Verklaring van Vlissingen Boeren leren zuiniger te rijden met trekker justion Advocaten Dossier 'Niet alleen in grote steden' 'Koppeling met bedrijven' Hoorzitting in Kamer over ontpoldering Zorgpersoneel lucht hart Hoe zit dat nu met die nieuwe Kantonrechtersformule? PZC Vrijdag 23 januari 2009 I 3 COMMENTAAR Het elektronisch patiëntendossier komt er voorlopig niet. Onder druk van de Tweede Kamer schuift minister Ab Klink van Volksgezondheid de invoering niet alleen vooruit, hij stelt er ook nieuwe veiligheidseisen aan. Bovendien moeten patiënten straks het gebruik van hun gegeverts kunnen controleren. Minister en Kamer hebben de lat gisteren zeer hoog gelegd. Uit het oogpunt van privacy is dit goed. Maar in medische zin is het uitstel van het epd jammer. Want de databank kan medische fouten voorkomen. Bovendien helpt zo'n volledige ziektegeschiedenis de zich steeds verder specialiserende medici naar de hele patiënt te kijken. Daaraan ontbreekt het nu vaak. Het epd blijft dus hoog op het verlanglijstje staan. Dat verklaart wellicht het optimisme van Klink. Hij denkt dat het dossier alsnog snel van de grond kan komen. Met het politieke akkoord heeft hij echter slechts een klein stapje gezet. De grootste hindernissen komen nog: de veilige koppeling van heel veel computers en de medewerking van alle artsen. Die neem je niet in een paar maanden. Doekle Terpstra, HBO-Raad: Het is ondenkbaar dat er geen hoger onderwijs in Zeeland wordt aangebo den. Hoger onderwijs moet niet voorbehouden zijn aan de grote stede». Maar een structureel pro bleem zoals zich dat in Zeeland voordoet met afnemende aantal len leerlingen, behoeft een structu rele oplossing. Wellicht kan die ge vonden worden in samenwerking, eventueel buiten de provincie. Daar moet dan een of andere juri dische constructie voor gevonden worden. Verder zie ik veel in een goede samenwerking tussen mbo en hbo. Op die manier moet een zo goed mogelijke doorlopende leerlijn voor jongeren in Zeeland gecreëerd worden. Een fusie tus sen de HZ en de ROC's, zoals in «Ui Doekle Terpstra Zeeland wel wordt gesuggereerd, zie ik niet zo zitten. Misschien kan er ergens een inkomstenbron ge vonden worden die een funda ment legt voor Zeeuws hoger on derwijs met perspectief" Bel met mr, Nienke Slump Telefoonnr.: 0118 - 623 719 Website: wwvs/.jüstioriaövocalefi.fil Staf Depla, PvdA-Kamerlid: Als oplossing voor Zeeland zie ik meer in de kracht van het onderwijs zelf. Dat moet dan wel kwalitatief op peil zijn. Die kwaliteit is onder meer te bereiken door samenwerking. Dat kan met andere onderwijsinstellin gen zijn, maar ook met het be drijfsleven. Een koppeling tussen bedrijven en scholen die bijvoor beeld resulteert in gegarandeerde arbeidsplaatsen kan heel aantrekke lijk zijn voor jongeren. Tevens bied je dan onderwijs aan dat op de praktijk gericht is en dat spreekt jongeren ook aan. Verder moet je nadenken welke sectoren en opleidingen je in de lucht wilt houden, want je kunt niet alles aanbieden. Dat is een van de be langrijkste problemen van het be roepsonderwijs in krimpende re gio's zoals Zeeland. En dan is het ook nog de kunst om onderwijs en opleidingen aan te bieden waar inderdaad werk voor is. Want je leidt niet op voor werkloosheid." MIDDELBURG - Boeren kunnen to procent brandstof besparen als zij Het Nieuwe Rijden toepassen. Kleine veranderingen in de rijstijl met een trekker leiden tot minder brandstofverbruik en tot een bete re rijvaardigheid. Het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland houdt maandag in Middelburg de eerste cursus zui nig en veilig rijden met de trekker. De training is opgezet in samen werking met aan de landbouw ver wante bedrijven en organisaties. De deelnemers krijgen onder meer training in remmen en slip pen met trekkers en aanhangers. Verder wordt aandacht besteed aan efficiënt gebruik van de boord computer die elke moderne trek ker heeft, het instellen van het brandstofverbruik en de benutting van het hydraulische systeem. Ook komt de-verkeerstheorie aan bod. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer houdt op 19 februari een hoorzit ting over de vraag of het verlagen van het Land van Saeftinghe een alternatief is voor ontpoldering van de Hedwigepolder. Behalve de ZLTO, Zeeuws Land schap en de Levende Delta wordt een gevarieerd gezelschap uitgeno digd. Van historisch geograaf Hans Renes (Universiteit Utrecht) wil de Kamer weten wat de waarde is van cultuurlandschap. Michiel Korthals, hoogleraar toegepaste fi losofie bij de Wageningen Univer siteit wordt gevraagd te vertellen over wat 'ontpoldering met de Zeeuwen doet'. Wybe Douma, se nior onderzoeker bij het Asser in stituut, moet zijn licht laten schij nen over Europees recht. Ook les de Vries van Deltares en leden van de commissie-Nijpels - die het ka binet heeft geadviseerd over alter natieven - zijn uitgenodigd. MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur belegt samen met de vijf vakbonden in de zorg een hoorzitting voor medewerkers van de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen. Zij kunnen die woensdag avond om 19.30 uur in een zaal in het Abdijcomplex hun hart luch ten bij zorggedeputeerde George van Heukelom. Hogeschool Zeeland en ROC Zeeland liggen, in wat ooit de Vlissingse Kenniswerf zou moeten worden, al dicht bij elkaar. De vraag of de banden nog stevi ger aangehaald moeten worden komt vandaag aan de orde in een conferentie over het Zeeuwse beroepsonderwijs. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3