Meningeal Zeeuws Museum is licht uit balans AEROTWIN Bosch Car Service Vloekverbod Ontpoldering 2 Wilders Zaterdag 7 februari 2009 10.00 - 15.00 uur Provinciehuis Middelburg Meer info en inschrijven op www.nieuwzeeland.nu Landschap Feij RUITENWISSERS ■MSI BOSCH Service 12 I Zaterdag 24 januari 2009 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur®pzc.nl (max. 150 woorden) Uit peilingen blijkt dat het 'vloek verbod' (artikel 147 Wetboek van Strafrecht) vooral steun geniet in rechtsere kringen. SGP-stemmers, uiteraard, maar ook PW-stem- ,mers (krant, 20 januari). Pikant detail is dat het verbod op godslastering en bespotting van be dienaren van een godsdienst wei eens een belangrijke rol kan gaan spelen in de op stapel staande aan klachten tegen Geert Wilders. Immers, in een land zonder offi ciële staatsgodsdienst genieten ook moslims de bescherming van het immidels beroemde Artikel 147. In dat licht zou 'Fitna', de film van meneer Wilders, hem volgens Artikel 147 zomaar drie maanden celstraf op kunnen leveren. Niet dat Artikel 147 ooit tot een echte veroordeling heeft geleid, overi gens. Met die kennis in het achterhoofd lijkt afschaffing mij persoonlijk een zinvolle daad. Overbodige pa pierwinkels hebben we al genoeg in dit land. Erik Pleijte Helmkruidstraat 32, Arnemuiden Met verbazing heb ik in de krant van 21 januari het ingezonden stuk van WD-voorman Sjoerd Hei ning gelezen. De heer Heining is lid van Provinciale Staten, evenals degene die hij aanhaalt, te weten de heer Harpe van Groenlinks. De heer Heining heeft derhalve een podium in Provinciale Staten om zijn collega, de heer Harpe, weerwoord te geven. Het getuigt echter van weinig res pect om de krant te misbruiken om de heer Harpe op zijn num mer te zetten. Peter H. de Oreu Ruigendijk 10, Driewegen Waar gaat het in Nederland naar toe met de vrijheid van meningsui ting? Het hof veroordeelt Wilders al, voordat er juridisch ook maar iets is bewezen van strafbaarheid. Ik vind dat Wilders vrij moet kun nen zeggen wat de mening is van hem en van zijn partij. Veel Neder landers zijn het met hem eens. Het is toch onbestaanbaar dat zo veel mensen, met hem en zijn par tij, strafbaar zouden zijn. Dit is een zeer grote dwaling van het hof, zulke zaken vormt een ge vaar voor de democratie. Als een imam bijvoorbeeld op roept tot het van het dak gooien van homo's, wordt hier niet tegen opgetreden, dit is oproepen tot ge weld, discriminatie en haat. Men sen let op, laat het niet gebeuren dat de vrije meningsuitting als een strop om onze nek wordt gelegd en steeds strakker wordt aangetrok ken totdat we niets meer kunnen of durven te zeggen. Wees waak zaam. M. van Lagen Liesbethstraat 12, 's-Heer Arendskerke Onze polders doen mij denken aan de schilderijen van Mond riaan, met het verschil dat de kleu ren van landbouwgewassen zach ter zijn. Een akkerbouwer moet ieder jaar zijn gewassen afwisselen om tot een gezonde opbrengst te komen. Al die kleuren van tarwe, aardap pelen, vlas, papaver, bieten, kool zaad, uien, maïs enzovoort geven naast elkaar een prachtig kleuren palet. Ieder jaar produceren de boeren op deze wijze weer een nieuw schilderij. Iedere maand een wisse lende tentoonstelling, door bij voorbeeld het ploegen van mooie rechte voren. Dan de zaai klaar gemaakte aarde, fijn opko mend gewas in verschillende tin ten groen, vlas met zijn kleine wit te of blauwe bloemetjes. Goudgele tarwe, gerst of haver gol vend in de wind, dan weer een prachtig bloeiend papaverveld of koolzaad. Al deze gewassen geven het veld in de zomer een schilderij wat vergelijkbaar zou kunnen zijn met die van Mondriaan. Als straks vruchtbare landbouw grond onder water wordt gezet voor zogenaamde nieuwe natuur ga ik fietsen in de oude polders, in ons openluchtmuseum. M. Risseeuw Lange Heerenstraat 10, Schoondijke De heer Feij verblijdt Vlissingen met zijn politieke geboorte. Twee kanttekeningen: Feij diskwalifi ceert een ieder die in of voor Vlis singen werkt en niet uit Vlissingen komt, en versimpelt dit: je moet met je vader naar tewaterlatingen zijn geweest om iets van Vlissin gen af te kunnen weten. Onzin na tuurlijk, Flip! In Vlissingen werken veel bekwa me mensen die overal vandaan ko men. Daarnaast velt hij een oor deel over de bevolking en de loka le partijen, die zouden het resul taat zijn van een 'vervreemding van de bevolking van de politiek'. Helaas voor Flip, maar de lokale partijen zijn wel degelijk politieke partijen, gezamenlijk vormen deze de grootste politieke groepering in de Vlissingse raad. Ten onrechte werd in het verleden de daadkrachtige en praktische be nadering van problemen door de LPV als opportunistisch afgedaan. Intussen weet men beter. Het is in de Vlissingse politiek goed gebruik elkaar te respecteren en een ieder in zijn of haar waarde te laten, ongeacht afkomst of ge boortegrond. Wellicht kan Flip zich in zijn ver dere politieke carrière wat genuan ceerder en fatsoenlijker