Onderwijsdebat voor Minder fietsen gestolen PZC Happy accident iHrTYH 'Coöperatie is beter' w Zeeland steekt gunstig af ten opzichte van landelijke lijn. 2 I Vrijdag 23 januari 2009 PZC ONDINE VAN DER VLEUTEN Ik beschik over zo'n dertig kookboeken. Ze staan in de keu ken, ter vtfrhoging van de sfeer. Soms sla ik er een open. En al snel weer dicht, omdat ik zo bevlogen raak dat ik mij niet meer aan het recept kan houden. In het algemeen laat ik mijn fantasie de vrije loop, geïnspireerd door iets wat hoognodig op moet en wat er verder in de kast staat. Deze vrijzinnige aanpak heeft al diverse culinaire dieptepunten tot gevolg gehad (bloem- koolsaus met licht bedorven geitenkarnemelk) alsmede opmerke lijke hoogtepunten. Graag citeer ik Bob Ross: 'We don't make mistakes. We have happy accidents'. Zo liep ik laatst bij de visboer tegen een bak met roze, glibberi ge, zwartgeaderde hompen op. Rauwe kuit! Het kostte maar vier euro de kilo, dus hup. gelijk een zak van dat drillerig vissenzaad mee. Als uit deze beschrijving een beetje weerzin klinkt: klopt, maar ik slikte die dapper weg want ik weet hoe gebakken kuit smaakt. Lekker, althans als je zo iemand bent die ook lever eet, niertjes, tong, kastanjepuree, mar- ntite, balkenbrij en schelvislever. Thuisgekomen bakte ik de kuit, met een wee gevoel in mijn maag, en offreerde daarna zoon en een bezoekende vriendin een sttikje. Maar hoe ik ook aandrong, vertelde dat het gezond was en in roomboter gebakken, meer dan een beleefd theelepeletjc ging er bij mijn gast niet in. Mogelijk omdat ik vergeten was de kuit eerst te koken. Mijn zoon schreeuwde gewoon keihard „Bah!" Om acht uur kwam mijn man thuis. „Getver! Wat stinkt het hier!", was het eerste wat hij zei. Kuit bliefde meneer niet. De volgende dag lag ik 's morgens al te bedenken hoe ik die kuit ging verstoppen, 's Avonds presenteerde ik een heerlijk gerecht, waarvan herhaaldelijk opgeschept werd. Sindsdien durf ik bij de Chinees zelf geen foe yong hai meer te bestellen. Echt: daar kun je alles in verwerken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Hup, gelijk een kilo van dat drillerige vissenzaad mee' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E; teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst, Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl rare" Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA i4) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15, -. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen pioef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050r 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Emailadres Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening CV- PZC qj.« Kugvutóig om met persewsgegevens. u> het cotaion tie); u ruöeie mtatrjie Op initiatief van de PvdA in Zeeland wordt vandaag in Vlissingen een conferentie gehouden over de toekomst van het beroepsonderwijs in deze provincie. De PvdA wil op die conferentie de Verklaring van Vlissingen opstellen, die een handvat moet bieden om de problemen van het Zeeuwse hbo op te lossen. door René Schrier PvdA-Statenlid Wouter van Zandbrink trekt de confe rentie-kar vandaag. „De verzoeken om financiële steun van de Hogeschool Zeeland en recent ook het ROC Zeeland staan niet op zichzelf De scholen dreigen in een neerwaartse spiraal terecht te komen, van financiële te korten, minder leerlingen en oplei dingen die onder druk staan. En dat staat los van de financiële cri sis waarin we ons nu bevinden." De recente financiële steun van de provincie en het Rijk aan de Hoge school Zeeland is onder meer ge koppeld aan de groei van het aan tal leerlingen. Maar Van Zandbrink vindt het maar zeer de vraag of die groei er voor het Zeeuwse onderwijs wel inzit. Volgens hem is alleen geld geven aan de scholen dan ook niet voldoende. Naar zijn mening moe ten andere ideeën en oplossingen gevonden worden. Vandaar de con ferentie. Van Zandbrink hoopt op ideeën en voorstellen waar het Zeeuwse 'In Zeeland zit je in een beperkt gebied, zeker als je vestigingsplaats Vlissingen is' beroepsonderwijs iets mee kan. Maar het moet - als het aan hem ligt - niet alleen uit het onderwijs veld komen: „Je hoort geluiden over bedrijfsscholen, een moderne variant op de ambachtschool. Als het bedrijfsleven daar mee aan de slag wil moeten we kijken wat de •mogelijkheden of onmogelijkhe den zijn. Misschien moeten we het zoeken in samenwerking tus sen scholen. Bijvoorbeeld dat leer lingen eerst twee jaar op de ene school zitten en de opleiding op een andere school afmaken. Zo zou je meer dingen kunnen opzet ten." Want er ligt volgens hem nadruk kelijk ook een verantwoording voor het Zeeuwse bedrijfsleven. „De bedrijven moeten niet aan