Voor je het weet, is ook de Nationaal Koelvrieshap niet duurder 'i Personeel ambulance zoekt hulp Sociologen ontdekken smalfïlmpjes van particulieren als bron van studie Herdenkingen ramp '53 verspreid over eiland LétÉ Ondernemingsraad klopt bij raad aan voor financiële steun. Zorgstroom moet wegvallen subsidie Tafel Thuis opvangen. 22 Zaterdag 24 januari 2009 PZC S Op woensdag 28 januari 2009 is er een openbare vergadering van het Algemeen Bestuur van De vergadering wordt gehou den in de bestuurskamer van LétÉ, Grevelingenstraat 16 te Middelburg. Aanvangstijd 12.00 uur. Stukken liggen ter inzage bij de bestuurssecretaris. ZIERIKZEE - De ondernemingsraad van de ambulancezorg in Zeeland doet een beroep op de gemeente raad om de dienst niet in de kou te laten staan. „Wij roepen de ge meente met klem op om haar ver antwoordelijkheid te nemen", zei Reinald Bakker, vice-voorzitter van de OR tegen een delegatie van raadsleden. De ambulancedienst in Zeeland zit in grote financiële problemen. Onder de vorige directie is veel te veel geld uitgegeven en de raad van toezicht heeft niet ingegrepen. Het gevolg is dat de dienst nu op de rand van de financiële afgrond staat met een schuld van t,6 tot 2,2 miljoen euro. Het personeel heeft een eerste stap gezet door 2400 eu ro per jaar aan salaris in te leveren. Dat levert een jaarlijkse besparing op van 185.000 euro. De provincie Zeeland (verantwoor delijk voor het ambulancevervoer) wil de dienst wel helpen maar ver wacht ook van de gemeenten een bijdrage. Daarom gaat de OR bij zoveel mogelijk gemeenten langs om steun te vragen voor het ver voer van zieken en gewonden. „Het zwaard van Damocles hangt boven de hulpverlening." De raads leden deden de vertegenwoordi gers van de ambulancedienst nog geen concrete toezeggingen. Bij Remaco is het altijd druk. Oude films en video's komen er met dozen vol binnen om te worden gedigitaliseerd door het multimediabedrijf. door Ondine van der Vleuten Ooit gedacht: waar haalt Omroep Zee land al die mooie oude filmpjes toch vandaan? Paul Co- lijn van het Goese multimediabe drijf Remaco weet het wel. „Ne gentig procent van wat ik bij Trug- kieke zie, is hier voorbij gekomen. Dat is materiaal van klanten die hun oude filmpjes of videobanden bij mij op dvd hebben- laten over zetten. Soms adviseer ik: neem eens contact op met Omroep Zee land, want ik denk dat die wel inte resse hebben in dit beeldmate riaal." Colijn heeft wel een idee waarom nou juist in het hartje van de win ter veel mensen met hun op tape, video en film vastgelegde verleden aankomen. „Meestal gaat het om banden die een tijdje ervoor bo ven water zijn gekomen bij het op ruimen. Mijn inschatting is dat mensen in de donkere maanden wat naar binnen gekeerd raicen, wat gaan mijmeren en terugden ken aan het verleden. Dan ont staat de wens de oude films en tapes nog eens in familiekring te rug te zien en voor het nageslacht veilig te stellen." Een opstelling met onder meer VCR 1500, Video 2000, Betamax en VHS. Hij ziet niet vaak materiaal van vóór 1930. Ook films uit de oorlogs tijd, toen materiaal schaars en fil men verboden was, is zeldzaam. Daarna komt de trein langzaam op gang, tot in het begin van de ja ren vijftig de rijken er flink op los filmden. „Maar de grote bulk, het merendeel van wat wij hier krij gen, is van het midden van de ja ren zestig tot het eind van de jaren zeventig. Film was toen binnen" het bereik van de massa gekomen. Iedereen ging super8 filmen." Al les waar copyright op zit, weigert Colijn te dupliceren. Maar in prin cipe kunnen ze bij Remaco van elk formaat film, video of dvd een kopie maken. Of het nu om 16mm celluloid film gaat, om VCR 1500 (de eerste Phi- lips-videorecorder) of om een bui tenlands videosysteem, Colijn brandt het op dvd. Desgewenst met een passend achtergrondmu ziekje. De Goesenaar heeft daarvoor een hele batterij verouderde én hyper moderne apparatuur achter de hand. Want om een betamax-vi- deo te kunnen lezen, moet je ook een betamax-recorder hebben, bij voorbeeld. En het moet allemaal soepeitjes werken: je kunt niet riskeren dat een stoffige recorder de band van een klant 'opeet'. Dat schijnt bij de mensen thuis nogal eens te gebeuren, als tijdens het gezellig samenzijn de oude banden maar weer eens in de wei nig gebruikte recorder worden ge stopt. De afgelopen jaren hebben veel mensen hun vhs/c en 8mm-videobandjes overgezet op VHS. Op dvd branden, tipt Colijn. En dan het liefst nog van de originele tapes, want bij het overzetten op VHS is beeldkwaliteit verloren ge gaan. „De snelheid waarmee sommige dingen verdwijnen is verbijste