ii spectrum PZC Zaterdag 24 januari 2009 Ernest Beniest heeft een progressieve spierziekte. De thuiszorg wast hem, kleedt hem aan en helpt hem in zijn rolstoel. thuiszorg de chemokuren liet ze enige tijd haar ont lasting lopen. „De schaamte is dan zo groot", vertelt ze. Dat zij steevast door de zelfde verpleegkundigen werd verzorgd, was voor haar een grote opluchting. Met trots en dankbaarheid kijkt ze naar haar vaste verpleegkundige Angelica Visser. „Het is echt geweldig hoe zij voor mij heeft gezorgd." Eerder die ochtend begon Visser haar rou te bij de 85-jarige mevrouw Verhoef uit Zoetermeer. Visser helpt haar bij het aan trekken van de steunkousen. Tot voor kort kon Verhoef dankzij een speciaal apparaat weer zelf haar kousen aan- en uittrekken. „Vier tot zes keer oefenen en toen kon ik het." Om het apparaat te gebruiken, heeft ze wel haar handen nodig. En dat gaat nu even niet. Ze heeft tijdens een valpartij haar hand gebroken. ieke mensen die hulp nodig heb ben, daar is thuiszorg voor be doeld. Maar volgens Buurtzorg directeur De Blok is het systeem doorgeslagen naar het productiedenken. „Omzet halen, daar draait het om." Volgens voorzitter Jan Verschuren van Branchebelang Thuiszorg Nederland, de organisatie van particuliere thuiszorginstel lingen, is het én-én. „Natuurlijk kijken on dernemers naar de omzet. Dat is logisch. Ze stoppen hun eigen geld erin. Ze willen er hoe dan ook voor zorgen dat ze hun centen terugverdienen", aldus Verschuren. Daarom doet de particuliere sector het rela tief ook goed. Van de aangesloten leden kampt slechts eenderde met verliezen. „Lean and mean-andernemen is ons mot to", zegt Verschuren. „Maar wel met oog voor de kwaliteit van zorg." Echt rijk wor den, is slechts aan enkelen voorbehouden, meent Verschuren. Voor de honderden bemiddelingsbureau tjes die als paddenstoelen uit de grond schieten, is dat volgens hem anders. Het zijn ondernemers die volledig hun eigen gang gaan. „Daar zitten goede zorgonder- nemers tussen, maar ook foute." Uit cijfers van de Kamer van Koophandel blijkt dat de thuiszorg een van de snelst groeiende sectoren is in Nederland. Alleen al in 2007 zagen 420 nieuwe thuiszorg instellingen het licht. Een drama noemt Jan Kramer, bestuurder Zorg van de vak bond Abvakabo/FNV, dit. „Er is geen en kel zicht op de winsten en dividenden in die bedrijven. Ik ken bedrijven waar het personeel op een houtje zit te bijten, ter wijl de eigenaren negen ton euro aan divi dend aan zichzelf uitkeerden." Ondertussen moet personeel in de thuis zorg steeds meer werk in minder tijd leve ren. Iets dat Ernest Beniest (74) aan den lij ve ervoer. Beniest heeft een progressieve spierziekte. Hij kan niet meer zelfstandig lopen. Alleen als hij zijn benen strekt, kan hij, wanneer hij met zijn handen leunt op de armen van verpleegkundige Jetty Por tier, door heen en weer te waggelen voor uitkomen. Van de zomer werd het hem duidelijk. Het ging niet meer. Hij vroeg een zorgindi- catie aan. Een dag later werd hij gebeld door een thuiszorginstelling. „Of het uit bed halen, wassen en aankleden ook in twintig minuten kon, was de eerste vraag die ze me stelden", zegt Beniest. „Kijk nou naar me? Hoe wil je dat ik dat doe met mijn krachten." Hij liet ze weten dat hij meer tijd nodig had. In dat geval konden ze hem geen zorg leveren. Een dag later kon hij bij de particuliere thuiszorginstelling Buurtzorg terecht. Drie vaste verpleegkundigen kreeg hij toegewe zen, die hem om de beurt verzorgen. Zij hebben wel de tijd. Het Zoetermeerse kantoor van Buurtzorg telt acht verpleegkundigen. Zonder uitzon dering noemen ze hun huidige werkgever een verademing. Sommigen draaien al tien, twintig jaar mee in de zorg. Het enige dat ze zagen, was verschraling van de zorg, wanbeleid, reorganisaties en bezuinigin gen. Verpleegkundige Portier gruwt als ze de verhalen van haar oud-collega's hoort. „Ik sprak laatst iemand die op één avond bij negentien patiënten de steunkousen moet uitdoen. Daarvoor krijgt ze vijf minuten per patiënt!" Toen Portier er nog werkte, kreeg ze er nog tien tot vijftien minuten voor. Verplegend en verzorgend personeel dat het doorgeslagen productiedenken beu is, is de vakvereniging V8tVN niet vreemd. Duizenden zijn inmiddels voor zichzelf be gonnen, om te ontdekken dat ze er ook dan bijna niet aan ontkomen. Om hun diensten betaald te krijgen, zijn verpleeg kundigen namelijk vaak afhankelijk van be middelingsbureaus. Die vragen soms zo veel geld dat het voor de zelfstandig ver pleegkundige bijna niet rendabel is. Velen stoppen dan ook met hun onderneming. Dat het zover komt in de zorg, vindt Rob van der Peet van V8EVN triest. „Er wordt maar geklaagd dat de zorg te duur wordt. Er moet bezuinigd worden. Maar dat ge beurt altijd aan de basis. Het recht op zorg wordt geschrapt. Ondertussen wordt er soms ook grof geld verdiend in deze sec tor. Daar zou eens naar gekeken moeten worden." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59