Open dag van ZRTI Gebrek aan bedrijventerreinen Zondag voorlopig laatste dag voor strandpaviljoen Panta Rhei 22 Zaterdag 24 januari 2009 PZC Open podium voor percussieliefhebbers Gerard Rabelink officieel benoemd Vrachtwagen kiept om en belandt in sloot LétÉ 'Je kunt een gezin ook niet dwingen om ergens drie-hoog-achter te gaan wonen' 'De ene hectare is de andere niet' Lange kerst in Veere W VLISSINGEN - Het Zeeuws Ra dio-Therapeutisch Instituut (ZR TI) in Vlissingen houdt 31 januari van 10.00 uur tot 16.00 uur een open dag. In het instituut worden kankerpatiënten met radiothera pie (bestraling) behandeld. Kort geleden heeft, het instituut een nieuw bestralingsapparaat aan geschaft dat uitgerust is met de Ra pid Arc-techniek. Dit is een nieu we vorm van radiotherapie waar bij de straling gelijkmatig in de tu mor terecht komt. Het omringen de weefsel wordt daardoor zo veel mogelijk gespaard. Op de open dag is iedereen wel kom. Mensen die er mogelijk wil len werken, die meer willen weten over de behandeling maar ook ge woon geïnteresseerden. Kijk voor meer informatie op www.zrti.nl of bel 0118-427120. MIDDELBURG - Djembé Mzungu houdt morgen een open percussie podium in de Stads Ring in Mid delburg. Op het programa staat on der meer een workshop djembé voor beginners. De bedoeling van de bijeenkomst is dat percussieliefhebbers met el kaar jammen en luisteren waar an deren mee bezig zijn. Het open po dium begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - Gerard Rabelink is gis teren officieel benoemd tot burge meester van Schouwen-Duive- land. Rabelink (55) begint op 15 maart. Hij is nu nog burgemeester van Maasbree in Limburg en wil zo snel mogelijk verhuizen naar de nieuwe gemeente. De wethouders en waarnemend raadsvoorzitter Brigitte Troost hebben gisteren een bezoek aan hem gebracht. MIDDELBURG - Op de Oude Veerse- weg in Middelburg is gisteren om 08.20 uur een vrachtwagen gekan teld. Een 41-jarige man uit het Duitse Ochtendung was met de -vrachtwagen de smalle weg opgere den. en raakte met de rechterwie- len in de berm. Daardoor kiepte de met cement geladen wagen om en kwam in de sloot terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Op woensdag 28 januari 2009 is er een openbare vergadering van het Algemeen Bestuur van De vergadering wordt gehou den in de bestuurskamer van LétÉ, Grevelingenstraat 16 te Middelburg. Aanvangstijd 12.00 uur. Stukken liggen ter inzage bij de bestuurssecretaris. Kijk eerst eens naar de mogelijkheden in de buurt, was het commentaar van de provincie op het plan van Middelburg een nieuw bedrijventerrein aan te leggen. Maar ondernemers laten zich niet naar een plek dwingen, zeggen ze op het Middelburgse stadskantoor. door Theo Giele Eerst maar eens de vraag of de kredietcrisis niet alles anders maakt. Is er wel be hoefte aan een nieuw be drijventerrein, zoals Middelburg dat gepland heeft aan de Trekdijk onder de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland? „Het is geen zaak van de korte ter mijn", zegt wethouder Hannie Kool-Blokland. „Zo'n terrein ont wikkel je voor de komende vijf terrein van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (1,8 hectare) en het CZAV (drie hectare). Nog omvang rijker zou de verhuizing van hui zenhandel Herstaco (tien hectare) zijn. Arnestein heeft zo op het oog nog meer ruimte, maar die is no dig om bedrijven op te vangen die onder meer vanwege de N57 moe ten vertrekken van Ramsburg. Resultaat is dat Middelburg op Ar nestein op dit moment nog slechts 1,8 hectare vrij uit te geven heeft. Op Mortiere is op dit moment 6,5 hectare vrij, maar voor dat terrein gelden specifiekere eisen. Het aanbod mag dan binnen de grenzen van Middelburg beperkt zijn, bij de beoordeling of een nieuw bedrijventerrein wenselijk is, kijkt de provincie naar de hele regio Walcheren. En dan zijn er, althans op papier, nog hectaren te over. Zo staat bij Oost-Souburg officieel 12,5 hectare als 'uitgeefbaar' te boek. In de prak tijk blijkt uit cijfers van de provin cie dat daar slechts 0,5 hectare 'ter stond' beschikbaar is. Dat is te le zen op www.bedrijvenlocaties.nl, een site die mede onder toezicht van het ministerie van Vrom in de lucht is. Dit soort 'papieren' terrei- tien jaar. Misschien nog wel lan