5 spectrum op 't cultuurproduct Vroeger moesten we het hebben van het hoogseizoen 1 H I Toerisme PZC Zaterdag 24 januari 2009 Het oude, aangetaste Badpaviljoen bij Domburg, half de jaren 80. Het Badpaviljoen verbouwd en vernieuwd in 2008. door Nadia Berkelder Een foto van een Walchers strand midden jaren tachtig: van de dui nen tot aan de vloedlijn staan rijen oranje windschermen. Het is een beeld dat niet meer bestaat. Tegelijker tijd met het windscherm is de traditione le badgast uit Zeeland verdwenen. Zo mer in Zeeland is niet meer. De lange va kantie heeft plaatsgemaakt voor een lang weekend of desnoods een weekje als het nog een keer echt mooi weer is. En in plaats van een zonnescherm ne men toeristen liever een klein strand tentje mee. De opening van de Oosterscheldekering in 1986 bracht de zuidelijke Randstad in eens dichtbij: Rotterdammers waren nu binnen een uur op een Walchers strand. Het verband tussen de opening van de kering en het aantal bezoekers is moei lijk vast te stellen. Toch groeide het toe risme eind jaren tachtig spectaculair. Voor het toerisme is 1989 een absoluut top jaar geweest, meldde de PZC in februari 1990. Er waren meer toeristen dan ooit en ze gaven ook nog eens meer geld uit dan ooit: meer dan een miljard gulden. En toch, net als nu werd ook begin ja ren negentig gesomberd over Zeeland als recreatieprovincie. Krijn-Jan Coppoolse van camping Ons Buiten in Oostkapelle en voorzitter van ondernemersorganisatie Recron heeft het toerisme zelf zien veranderen. „Wij zijn in 1970 gestart. De eerste vijftien jaar was onze camping gewoon een cam ping. Een oud fruitbedrijf met tenten tussen de bomen. Vanaf half jaren tach tig proberen we ons echt te onderschei den van andere bedrijven. We hebben een overdekt zwembad gebouwd en een midgetgolfbaan, er kwam animatie voor de kinderen en een openluchtthea ter." „Vroeger moesten we het hebben van het hoogseizoen", vertelt Coppoolse. „Van de schoolvakanties en van de pie ken met Pinksteren en hemelvaart. Tus sen die periodes in was het toen echt rustig. Nu is het in die zogenaamde schouderperiode, in het voorjaar en de nazomer, veel drukker. Dat komt omdat mensen veel meer vrije tijd hebben, vooral de ouderen. En omdat er meer voorzieningen op de camping zijn." De afgelopen 25 jaar zijn in heel Zeeland de luxe bungalowparken de grond uitge schoten: onder meer in Domburg, bij de Brouwersdam, in Hoofdplaat, in Kam perland en in Bruinisse. En ook op re genachtige dagen is er nu meer te doen dan in de jaren tachtig. Waterland Neel- tje Jans, in 1987 geopend als Delta Expo, is tegenwoordig de drukst bezochte at tractie in de provincie. De laatste paar jaar stemmen niet opti mistisch, vindt Coppoolse „Het loopt dramatisch terug, ook bij ons. Het is een raar gevoel als je in de zomer niet meer vol zit." Zeeland is pas echt een toeris tenhit als de zomer heet en droog is. Zo als in 2003, het absolute toeristische top jaar. Het was de warmste zomer in ruim honderd jaar, meldde het KNMI. En ook voor de horecaondernemers was het een recordjaar. Dat jaar sliepen toeristen in totaal 15,5 miljoen nachten in Zee land. ALLE VERHALEN IN HET KADER VAN 'HEEFT ZEELAND TOEKOMST'; WWW.PZC.NL/DEBAT Opening Delta Expo, het latere Waterland Neeltje Jans. Toeristen geven voor Opening Opening Begin van Fiets het eerst meer dan vakantiepark Port attractiepark een rondje een miljard gulden Zélandebijde het Arsenaal in meteen uit in Zeeland. Brouwersdam. Vlissingen. pontje (foto). Toeristisch hoogtepunt: de warmste zomer in ruim honderd jaar. In Zeeland werken 14.127 mensen in Opening Snowbase het toerisme. Terneuzen. 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 Aantal vakanties van Nederlanders in Zeeland (x1000) 1500 1000 - 500 0 - 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 Aantal overnachtingen Nederlanders in Zeeland (x1000) 10000 - 5000- 0- 2003 2004 2005 2006 2007 2008 Uitgaven p.p.p.d Nederlandse gasten in euro's 20 15 10 5 - 0 voor de provincie. Daar was veel twijfel over, maar dat is helemaal over." Daadkrachtige figuren zoals Henk Schol ten (theater Terneuzen) en Jan de la Mar (Uit in Zeeland) zorgden voor een enorme verbreding van het podiumaanbod. Later verrezen er mooie theaters in Terneuzen en Goes. Jacques Boonman begon bijna 25 jaar geleden met Podium Reimerswaal. „Sindsdien is het aantal voorstellingen op gekrikt van vijf per seizoen naar 35." Boon man programmeert inmiddels ook in Bor- sele, op Noord-Beveland en Tholen en in West-Brabant en verwezenlijkt daarmee het aloude ideaal van cultuurspreiding. Maar niet alleen de podiumkunsten zijn tot bloei gekomen. Op het gebied van beel dende kunst kreeg De Vleeshal onder de hoede van Danceparade Middelburg, 2008. Lex ter Braak en later Rutger Wolfson (in ternationale allure, Leon Riekwell deed daar niet voor onder met de Watertoren in Oost-Souburg en deWillem3, er zijn nu tientallen festivals, op museumgebied heb ben het Muzeeum en het gereïncarneerde Zeeuws Museum voor een grote impuls ge zorgd, binnen de muziek zijn diverse se- mi-professionele gezelschappen ontstaan, is de concertzaal in Middelburg herboren en heeft Muziekpodium Zeeland als erfge naam van Nieuwe Muziek het aanbod aan zienlijk verbreed, film is een factor van be tekenis geworden en verder is een volwas sen popcul tuur ontstaan, met goede po dia, grote evene menten (zoals Con cert at Sea) en het be sef dat men - met dank aan vaandeldragers Blof en Racoon - landelijk kan meetellen. Toch klinkt er niet overal ap plaus. Plannen voor een mu seum voor hedendaagse kunst sneuvelden, Schouwen-Duiveland moet het nu zonder theater stellen, door het uitblijven van een A-theater gaan heel grote producties nog altijd aan Zeeland voorbij. Mede door de expan sie van de professionele kunst is de ama teurkunst in de verdatkking gekomen. „Die is over de gehele linie achtergeble ven", signaleert Huijbreghs. De jonge culturele infrastructuur is ook kwetsbaar. Veel van wat tot stand is ge bracht, is te danken aan een beperkt aantal doortastende, vindingrijke geesten die enigszins in de luwte hun talenten ont plooiden. Vroeg of laat nemen zij afscheid of maken landelijk promotie. De komende tijd moet blijken in hoeverre opvolgers de opgaande lijn kunnen voortzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53