Sport-mbo krijgt fraai pand Vrijstelling belastingen waterschap Klimop kookt in grand café Nigeriaan ook in hoger beroep veroordeeld voor pinpasfraude Systeem kwijtschelding heffingen Zeeuwse Eilanden eenvoudiger. Cios houdt in ontwerp rekening met komst sportopleiding HZ. Verkoopster MEDISCHE PRAKTIJK P.J.C. RIETHOVEN, ARTS 18 Vrijdag 23 januari 2009 PZC W MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden vereenvoudigt samen met de gemeenten de werkwijze waarmee belastingplichtigen vrij stelling van betaling kunnen krij gen. Daarvoor is het Inlichtingen bureau van het Ministerie van So ciale Zaken ingeschakeld. Als dat bureau op basis van inko- mensgegevens beoordeelt dat ie mand recht heeft op kwijtschel ding, dan hoeft diegene niet meer zelf om kwijtschelding te vragen; die wordt dan direct verleend. Ze krijgen dat vanzelf te horen. Wie op basis van die toets door het In lichtingenbureau niet in aanmer king komt voor volledige kwijt schelding maar voorheen wel kwijtschelding kreeg, krijgt dit jaar een formulier om toch een ver zoek in te dienen. Dan volgt een beoordeling door het schap. Deze werkwijze geldt nu voor in woners van Borsele, Goes, Kapelle, Middelburg, Reimerswaal en Tho- len. Het Inlichtingenbureau heeft nog geen onderzoek gedaan onder belastingplichtigen in Noord-Beve land, S.chouwen-Duiveland, Veere en Vlissingen. Zij vallen volgend jaar wel onder dezelfde regeling. MIDDELBURG - Scholieren van de Klimopschool voor speciaal onder wijs in Middelburg koken voortaan ook in grand café Wil lem in het welzijnscentrum aan de Oranjelaan 17. De eerste keer doen ze dat op dinsdag 27 januari. Eén keer in de maand verzorgen ze voor 15 euro een driegangendi ner. Ze dekken de tafels, serveren het eten dat ze zelf klaarmaken, ruimen op en wassen af. De Klimopschool aan de Grevelin- genstraat heeft in de school zelf ook een restaurant. Wie wil, kan daar ook gaan eten. Omdat dat zo'n succes is, en omdat een oud-medewerker van de school nu manager is van grand café Wil lem, is besloten tot de samenwer king met het grand café. Het tweede diner bij Willem is op 15 februari. De volgende data wor den later bepaald. Reserveren kan via 0118-612668. door Frank Balkenende GOES - Het Cios, de sportopleiding op mbo-niveau in Goes, bestaat dit jaar twintig jaar. Die verjaardag mag de school vieren met een nieuw gebouw naast Sportpunt Zeeland. De nieuwbouw, die in september klaar is, verlost het Cios verlost van het gependel tus sen de Zwembadweg en het ROC-gebouw aan de Bessestraat. „Gelukkig, want daardoor hebben we nu veel loze uren. Leerlingen zijn per fiets vaak een half uur on derweg van de ene naar de andere locatie, wat betekent dat we vijftig minuten moeten uitroosteren. Dat is heel inefficiënt. We gaan dus straks veel tijd besparen. Boven dien kunnen we ruimten veel be ter benutten", zegt Peter van der Veer, stafdocent en 'bouwpaus'. Verder is dat gependel onveilig voor leerlingen. Ze moeten veel kruispunten over. Er is echter nog een belangrijke reden om het pand van ROC Zeeland, waar het Cios onder valt, vaarwel te zeggen. Daar heerst nu al ruimtenood door de komst van een opleiding toerisme en de groei van de afde ling welzijn en zorg. Kortom, bij het Cios gaat de vlag uit als de deuren van de nieuw bouw openzwaaien. Dan staat de poort echter niet open voor'onge breidelde groei. Het Cios telt nu duizend leerlingen. Dat is wel de bovengrens, zegt directeur Carin