rend. Tot voor drie jaar geleden had iedereen een videorecorder. Nu zitten ze bij sommige elektroni cawinkels al niet meer in het assor timent." www.remaco.nl door Ondine van der Vleuten Veel materiaal van particulie ren komt bij gemeentelijke archieven terecht via een nalatenschap. Wat te doen met de oude filmpjes, die na het overlij den van vader op zolder worden gevonden? Met enige regelmaat ko men de nazaten dergelijk materi aal aanbieden bij het gemeentelij ke archief Dat heeft een archief plicht en moet zo'n gift altijd aan nemen, al is het in eerste instantie totaal niet duidelijk of er iets van waarde bij zit. Multimediabedrijf Remaco in Goes krijgt dagelijks do zen vol van gemeenten, met de op dracht het materiaal te digitalise ren zodat het ontsloten kan wor den voor het publiek. Sociologen hebben smalfïlmpjes van particu lieren ontdekt als bron van studie. Ze vinden er informatie over eetge woonten, kledingstijlen, de viering van volksfeesten en de inrichting van de maatschappij in vroeger tij den. Beeldmateriaal wordt ook steeds vaker betrokken bij histo risch onderzoek. Particuliere beel den van een fruitcorso zijn bijvoor beeld niet alleen interessant voor (familie van) de fruitfee, maar ook voor het Fruitteeltmuseum. Paul Colijn zet een 16-mm band op Het Nationaal Archief in Den Haag heeft een be langrijke taak. Hier wor den belangrijke documenten van de rijksoverheid bewaard. Niet ge woon voor het nageslacht, nee: voor de eeuwigheid. Zo staat het let terlijk in de wet. Voor de eeuwig heid. Jacqueline Slats is hoofd van de afdeling Digitale Duurzaam heid en weet precies voor welke problemen je dan komt te staan. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De watersnood ramp van 1953 wordt op Schou- wen-Duiveland op verschillende locaties en verschillende tijden her dacht. Zaterdag 31 januari is op ini tiatief van de dorpsraad Nieuwer- kerk een herdenking op de begraaf plaats in Nieuwerkerk. De groepen 7 en 8 van de plaatselijke basisscho len zijn daarbij aanwezig. Na de herdenking is er een samenkomst in Ons Dorpshuis. De herdenking begint om 13.30 uur. Ook in Oosterland wordt die zater dag de watersnoodramp herdacht. In dorpshuis De Oosterhof is een samenkomst met muziek van het klarinetkwartet van de Zeeuwse Muziekschool, het voorlezen van de namen van de slachtoffers en een oud-Oosterlander die zijn her inneringen deelt. Op de begraafplaats worden om 15.00 uur kransen gelegd. Aanslui tend wordt om 15.30 uur in de Oosterhof een film vertoond met interviews van kleinkinderen met hun grootouders. In Ouwerkerk wordt de ramp op zondag 1 februari herdacht. Na een korte samenkomst in het dorps huis gaat het daar om 12.00 uur in stille tocht naar de begraafplaats waar de Ouwerkerkse slachtoffers van de ramp begraven liggen. Er worden kransen gelegd en gedich ten voorgedragen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Tafel Thuis, dat koel- vriesmaaltijden verkoopt op Schouwen-Duiveland en Walche ren, kampt met geldtekort door het wegvallen van subsidie. Toch gaan de prijzen voor de maaltij den niet omhoog, zegt directeur Léon Phernambucq van Zorg stroom, waar Tafel Thuis onder valt. „We willen geen klanten ver liezen." Zorgstroom heeft in 2007 in Mid delburg een nieuwe keuken in ge bruik genomen waar maaltijden worden bereid, snel gekoeld, koud in bakjes geschept, vacuüm ver pakt en koel opgeslagen. Zo ko men ze ook bij de klanten. Ze zijn twee weken houdbaar in de koel kast en mensen kunnen ze opwar men in de magnetron wanneer ze maar willen. Doordat het Zorgkantoor geen sub sidie meer geeft, komt Tafel Thuis komend jaar naar schatting 120.000 euro te kort. Klanten betalen nu minder voor hun eten dan het kost om het te maken, maar Zorgstroom voelt er desondanks niets voor de prijzen 1*^ Tafel Thuis kampt met een te- kort doordat het Zorgkantoor geen subsidie meer geeft. Zorg stroom moet meer klanten jyer- ven om het gat te dichten. te verhogen. Een maaltijd kost 7,40 euro om te maken, maar klan ten hoeven maar 6,70 euro te beta len. „We moeten ons verlies nemen", zegt Phernambucq. „We weten dat de gemeente Middelburg de weg vallende subsidie niet compen seert. Maar we kunnen ook niet al tijd de prijzen verhogen. Dan ra ken we klanten kwijt, want er zijn ook andere maaltijdverstrekkers." Vanwege die concurrentie valt er ook niet te bezuinigen op de kos ten om de maaltijden te maken, vindt Phernambucq. „Dat gaan de klanten proeven." De gemeenten Vlissingen, Veere en Schouwen-Duiveland moeten nog over de problemen bij Tafel Thuis praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 162