media Finale van 54 heimwee tv Nieuw(s) m. Een beetje radiostation redt het tegenwoordig niet meer met het weggeven van een cd of een concertkaartje. Alleen aandachttrekkende spelletjes en dure prijzen maken een radiostation tot onderwerp van het dagelijks gesprek. Marleen Bakker ontdekte dat zelfs een serieuze nieuwszender als Radio 1 niet meer zonder kan. Drie koren strijden vanavond om de winst in de finale van Korenslag. Jan Vriend zocht presentator Henny Huisman op. PZC Zaterdag 24 januari 2009 024-3650570 In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: Charlie's Angels door Ivar Hoekstra Elke radiozender Net als bij The A-Team kan ik de tekst van de openingstune nog dro men: 'Er waren eens drie meiden die naar de politieschool gingen, ieder had zijn eigen specialiteit en ze moes ten gevaarlijke klusjes opknappen. Maar ik heb ze daar weggehaald en nu werken ze voor mij. Mijn naam is Charlie.' Met deze uitleg begon van 1976 tot 1981 iedere week dé serie waar mannelijk Nederland reikhalzend naar uitkeek: Charlie's Angels. Eén Angel had zwart steil haar en be dacht alle plannen, één had krul len en moest zich laten verleiden en één was blond en mocht alles uitvoeren. Charlie zag je nooit, maar hoorde je wel. Aan zijn stem te horen een licht verveelde bejaar de. Vanuit zijn verzorgingsflat gaf Charlie zijn engeltjes opdrachten die vooral bedoeld waren om de meiden zo snel mogelijk, zo veel mogelijk van hun lichaam te laten zien. Maar niet té veel. We hebben het wel over de jaren zeventig. Dus zagen we Kate Jackson (Sabri- na), Jaclyn Smith (Kelly) en Farrah Fawcett (Jill) vooral in bikini over luxueuze stranden rennen, bij kuuroorden hangen en in nacht clubs zitten. Als de locatie maar 'hot' genoeg was om de nieuwste pikante outfits te showen. Alledrie moesten ze minstens een maal per uitzending in gevaar zijn en acht verschillende outfits dra gen. Het was pure brugklaserotiek, er werd meer gesuggereerd dan je zag. Maar je wist als jochie van 10 jaar dat er ooit een wereld zou komen waarin de Angels meer lie ten zien dan alleen die bikini. Om foto UPPA al dit bijna bloot te verantwoor den, werd er een flauwekul mis daadverhaaltje omheen verzon nen. Hoefde ook niet. Farrah Faw cett rennend langs de vloedlijn met die golvende, blonde haren die als leeuwenmanen over haar schouders gleden. Dat was voor mij misdadig genoeg. Het was lul lig voor die andere twee, maar ei genlijk draaide Charlie's Angels voornamelijk om Farrah Fawcett. Ik kende haar ook al van De Man Van Zes Miljoen (Lee Majors). Daar in had ze ooit een kleine rol. In het écht waren Farrah en Lee een kop pel! Het leidde tot koortsachtige dromen: als ik toch eens geadop teerd mocht worden door dit droompaar, dan werd ik het kind van zes miljoen. Maar sprookjes du ren nooit lang. Toen Farrah fiirore maakte als Angel en Lee als voor malig man van zes miljoen niks meer waard bleek, liep hun huwe lijk spaak. Farrah scheidde van Lee en liet ook de Angels in de steek. Daarna ging het rap bergafwaarts met de serie. Ook Kate Jackson ver trok, omdat ze tevergeefs om intelli gentere dialogen vroeg. De vervangers van Farrah en Kate werden door de kijkers uiteraard niet gepruimd en in 1981 viel het doek voor de tv-serie. Van de An gels vernamen we nog maar wei nig, alleen de stem van Charlie hoorden we een paar jaar later als Blake Carrington terug in Dynasty. In 2000 keerden de engeltjes terug op celluloid. Drew Barrymore, Lu cy Liu en Cameron Diaz lieten als Charlie's nieuwe Angels nóg meer lichaamsbloot zien, maar zo zin nenprikkelend als de 'ouwe' An gels waren ze geen moment. GEEN CENT TE MAKKEN Na de Frogers overweegt RTL nu de Cooische Meis jes in de bijstand te sturen. In De Frogers: Effe Geen Cent Te Makken, verbleef de familie Froger een maand met een beperkt budget in een Hilversums rijtjes huis. De luxepopjes Kim, Leslie, Florine, Pauline en Bo van het succesvolle Ech te Cooische Meisjes zouden nu een financieel stapje terug moeten doen. Vol gens een woordvoerster is de zender serieus met de plannen bezig, maar lig gen de invulling en de titel van het programma nog niet vast. Een nieuwe se rie van Echte Cooische Meisjes staat in ieder geval gepland voor het najaar. GRATIS RIEU Seniorenomroep Max zit met 15.000 dvd's van André Rieu in zijn maag die de zendgemachtigde niet meer mag schenken aan nieuwe leden. Dat heeft het Commissariaat voor de Media bepaald na een klacht van de Tros. Omdat Max de schijfjes niet meer mag gebruiken bij ledenacties, gaat de omroep ze nu gratis weggeven aan verzorgingstehuizen. De Tros klaagde over de weggeefactie omdat