3 spectrum we echt voor staan Topsport en Zeeland zijn steeds verder uit elkaar gegroeid I I I I I I I I I I I Sport PZC Zaterdag 24 januari 2009 Wielrenner Jan Raas was in 1984 hét voorbeeld van Zeeuwse roem in de topsport. Een jaar later zou hij zijn carrière als ploegleider voortzetten. Dames-wielrennen 2008 in Vlissingen. Het hardrijden op de fiets voor dames was in 1984 voor het eerst onderdeel van de Olympische Spelen. door Koen de Vries De organisatie van de provinciale sportverkiezing heeft het er een beetje moeilijk mee. Steeds meer kandidaten voor de titel sportman en sportvrouw van Zeeland*wonen hier helemaal niet meer. Wie kunnen we nog Zeeuw noemen en wie niet meer? Zes van de acht topsporters die voor de verkiezing van volgende week vrijdag in Kamperland uitgenodigd zijn, zijn wel in Zeeland geboren maar wonen elders. Topsport en Zeeland zijn de laatste 25 jaren steeds verder uit elkaar gegroeid. Een sporter die streeft naar het hoogste, moet de provincie uit. Op zoek naar goe de trainers, goede accommodaties, goe de sparringpartners, goede sportartsen, sportpsychologen, voedingsdeskundi gen, sponsors. „Zeeland is een oplei dingsprovincie", vindt Ton Kienhuis, ve le jaren directeur van de Zeeuwse Sport raad en SportZeeland en nu aan het roer van de Senior Games. „Als je hoger op wil, op welk gebied dan ook, moet je de provincie uit." Het betekent niet dat hier de afgelopen kwarteeuw niets is gebeurd. Kienhuis verhuisde 28 jaar geleden naar Zeeland en herinnert zich dat de sportieve infra structuur bijzonder mager was. „Er stond in Middelburg een soort ballonhal langs het kanaal en je had de Pelikaan hal in de Nassaulaan. Dat is nu de oudste sporthal van Nederland. In Goes stonden twee hallen en in Zierikzee ook nog één. Dat was het wel." Sindsdien is er heel wat bijgebouwd. Mensen gingen steeds meer sporten, ook overdag. Sporthallen staan nu in el ke Zeeuwse plaats van enige omvang en ook zwembaden, fitnesscentra, mane ges, bowling-, racket- en kartcentra zijn er volop. Zelfs de eerste skibaan is van de grond gekomen, al is die waarschijn lijk gebouwd met zwart geld. Zeeland heeft met z'n 380.000 inwoners ongeveer 100.000 georganiseerde spor ters, waarvan de helft behoorlijk actief is. Als je dat getal tegen de accommoda ties afzet, dan scoren we hier hoog. In de jaren zeventig en tachtig floreerde het clubleven in Zeeland nog veel meer dan nu. Toen de samenleving steeds meer andere verlokkingen begon aan te bieden, was het met groei van de sport clubs gedaan. Ooit was Zeeland een ge vreesd handbalbolwerk. Het Middelburg se EMM, Walcheren uit Vlissingen en Delta Sport uit Zierikzee speelden op het allerhoogste niveau. Kienhuis: „Ik weet nog dat er in Hulst twee handbal clubs waren, in Terneuzen twee, in Hon- tenisse een en een in Oostburg. Nu be staat er in heel Zeeuws- Vlaanderen niet één meer." Zeeuwse sportclubs spelen nu in op ouderensport. Kienhuis: „Ze zien een grote groep baby-bomers aankomen, die graag met elkaar willen sporten. Ja, op prestatief niveau. Het mes snijdt aan twee kanten. Het levert meer leden op, en meer kader." Kienhuis was in Neder land een van de eersten die besefte dat seniorensport grote mogelijkheden biedt. Was hij het niet die de provincie Zeeland warm maakte voor de Senior Games? Begin september te zien in het Zeeuwse