'Als je wilt werken komt het goed' Koelvriesmaaltijd niet duurder ondanks tekort Tanken voor Afrika Gratis Vlaggenkoorts blijft doorgaan Ansichtkaarten in Krabbendijke Datenin jeregio A K 06-10437404 06-14037997 ftevo—acar@>five nf waardebepaling voor uw woning? Oud-vluchtelingen Kevork en Gizem Akar hebben nu eigen bedrijf. Zorgstroom moet wegvallen subsidie Tafel Thuis opvangen. bezorgers.nl W PZC Zaterdag 24 januari 2009 127 Kevork Akar poetst een wagen in zijn nieuwe werkplaats op de Roterij in Haamstede. foto Dirk-Jan Cjeltema M 'B/f i1 bt KV/Ch BUfiCli haamstede 9»r 0113 - 227788 www.kuubmakelaars.nl AXEL - Bij stichting De Zeeuws-Vlaamse Vlag blijven niet alleen bestellingen voor het dun doek binnenstromen, ook krijgen de leden van de stichting een stort vloed aan andere verzoeken te ver werken. „Of er ook bumperstic kers te krijgen zijn", vroegen diver se vrachtwagenchauffeurs. Andere automobilisten hadden belangstel ling voor vlaggetjes voor op de au to, zoals hoogwaardigheidbekle ders die vaak voeren. Dan zijn er nog de vragen om afwijkende for maten, zoals een vaandel van twee bij drie meter. Over twee weken zijn de vlaggen weer leverbaar. In vier formaten. Verder wil de stich ting vooralsnog niet gaan. door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - Kevork Akar is het levende bewijs dat grenze loos optimisme en een wil om te werken tot succes kan leiden. Ruim negen jaar geleden kwam hij met vrouw en kinderen als asielzoeker naar Nederland en nu zijn ze een bedrijf begonnen. Ke vork en Gizem Akar uit GOES - Tussen vijftig en zeventig automobilisten kiezen dagelijks bij het AgriSneltankstation aan de Van Hertumweg in Goes voor Afri- ka-benzine. Voor die benzine beta len de klanten 0,2 cent meer per li ter en de eigenaar van de pomp, CZAV, legt daar 0,3 cent per liter bij. Volgens Rob Augustijn, hoofd brandstoffen bij de CZAV, komt dat neer op zo'n 25 euro per dag die rechtstreeks naar ontwikke lingsprojecten in Afrika kunnen. „En dan zijn we nog maar twee weken bezig met de actie", zegt Augustijn. Bij de pomp blijken de klanten de actie erg sympatiek te vinden, maar wie diesel tankt zal op een andere manier aan het goede doel moeten bijdragen. De actie geldt al leen voor Euro 95. Ook gebruikers van een CZAV-tankpasje, die naar de Afrikaslurf grijpen, moeten van hun goede bedoelingen afzien. De Afrikapomp werkt alleen op een bank- of giropas. Burgh-Haamstede pakken letter lijk alles aan. „Auto's en caravans poetsen, schoonmaken van woon huizen en bedrijven, tuinonder houd, schilderen", somt Kevork Akar op. Acht jaar geleden is hij samen met vrouw en kinderen naar Burgh- Haamstede gekomen. Gevlucht uit hun vaderland Turkije omdat zijn vrouw Gizem werd bedreigd door haar familie. Kevork is christen en komt uit Turks Armenië. Gizem komt uit een orthodox moslimge zin en haar vader accepteerde een door Maurits Sep MIDDELBURG - Tafel Thuis, dat koel- vriesmaaltijden verkoopt, kampt met geldtekort door het wegvallen van subsidie. Toch gaan de prijzen voor de maaltijden niet omhoog, zegt directeur Léon Phernambucq van Zorgstroom, waar Tafel Thuis onder valt. „We willen geen klan ten verliezen." Zorgstroom heeft in 2007 in Mid delburg een nieuwe keuken in ge bruik genomen waar maaltijden worden bereid, snel gekoeld, koud in bakjes geschept, vacuüm ver pakt en koel opgeslagen. Zo ko men ze ook bij de klanten. Ze zijn twee weken houdbaar in de koel kast en mensen kunnen ze opwar men in de magnetron wanneer ze maar willen. De maaltijden wor den geleverd aan