Rozenbottels dragen bij aan een stukje vogelgeluk PZC Zaterdag 24 januari 2009 1 7 De afgelopen vorstperiode vlogen de vet bolletjes weer over de toonbank. Dat bij voeren kan ook zo zijn nadelen hebben. Eenvoudiger is de tuin zó in te richten dat er juist ook in de winter nog natuurlijke voedselbronnen aanwezig zijn voor onze ge vederde vrienden. Hele generaties vogels worden op gevoed met het feit dat er 365 da gen per jaar voer beschikbaar is. Door het 'eendje voeren' weten onze dorpseenden nauwelijks meer hoe ze zelf hun kostje bij elkaar moeten scharrelen. Niet bijvoeren zou veel pro blemen in de erwtensoepgroene dorps vijvers oplossen. De eenden overleven de winter niet; volgend jaar een stuk NATUURSTEMMEN door Hans van Hage minder druk op de vijver en weer iets helderder water. Wie weet, gaan er weer waterplanten groeien. Ook het bijvoeren in de eigen achtertuin is alleen maar te rechtvaardigen omdat het gewoon leuk is. Het diervriendelijkst is het om daar in oktober voorzichtig jnee te beginnen en dan vol te houden tot volgend voorjaar alles weer lekker groen wordt. Veel afwisseling van zaden en vruchten, en vooral niet te veel vet en brood. Let wel op als u op vakantie gaat, en geen tijd hebt om de voertafel te vul len: door de gewenning aan dat voedsel op de voertafel worden vogels lui. Het bijvoeren van vogels kan ook anders. Als u met wat meer gevoel voor vogels tuiniert, is het vrij eenvoudig. Door ver schillende planten niet te snoeien in het najaar, kunnen de vruchten en zaden die- Rosa Pimpinellifolia. De bottels van het duinroosje zijn pas lekker als de vorst er over heen geweest is. nen als natuurlijke voedselbron voor on ze gevederde vrienden. Laat wat appels aan de appelboom hangen, om te begin nen. Merels zullen er dankbaar gebruik van maken. Maar ook andere vruchten zoals die van de Japanse Kwee, Slee doorn, Gelderse Roos en de simpele Ro- zenbottel kunnen bijdragen aan vogelge luk. De meeste vruchten hebben een vorstperiode nodig om 'rijp' te worden. Ook smaakt het vruchtvlees dan beter. De mens heeft hier goed naar gekeken. Zo moet een boomkweker die wilde ro zen wil zaaien, nogal wat handelingen verrichten voordat het zaad kiemkrach- tig is. Hij plukt de bottels in oktober en verwijdert het vruchtvlees van de zaden. Die worden gedroogd en ondergaan ver schillende behandelingen, waaronder een tijdje in de diepvriezer. Daarna wor den de schilletjes van de rozenzaadjes verwijderd en vervolgens worden ze een jaar na de pluk gezaaid. In de natuur gaat dat dus vanzelf De ro- zenbottel hangt meestal een hele winter aan een struik, om vervolgens in het voorjaar door een vogel gegeten te wor den. In het vogelmaagje worden door de sterke maagsappen de buitenste laagjes van de pitjes verwijderd, om vervolgens met een beetje vogelpoep op de grond te belanden. Een gedeelte van het zaad kiemt pas na een jaar. Natuurlijk is het al lemaal wat ingewikkelder. De ene vogel eet de bottel voor het vruchtvlees, de an dere voor de zaadjes. In beide gevallen krijgen ze buiten de koolhydraten ook de hoognodige vitaminen binnen die ro zenbottels bevatten. Één groep vogels heeft het in de winter écht moeilijk: de insecteneters. Zwalu wen zijn slim, die vliegen naar het zui den. Ongetwijfeld ook dat we komend voorjaar weer minder ijsvogels zullen zien. Hoewel de meesten de brakkere wa teren vaak nog wel weten te vinden. Als ze slim zijn, tenminste. Diegenen die dat niet zijn, leggen het loodje. En zo hoort het ook in de dierenwereld. NAMEN Kogelhof en Loodkop Tussen het Kogelhof op het Noord-Bevelandse Kamper land en de Loodkop op het Walcherse Veere bestaan merkwaardige overeenkom sten. Beide namen hebben betrek king op kanonnen en de lo den kogels die daarmee ge schoten werden. Als je goed kijkt op oude kaarten dan kun je zien dat tussen de bei de boerderijen alleen maar een strook water bestond. De Onrustpolder en de Schots man en Ruiterplaat van Noord-Beveland, zijn van jon gere datum. De Jacobspolder was daar waterkerend tot 1845. Pas toen is de meer wes telijke Onrustpolder bedijkt. De Kogelhoeve heeft dus lang onderaan de zeedijk gelegen. Dat was ook het geval met de Loodkop bij Veere. Het Katte- poldertje - nu grotendeels jachthaven - lag op de gevaar lijke oostpunt (stroming) van Walcheren. Daar lag een per manente batterij van kanon nen om Walcheren tegen aan vallen vanuit zee te bescher men. Het (voormalig) fort Den Haak lag hier vlakbij - ook al om de oostkant van Walcheren en de toegang tot het Veerse Gat te bescher men. Aan het eind van de Franse tijd, rond 1813, was Noord-Be veland al bevrijd van het Fran se juk. De Engelsen en de Noord-Bevelanders schoten vanaf de Kogelhof, waar een batterij was ingebouwd in de dijk, op de Fransen met hun batterijen bij Loodkop. De beide hoeves lagen op schootsafstand. De namen van beide boerderijen herin neren aan die heftige tijd. Op de hekpalen van de Kogelhof zijn zelfs enkele kogels inge metseld. Die werden op en rond de boerderij in groten getale aangetroffen. Dat zal vroeger bij de Loodkop ook wel zo geweest zijn. Tot de volgende oorlog (Tweede We reldoorlog) deze hoeve hele maal van de kaart veegde. Gerard Smallegange De Rosa Canina (hondsroos) is een haag met mooie langwerpige botteltjes waar de vogels graag van eten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17