'Ik ben al positief ingesteld' Inde kijker In biljartwereld zijn de meningen verdeeld over mental coach. Loting hoofdtoernooi Sluiskil PZC Vrijdag 23 januari 2009 29 door Barry van der Hooft SLUISKIL - De één ziet het als een schemergebied in de sport, de an der benadrukt juist het positieve ef fect ervan. Hoe je het ook wendt of keert: het werken met een mental coach is in opkomst en heeft ook in het biljarten al zijn intrede ge daan. En zoals vrijwel overal zijn ook in de wereld van keu en pome rans de meningen verdeeld. „Ik loop al lang genoeg mee om zelf te weten wat ik goed en fout doe." De woorden komen uit de mond van Jef Philipoom, die zegt er wél voor open te hebben gestaan. „Maar dan moet het wel iets bij brengen", vertelt de Belg. „Bij mijn vorige team hadden we ook een mental coach. Maar die begon vóór de wedstrijden steeds over de pro- Naam: Tiny Holdorp-Nollet Woonplaats: Oostburg Leeftijd: 73 Functie tijdens wereldbeker: schrijver Wat houdt uw functie in? Tijdens de partijen houd ik de scores bij, die ik doorkrijg van de arbiter. Ik noteer ze eerst met pen op een blok, want dat is het belangrijkste. Daarna voer ik ze in op de laptop, zodat het op de scorebor den verschijnt en via internet te volgen is. Wat heeft u met de wereldbeker driebanden in Sluiskil? Samen met mijn man Joop ben ik hier bij de eerste editie begonnen met schrijven. Helaas hebben we het maar één keer samen kunnen doen, omdat hij in december 2005 overleed. Ruim een maand later ben ik hier toch weer aan de slag gegaan. Ik vind het heerlijk en schrijf ook tijdens competitiewedstrijden bij Dallinga. Daar voel ik me thuis, de mensen zijn zo lief voor me." Wat heeft u met biljarten? Mijn man was altijd een fervent biljartliefhebber. Het liefst ga ik in de buurt kijken, want ik heb geen zin om lang in mijn eentje in de auto te zitten. Wie is uw favoriete biljarter? Dat zijn er eigenlijk twee: Louis en Meerten Dallinga. Als ze bijvoorbeeld een Grand Prix spelen, probeer ik altijd te gaan kijken. Misschien zou ik op deze plek een topspeler moeten noemen, maar die zie ik maar een paar keer per jaar spelen. Niet alle driebanders zien het nut in van mentale coaching. „Ik loop al lang genoeg mee om zelf te weten wat ik goed en fout doe", zegt Jef Philipoom. Dick Jaspers Ned Peter Ceulemans Bel Jean Paul de Bruijn Ned Jozef Philipoom Bel zaterdag 24 januari N. Polychronopoulos Cri A. Balogiannis Cri zaterdag 24 januari Martin Horn Eddy Leppens Den Bel blemen die er allemaal bij het team waren. Dan schiet het volgens mij niet echt op." Zijn landgenoot Eddy Leppens heeft wel baat gehad bij enkele praatsessies. Hij raakte stomtoeval- lig in gesprek met een mental coach. „We hebben een afspraak ge maakt, want als individuele sporter kun je er veel belang bij hebben. Voordat ik met hem sprak, speelde ik in België goed, maar was het in de sterkere Nederlandse competitie steeds net niet. Dat ging in mijn hoofd zitten." Leppens kreeg onder meer het ad vies meer in zichzelf te geloven. „Daarna won ik vijftien van mijn 22 partijén in Nederland. Nu weet ik dat 'mentaal sterk zijn' betekent dat je positief op jezelf blijft inpra ten. Je mag geen negatieve gedach ten hebben. En als het tegenzit, moet je daar mee om kunnen gaan. Niet naar je tegenstander kij ken, want met hem heb je niets te maken. ]e moet juist proberen de zaken om te draaien en er sterker van te worden." Voor Dick Jaspers ligt een gesprek met een mental coach al ver achter hem. De succesvolste biljarter van 2008 sprak er zo'n twintig jaar gele den eens mee. „Ik vond het heel in teressant", bekent Jaspers. „Daarna heb ik er geen gebruik meer van ge maakt. In mijn ogen is veel trainen middel nummer één om beter te worden. Daarbij moet je wel iets mentaal kunnen verwerken. Maar dat heeft vaak weer met succes en ervaring te maken. Biljarten is een sport waarin ervaring en leeftijd een belangrijke rol spelen." In die laatste woorden kan Marco Hoogerland zich niet helemaal vin den. De mental coach uit Vlissin- gen woont al geruime tijd in Bra bant en begeleidt onder anderen biljarter Jean Paul de Bruijii en at leet Bram Som. „Levenservaring is heel belangrijk", reageert Hooger land op de woorden van Jaspers. „Maar iemand van veertig kan dat nog heel weinig hebben, terwijl ie mand van 25 bijvoorbeeld wel al veel levenservaring heeft. Het be langrijkste is wat je ermee doet en hoe.je het omzet." Een goede kennismaking bij de eer ste ontmoeting is daarom heel be langrijk, weet Hoogerland. „Ik wil weten met wie ik aan tafel zit, wat zijn achtergrond is. En om de resul taten te verbeteren wijzen we vaak op de leefstijl van een topsporter." Als je een buikje hebt is het moeilij ker om je keu vast te houden, zei hij eens tegen De Bruijn. De Hul stenaar raakte vervolgens achttien kilo kwijt en speelde ijzersterk. Hoogerland: „Mental coachen is ei genlijk een verzamelbak, waarbij we mensen proberen nieuwe ener gie te geven." Toch gaat Jef Philipoom er niet aan beginnen: „Want ik ben al positief ingesteld en heb het niet nodig" TatsuoArai Jap Alexander Salazar Col Marco Zanetti Pierre Soumagne Ita j Fra r Christian Rudolph Den Raimond Burgman Ned Torbjorn Blomdahl Zwe Tsuyoshi Suzuki Jap Frédérique Caudron Bel Davy van Havere Bel Jeremy Bury Ruben Legazpi Fra Spa Roland ForthommeBel Glenn Hofman Ned F. Kasidokostas Tonny Carlsen Kyung-Roul Kim Anh Bu Duong Eddy Merckx Javier Teran Gri Den ZKo Vie Bel Ecu Ramon Rodriguez Per Tayfun Tasdemir Tur Daniel Sanchez Jean van Erp Spa Bel I zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari zaterdag 24 januari iij zondag 25 januari zaterdag 24 januari zondag 25 januari zaterdag 24 januari zondag 25 januari zaterdag 24 januari Willem Adriaansens Provincie Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeetand delen mede dat zij op 21 januari 2009 heb ben besloten de (tijdelijke] sluiting van de jacht op wilde eend op te heffen. Het verbod was met ingang van 9 januari 2009 ingesteld in verband met de extreme weersomstandigheden. Bezwaar Het besluit ligt 6 weken ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd bui ten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer R. Steijn (tel. 0118-631196) of mevrouw H.J. Mersie-du Cloo [tel. 0118-631907). Belanghebbenden kunnen binnen 6 weken na de dag van verzending van het besluit bezwaar hiertegen indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 60014-330 LA te' Middelburg. Tevens bestaat op grond van artikel 8.81lid 1 van de Algemene wet bestuurs recht de mogelijkheid om, indien - gelet op.de betrokken belangen - onverwijl de spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen yan een bezwaar een voorlopige voorziening te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31