spectrum 8 Verstoppen heeft geen zin H 'Begrijp me goed, ik ben hier heel gelukkig' PZC Zaterdag 24 januari 2009 door Raymond de Frel foto Mechteld Jansen Ronald Meijer moest in zijn puberteit elf weken plat vanwege een verdraaid slechte rug. En toen ging-ie denken. Over zijn droom ooit een horecazaak te runnen, over geloven in God én over zijn geaardheid. Zou hij dan echt... Of verbeeldde hij het zich allemaal? Even onder de dekens verstoppen maar weer, even aan iets anders denken. Maar voor iemand die doorgaans meteen zegt wat hij denkt, voelt dat als een ware kwelling. Meijer heeft het hart op de tong. Gooi er een kwartje in en je weet in een mum van tijd wat voor vlees je in de kuip hebt. Bijna geen geheimen, zo jo viaal en onbevangen als een kleine jon gen en met regelmaat klagend over wat er in zijn stad Terneuzen allemaal fout gaat of zoveel beter kan. Het zit nu eenmaal in hem om de gevestigde orde af en toe wakker te schudden, om als een luis in de pels te fungeren en het probleem bij de kop te vatten. „Ik loop wel eens als een olifant door een porseleinkast en ben niet altijd even subtiel in mijn uitdrukkingen. Ik kan heel fel zijn, maar ben geen ruziema ker. Ik ben overigens niet makkelijk voor rede vatbaar, ik moet er zelf ach terkomen dat ik fout zit." Die strijdbare insteek om onrecht aan de kaak te stellen zit in zijn genen. Zijn grootouders waren tijdens de Tweede Wereldoorlog actiefin het verzet. „Mijn opa en oma Blokker vingen jo den op, opa Meijer moest onderduiken omdat hij in de Haarlemmermeer voor op liep in het verzet tegen de Duitsers. Ik heb opa Meijer nooit gekend, maar door alle verhalen is hij toch een soort voorbeeld voor mij geworden. Hij zat echt diep in de gevarenzone. Hij heeft steeds voor vrijheid gevochten, maar er helaas bijna niet meer van mogen genieten. Net na de oorlog is hij door een tragisch ongeval om het leven ge komen." Meijer genoot een christelijke opvoe ding. Nederlands hervormd, niet al te streng („We gingen op zondag ge woon naar het zwembad, hoor"), maar wel overtuigd. Inmiddels heeft hij het geloof zo goed als afgezworen. „Kan je nog geloven als je schoonbroer op het kanaal van Gent naar Terneuzen is ver dronken, terwijl hij juist het water in dook om een jongen te redden? Dat kan ik aan de hand van het geloof niet verklaren. Sorry hoor, maar het gaat er bij mij niet in dat God dit soort dingen bedenkt." Het gezin Meijer verkaste met regel maat van woonplaats, omdat vader als schooldirecteur vaak van werkgever veranderde. Na zes jaar Sint Maartens dijk verhuisde brugklasser Ronald in 1982 mee naar Terneuzen. Hij sukkelde toen al met zijn rug. Meijer is geboren met een botafwijking en een auto-on geluk maakte de situatie er niet beter op. Na twee zware operaties om bot uit zijn heup naar zijn ruggenwervel te transporteren, moest-ie elf weken op bed blijven liggen. „Dat is ontzettend lang voor een puber. In die periode be gon ik mij veel vragen te stellen, die er uiteindelijk in hebben geresulteerd dat ik mijn ouders op mijn zestiende heb verteld dat ik homoseksueel ben. Dat was een behoorlijke klap voor ze. Ik heb het er zelf ook een tijd lastig mee gehad. Je bent als ënige in de klas ho mo en bovendien ben je ook nog eens de zoon van de schooldirecteur. In de beginperiode viel er echt een last van mijn schouders af, ik zag het leven let terlijk door een roze bril. Ik kon mijn geluk niet op, eindelijk kon ik open zijn. Maar na een halfjaar keerde ik te rug op aarde. Ik liep tegen veel onbe grip aan. Rare vragen als 'heb je het dan nog nooit met een vrouw gedaan?' Alsof mijn voorkeur zou veranderen als ik eens een lekkere vrouw zou heb ben gehad... Ik stelde dan maar me teen de vraag terug of hij ooit al eens een man had gehad. Je kunt homosek sualiteit misschien lang verstoppen, maar uiteindelijk komt het toch boven drijven. Dan kun je er beter toch me teen voor uitkomen? Dat is moeilijk, maar het maakt je uiteindelijk een stuk gelukkiger." Klinkt makkelijk, maar Meijer weet als geen ander dat er een boel hobbels zijn te nemen. Hij kwam als bestuur der van het COC in Zeeuws-Vlaande- behoefte aan is. Daarom heb ik bij het COC 'Midden-Zeeland aan de bel ge trokken. Zij proberen hier iets op po ten te zetten. Midden-Zeeland heeft het COC-songfestival gewonnen, dus moeten ze de volgende editie zelf orga niseren. Het zou bij wijze van aftrap toch hartstikke mooi zijn om dit evene ment in Terneuzen te houden?" Meijer zal zich daar zelf niet al te na drukkelijk mee bemoeien..De tijd van actievoeren, langlopende projecten op zetten en vergaderen in tal van bestu ren heeft hij achter zich gelaten. Eind jaren negentig was hij vier jaar gemeen teraadslid voor GroenLinks, maar de start van zijn broodjeszaak slokte hem zo op dat hij niet meer in staat was zijn raadswerk fatsoenlijk uit te voe ren. „Via het COC raakte ik betrokken bij de oprichting van jongerencentrum Ka- lashnikov. Die punkscene trok mij wel. Niet eens zozeer vanwege de muziek, want daar zat soms vreselijke herrie