'Friesenthal' houdt de jacht voor gezien 'Nog een of twee jaar en we zijn allemaal dood. En hetzelfde geldt voor de oud-nazi's' Jack Kooistra gelooft niet meer in berechting van bejaarde Nederlandse nazi's. Wim de Bruijn, voorzitter voormalig verzet PZC Vrijdag 23 januari 2009 I 9 Klaas Care! Faber (Haarlem 1922) Zoon van NSB-ouders, broer van oorlogsmisdadiger Pieter Johan Faber. Vader werd in 1944 geliquideerd door verzetsstrijdster Hannie Schaft. Klaas werkte voor de Sicherheitsdienst, was lid van de Waffen-SS, de lijfwacht van NSB-voorman Mussert en het Feldmeijer-Sonderkommando. Beide broers werden in 1947 ter dood veroordeeld. Pieter Jo han kreeg de kogel. De straf van Klaas werd omgezet in levenslang. Hij ontsnapte in 1952 uit de Koepelgevangenis in Breda en vluchtte naar Duitsland, waar hij door zijn SS-lidmaatschap het staatsburgerschap verwierf. Justitie maakte in 2007 bekend af te zien van vervolging. Tegen die beslissing is beroep mogelijk door direct nabestaanden van slacht offers van Faber. Inmiddels heeft één familie een procedure gestart. Ferdinand aus der Fünten Joseph Kotalla Willy Lages lelijk voor de deportatie veroordeeld. Hij werd in j zijn. Dat hij na een ope nlijke beroering. beul van Amersfoort, sfoort, plaatsvervangend In 1948 veroordeeld tot lang. Stierf in 1979 in de ;er. Hield zich bezig met opsporing en deportatie van ondergedoken joden. Hij kreeg in 1949 le venslang, maar werd in 1950 in cassatie tot de doodstraf veroordeeld. Een jaar later kreeg hij gratie, wat betekende dat de doodstraf omgezet werd in levenslang. Op 27 januari 1989 kwam hij vrij. Acht maanden la ter stierf hij. SS-Hauptsturmführer Ferdinand aus der Fünten. Had de dagelijkse lei ding over de Zentralstelle fïir jüdische Auswanderung en was verantwoorde lijk voor deportatie van joden. Zijn doodstraf werd omgezet in levens lang. Op 27 januari 1989 kwam hij vrij. Drie maanden later kwam hij te overlijden. door Joost de Poel H ij bezocht undercover nazi-bijeen komsten, was betrokken bij twee 'bijna-ontvoeringen' en traceerde honderd 'foute' Nederlanders die genoten van een zorgeloze oude dag. Jack Kooistra, Neerlands laatste nazi-jager, hield het drie jaar geleden voor gezien. Voor Hunting Jack viel er 'geen eer meer te behalen'. „Bijna alle Nederlandse nazi's hadden be zoek gehad van magere Hein en de kans dat er een ooit nog achter de tralies zou belanden, was nihil", zegt de nu 78-jarige Fries. 'De laatste kans op gerechtigheid', zag hij deze maand in rook opgaan. Voormalig SS' er Heinrich Boere mocht naar huis. Te ziek om nog terecht te staan voor de moord op drie burgers. „Verbijstering is niet eens'meer het goede woord", zegt Kooistra. „Het is al zo vaak gebeurd. Het zoveelste bewijs dat justitie vooral grote woorden heeft, maar te weinig daden. De opsporing na de Tweede Wereldoorlog was een grote wassen neus. Het blijft on verteerbaar dat zoveel mensen vrijuit zijn gegaan." Door de vrije aftocht van Boere beleefde Kooistra een déja vu. In 1993 maakte de nazi-jager internationaal naam toen hij sa men met tv-programma Reporter oud-SS' er Herbertus Bikker opspoorde in Duits land. Maar ook de Beul van Ommen werd door de rechter unfahig erklart. „Nog nooit zo'n grote toneelspeler ge zien", briest Kooistra nog na. „Volgens zijn buurvrouw deed hij nog zelf bood schappen. Toen we Bikker met de came raploeg benaderden, hadden we afgespro ken dat we ons waardig zouden gedragen. Maar op een gegeven moment begon hij te slaan. Zijn vuist ging rakelings langs mijn kin. Als-ie me had geraakt, had ik hem 'm verrot geschopt. Ik laat me toch zeker niet mishandelen door een oud-SS' er." Kooistra, Indië-veteraan en nog altijd rechtbankverslaggever voor het Friesch Dagblad, kwam nadat Bikker vrijuit ging met een opmerkelijk plan. „We wilden hem ontvoeren in een lijkkist en die op de Nederlands-Duitse grens zetten. Met zijn voeten in Duitsland, met zijn hoofd in Nederland. We zouden de politie bei- Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl len: 'Kom hem maar halen'. Een joodse arts zou hem eerst een verdovende spuit geven. Prima, maar ik wilde per se de ga rantie dat Bikker niet aan die verdoving zou overlijden. Die garantie kon hij me niet geven. Het plan is afgeblazen. Ik denk dat die dokter hem had doodgespoten." Bikker was Kooistra's bekendste prooi. Maar zijn persoonlijke hoogtepunt was de opsporing, in 1992, van de tot levenslang veroordeelde collaborateur Jacob Luitjens. Na zijn ontmaskering verloor hij zijn Ca nadese nationaliteit. Hij werd in Assen ver oordeeld tot ruim twee jaar cel. „Hij is nog altijd stateloos." De smaak van voldoening mocht Kooi stra, 'kind uit een verzetsnest', zelden proeven. Van de naar eigen zeggen hon derd landgenoten in wie hij zich vastbeet, heeft een handvol juridisch verantwoor ding moeten afleggen. „In de oorlog zei premier Gerbrandy dat geen gevluchte misdadiger ermee weg zou komen. Maar volgens mij is er veel te weinig onderno men. Vlak na de oorlog had .Nederland geen geld en andere prioriteiten. Later wer den de banden, ook economisch, met Duitsland beter. Opsporing stond goede verhoudingen in de weg. Tot de jaren ze ventig had Nederland niet eens een specia le officier van justitie voor oorlogsmisdadi gers. En als je ook ziet hoeveel gratie er is verleend." Voor Kooistra kwam de voldoening soms op een onverwachte manier. „Ooit belde zo'n boef me op dat hij met me wilde pra ten. In de oorlog had hij een jongetje om gebracht en daar had hij het moeilijk mee. Toen hij begon fe vertellen, barstte hij in tranen uit. Hij zei: 'ik geloofde nooit in God, maar nu wel. Ik word gestraft voor mijn daden'. Bleek dat recent in korte tijd zijn zoon en vrouw waren gestorven." Kooistra mag dan de jacht op nazi's opge heven hebben, de oorlog blijft zijn leven domineren. Op 1 april verschijnt zijn nieuwste boek, over liquidaties door het verzet. De titel Recht op wraak verwoordt exact wat 'Friesenthal' decennia dreef Op rechtsextremistische sites wordt hij stee vast aangeduid als 'jodenknecht'. „Ik ben vaak bedreigd. Dan hing er een zak stront aan mijn voordeur of ging er een steen door de ruit. Maar bang ben ik nooit ge weest. Mijn grootste vijand was altijd de klok. Was er iemand opgespoord, bleek-ie terminaal te zijn. Er zal nooit meer een ge vluchte, Nederlandse nazi worden be recht. De klok zal nu de rest doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9