Radicale breuk met Bush Franco-technieken bij Spaanse partij Kamer wil gevangenen ook niet Drie keer de doodstraf voor melkfraude Prominent ANC'er Zondi vermoord Tweetal opgepakt met 1 miljard aan vals geld Straf voor Oostenrijkse politica na islamkritiek Dievegge ziet 10.600 euro over het hoofd Barack Obama zet streep door kampen en 'ruwe' behandeling. Grootste oppositiepartij ervan beticht eigen leden te bespioneren. VS moeten probleem na sluiten Guantanamo Bay maar zelf oplossen. 6 Vrijdag 23 januari 2009 PZC PEKING - Een rechtbank in China heeft gisteren drie mensen ter dood veroordeeld voor hun aan deel in het melamineschandaal. Twee andere personen kregen le venslang. Drie mensen kregen cel straffen variërend van vijf tot vijf tien jaar. Afgelopen najaar kregen Chinese baby's last van nierstenen na het consumeren van met melamine vervuild melkpoeder. Zeker zes ba by's stierven door de giftige stof, 300.000 kinderen werden ziek. De chemische stof moest verhul len dat de melk was aangelengd met water. Melamine wordt nor maal gesproken vooral gebruikt voor het maken van kunststof bor den en bestek. Het zuivelconcern dat betrokken was bij het schan daal, Sanlu, heeft gisteren een boe te gekregen van 50 miljoen yuan (bijna 6 miljoen euro). JOHANNESBURG - Een prominent lid van de Zuid-Afrikaanse rege ringspartij ANC is gisterochtend vermoord. Mbongeleni Zondi werd volgens een verklaring van het Afrikaans Nationaal Congres bij een 'brute aanslag' vermoord in Umlazi, ten zuiden van haven stad Durban. Zijn auto werd door zeefd met kogels. Volgens het ANC stond Zondi zeer dicht bij ANC-leider Jacob Zuma. WENEN - De Oostenrijkse politie heeft twee Duitsers opgepakt die valse dollarbiljetten en certificaten bij zich hadden met een waarde van 1 miljard euro. De politie ver moedt dat ze voor een Nederland se geldwisselaar werkten. De twee probeerden bij een bank in Klein- walsertal too miljoen euro te le nen. Ze boden als garantie vals geld en certificaten aan met een waarde van 200 miljoen euro. GRAZ - Een Oostenrijkse parlemen tariër is gisteren veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk voor uitlatingen over. de islam. Susanne Winter noemde de profeet Mo hammed een kinderverkrachter. Ook stelde zij voor in een park een dierenbordeel in te richten, om te voorkomen dat moslims zich nog aan jonge meisjes zouden vergrijpen. Winter kreeg ook een boete van 24.000 euro opgelegd. AKEN - Een dievegge in het West-Duitse Aken heeft een buit van 10.600 euro over het hoofd ge zien. Ze stal in een café de handtas van een echtpaar, maar nam al leen een portemonnee en betaal- pasjes mee. Daarna gooide ze de tas weg. Ze vergat zijvakjes van de tas na te kijken, waarin ruim 10.000 euro aan cash was gestopt. Het stel wilde het geld na het café bezoek naar een bank brengen. WASHINGTON - Barack Obama heeft gisteren opdracht gegeven het gevangenenkamp op Guanta- namo Bay binnen een jaar te slui ten. De nieuwe president heeft te vens de sluiting bevolen van alle buitenlandse gevangenenkampen van de Amerikaanse geheime dienst CIA én hij maakt een einde aan 'ruwe' ondervragingsmetho des door Amerikaanse instanties. Obama bevestigde met de op dracht tot sluiting van Guantana- rno Bay dat hij de manier waarop de VS omgaan met terreurverdach ten wil veranderen. Eerder al be- door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De machtsstrijd bin nen de conservatieve Partido Popu lar (PP) in Spanje, die al een jaar duurt, neemt Kafkaiaanse vormen aan. Er worden methoden uit de tijd van de Franco-dictatuur van stal gehaald om de politieke vijand uit te schakelen, zoals het inzetten van een eigen 'geheime dienst'. Jus titie onderzoekt inmiddels deze praktijken. El Pais, de grootste krant van Span je, komt elke dag met nieuwe ont hullingen die het partijkantoor aan de Calle Genova in Madrid op zijn grondvesten doen trillen. De krant ontdekte vorige week het be staan van een spionagenetwerk van ex-politiemensen en ex-leden van de Guardia Civil. Ze hadden vroor hij de processen tegen Guan- tanamo-verdachten voor vier maanden. De president riep gisteren ook een werkgroep in het leven die de ko mende maand moet onderzoeken wat er moet gebeuren met de ge vangenen als Guantanamo een maal is gesloten. Daarnaast bepaalde hij dat het US Army Field Manual, een militair handboek, voortaan de leidraad is bij het ondervragen van verdach ten. Volgens het handboek zijn dreigementen, dwang, lichamelijk geweld en het simuleren van ver drinking, het zogenoemde water- boarding, expliciet verboden, gtacy Sullivan van mensenrechten; organisatie Human Rights Watch, die gisteren