klanten op Wal cheren en Schouwen-Duiveland. christen niet als schoonzoon. De weg die het gezin in Nederland heeft bewandeld is geen gemakke lijke geweest. In 2002 werd hun asielaanvraag afgewezen. Ze kwamen op straat te staan en werden opgevangen door Vluchte lingenwerk en kregen onderdak in een kleine vakantiewoning op het erf van een boer in de polders bij Burghsluis. Anderhalf jaar geleden kwam het verlossende woord: ze vielen onder de generaal pardonre geling. Sinds die tijd zijn ze actief bezig geweest om hun leven weer Doordat het Zorgkantoor geen sub sidie meer geeft, komt Tafel Thuis komend jaar naar schatting 120.000 euro tekort, waarvan 50.000 euro in Middelburg. Klanten betalen nu minder voor hun eten dan het kost om het te maken, maar Zorgstroom voelt er toch niks voor de prijzen te verho gen. Een maaltijd kost 7,40 euro om te maken, maar klanten hoe ven maar 6,70 euro te betalen. „We moeten ons verlies nemen", zegt Phernambucq. „We weten dat de gemeente Middelburg de weg vallende subsidie niet compen seert. Maar we kunnen ook niet al tijd de prijzen verhogen. Dan ra ken we klanten kwijt, want er zijn ook andere maaltijdverstrekkers." Vanwege die concurrentie valt er ook niet te bezuinigen op de kos- Tafel Thuis kampt met een te- kort doordat het Zorgkantoor geen subsidie meer geeft. Zorg stroom moet meer klanten wer ven om het gat te dichten. op poten te zetten. „We hebben al les langzaam opgebouwd", vertelt Akar. Als je wilt werken komt het altijd goed." Een gedachte die Akar letterlijk neemt. Naast het autopoetsen, en schoonmaken heeft hij sinds kort een handeltje in tweedehands au to's. „Maar ik ben ook kok geweest en dat wil ik weer gaan doen, in de zomer." Duizendpoot Akar is van oorsprong goudsmid, maar daarin is hier weinig werk te vin den. „Nederlanders kopen geen goud", is zijn verklaring. ten om de maaltijden te maken, vindt Phernambucq. „Dat gaan de klanten proeven." De beste oplossing is dus meer klanten werven. Hoe hij dat gaat doen, wil Phernambucq niet zeg gen. Wederom vanwege de concur rentie. „Ik ga mijn bedrijfsstrategie niet verklappen." Maar behalve het verkopen van maaltijden aan mensen die zelf niet meer kunnen of willen koken, is Tafel Thuis ook actief in de catering. „Misschien kunnen we daar meer mee doen", oppert hij. De gemeente Middelburg heeft be sloten niet direct mee te betalen aan Tafel Thuis, maar wel via een omweg: door de bijzondere bij stand bekender te maken, kunnen mensen met een laag inkomen of een uitkering wat extra geld krij gen waardoor ze bijvoorbeeld koel- vriesmaaltijden kunnen kopen van Tafel Thuis. Vlissingen, Veere en Schouwen-Duiveland moeten nog over de problemen bij Tafel Thuis praten. KRABBENDIJKE - Kijken, ruilen en gratis taxeren: dat biedt vandaag, zaterdag, het dorpshuis de Mei boom in Krabbendijke aan verza melaars van ansichtkaarten. De beurs is ingedeeld in 700 onder werpen. Bezoekers die hun kaar ten meebrengen, kunnen ze te vens gratis laten taxeren. De kaartliefhebbers kunnen te recht in het dorpshuis tussen 9.30 tot 13.00 uur. ADVERTENTIE VAN DE DAG Vrouw, 41, eerlijk en spontane. Zkt niet rokende, niet drinkend man 40-59 voor serieuze relatie. Hv wandelen, fietsen,vakanties. 0900-0401117 Postbus: 100705 Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten I8 jaar zijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar dateninjeregio ukcustomersupport.com. Deze service werkt niet rnet een analoge telefoon. of bel 0800 - 022 27 10 weGGNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29