7spectrum Avondjurken RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE rookverbod PZC Zaterdag 24 januari 2009 Hoe katterig voelen we ons in de periode na die stralende en optimistisch getoon zette dag van de beëdiging van Barack Obama? Wij wachten af. Maar toen ik na al die opwinding, die ons beving na het urenlang aan de televisie ge kluisterd te zijn om niets te missen, eindelijk in slaap viel, werd ik ieder kwartier wakker. Ik kon het niet laten om naar CNN te zappen om te zien hoe de Obamaatjes van inauguratiebal naar inaugu ratiebal hopten om per lokatie vijf elegante dans passen te showen. Obama heeft flink geoefend, het is bekend dat ballroomdansen niet zijn groot ste vaardigheid betreft. Het zag er wel heel leuk uit. De lichaamstaal van het echtpaar doet vermoe den, dat er grote intimiteit en vanzelfsprekend heid in hun verhouding schuilt. En de jurk! Het schijnt, dat de schuine schouder band van dat wit gewaad speciaal is ontworpen. Eigenlijk was het de bedoeling dat het een strap less avondjurk zou zijn. Maar met al dat heen en weer gevlieg bestond er gevaar voor afzakken. Kijk, dat de woorden voor de beëdiging er even tjes niet gladjes uitkwamen, dat heeft Barack twee dagen later voor alle zekerheid nog kunnen over doen. Maar een voor het oog van de wereld afzak kende strapless avondjurk van de First Lady, dat zou catastrofaal zijn geweest. De jurk voerde mijn gedachten terug naar mijn eerste avondjurk. Het eerste schoolbal na de oor log. Ik zat op het Johan van Oldenbameveldt Gym nasium in Amersfoort en mijn avondjurk was ge leend. Donkerblauwe tafzijde, met korte pof mouwtjes, best aardig. Maar tijdens de polonaise bevond ik mij plotseling tegenover een meisje met precies dezelfde donkerblauwe tafzijden jurk! We grinnikten een beetje dom tegen elkaar voor we weer verder hopsten. Mijn schoenen sloegen ook alles. In het licht van de tegenwoordige jeugdmode zou je ze het best contemporain punk kunnen noemen. Geel juchtle- deren platte sportschoenen met dikke crêpe zolen staken onder de lange zijden rok uit. Heel apart. Ik was veertien jaar, na de hongerwinter waren mijn vrouwelijke vormen nog totaal onderontwikkeld. Ik was zo plat als een dubbeltje... Maar er was nog geen vriendje, ik was nog niet verliefd, en de band speelde uitbundig de swingende muziek van Glen Miller. We sprongen er vrolijk op los, niet gehin derd door welke valse schaamte dan ook. Wij leef den in dat jaar na de oorlog allemaal in een vrolij ke euforie, niemand had geld, het eten was nog op de bon, om van nieuwe kleren maar te zwijgen. Gelukkig had ik een tante in Suriname, haar man was commandant van de marinebasis aldaar. Zij stuurde mij haar oude katoenen avondjurken. En toen Dior bedacht, dat wij hele lange wijde rok ken moesten dragen en iedereen aan die mode wil de meedoen door grote repen afwijkende stof in korte rokken te naaien, maakte ik de blits door van de lange katoenen avondjurken van mijn tan te Bep alleen maar een stukje af te knippen! Maar op mijn zeventiende kreeg ik een door onze huisnaaister (die iedere maand een dagje bij ons doorbracht om van oud nieuw te maken) gemaak te spiksplinternieuwe avondjurk van lichtblauwe zijde met kleine geborduurde bloemetjes. Mijn moeder spendeerde al haar textielpunten aan de stof Het model was nageaapt van de trouwjurk van prinses Elisabeth van Engeland. En toen was ik wél verliefd. En mijn schoenen wa ren helemaal in orde...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55