kortetermijndenken doen. Daar om hebben we ze ook uitgenodigd voor de conferentie. Dan zitten we met alle betrokken partijen aan ta fel. Misschien zou het bedrijfsle ven zich wat meer betrokken kun nen tonen bij de problemen waar mee het Zeeuwse beroepsonder wijs zich geconfronteerd ziet. Maar ook voor de provincie zie ik een rol weggelegd. Met name de rol van regisseur." Van Zandbrink zou het liefst zien dat er vandaag nagedacht wordt over niet gebrui kelijke oplossingen. Hij is zelf nogal geschrokken van de Zeeuwse situatie in vergelijking met het landelijke beeld. „Elders komen de leerlingenletter lijk uit alle richtingen, geografisch gezien. In Zeeland zit je wat dat be treft in een beperkt gebied, zeker als je vestigingsplaats Vlissingen is. Daarom denk ik dat het een goede zaak is dat de HZ de plannen door zet om in Goes een vestiging te openen." Van Zandbrink geeft aan dat het van levensbelang is voor het Zeeuwse beroepsonderwijs dat er sprake is van enige kritische massa: „Als je als gesprekspartner of onderhandelingspartner serieus genomen wilt worden, moet je niet uitgehold zijn. Je moet vanuit een zelfstandige positie kunnen onderhandelen, als dat aan de or de is." De conferentie moet, als het aan de organisatie ligt, uitmonden in Programma en sprekers Opening: 15.00 uur in de Pie- ter Vijnzaal aan de Boulevard Bankert 156 in Vlissingen. Inleiders: Doekle Terpstra, voorzitter HBO-Raad, Hans van Nieuwkerk, procesmanager van de operatie mbo 2010, en Staf Depla, Tweede Kamerlid voor de PvdA. t- Deelnemers Zeeuws Gesprek: Hans Adriaansens (Roosevelt Academy), Adrie de Buck (Ho geschool Zeeland), Hennie van Meerkerk (ROC Zeeland), Peter Boerma.(Delta), Carolien Schoonen (Schoonen Elektra), Koos de Vos (Economische Im puls Zeeland), Marten Wiers- ma en George van Heukelom (gedeputeerden) en Cees Lief- ting (wethouder Terneuzen). de Verklaring van Vlissingen. Een soort agenda onder het motto: 'Naar een volwaardig en hoogwaar dig beroepsonderwijs voor de Zeeuwen in Zeeland van de 21e eeuw'. Van Zandbrink erkent dat er nu in Zeeland weliswaar het Zeeuws Kennis Akkoord ligt - opgesteld onder regie van gedeputeerde Ge orge van Heukelom - maar dat is volgens hem vooral een stuk vol met voornemens. De Verklaring van Vlissingen moet een duidelijke bijdrage leve ren tot concrete afspraken. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling van de initiatiefnemers om in Vlissin gen met elkaar mooie woorden te spreken, een plechtig stuk op te stellen en er vervolgens niets meer van te horen. Hans van Nieuwkerk (mbo): Ik ken Zeeland nog uit de tijd van de omvorming van het mbo naar ROC's. Wat de huidi ge situatie van het beroepsonder wijs in Zeeland betreft, kan ik al leen maar zeggen dat Zeeland er voor moet waken geen verre de pendance te worden. Ook daar heb ik bij. het ROC Haaglanden er varing mee. Dat heet dan officieel een fusie, maar in feite is het ge woon een overname. Je kunt beter denken aan de vorming van een soort coöperatie van de HZ samen met de twee ROC's in Zeeland. Verder moet je heel goed de uit voerbaarheid, de organisatie, de'be- taalbaarheid en het effect van je onderwijs toetsen. En laat je niet door elke vernieuwing opjagen. Zorg dat je onderwijs efficiënt en Hans van Nieuwkerk effectief ingericht is. Je kunt ook proberen met gemeenten iets op te zetten in de vorm van een parti cipatiefonds van het geld voor zorgleerlingen. En werk nauw sa men met bedrijven." door Marcel Modde MIDDDELBURG - Het aantal aangif ten van fietsdiefstallen in Zeeland is in 2008 licht afgenomen. Dit in tegenstelling tot het landelijke beeld, dat volgens één van de grootste fietsverzekeraars een stij ging van 10 procent laat zien. Bij de Zeeuwse politie deden vorig jaar 2025 mensen aangifte van een verdwenen fiets. Een jaar eerder waren dat er nog 2036. In 2006 werden hier 2007 gestolen fietsen geregistreerd. Het minst veilig zijn fietsen in Middelburg. In de pro vinciehoofdstad werden vorig jaar zeker 538 exemplaren gestolen. De politie houdt er rekening mee dat het werkelijke aantal iets hoger ligt, omdat niet iedereen aangifte doet. Vlissingen volgt op afstand met 390 aangiften. In de Zeeuwse top vijf staan verder Goes (289), Terneuzen (220) en Schou wen-Duiveland (158). Verzekeraars en politie wijzen de oudere Axa-sloten aan als grootste boosdoener voor de stijging van het landelijk gemiddelde. Voor dat type was vorig jaar een eenvoudi ge loper in omloop. Die toename is een streep door de rekening van minister Ter Horst. Vorig jaar be gon ze een offensief om het aantal gestolen fietsen in 2010 met hon derdduizend te verminderen tot zo'n 650.000 stuks per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2