O 'Gewoon' zal het nooit worden 'De meisjes moeten de topprioriteit blijven, ook al is hun vader de leider van de vrije wereld' tfe °'J eo. "iet: re. st w"l Michelle Obama PZC Zaterdag 24 januari 2009 1 1 in een vissenkom 'C/e °"l ern 0s e// 9oec/ en. ">ee 'e/? Barack Obama en zijn vrouw willen hun kinderen een zo normaal mogelijke jeugd geven. Maar hoe doe je dat als alle ogen op ze gericht zijn? Malia en Sasha moeten vooral genieten van hun tijd in het Witte Huis, raden de dochters van ex-president Bush aan. door Miriam van den Brand Sfl l'O un leven in het bekendste huis van Amerika begon met een feestje. Malia (10) en Sasha (7) Obama moch ten met klasgenootjes het presidentiële onderkomen aan 1600 Pennsylvania Ave nue verkennen terwijl hun ouders over de dansvloer zwierden op inaugurele feestjes. Ze konden aanschuiven bij hun favoriete films, High School Musical 3 en Bolt en werden door personeel meegenomen op speurtocht. Een traditie. Ook Chel sea Clinton (toen 12), kreeg zon tocht voorgeschoteld. Sinds dinsdag, toen vader Barack presi dent van de VS werd, is het leven van Ma lia en Sasha voorgoed veranderd. Geen aspect van hun leven zal nog privé zijn als het aan de media ligt. De interesse wordt, extra aangewakkerd omdat de meisjes zwart zijn. Maar ook de risico's zijn toegenomen. Een wandelingetje zonder bodyguards zit er echt niet meer in. Zelf kijken Malia en Sasha uit naar hun verblijf in het Witte Huis. „Het wordt cool", zei Sasha. „Ik ben vooral blij dat ik mijn nieuwe kamer zelf mag inrichten", vertelde Malia. Aan aflei ding geen gebrek, met een zwembad, bowling baan, tennisbaan en bioscoop op het terrein. Het Witte Huis telt 134 kamers en 35 badka mers. Hun voorgangers, Jenna en Barbara Bush, we ten hoe het is in het Witte Huis. Ze kwamen er al op 7-jarige leeftijd toen opa president was en keerden er terug toen hun vader aantrad. Ze weten hoe het voelt om in de 'vissenkom' te wonen en hebben de Obama-kinderen in een brief advies gegeven. Om ervan te genieten, om zich te omringen met goede vrienden en om hun vader te blijven zien als hun vader en zich niet te laten afleiden door het oordeel van de buitenwereld. De dochters van Obama zijn de eerste echt jon ge kinderen in het Witte Huis sinds Amy Car ter er in 1977 met haar ouders op 9-jarige leef tijd introk. Amerika is collectief gek op de schattige meisjes. De uitdaging voor Barack en Michelle Obama is nu hun kinderen een zo normaal mogelijke opvoeding te geven. De president heeft al aan gegeven zijn dochters waar dat kan uit de pers te houden. „Wat ze onder meer zo charmant maakt, is dat ze zich niet zo druk maken over tv-camera's of de politiek en dat willen we graag zo houden." Obama zei dit nadat hij met zijn hele familie een interview had gegeven tijdens een verjaar dagsfeestje. Daar had hij later spijt van. „Ik denk dat het niet gezond is en dat we dit soort dingen in de toekomst vermijden." Michelle Obama heeft zichzelf de titel 'First Mom' gegeven. Ze benadrukt dat de kinderen hun eigen kamer moeten opruimen en hun ei gen bed opmaken. „De meisjes moeten de top prioriteit blijven ook al is hun vader de leider van de vrije wereld." Maar ze zal zich erbij moeten neerleggen dat keuzes die andere ouders vrij kunnen maken, in haar geval voortaan uitgebreid worden be commentarieerd. Dat bleek al toen Malia aan gaf als hondje een goldendoodle, een kruising golden retriever en poedel, te willen. Dat is een hond met minimale haaruitval, wat goed uit komt omdat Malia allergisch is. Dierenbescher mers stonden op hun achterste benen. Waar om geen hond uit het asiel? Ook de schoolkeus ging niet onopgemerkt voorbij. Michelle'koos voor Sidwell Friends, een privéschool waar ook Chelsea Clinton naar toe ging. Waarom geen openbare school, was de kritiek. Malia en Sasha zijn zo jong dat het oordeel van de wereld mild zal zijn. Een misstapje is zo ver geven. Anders ligt dat bij oudere presidentskin deren, zo toont het verleden. Chelsea Clinton werd keihard onderuit gehaald door komieken en media. Omdat haar haar pluizig was of om dat ze onhandig zou zijn. Tijdens haar studie ebde de belangstelling weg. Chelsea sprak niet meer met de media. Inmiddels is ze terug met