Buitengebied Nieuwe raadkaart I Schaatsen op de vesten D Florence Nightingale of the Lambs B Weekboek van een herder 1 6 Zaterdag 24 januari 2009 PZC -s De school neemt in de samenleving een belangrijke plaats in. Meestal een opvallend gebouw in dorp of stad. Ze figureren dan ook veelvuldig op prentbriefkaarten. Daarom een korte serie met kaarten uit de collec tie van Hans Lindenbergh met meer en minder prominent een schoolge bouw erop. Vandaag een afbeelding uit een stadje in het zuiden-. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 29 januari worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019 of e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse e laatste 'winterse raad kaart' was niet zo moei lijk. Veel inzenders her kende het sfeervolle beeld van de Stenen brug in Goes. Een schakel tussen de Oostvest en het Kleine Vestje en de verbinding van de Voorstad met Keizersdijk en Oostwal. „Vroeger heb ik dik wijls geschaatst op deze mooie ves te en onderdoor de brug naar het Kleine Vestje, samen met mijn man", bericht P. Hollestelle-Min- naard uit Goes. „Ik ben nu 88 jaar, maar mijn bloed stroomde sneller toen ik onlangs weer het schaat sen zag op deze vesten." Linda Brouwer uit Kapelle rea geert namens haar 8-jarige zoon Leon. „Hij herkende het plaatje di rect als de Stenen Brug. Hij zei: „daar links fiets ik altijd als ik met papa naar de stad fiets (dat heeft ie nog maar twee keer gedaan). En dan staan daar rechts de winkels." M. Goudzwaard uit Kloetinge her innert zich dat er een fietsenstal ling bij de brug is. „Van daaruit kun je lopend de stad in." Volgens A. M. C. de Crom-van Stee uit Zierikzee is de foto geno men vanaf de Oostsingel richting Kleine Vest (gelegen tussen Jacob Valckestraat en de Dam). „Links van de brug de I. A. Blancicxstraat. Op de linkerhoek was vroeger gara ge Van Strien en ernaast de meu belzaak van Oranje. Op de andere hoek was ook een Van Strien ge vestigd, die handkarren verhuurde en daarnaast zat een smid met een travalje voor het beslaan van paar den: Aan het eind van het Kleine Vestje stond de Jubileumbank. Daar recht tegenover was mijn ouderlijk huis." Gert van der Slikke uit Goes schrijft dat hij als kind op de kleu terschool eind jaren veertig van de vorige eeuw met zijn klasgenootje gelucht werd met een rondje over de Oostwal, met uitzicht op de eendjes ('ah, poele, poele, poele'). „Voor mijn ouders was het ook een geliefde plek om op zondag middag te kuieren. Een van de wei nige foto's uit die tijd in ons fami liealbum was: mijn zusje in de kin derwagen, met mijn moeder en opoe in d'r boerehoed erachter en ik als klein ventje ernaast." Kees Stevense uit Middelburg gaat, even als C. P. Fase uit Sint-Annaland, in op de geschiedenis van de plek. Aanvankelijk stond daar de Ganze- poort, ook wel Zuidpoort ge noemd, één van de vijf poorten die Goes destijds rijk was. De poort werd in 1624 herbouwd (en in 1862 gesloopt). In 1633 werd een stenen brug aangelegd, ter vervan ging van een al in 1530 aanwezige houten brug. De nieuwe brug kreeg vijf bogen, waarvan er vier zichtbaar zijn; de vijfde zit onder de grond van de Oostwal. In 1928 werd de brug gerestau reerd en kwam er een verhoogd voetpad, aldus Stevense. In hét wegdek is een tegel aangebracht met de inscriptie Ganzepoort 1450-1862, om zo de herinnering aan de poort levend te houden. Stevense attendeert op de aanwe zigheid van het meer dan 100 jaar oude café van de familie Baarends aan de Voorstad. De waardebonnen gaan naar: P. Kor- stanje, Sas van Gent, H. Wouters, Kloetinge en M. Boudens, Kwaden- damme. door René Hoonhorst Hoe groot de Schaapskudde Zeeuws Vlaanderen over drie weken precies is, staat nog niet vast. Maar belang stellenden kunnen zeker meer dan vierhonderd lammetjes bewonderen tijdens de lammetjesdagen op zaterdag 14 en zondag 15 februari in de stal aan de Mosterdweg in Zuidzande. Dat aantal wordt gehaald met slechts een be scheiden inbreng van de enters, de eenjarige ooien. Nog niet de helft van de gedekte jonge lingen bleek drachtig, zodat vorige week zo'n veertig enters al vast weer de wei in konden. Dat bracht niet alleen iets meer rust in de stal, maar vooral ook wat meer veiligheid voor de lammeren. De enters die geen moe der worden, hebben namelijk weinig oog voor de noden voor lammeren of ooien die dat wel zijn. Met name tijdens de voedertijd kon dat wel eens een angstig tafereeltje ople veren. De 326 schapen die tot vrijdagmorgen 23 ja nuari aflammerden, zorgden samen al voor dik over de vierhonderd geboorten. Behalve een aantal doodgeboren beestjes, redde een aantal lammetjes het om uiteenlopende rede nen na hun geboorte niet. Voor het leven van een paar van de 390 jonge schapen die de stal gisteren bevolkten, vrezen de herders nog. Maar daar staan negentien drachtige ooien tegenover. Die tillen het aantal levende lammetjes weer boven de grens van vierhon derd: een aantal waaruit ongetwijfeld vol doende ooitjes voor verversing van de kudde zijn te selecteren. Maar met bedrijfsresultaten en cijfers zijn de herders Jan en Serge Klomp en Natasja Ver meulen nog niet bezig. Na de grote geboor te-explosie is het weliswaar een stuk lawaaie riger in de stal, er is wel meer tijd om stil te staan bij het wel en wee van de nieuwe aan was. Zo loopt Natasja meerdere keren per dag als een 'Florence Nightingale of the Lambs' door de hokken om het welzijn van lammeren en ooien te controleren. Ook hier zijn het vaak weer enters die veel zorg en hulp behoeven. De jonge moeders weten niet altijd wat ze met hun kroost aan moeten of willen zelfs niks van ze weten. De ooi op de poten zetten en het lam aanleggen wil wel eens helpen bij het smeden van een moeder-en-kindband. Ook kan het een paar dagen duren voor de melkproductie goed op gang komt en wordt er met de fles bijgevoederd. Enkele zorgen kindjes van Natasja kampen met een oogziek te. Ze heeft goede hoop dat een smeerseltje soelaas biedt bij een paar dieren. Maar een in eerste instantie gezond lam baart haar zor- genr omdat het beestje ook nauwelijks meer in de benen kan komen. „Het is wel even slik ken als je zo'n dier hard achteruit ziet gaan. Dan moet je weer kracht putten uit een haast opgegeven lam dat door een sonde, een fles waar een slangetje aan is vastgemaakt om de •voeding direct in de maag te brengen, letter lijk en figuurlijk weer springlevend is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16