Economie Werkloosheid stijgt na drie jaar daling Winkeliers willen geld zien voor valse biljetten Vestiging provinciaal voorkeursrecht 'Waterdunen' A Vertrouwen van consument is in januari gedaald. Detailhandel dreigt met staken hulp bij opsporen valsemunters. Vestiging voorkeursrecht PZC Vrijdag 23 januari 2009 I 13 DEN HAAG - De werkloosheid loopt sinds eind vorig jaar op, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee is volgens de statistici officieel een einde gekomen aan drie jaar van dalende werkloosheid. Vooral onder jongeren steeg het aantal werklozen. Het aantal men sen zonder baan nam het afgelo pen kwartaal toe tot gemiddeld 285.000. Dat is 3,7 procent van de beroepsbevolking. In de maanden september, oktober en november bedroeg de werkloosheid nog 3,6 procent. De laatste weken kondigen steeds meer bedrijven ontslagen aan. Bij grote concerns waaronder chipma chinefabrikant ASML en chemie concern DSM verdwijnen arbeids plaatsen. Volgens FNV Bondgeno ten staan vanwege een reorganisa tie honderden banen op het spel bij staalconcern Corus in IJmui- den. Terwijl de werkloosheid oploopt, zijn Nederlanders steeds pessimis tischer over de economie. De Ne derlander raakt aan het somberen, maar vindt dat het vooral slecht gaat met de ander. Door aanhou dend negatieve berichten is het consumentenvertrouwen in janua- W* De werkloosheid stijgt na drie jaar daling. Vooral onder jonge ren. Het vertrouwen van de con sument in de econonomie is in ja nuari weer gedaald. ri gedaald van -28 naar -30, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Heel langzaam raakt Nederland zo negatief over de eco nomie, dat we het dieptepunt van medio 2003 naderen. Toen stond het consumentenvertrouwen bijna op -40. Er is echter een groot verschil met zes jaar geleden. Na het knappen van de internetzeepbel, vreesde de consument zijn eigen financiële positie en nam de koopbereidheid af „De koopbereidheid blijft nu goed op peil. Over de eigen finan ciële positie is de Nederlander nu ook niet negatiever", zegt hoofde- conoom Michiel Vergeer van het CBS. „Dat heeft er waarschijnlijk mee te maken dat de koopkracht stijgt en de werkloosheid in Neder land relatief nog steeds laag is." Die constatering is een opsteker, en kan betekenen dat het lage con sumentenvertrouwen nu minder negatief doorwerkt in de econo mie, zeggen economen. „Het con sumentenvertrouwen rust op twee pijlers, de stemming over de alge mene economische situatie en over de persoonlijke situatie", zegt Fred van Raaij, hoogleraar gedrags economie aan de Universiteit van Tilburg. „Als het vertrouwen in de persoonlijke situatie op peil blijft, dan kunnen de bestedingen ook op peil blijven. De gevolgen van het lage consumentenvertrouwen zijn dan niet zo groot." Uit cijfers van het CBS blijkt dat de de econo mie met ongeveer een vertraging van drie maanden reageert op het consumentenvertrouwen. Is die laag, dan zal de economische groei op termijn ook minder stijgen. DEN HAAG - Winkeliers dreigen hun medewerking aan de opspo ring van vals geld te staken. De de tailhandel eist dat De Nederlandse Bank (DNB) de waarde van valse eurobiljetten in hun dagomzetten gaat vergoeden. Wie nu een vals biljet inlevert bij de bank is zijn geld kwijt. Om niet op te draaien voor het ver lies, kiezen steeds meer onderne mers ervoor om ontvangen vals geld weer uit te geven, hoewel dat strafbaar is. Sommige supermarkt houders geven zelfs hun eigen klanten valse biljetten als wissel geld, biecht een aantal van hen op. Vals geld dringt steeds verder door in het betaalcircuit. Afgelopen jaar werden in Nederland bijna 50.000 biljetten onderschept, tweeënhalf keer zo veel als in 2006. De verval-, ste waarde bedroeg 2,5 miljoen eu- ro. In Nederland zijn nauwelijks valsemunters actief Nederlandse bendes kopen 'foute' biljetten van buitenlandse bendes en brengen die in omloop. „Er is nu geen enkele stimulans om een vals biljet aan te brengen", zegt Henk van den Broek (van Dirk van den Broek), voorzitter van de stuurgroep betalingsver keer van het Platform Detailhan del, „Als een caissière het signa leert, stuurt ze de klant wèg met het briefje, dat dus in omloop blijft." Het Platform wil dat DNB valse biljetten gaat vergoeden, on der de voorwaarde dat de winke lier dan mét het biljet identiteitsge gevens over de aanbieder levert. Dan heeft de politie een aankno pingspunt voor de opsporing en worden neppers sneller uit de om loop gehaald, is het idee. De centra le bank peinst er niet over valse bil jetten te gaan vergoeden. „Wij gaan absoluut geen beloning zet ten op het vervalsen van geld. Cri minelen zouden stromannen kun nen inzetten om het valse geld te verzilveren. Dat valt niet te contro leren", stelt woordvoerder Tobias Oudejans. Provincie Zeeland Aanwijzing yan gronden waarop de artikelen 10 tot en met 24, 26 en 27 Wet voorkeursrecht gemeenten van toepassing zijn. Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland maken op grond van artikel 7, lid 1 van de Wet voorkeursrecht gemeenten ('Wvg') bekend dat zij, op grond van het bepaalde in artikel 9a, lid 1 jo. artikel 6, lid l.Wvg op 20 januari 2009 hebben besloten om gronden aan te wijzen waarop de artikelen 10 tot en met 24, 26 en 27 Wvg van toepassing zijn. De desbetreffende gronden zijn gelegen in de locatie 'Waterdunen'. Dit gebied ligt ten zuiden van de Walendijk en Nieuwe Sluisweg en ten noorden van de Puijendijk, Hogedijk en Nolletjesdijk te Breskens en Groede in de gemeente Sluis. De locatie is aangeduid als toekomstig gebied bestemd voor natuurontwikkeling en recreatiepark, alle niet-agrarisch en alle nader uit te werken. Deze gronden zijn nader aangegeven op de bij het besluit behorende kadastrale teke ningen met nummer TK-30251254-1A en TK-30251254-1B en de daarbij behorende lijst van eigenaren en beperkt gerechtigden, één en ander naar de stand van de openbare registers van het Kadaster per 8 januari 2009. Om te voldoen aan artikel 7, lid 1 Wvg ligt het besluit met bijbehorende stukken, daar onder mede begrepen de perceelsgewijze registratie, met ingang van 22 januari 2009 voor eenieder kosteloos ter inzage op het Provinciehuis van de Provincie Zeeland, Abdij 6 te Middelburg en op het gemeentehuis Oostburg van gemeente Sluis, Raadhuisplein 1 te Oostburg. Openingstijden van het gemeentehuis Oostburg: maandag tot en met-vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur en woensdag van 8.30 tot 16.00 uur. Openingstijden van het Provinciekantoor: maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur. Op verzoek kunnen de desbetreffende stukken buiten kantooruren worden ingezien. U kunt hiervoor een afspraak maken onder telefoonnummer 0118 631 400 met het pro vinciehuis van de Provincie Zeeland. De eigenaren en beperkt gerechtigden met betrekking tot deze gronden ontvangen één dezer dagen een afzonderlijke kennisgeving. Het besluit van Gedeputeerde Staten treedt in werking op de dag na de datum van publicatie in de Staatscourant. De bekendmaking is gepubliceerd in de Staatscourant van 21 januari 2009. Het provinciaal voorkeursrecht is daarmee in werking getreden met ingang van 22 januari 2009. Nadat het besluit van Gedeputeerde Staten in werking is getreden, moeten eigenaren en beperkt gerechtigden van de in het voorstel begrepen gronden, wanneer zij hun per celen dan wel de daarop gevestigde beperkte rechten wensen le vervreemden, deze eerst aan de Provincie Zeeland te koop aanbieden. Zienswijzen Binnen drie maanden dient Provinciale Staten de aanwijzing van gronden te bestendi gen. In het kader van een zorgvuldige voorbereiding van het te nemen besluit door Provinciale Staten tot aanwijzing van gronden, worden belanghebbenden, gelet op arti kel 4:8 van de Algemene wet bestuursrecht (Awbl, in de gelegenheid gesteld geduren de een termijn van vfer weken, ingaande op de dag na publicatie in de Staatscourant (ofwel ingaande op 22 januari 2009 tot en met 18 februari 2009), hun zienswijzen over het voorstel van Provinciale Staten schriftelijk, dan wel mondeling naar voren te bren gen. Schriftelijke zienswijzen kunnen worden gericht aan Provinciale Staten van de Provincie Zeeland, postbus 165 te 4330 AD Middelburg. Indien belanghebbenden hun zienswijze aan Provinciale Staten mondeling kenbaar wensen te maken, kunnen zij hiervoor telefonisch een afspraak maken met mevrouw E.A. Dekker, onder telefoon nummer 0118 631922. Bezwaar Tegén het besluit van Gedeputeerde Staten tot aanwijzing van gemelde gronden tot gebied'waarop de Wvg van toepassing is, is ingevolge de Awb het indienen van een bezwaarschrift mogelijk. Ingevolge de Awb kunnen belanghebbenden gedurende een termijn van zes weken, ingaande op de dag na-publicatie in de Staatscourant (ofwel ingaande op 22 januari 2009 tot en met 4 maart 2009), een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland, postbus 165 te 4330 AD Middelburg. Het bezwaarschrift dient te worden ondertekend en dient ten minste te bevatten: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. Degene die een bezwaarschrift indient kan, indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist, op grond van artikel 8:81 Awb tevens een verzoek om voorlopige voorziening vragen bij de voorzieningenrechter van de rechtbank te Middelburg, Kousteensedijk 2 te Middelburg. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met mevrouw E.A. Dekker, onder tele foonnummer 0118 631922. Middelburg. 23 januari 2009. Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland. Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13