De Grootste Familie van Nederland André Rieu als een van hen beschouwt. Op het Plein in Den Haag smelt lang zaam een ijsblok. Middenin het blok, dat begin ja nuari nog de vorm van een Porsche had, bevindt zich een sleutel van zo'n sportwagen. Die is voor de luisteraar die raadt hoeveel seconden het duurt voor het blok gesmolten is en de sleutel de grond raakt. Het is slechts één van de spraakma kende spelletjes van C^-music. Het station mag zich koning van het ra diospel noemen. Eerder hing C^-music een Rolls Royce aan een hijskraan. Bij elke goed beantwoor de quizvraag daalde de auto, om bij een fout antwoord weer in de lucht te verdwijnen. Ook Het Ge luid (het raden van een geluid) is een populair spel. De prijzen zijn dan ook niet mis. De winnaar die het geschuif van een zwabber her kende, verdiende ruim 60.000 eu ro. De prijzen in radioland zijn tegen woordig exorbitant: een jaar gratis leven (Sky Radio), een leven lang gratis tanken (Radio Veronica), 50.000 euro voor het staande hou den van de onbekende mister X (Radio 538), of gratis winkelen in de PC Hooftstraat met je moeder (Sky Radio). Geen radiozender lijkt zonder spel letje te kunnen. Zelfs een serieuze nieuwszender als Radio 1 heeft een dagelijkse quiz, waarin twee kandi daten vragen over de actualiteit moeten beantwoorden. Weliswaar zonder spectaculaire prijzen, maar de quiz levert wel stof tot discussie Het radiospelletje De Stemband van Kees Schilperoort werd in de jaren tachtig een hit. foto Ton Kastermans op. Luisteraars lieten al snel weten het spelletjes te beschouwen als een dieptepunt en zeker geen taak van Radio 1. De spelgeschiedenis van Radio Ve ronica is beduidend langer. De Stemband, van wijlen Kees Schil peroort en van Erik de Zwart, werd in de jaren tachtig en negen tig een hit. Het spel, waarbij luiste raars de stem van een bekende per soon moeten raden, werd in 2003 uitgeroepen tot leukste radiospel al ler tijden. Eind 2008 was het weer even terug op de radio. Jan Morriën is bedenker (en eerste verslaggever) van Radio Veronica's Raad Waar Die Staat. Ontstaan in de jaren tachtig, reeds 1.050 keer ge speeld, maar nog altijd populair. Met aanwijzingen uit de uitzen ding, zoeken luisteraars een verslag gever in het land. „Een goed radio spel moet kort zijn. En moet er voor zorgen dat mensen die eerst half naar de radio luisterden, hun oren spitsen", meent Morriën. „Een populaire zender zonder spel is niet levensvatbaar. Spelletjes en bijbehorende prijzen zijn een ma nier om je te onderscheiden van al die op elkaar lijkende zenders, en een manier om meer luisteraars te trekken. De prijs, voor 75 procent van de deelnemers de belangrijkste reden om mee te doen, is absoluut geen voorwaarde voor een goed spel." Programmadirecteur van Radio Veronica en Sky Radio, Uunco Cer- fontaine, beaamt dat prijzen een grote aantrekkingkracht hebben. „Toen eind 2008 de jackpot van De Stemband opliep, nam het aantal deelnemers gigantisch toe. Uitein delijk deden zelfs 200.000 mensen mee, dat is vier keer zoveel als bij een normale actie." Toch is dat slechts een deel van het verhaal. Cerfontaine: „Bij ludieke spelletjes als Raad Waar Die Staat of de limericks van dj Rob van Someren krijgen luisteraars kleine prijzen als een mp3-speler, of niets. Luisteraars doen mee, omdat het spel zo leuk is. Of om zichzelf op de radio terug te horen." Echt goede acties kosten, volgens Cerfontaine, altijd geld, maar beta len zich terug. „Ze geven de om roep allure en zijn een manier om vrienden te worden met de luiste raar. Zeker als het spelletjes zijn die een paar dagen duren voor de win naar bekend is, bindt dat mensen aan de zender." Gezamenlijk geven Sky Radio en Radio Veronica prijzen weg met een totale waarde van ongeveer een miljoen euro per jaar. Maar niet alle prijzen zijn in euro's uit te drukken. „Iemand het podium op sturen bij een concert van Bon Jovi kost ons niets meer dan een hoop geregel, maar is voor de winnaar niet in waarde uit te drukken." Jan-Willem van Prooijen, hoogle raar Sociale Psychologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam noemt de spelletjes vanuit com mercieel oogpunt een handige zet. „Een fors geldbedrag of grote prijs zorgt voor extra spanning en meer emotie, waardóór je meer meeleeft met spelers. De naam van zo'n om- Henny Huisman presenteert vanavond de finale van Korenslag. foto GPD In het diepste geheim zou het Fontys Jazz Choir zich voorbereiden op de finale van de tv-korencompetitie Korenslag van vanavond. Nou ja, geheim voor show- bizzbegrippen dan. Want nadat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108