Biesterbosch. „Je moet niet meer mensen opleiden dan de arbeids markt vraagt." Het Cios heeft in twintig jaar een ijzersterke reputatie opgebouwd, waardoor het dé sport-mbo in Zuid-West-Nederland is gewor den. „We hebben net een enquête gehouden onder ouders. Daaruit blijkt dat leerlingen ons kiezen om dat we een degelijke opleiding met een vol rooster zijn. Ook de gede gen begeleiding van onze leerlin gen wordt gewaardeerd en dat Cios Goes/Breda geldt ook voor het brede aanbod van keuzevakken. Zo zijn we bij voorbeeld net het keuzevak golf be gonnen. Je kunt zo je licentie voor golfinstructeur halen." Een andere troefkaart vormt de 'sterke relatie' met het 'werkveld'. „Dan praat je over de banden met sportbonden zoals de KNVB en KNLTB en uiteraard ook het be drijfsleven in onze tak van sport." Zeventig procent van de leerlingen komt van buiten Zeeland, van de Zuid-Hollandse Eilanden, Dor drecht tot Roosendaal. „Die ver houding moet zo blijven", zegt Biesterbosch. „Dertig procent Zeeuwen is het maximum gezien de kans op werk in de provincie." Overigens zitten de leerlingen lang niet allemaal in Goes. „Tweehon- Het Cios Goes/Breda valt onder ROC Zeeland. De school telt duizend leerlingen. Tweehonderd zitten er in Breda. Ze worden opgeleid tot coördinator, leider of begeleider sport en bewe gen. Docent lichamelijke opvoeding in het voorgezet onderwijs vergt een hbo-opleiding. >- Woningcorporatie RWS bouwt de nieuwbouw aan de Zwembadweg en verhuurt die aan ROC Zeeland. Het Cios viert het twintigjarig bestaan onder meer met een reünie voor oud-studenten (10 oktober) en symposium (februari 2010). Vandaag (16.00 tot.20.00 uur) en zaterdag (10.00 tot 13.00 uur) zijn er ópen dagen in de locatie Zwembadweg. Meer informatie: www.ciosgoes.nl,www.roczeeland.nl derd leerlingen huizen in onze ne venlocatie in Breda, op het Vitalis College van het ROC West-Bra bant. Dat betreft leerlingen in de eerste twee leerjaren van hun ba sisopleiding. We zijn de samenwer king aangegaan met het Vitalis Col lege in Breda, onderdeel van ROC West-Brabant, zodat leerlingen uit die regio de eerste twee jaar dicht bij huis les kunnen krijgen." Daarom is de officiële naam: Cios Goes/Breda. Nog eens vijftig leer lingen zijn ondergebracht op de Hanzehogeschool in Groningen. „Dat zijn leerlingen die zich specia liseren in outdoortsport zoals ca- nyoning, rafting, klimmen en ka noën. Het is handig om die lande lijk bij elkaar te zetten." Juist door breed en vooral slim sa men te werken, bewijst het Cios dat Zeeland helemaal niet te klein is voor een gewestelijk opleidings centrum. Op het gebied van sport- onderwijs kan de provincie zelfs nog een toontje hoger blazen, als de HZ besluit tot een sport-hbo. In de nieuwbouw is daarmee al re kening gehouden, want er kan zo een verdieping op worden ge bouwd. Leerlingen zouden dan in pandig kunnen doorstromen van mbo naar hbo. Biesterbosch is opti mistisch: „Met een beetje lef kun nen we in Zeeland meer dan we denken." Saskia Thijssen (18) uit Oud-Gas tel. „Dat gependel tussen de Besse straat en de Zwembadweg ben ik goed beu. M'n fiets is namelijk ka pot en ik moet dus alles lopend doen. Dat kost nogal veel tijd en daardoor ben ik wel eens te laat voor de les. Dus ik zal blij zijn als de nieuwbouw klaar is." „Ik zit nu in het eerste jaar en ben me nog aan het oriënteren. Ik zou graag als sportbegeleider in een ge vangenis of jeugdinternaat willen werken. Dat lijkt me een