Wipkip, bankje, jeu de boules of toch Een paradijs voor kikkers 1 Een park met een breed pad, mooie beplanting en een kunstwerk Tanken voor Afrika is veelbelovende actie 22 Zaterdag 24 januari 2009 PZC Eén vrouw maakt zich sterk voor de belangen van heel Goes-Zuid. Dankzij dorpenbudget heeft Kattendijke een groene oase. LétÉ Alie Heerspink loopt in Goes-Zuid langs beplanting die met geld uit het wijkbudget is aangeschaft. foto Willem Mieras door Carmen van Zijl GOES - Alie Heerspink is al bijna twintig jaar vrijwilliger bij de Werkgroep Wijkbelangen van de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid. In die twintig jaar zegt Heerspink veel bereikt te hebben voor haar wijk Zuid. En dat doet ze in haar uppie. Ze beslist dan ook alleen over de be stemming van het wijkbudget. En dat gaat toch mooi om zo'n 35.000 euro. Om bewoners te enthou siasmeren heeft ze oproepen ge daan. Maar daar kwam steeds bit ter weinig respons op. „Om dingen te regelen moet je er bij de gemeente wel achteraan zit ten. Gelukkig heb ik wel een beet je verstand van de gang van zaken omdat ik achttien jaar voor de ge meente werkte", zegt ze. Maar het regelen kost tijd, veel tijd. Vaak hebben buurtbewoners geen tijd om zich in te zetten voor de wijk, zegt ze. „Ik zie dat vaak. Zodra iets in de achtertuin van de bewoners gebeurt, dan willen ze er iets aan doen. Maar daarna houdt het weer op omdat het zo veel tijd en energie kost. Vandaar dat ik nu in mijn eentje de Wijkbe langen behartig.", Het laatste grote project waar Stichting Wijkbelangen, lees Alie Heerspink, zich hard voor maakt, is een kunstwerk in het park voor flat De Bongerd. Heerspink heeft het wijkbudget van drie jaar gere serveerd voor het kunstwerk. „Het grootste deel van het bedrag voor 'Je moet er bij de gemeente wel achteraan zitten' het kunstwerk komt uit het wijk budget, de gemeente zal ongeveer tien of vijftien procent extra bijleg gen", zegt Heerspink. Het kunstwerk komt niet zonder reden in het park. Bij de bouw van het ROC aan de Fruitlaan is het pad dat door het park loopt ver breed, op verzoek van Heerspink. En van het wijkbudget werd ver volgens struiken geplant. „Als het kunstwerk straks in het park staat dan is het een mooie en tree voor al het verkeer dat Goes binnenrijdt", zegt Heerspink. De gemeente Goes verstrekt vanaf 2000 subsidies aan wijken en dorpen om naar eigen inzicht de leefbaarheid in de buurten te kunnen verbeteren. door Carmen van Zijl Plotsklaps staat een nieuw bankje aan de bosrand of een nieuw klimtoestel in de speeltuin. Het kan zo maar gebeuren en de onwetende buurt- of dorpsbewoner heeft, zon der het zich te beseffen, daaraan meegewerkt. Iedere wijk en ieder dorp in de ge meente Goes heeft wel een vereni ging of stichting die zich hard maakt voor de belangen van de leefomgeving. Daarbij heeft ook ie dere wijk of dorp recht op een wijk- en dorpsbudget. Dit budget moet voor een leefbaardere omge ving zorgen. De populairste keuzes voor projecten zijn bankjes of speelvoorzieningen. Maar sommige dorpen en wijken komen met origineler ideeën op de proppen. Wolphaartsdijk heeft bijvoorbeeld een dorpsfilm laten maken, die in februari 2009 afge monteerd wordt. Kloetinge heeft met het budget het Hoge Pad, een eeuwenoude pas langs het dorp, in ere hersteld. De belangengroep van Goes-Oost introduceerde de hondenpoepzakjes en de speciale afvalbakken. Tegenwoordig zijn de ze afvalbakken overal in Goes te zien, maar Goes-Oost was de avant-garde. Het zal ook niemand ontgaan zijn dat ieder jaar rond kerst en de jaar wisseling de televisietoren met aparte kleuren verlicht is. Dit is het werk van Stichting Buurtwerk Goese Polder en StichtLicht. Maar daarnaast regelde de stichting Buurtwerk Goese Polder ook de aankleding van de wijkinfowinkel. En zo zijn er nog tal van andere projecten gerealiseerd door het wijk- en dorpsbudget. Het wijk-en dorpsbudget is in 2000 in het leven geroepen om de leefbaarheid in de wijken en dor pen