bij, maar vooral vanwege de kritische ren jarenlang op voor de belangen van homo's en nog altijd trekt hij zich het lot van jongens en meiden aan die met hun gevoelens worstelen. „Er zijn nu weer nieuwe problemen. We leven in een multiculturele samenleving, waar van mensen deel uitmaken die homo seksualiteit vanwege hun geloofsover tuiging verafschuwen. Vooral in grote steden kan je het daarom pittig heb ben. Neem Amsterdam, dat toch wordt gezien als gaystad nummer één. Daar bespeur je nu steeds meer geweld tegen homo's. In Terneuzen is daar veel minder sprake van, maar je moet de trend zeker niet negeren. Begrijp me goed, er is ook een grote groep die er helemaal geen problemen mee heeft. Als een moslim in ritijn zaak een broodje bestelt waarin varkensvlees is verwerkt, meld ik hem of haar dat. Dat is een kwestie van wederzijds respect. Maar er is ongetwijfeld ook'een groep die geen broodje bij Meijer haalt, om dat hij homo is. Prima, dan gaan ze maar naar een ander." et gebeurt nog regelmatig dat ouders met hun kind Meijers broodjeszaak binnenstappen om hun verhaal te doen. „Na strubbe lingen in het bestuur heb ik mijn voor zitterschap van het Zeeuws-Vlaamse COC in 2001 neergelegd. Niet veel la ter was het, waarschijnlijk mede door de opkomst van internet, gebeurd met dat COC. Er zijn nog wel wat initiatie ven geweest, maar op dit moment is er bijna niets voor homoseksuele mensen in Zeeuws-Vlaanderen. Terwijl er echt opstelling tegenover de maatschappij. Zo kwam ik ook bij GroenLinks te recht. Er moest hier in die periode ook echt iets gebeuren. Van de elfhonderd woningen in de binnenstad waren er honderd aan drugs gerelateerd. Het is toch niet normaal dat de buurtbewo ners de Donze Vissersstraat moesten uitroepen tot drugsvrije zone om een barbecue te kunnen houden?" „We hebben echt gestreden voor een gedoogbeleid. Met succes. Ik kon het jammer genoeg vanwege Pays de Mer niet volhouden als raadslid. En dan moet je dus niet vanwege die raadsver- goeding op het pluche blijven zitten. Daar doe je jouw kiezers echt mee te kort." Het gedoogbeleid bracht rust in de stad en ook Meijer hield zich sindsdien hoofdzakelijk koest. Tot hij eind vorig jaar een déjavu kreeg. NadapcofFee- shop Checkpoint vanwege overtredin gen van de Opiumwet werd gesloten, staakte ook de tweede shop Miami na een inval tijdelijk de Verkoop van soft drugs. Straatdealers roken meteen hun kans om de onwetende stroom Franse en Belgische drugstoeristen op te van gen. De meeste binnenstadbewoners uitten hun zorgen alleen onder elkaar. Meijer niet. „Ik snap die mensen heel goed, maar je moet het probleem toch benoemen? Anders gebeurt er niets. Het was hier echt weer even een zooi tje, maar gelukkig heeft kordaat optre den van de politie erger voorkomen. Ik was echt bang dat de oude situatie zou terugkeren. En dat terwijl het centrum van Terneuzen zo'n prachtig dorp is. Het is hier zo gemoedelijk, er is hier zo veel moois. Maar de meeste Terneuze- naren'willen het niet zien. Ja, ook ik kan mij over van alles druk maken. Over een terrassenbeleid dat horeca ondernemers verplicht om al hun be zoekers vanaf één uur 's nachts binnen te hebben. Belachelijk! Dat soort din gen steekt mij, het wordt zo bijna on mogelijk gemaakt om er iets gezelligs van te maken. Maar toch, Terneuzen zou nog mooier zijn als de inwoners niet alle nieuwe initiatieven meteen af kraken. Ik mis een gevoel van trots." Zo, Ronald Meijer maakt zich weer eens even boos. Duurt meestal niet zo lang, de donder bui drijft doorgaans snel weer over. „Begrijp me goed, ik ben hier heel ge lukkig. Ik heb een mooie zaak opge bouwd, heb een schat van een vent... wat wil ik nog meer? Ik zou Terneuzen alleen verlaten voor het buitenland. Mijn vriend Erwin en ik zouden ooit graag naar Turkije verhuizen. Toen ons, los van elkaar, werd gevraagd waar wij na onze dood willen worden uitgestrooid, zeiden we allebei: boven de Galatabrug in Istanboel. Die stad heeft alles. Cultuur, historie, vrijheid. En je hoeft er als homo echt niet bang te zijn dat je niet wordt geaccepteerd. Er is zelfs een behoorlijke uitgaans- scène voor homoseksuelen. Weet je wat het is? Zolang je normaal doet, is er helemaal niets aan de hand. Ja, als je in vrouwenkleding over straat gaat, word je vast nagekeken. Maar dat is in Terneuzen niet anders. Of onze droom waarheid wordt? Geen idee. We zien het wel. Sinds de dood van mijn schoonbroer, vijftien jaar ge leden, zijn Erwin en ik ons heel be wust van het feit dat het morgen alle maal voorbij kan zijn." Ronald Meijer Geboortedatum: 21 maart 1965 ►- Geboorteplaats: Harderwijk' Woonplaats: Terneuzen Burgerlijke staat: geregistreerd partner schap met Erwin de Bruijn Kinderen: geen ►- School: LEAO, via leerlingwezen diploma verkoopmedewerker, diverse cursussen op mbo-niveau. Loopbaan: verkoper bij Van der Meer Da mesmode in Terneuzen, loonadministra- teur bij de Belastingdienst en sinds 1998 eigenaar van brasserie Pays de Mer in Ter neuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56