uitdaging." ^fvi Eric van de Graaf (18) uit Bruinis- se. „Ik ga elke dag met de bus van Brui- nisse naar Goes en terug. Binnen Goes reis ik tussen de twee locaties, dus per dag ben ik een paar uur on derweg. Dat is niet efficiënt." „Als eerstejaars moet ik in april keu zes maken voor mijn loopbaan. Het liefst word ik sportdocent op een middelbare school, maar dan moet ik een hbo-opleiding eraan vastplak ken. Een alternatief is bewegings agoog, bijvoorbeeld werken met ver standelijk gehandicapten." Anne Meulmeester (18) uit Arne- muiden. „Het Cios is een leuke opleiding, vooral omdat de studenten hun pas sie delen: sport! Dat schept een band. Het is ook een enorm brede opleiding. Je kunt alle kanten op. Ik ben eerstejaars en voel nu het meest voor bewegingstherapeut. Bij voorbeeld mensen begeleiden bij hun revalidatie. Bij mijn uiteindelij ke keuze houd ik wel rekening met de situatie op de arbeidsmarkt." „Dat heen en weer gefiets is inder daad niks. Het kost zoveel tijd." David Vons (18) uit Hulst. „Ik ben blij dat Zeeland een Cios heeft, al ben ik vanuit Hulst per dag drie uur kwijt aan reizen. Binnen Goes ook nog een half uur, dus als die nieuwbouw klaar is, hoef ik al leen maar van het station naar de Zwembadweg. Dat scheelt weer." „Na het Cios wil ik verder studeren op hbo-niveau. Werken kun je nog je hele leven lang. Het liefst wil ik sportief aan de slag met moeilijk op voedbare kinderen. Een baan in een jeugdgevangenis lijkt me ook wel wat. Een mooie uitdaging." La Vaca interieur gaat uitbreiden met een nieuwe winkel vol leuke woonideeën en accessoires. Wij zijn daarom op zoek naar een parttime (o.a. op zaterdag!) Je hebt gevoel voor stijl en trends en je bent commercieel gericht. Heb je interesse in deze leuke en veelzijdige baan presenteer jezelf dan in een leuke mail aan: La Vaca Interieur t.a.v. Henk Jobse henk@lavaca.nl voor meer inlichtingen kun je bellen 06 21258545 Gespecialiseerd in: Acupunctuur Gewichtsverlies Kanker-therapie Chelatie-therapie Bij vele klachten als Met behulp van HCG, Een niet agressieve Infuustherapie bij de hoofdpijnen, rug-. een goed dieet en ondersteunende meeste vaatklachten als nekklachten etc. acupunctuur zeer therapie m.b.v. etalagebenen en andere een goede en bewezen efficiënte resultaten. Orthomoleculaire gevolgen van bloedvaten therapie. stoffen als bekende aandoeningen. mineralen en vitaminen. GOES Tel.afspraken op maandag en dinsdag tussen 9.00 uur en 14.00 uur 0113-223999 WWW.BIOMEDISCHCENTRUM.COM DEN HAAG/MIDDELBURG - Een 30-ja- rige Nigeriaan is donderdag in ho ger beroep door het Haagse ge rechtshof opnieuw veroordeeld wegens fraude met pinpassen, het hengelen van post uit brievenbus sen en gebruik van een valse naam. De man kreeg een gevange nisstraf van twee jaar en vijf maan den opgelegd. Deze straf is gelijk aan het eerdere vonnis van de rechtbank in Mid delburg. Het openbaar ministerie eiste tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden een straf van dezelfde hoogte. De man heeft zijn verblijf in de ge vangenis reeds achter de rug en is uitgezet naar Nigeria. Hij ging in hoger beroep omdat hij alle be schuldigingen ontkent. De Nigeri aan beweert dat hij het slachtoffer is geworden van eén persoonsver wisseling. Ook wijst hij met de be schuldigende vinger naar zijn ex-vrouw, een 34-jarige Middel burgse. Zij zou uit rancune valse verklaringen hebben afgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20