te verbeteren. Iedere wijk en ieder dorp heeft recht op dit bewo nersaantal gebonden budget. In de eerste jaren van deze nieuwe subsi- dievorm onstonden nogal eens communicatiefouten tussen de ver schillende belangengroepen en de gemeente. Het budget mag name lijk gereserveerd worden voor een groter project, maar dat was lang niet bij iedereen bekend. Zo zijn verscheidene budgetten in de eer ste jaren verloren gegaan omdat ze niet werden aangebroken. Tegen woordig spaart bijna iedere wijk of dorp voor een groter plan. En zo kan het gebeuren dat er plotse ling een nieuwe voorziening of ac commodatie in de buurt staat. weer van voldoende bluswater te voorzien. Tegenwoordig kunnen de waterleidingen het wel aan", vertelt Jan Kröse. En daarmee was de brandpit over bodig. Tot drie jaar geleden. De le den van VDK wilden een klein ecopark voor amfibieën en vogels maken. Bioloog Bert Meijering had een idee hoe dat eruit zou kunnen zien. Een project elders in Nederland, waar van oude materia len een ongestoord natuurgebied is gemaakt, diende als voorbeeld. VDK diende het voorstel in bij de gemeente en de vereniging kreeg groen licht. Tom Kapoen, van de afdeling Openbare Ruimte, zorgde voor de verdere uitvoering. Oude stoeptegels, trottoirbanden en klin kers, normaal voor de puinbreker, kreeg de VDK om het gebied in te richten. „In 2008 hebben we met een vijftal vrijwilligers tegels lopen sjouwen voor de opbouw. Omdat we vantevoren niet wisten wat voor materiaal we van de gemeen te zouden krijgen, konden we geen plan maken. Maar het is erg mooi geworden. En van de zomer zal het gebiedje helemaal leven", zegt Kröse. door Carmen van Zijl KATTENDIJKE - Een oude blusvijver omtoveren tot een klein natuurge biedje middenin Kattendijke. Dat klonk Jan Kröse, voorzitter van de Vereniging Dorpsbelangen Katten dijke (VDK), als muziek in de oren. Na drie jaar sparen van het dorpsbudget, het geld dat Katten dijke van de gemeente Goes krijgt voor de leefomgeving, kon het eco- parkje worden aangelegd. „De brandpit .diende vanaf de ja ren vijftig van de vorige eeuw als back-up voor de brandweer. De waterleidingen hadden toen niet genoeg capaciteit om de brand- Voorzitter Jan Kröse van de Vereniging Dorpsbelangen Kattendijke bij de brandpit, die is veranderd in een groene oase. foto Ronald den Dekker Op woensdag 28 januari 2009 is er een openbare vergadering van het Algemeen Bestuur van De vergadering wordt gehou den in de bestuurskamer van LétÉ, Grevelingenstraat 16 te Middelburg. Aanvangstijd 12.00 uur. Stukken liggen ter inzage bij de bestuurssecretaris. GOES - Tussen vijftig en zeventig automobilisten kiezen dagelijks bij het AgriSneltankstation aan de Van Hertumweg in Goes voor Afri- ka-benzine. Voor die benzine beta len de klanten 0,2 cent meer per li ter en de eigenaar van de pomp, CZAV, legt daar 0,3 cent per liter bij. Volgens Rob Augustijn, hoofd brandstoffen bij djs CZAV, komt dat neer op zo'n 25 euro per dag die rechtstreeks naar ontwikke lingsprojecten in Afrika kunnen. „En dan zijn we nog maar twee weken bezig met de actie", zegt Augustijn. „We moeten nog recla me maken en we gaan er het hele Afrikajaar mee door." Bij de pomp blijken de klanten de actie erg sympatiek te vinden, maar wie diesel tankt zal op een andere manier aan het goede doel moeten bijdragen. De actie geldt al leen voor Euro 95. Ook gebruikers van een CZAV-tankpasje, die naar de Afrikaslurf grijpen, moeten van hun goede bedoelingen afzien. De Afrikapomp werkt alleen op een bank- of giropas. „Jammer", vindt ook Augustijn. „We hebben wel onderzocht of het ook op zo'n vaste-klantenpasje kan, maar dat is technisch ingewik keld en dus erg duur. Daarbij komt dat maar 30 procent van de klan ten op zo'n pasje tankt en veelal rijden die bedrijfsauto's. De actie is vooral gericht op particulieren." Voor Afrika tanken kan alleen met een bank- of giropas en uitsluiten Euro 95 benzine. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 122