een nieuw imago als slimme en scherpe vrouw. Ook de tweeling Bush kon niet opgroeien zon der camera die iedere fout registreerde. Zo wer den Jenna en Barbara betrapt op het drinken van alcohol terwijl ze nog minderjarig waren en probeerden ze met een vervalste identiteits kaart een restaurant in te komen. De zusjes beschrijven in hun brief aan de Oba- ma-meisjes hoeveel plezier ze hebben gehad. Maar niet ieder presidentieel kind had het naar de zin. Luci Johnson, dochter van Lyndon, haat te haar rol en wilde 'normaal' zijn. Ze noemde de woning 'een museum en een gevangenis'. Wat de Amerikanen vooral voor de geest staat als ze kleine kinderen op 1600 Pennsylvania Avenue zien, zijn de vertederende beelden van president Kennedy die in de Oval Office speelt met zijn kinderen John en Caroline. Die laatste had een pony, Macaroni, die vrij mocht rondlo pen in de tuin. Jenna en Barbara geven Malia en Sasha de tip van de balustrade te glijden, feestjes te geven en vooral lol te hebben in 'het magische huis'. Of de zusjes Obama daar gehoor aan geven, moet blijken. Als ze echt zin hebben in katten kwaad, kunnen ze een voorbeeld nemen aan Tad Lincoln, zoon van Abraham. Hij kwam er achter hoe je alle bellen in het huis in één keer kon laten rinkelen, verstoorde vergaderingen van zijn vader, beschoot hem met nep-kanons- kogeltjes en spande geiten voor een stoel die hij dan door het Witte Huis liet trekken. Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Presidentskind of koningskind, je jeugd is niet 'gewoon'. Ook al vragen je ouders iedereen om je zoveel mogelijk met rust te laten. door Hans Jacobs Net nu Europese konink lijke families hun kroost een 'zo normaal mogelijke' opvoeding willen geven en ze naar 'gewone' scholen sturen, wordt de vrijheid die dat prinsen en prinsesjes biedt, weer beperkt door de moderne communicatiemiddelen. Met mo biele telefoons bijvoorbeeld die ge luid opnemen en ook foto's en filmpjes kunnen maken die bin nen enkele seconden via internet met de hele wereld worden ge deeld. Privacy bestaat niet meer. Prinses Maxima raakte haar fotoca mera kwijt in Argentinië en zag de daarop bewaarde beelden opdui ken op televisie en in tijdschriften. De Britse prins Harry werd aan de schandpaal genageld nadat iemand uit zijn militaire peloton grappig bedoelde video-opnamen uit zijn diensttijd van Harry's laptop pluk te en doorverkocht. Een konings kind dat in de fietsenstalling een jointje rookt of een eerste kus uit wisselt, moet er tegenwoordig op rekenen dat beelden daarvan bin nen een uur te zien zijn op You- Tube of GeenStijl. Er is geen terughoudendheid meer. Ook niet bij (voormalig) per soneel dat in de media gretig af trek vindt voor een verhaal over bijvoorbeeld een niet deugende ko ninklijke opvoeding, zoals de Bel gische prinses Astrid vorig jaar overkwam. Daarom ook dat de Oranjes tegen woordig assertiever optreden om met name de prinsesjes te vrijwa ren van immer spiedende came ra's. Het gaat er daarbij om, zo ver duidelijkte koningin Beatrix in 2005 'ruimte te scheppen voor de kinderen'. Willem-Alexander en Maxima zijn ook terughoudend geworden in wat ze over hun kinderen vertel len. Hoe minder over hen bekend is, hoe meer vrijheid de meisjes hebben. Maar 'helemaal gewoon' is Amalia natuurlijk niet. De ouders en oma's van klasgenootjes staan minder vaak in de krant en komen niet zo vaak op televisie als die van het erfprinsesje. En voor de skivakantie van haar medeleer lingen trekt de internationale foto pers niet massaal naar het Oosten rijkse Lech. Dat koningskinderen naar school gaan, is nog niet zo lang gebruike lijk. Koningin Wilhelmina werd thuis door privéleraren onderwe zen, de Britse koningin Elizabeth eveneens. Voor koningin Juliana werd op paleis Noordeinde een klasje met drie medeleerlingen in gericht. Koningskinderen waren immers niet 'gewoon'. Bij de Oranjes waren Juliana's vier kinderen de eersten die ook echt naar school gingen, waarbij Juliana het volk nadrukkelijk vroeg haar dochters met rust te laten. Een verzoek dat een kwart eeuw later werd herhaald door prinses Beatrix en weer dertig jaar later door Willem-Alexander en Maxi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11