jagen. Nadat een leeuw per ongeluk een mens heeft gedood, ontdekt hij dat die een gemakkelijke prooi is. Zo'n leeuw kan dan gedrag van mensen gaan be studeren en vervolgens een ware slachting aanrichten. Maar met zo'n leeuw is niets abnormaals aan de hand." Lang niet alle dieren die mensen doden, doen dat met het doel hun slachtoffer te verorberen. Meestal is territoriumdrift of angst de voornaamste reden een mens aan te vallen. Wel berucht, maar niet altijd terecht, als menseneter zijn: De tijger Verreweg de beruchtste mensendoder. Vooral in het grensgebied van India en Bangladesh zouden tijgers nog altijd verantwoordelijk zijn voor zo'n vijftig doden per jaar. Hun reputatie heeft eeuwenlang geleid tot massale jacht. Tij gers - nu een beschermde diersoort - zijn dan ook zeer zeldzaam. Er zijn er vermoedelijk nog geen 4.000 over in het wild. De leeuw Leeuwen komen in het wild alleen nog voor in of rond beschermde natuurgebieden. Door verlies en versnippering van hun leefgebied, is het aantal in 20 jaar gehalveerd tot naar schat ting maximaal 39.000. Daarvan maakt nog geen procent zich 'schuldig' aan mensenjacht. (panter) Aanvallen op mensen door luipaarden komen •veel minder vaak voor dan die door tijgers of leeuwen. Dat enkele mensenetende luipaard geldt over het algemeen wel als effectiever en maakt meestal veel slachtoffers. De haai Van de duizenden haaiensoorten gelden er slechts vier als gevaarlijk voor de mens. Jaar lijks worden zo'n vijftien aanvallen gemeld. Vermoedelijk zijn die een gevolg van een ver gissing door de haai, die vooral leeft van vis. De nijlkrokodil en de zoutwaterkrokodil ma ken tal van doden in Afrika, Azië en Australië. De meeste worden nooit geregistreerd. Be rucht is een zes meter lange krokodil in het Tanganyika-meer die zich volgens verhalen al aan driehonderd mensen tegoed deed en die men nog altijd niet heeft kunnen doden. Aanvallen door wolven komen nauwelijks voor, zeker niet op volwassenen. Toch speelt het schuwe dier in de folklore een grote rol als gevaarlijke menseneter. Voor die tegenstel ling zijn uiteenlopende verklaringen. Volgens één theorie waren ze eeuwen geleden soms veel forser dan nu. Eenmaal in het bezit van vuurwapens, kreeg de mens echter juist die grote, en dus agressieve, wolven gemakkelijk voor zijn loop. Alleen zwakke, schuwe exem plaren bleven over voor de voortplanting. Scholen van deze Zuid-Amerikaanse roofvis sen zouden volgens de verbeelding elk wezen in het water binnen seconden kaalvreten. In werkelijkheid bijten ze slechts incidenteel wel eens een zwemmer. Volgens sommige archeologen was kannibalis me onder oermensen wijdverbreid. Tot in de moderne tijd werden stammen ontdekt die kannibalisme praktiseerden. Van tal van ram pen en hongersnoden zijn verhalen bekend dat mensen in uiterste nood elkaar opaten. Tij dens oorlogen in Cambodja en West-Afrika zou kannibalisme zijn gebruikt als terreurmid- del. En af en toe wordt een moordenaar opge pakt die zijn slachtoffers (gedeeltelijk) blijkt te hebben verorberd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61