opstellen? Pim Kraan Sr.vz. LPV Jacob Catslaan 9, Vlissingen WINNAAR Kampioen wissertest! AXEL BORSSELE tm GOES KAPELLE KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <^0115 - 56 20 45 Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 C 0113 - 35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 C 0113 - 27 36 65 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 ^*0113 -34 1315 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 C 0118 - 55 '19 91 Auto Service Van Liere Voltaweg 33 C 0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 C 0115 - 64 92 80 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 C 0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar TE GAST Jan Jacobus van der Weel was gemeenteraadslid en wethouder van Middelburg en lid van de Raad van State in buitengewone dienst. Jan Jacobus van der Weel ging naar het Zeeuws Museum in Mid delburg om te beoordelen of de kritiek op het vernieuwde museum terecht was. Hij nam zijn kleinzoon mee. Mijn zesjarige kleinzoon rende in het Zeeuws Museum van beeld scherm naar beeldscherm. Ook keek hij twee keer naar de film over oude Zeeuwse mode van de De Nooijers. Een knipoog naar het verleden zou je die film kunnen noemen. Later gaf mijn kleinzoon toe dat vooral het bloot aan het eind daarvan zijn aandacht had ge trokken. Ik heb herri maar niet gevraagd of hij het eens was met de vaak ge hoorde kritiek op het nieuwe mu seum. In een interview met oud-directeur Byvanck vatte PZC die kritiek als volgt samen: storend tekort aan informatie, gebrek aan een historisch verhaal, effectbejag zonder inhoud, verwaarlozing van de geschiedenis. Hoezo, gebrejc aan informatie? Er is toch au- dio-apparatuur? En een mooi boekje met topstukken? En je kunt op een beeldscherm oftewel touchscreen op het stuk van je keu ze drukken. Maar misschien zit daar nou juist een probleem. Laten we eens gaan kijken in de schilderijenzaal waar de hoge wand volhangt met schil derijen, van onder tot boven. Daar staat ook zo'n beeldscherm met die hele wand erop. Ik wil iets we ten over Johannes Bosschaert, lid van de door L.J. Bol zo fraai be schreven Middelburgse Bosschae- rt-dynastie. Hij hangt er met een fruitstilleven. Ik druk op de juiste plek en jawel, daar verschijnt het met bijbehorende tekst groot op het scherm. Maar eerlijk gezegd ben ik vooral voor het schilderij zelf gekomen. Laat dat nou hele maal boven aan de hoge wand van die zaal hangen, in de verte. Bekij ken is .er niet bij, laat staan van dichtbij, wat toch bij zo'n fruitstil leven wel aan te bevelen is. Dan maar op Rijckhals' 'Jacob hoedt de kudde van Laban' ge drukt, en daar komt het al op het scherm. Nu maar eens naar die Rijckhals zelf kijken, maar helaas, waar ik ook in de zaal ga staan, het schilderij is grotendeels onzicht baar onder de felle weerschijn van de plafondlampen. Is dit nu allemaal gezeur over klei nigheden? Of is het zo - en dan is het zeker geen kleinigheid meer - dat het de inrichters eigenlijk niet ging om de schilderijen zelf? Het lijkt wel of zij de totaliteit van die schilderijen hebben ingezet als een soor.t wandversiering. Ook een soort knipoog naar het verleden, een grapje eigenlijk. De opstelling van het porselein in de volgende zaal maakt het niet beter. Alles in één niet al te grote kast. Jan van Leeuwen, Leen Quist, de uitzon derlijke Japanse tempelleeuw, al die andere prachtige stukken, zij staan op eikaars tenen. De leeuw heeft geen ruimte om te brullen. Dan maar door naar de archeolo gie, en naar Nehalennia, de Beken de Zeeuwse uit de oudheid, met haar trouwe hondje. Ik ben er zó 'Is dit gezeur, of ging het de inrichters niet om de schilderijen zelf voorbij. Langzamerhand wordt mij iets duidelijk. Een museum als het Zeeuwse heeft niet alleen tot taak om door tentoonstellingen kunst van nu te laten zien, maar ook en vooral om een beeld te ge ven van de Zeeuwse geschiedenis en cultuur. Welnu, dat laatste heb ben de inrichters niet echt gepro beerd. En dat is jammer. Natuurlijk, ik zal niemand ontra den het museum te bezoeken. Er valt nog een hoop te genieten. Maar toch... professor Van Os, vroe ger van het Rijksmuseum, heeft onlangs gewaarschuwd voor het opleuken, de neiging om vooral leuk te willen zijn. Dat hoort te genwoordig bij onze cultuur. Pre sentatie wordt belangrijker dan in houd. Toen het Zeeuws Museum in 1972 naar de Abdij verhuisde was-het opleuken nog niet uitgevonden. Het bestuur vroeg toen de befaam de Kho Liang Ie, onder meer ont werper van musea en ook van het Schiphol-interieur, voor de inrich ting. Natuurlijk moest na meer dan dertig jaar flink de bezem er door. Maar één ding was er dank zij Kho Liang Ie in elk geval: even wicht tussen presentatie en in houd. Je mag best nu en dan knip ogen naar het verleden. Maar uit eindelijk gaat het erom - nog altijd - goed naar dat verleden te kijken, dat wil zeggen: met beide ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12