een bezoek bracht aan opdracht om de gangen van hoge partijbonzen binnen de PP na te gaan. Deze 'agenten' waren gerekruteerd door PP-minister Francisco Grana- dos van Binnenlandse Zaken van de deelregio Madrid. Granados heeft inmiddels toegegeven dat hij 'extra mensen heeft benoemd voor de uitvoering van veiligheid staken', maar hij ontkent elke be trokkenheid bij spionagepraktij- ken. Iedereen in Spanje vraagt zich nu af of Esperanza Aguirre, de presi dent van de deelregio Madrid, ach ter de spionage zit. Zij voert een guerrilla tegen partijleider Maria no Rajoy om de hoogste macht binnen de grootste oppositiepartij. Vorig jaar juni culmineerde dat op het partijcongres waarop Rajoy uit eindelijk werd herkozen tot presi dent van de partij. Drie maanden eerder had de partij leider de algemene verkiezingen verloren van de zittende socialis- Guantanamo, was vol lof over de beslissingen van Obama. Ze zei dat haar huidige bezoek aan de ge vangenis waarschijnlijk haar laat ste zal zijn. „Laten we hopen dat wanneer we hier terugkeren, dit een museum is ter nagedachtenis aan een zeer beschamend hoofd stuk van de Amerikaanse geschie denis", zei Sullivan. Een ander besluit van Obama be treft de sluiting van buitenlandse gevangenenkampen. De kampen voor terreurverdachten moeten zo snel mogelijk dicht, verklaarde een De VS gaan weer handelen naar het eigen handboek dat dreige menten, dwang, lichamelijk ge weld en het simuleren van ver drinking expliciet verbiedt. tische premier Zapatero. Aguirre vond toen dat het hoog tijd werd voor een wisseling van de wacht en wierp zich op als de nieuwe partijleider. Nu, tien maanden later, wordt be kend dat tegenstanders van Aguir re drie maanden lang, voorafgaan de aan het partijcongres, werden bespioneerd. Grote machtsstrijd binnen Partido Popular tussen Rajoy en Aguirre Opvallend is daarbij dat ook een van haar eigen ministers werd ge schaduwd. Na het congres viel hij bij Aguirre in ongenade en werd door haar ontslagen. Hij is nu naas te medewerker van partijleider Ra joy. Een andere partijbons van wie de gangen dag en nacht werden nage- hooggeplaatste regeringsfunctiona ris na de ondertekening van het de creet gisteren. De Europese Commissie uitte 1,5 jaar geleden nog grote bezorgd heid over de geheime detentiecen tra, die ook in Oost-Europa zou den voorkomen. In een rapport van de Raad van Europa was spra ke van kampen in Roemenië en Polen. Obama heeft de voormalig senator George Mitchell gisteren tot de spe ciale Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten benoemd. Ri chard Holbrooke is aangesteld als gezant voor Afghanistan en Paki stan. Holbrooke bemoeide zich eer der met het conflict in Bosnië-Her- zegovina, halverwege de jaren ne gentig. gaan is de loco-burgemeester van Madrid. Hij eist opheldering van zijn eigen partijleiding en heeft in middels een klacht ingediend bij de politie. Het schandaal heeft binnen de Par tido Popular grote opschudding veroorzaakt. Sommige partijleden eisen hard ingrijpen door partijlei der Rajoy. Maar deze houdt zich in de luwte omdat hij bang is om de openlijke strijd met Aguirre aan te gaan, twee maanden voor de verkiezingen in de deelregio's Galicië en Baskenland. Een open lijk conflict om de macht binnen zijn eigen partij kan hij daarbij niet gebruiken. Het is duidelijk dat de regerende socialistische partij van Rodriguez Zapatero garen spint bij de interne stammenstrijd binnen de PP. So cialistisch partijleider José Blanco wakkerde gisteren het vuurtje nog eens aan door de strijd binnen de oppositie te betitelen als een 'natio nale schande'. Barack Obama krijgt applaus nadat hij één van vier decreten heeft getekend die nodig zijn voor de sluiting van het gevangenenkamp op Guantanamo Bay. Achter de president staan gepensioneerde legerofficieren die zich hebben ingezet voor sluiting. foto Matthew Cavanaugh/EPA DEN HAAG - De Tweede Kamer zit er net als het kabinet niet op te wachten dat Nederland ex-gevan- genen uit het Amerikaanse kamp Guantanamo Bay opneemt. Alleen WD, D66 en GroenLinks vinden dat Nederland het niet kan maken om wel aan te dringen op sluiting van de gevangenis, maar de VS dan niet te helpen de pijn te ver lichten. De partijen wijzen daarbij op de mensenrechten en het be lang van de internationale rechts orde. CDA, PvdA, Christenunie en de SP, PW, SGP steunen de lijn van het kabinet. De VS moeten het probleem in beginsel zelf oplossen en kunnen hulp van Nederland en de EU krijgen bij juridische obsta kels. Tot dusver hebben zeer wei nig EU-landen zich bereid ge toond gevangenen op te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6