ger." Sterker nog, volgens ambtenaar economische zaken Cor Helmen- dach kan Middelburg, of liever, Walcheren het zich niet veroorlo ven te talmen om bedrijven de ruimte te geven. De regio loopt nu werkgelegenheid mis doordat niet altijd aan de specifieke vragen van bedrijven kan worden voldaan. Als voorbeeld noemt hij een suc cesvol bedrijf met acht werkne mers dat via internet zijn bestellin gen binnenhaalde en wilde uitbrei den. Dat kon dus niet in Middel burg. „Die ondernemer heeft dus besloten te vertrekken naar het oosten van de provincie." Het Rijk wil dat gemeenten eerst alle mogelijkheden op de bestaan de terreinen gebruiken voordat er nieuwe worden aangelegd. „We gaan daar ver in. We houden een bestand bij van het ruimtegebruik van alle bedrijven. We kopen des noods zelf objecten terug", vertelt Helmendach. Voorbeelden zijn het nen vertroebelen het beeld. In 2007 gold dat van 58,4 hectare on bezette kavels op Walcherse bedrij venterreinen (exclusief Sloege- bied) er in werkelijkheid 32,4 be schikbaar was. Het verschil tussen papier en werkelijkheid was het grootst in de gemeente Vlissingen: 28,6 hectare onbenut bedrijventer rein, waarvan in werkelijkheid slechts 5,5 direct beschikbaar was. De vraag is of het betrekken van de hele regio wel reëel is bij het be antwoorden van de vraag of een nieuw bedrijventerrein in Middel burg nodig is. Ondernemers laten zich niet dwin gen om op een bepaald terrein te gaan zitten. Wethouder Kool-Blok land: „Je kunt een gezin ook niet verplichten op een kamertje drie-hoog-achter te gaan wonen als ze liever een eengezinswoning willen. Je moet goed kijken naar de behoefte van bedrijven." Hel mendach valt haar bij: „We moe ten onze klanten, de bedrijven, ge woon goed bedienen." Bedrijventerrein Arnestein heeft zo op het oog nog genoeg ruimte over, Cor Helmendach, ambtenaar economische zaken van de gemeente Middelburg, ver gelijkt een gemeente met een schoenenzaak. „Je kunt niet wachten met nieuwe schoenen in je winkel te zetten tot dat alles is verkocht. Stel een man komt binnen en je hebt alleen nog maar damesschoenen, dan zeg je toch ook niet: 'U moet maar een schoen met een naaldhakje ne men.' Dan is zo'n klant meteen vertrokken. En zo is het met bedrij venterreinen in een regio ook. On dernemers hebben specifieke rede nen om voor een bepaalde plaats te kiezen. Kun je als regio niet leve ren wat dat bedrijf wil, dan zijn ze vertrokken naar elders. Ik wil maar zeggen, de ene hectare is de andere niet." VEERE - Op de Markt in Veere is gisterochtend eindelijk de grote kerst boom weggehaald die daar was neergezet door de ondernemersraad. „Het is een beetje blijven liggen", zegt Jan Mosmans van de ondernemersraad. „Wijkvereniging Zanddijk wilde hem al eerder weghalen, maar toen zat hij vastgevroren. Het begon inderdaad ludiek te worden." foto Lex de Meester door Marina Kalle VLISSINGEN - Strandpaviljoen Pan ta Rhei aan het einde van de bou levard in Vlissingen is morgen voor het laatst open. Maandag wordt begonnen met het afbreken van het pand. Dertig meter verder op wordt het weer opgebouwd. Panta Rhei wordt verplaatst om dat het waterschap op de huidige locatie werkzaamheden gaat ver richten. De glooiing van het Nolle- strand wordt versterkt. Hiervoor wordt ongeveer zeven meter zand weggeschept. Met Pinksteren op 28 mei gaat Panta Rhei weer open. Gisteravond was er al een af scheidsfeest in het paviljoen voor de vaste klanten. „Ik moest zoveel mogelijk van de drankvoorraad af', vertelt eigenaar Willem-Jan Buijs. „Dan heb ik maandag min der te verhuizen." Op het feest trad de band The Old Firm op. De plek waar het paviljoen nu staat, blijft na de werkzaamheden vrij. Over ongeveer twee jaar komt daar een nieuw pand voor Panta Rhei. „Ik verwacht dat we nog twee seizoenen op de alternatieve locatie zullen zitten", aldus Buijs. Buijs is niet blij met de verhuizing. „Ik loop wel vier maanden omzet mis. Mijn personeel moet gewoon doorbetaald worden en de verhui zing gaat ook veel kosten. Dat loopt in de tonnen." Of Buijs hier compensatie voor krijgt van het waterschap is nog niet duidelijk. Waterschap kijkt eerst naar de kos ten die Buijs moet maken, voordat de vergoeding wordt vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24