theater! ZIE OOK PAGINA 4 EN 5 VAN DEZE BIJLAGE Irma Dennis de Dennis Heeren Nooijer Voshart (duathlon) (voetbal) (korfbal) 1 1 I sportman/vrouw van het jaar 1995 1996 1997 aangepast sporter van het jaar Marianne Verdonk Met ingang van 2002 verkiezing sportman en -vrouw Monique Anjolie Thamar Lindsay Elisabeth Lindsay Elisabeth Nuijten Wisse Zweistra Wyatt Willeboordse Wyatt Willeboordse (turnen) (atletiek) (hippische sport) (jiu-jitsu) (judo) (jiu-jitsu) (judo) Irma Patrick Monique Laurens Jean-Paul Richard Jean-Paul Daniel Jean-Paul Anthony Jean-Paul Heeren Tolhoek Nuijten van Lieren de Bruijn Slabbekoorn de Bruijn Ward de Bruijn van Assche de Bruijn (duathlon) I (mountainbike) I (turnen) I (dressuur) I (biljart) (wielrennen) I (biljart) I (atletiek) I (biljart) I (turnen) I (biljart) I 1 1998 I 1999 I 2000 I 2001 I 2002 I 2003 I 2004 I 2005 I 2006 I 2007 I 2008 Marjorie van Angela de Bunt Maas (duursporten) (tennis) Angela Arnold Marjorie van Marianne Marianne Micha Marianne Marianne Marianne Maas Polderman de Bunt Verdonk Verdonk Janse Verdonk Verdonk Verdonk (tennis) (duursporten) (duursporten) (atletiek) (atletiek) (atletiek) (atletiek) (atletiek) (atletiek)* Kees Jan van der Klooster (zitski)** Sinds 2008 wordt er onderscheid gemaakt tussen sporters met een verstandelijke beperking en met een lichamelijke beperking. wonen en recreëren is. Saman: „Bij investe ringen die er echt toe doen, kiezen onder nemingen toch voor de economisch kern regio's en voor gebieden waar makkelijker clusters met andere bedrijven en met ken nisinstituten zijn te maken. Dat is heel las tig te doorbreken." Hij is ervan overtuigd dat de nadruk die ligt op het groen-blauwe imago van Zeeland ook niet echt helpt. „Het is daardoor niet duidelijk waar Zee land echt voor staat. Willen we hier nu grootschalige containeroverslag of niet? Zo ja - en dat zou mijn voorkeur hebben - ga er dan ook voor." In de Zeeuwse landbouw is het aantal be drijven in 25 jaar tijd met 40 procent afge nomen. De werkgelegenheid is ongeveer op hetzelfde niveau gebleven: ruim 11.000 banen. „Dat komt", legt Peter de Koeijer van de boerenorganisatie ZLTO uit, „omdat voor al in de tuinbouw een intensivering heeft plaatsgehad, waardoor extra werk nemers nodig zijn. Dat geldt ook voor de fruitteelt." Sokkenfabriek Milock in Hulst sloot in 1985 de deuren. Daarmee kwam een eind aan de uit de huisnijverheid voortgeko men textielindustrie in Zeeuws-Vlaanderen. Werkgeversvereniging in Zeeland heeft Wies Saman deze ontwikkelingen ruim 25 jaar gevolgd. Bezorgd zag hij bedrijven en instellingen inkrimpen, sluiten of vertrek ken; verheugd was hij over nieuwe vesti gingen en uitbreiding van bestaande activi teiten. De tevredenheid moet hebben over heerst. In de periode 1997-2008 - in de ja ren voor 1997 zijn andere telmethoden ge hanteerd - nam het aantal banen in Zee land met 9,5 procent toe, terwijl de Zeeuw se bevolking in dezelfde periode met 3,3 procent groeide. In de jaren zestig en begin jaren zeventig van de vorige eeuw deed zich een vesti- gingsgolf voor met bedrijven als Dow, Pe- chiney, Hoechst en Total. Sinds die is uitge werkt, moet de Zeeuwse economie het van kleinere successen hebben. Er komt blijkbaar meer kij ken bij een goed vestigings klimaat dan de wetenschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51