Swat-vallei is een hel voor vrouwen 'De mensen die het duidelijkst hun mond open doen om te protesteren zijn de mullahs. Dus vergaren zij steeds meer aanhang' Pakistandeskundige Kristoffel Lieten van de Universiteit van Amsterdam - ^Joo^w^telijkel .grensprovincies! BBSBalakotl iyberpas; Peshawar/ Islamabad! 'yM Noordf Waziristan Zuid .Waziristan ^-Baïakpt' Peshawar^. jjj m r Islamabad. Zuid Waziristan Bafochistan PZC Donderdag 22 januari 2009 9 gezeld gaan van een mannelijk fa milielid. In Swat is dat inmiddels ook het geval. De meeste meisjes in beide gebie den dragen een sluier vanaf hun zesde. Zonder problemen mogen ze vervolgens buitenspelen tot het moment dat ze ongesteld worden. Vanaf dat moment zitten ze bin nen. Alle meisjes worden tussen hun zestiende en twintigste uitgehuwe lijkt. Vrouwen werken niet, maar verzorgen de familie. De Pakistaanse regering is woe dend over de acties van de taliban in Swat. Maar omdat de autoritei ten de veiligheid van de schoolkin deren niet kunnen garanderen, hebben ze maar toegegeven aan de terreur. „Alle scholen in Swat zul len tot 1 maart dichtblijven", aldus een regeringswoordvoerder. „In die periode hopen we de taliban verslagen te hebben. Daarna gaan de scholen weer open." „Heel, heel slecht wat er gebeurt in Swat", verzucht de voormalige gouverneur van de Noordwestelij ke Grensprovincie (waar de Swat-vallei ligt), luitenant-gene raal Ali Muhammad lan Aurakzai. Aurakzai - zelf Pathaan - vindt het niet onlogisch dat echtparen liever zonen dan dochters krijgen. „Ze kunnen niet naar buiten toe, dus in de praktijk stellen ze niet veel voor." En: „Vrouwen worden minder ge waardeerd dan mannen omdat vrouwen in de Pathaanse traditie niets erven. Alle bezittingen gaan naar de zonen, niet naar doch ters." Dat betekent dat een familie met louter dochters kans loopt al haar bezittingen kwijt te raken als de vader sterft. Basheer Khan, vader van zes doch ters in de Swat-Vallei, gaat tenmin ste twee van z'n dochters naar Isla mabad sturen. „Daar kunnen ze tenminste wel normaal naar school." Want Khan gelooft niet dat de tali ban snel verslagen zullen worden. „De regering kan zoveel beweren, maar het zijn de taliban die hier de werkelijke macht hebben." Basheer Khan, die een boomgaard heeft en behoorlijk rijk is, vertelt dat veel armere families hun doch ters niet naar veiligere plekken kunnen sturen. „Mijn dochters zijn een uitzondering. De meesten zullen gewoon thuis blijven zon der enige scholing." Daarna ver zucht hij: „Weer een generatie ver loren." door onze correspondent Harald Doornbos AFGHANISTAN Kabul PAKISTAN Een Pakistaan kijkt uit over de stad Balakot in Pakistaans Kashmir, waar in 2005 een zware aardbeving plaatsvond. foto Eric Feferberg/AFP rsï P Bewoners van de Swat-vallei steken in december van het vorig jaar te paard een rivier over nadat een zelfmoordterrorist een brug heeft opgeblazen. foto Rashid Iqbal/EPA Federaal Bestuurde Stamgebieden Noord-Westelijke Grensprovincie Gecontroleerd door de taliban Grote ravage op 5 december van het vorig jaar op een markt in Peshawar, de hoofdstad van de Noord-Westelijke Grensprovincie. Daar ontplofte die dag een bom die 29 mensen doodde. foto Arshad Arbab/EPA akistan is al een strikt is lamitisch land, maar in de Swat-vallei - zo'n 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Islama bad - gaat het er nog een stukje strenger aan toe. Tv-kijken en mu ziek zijn verboden. Voor mannen staat de doodstraf op het niet dra gen van een baard. Inenten tegen polio mag ook niet, ondanks het feit dat de taliban- leider in Swat, Fazlullah, zelf mank loopt om dat hij als kind polio had. Sinds 15 januari moeten alle meis jesscholen dicht. Meisjes moeten thuisblijven, vin den de taliban. Het opblazen van vijf scholen afgelopen week einde is niets nieuws. Sinds de taliban twee jaar geleden begon nen met een op stand tegen het lokale gezag, heb ben ze al 180 scholen opgebla zen of in brand gestoken. Daarbij zijn tenminste tweeduizend doden gevallen in de Swat-vallei. Het lukt het Pakistaan se regeringsleger niet de taliban te verslaan. De situatie in Swat lijkt op die in Waziristan, een andere woelige grensprovincie. Volgens geruchten zou Osama bin Laden zich ophou den in een van de gebieden. Ingeklemd tussen 3.000 meter ho ge bergen, is de Swat-regio een groene, vruchtbare vallei waar het relatief koel is. Swat kent zelfs Paki- stans enige ski-piste. Maar ook ski ën is verboden door de taliban. Swat was tot twee jaar geleden het populairste vakantiegebied van Pa kistan. Waziristan is droger, uitgestrekter en lijkt meer op een woestijn. In tegenstelling tot Swat is Wazi ristan altijd een wild gebied ge weest, bewoond door stammen. Beide plekken zijn, in Westerse ogen, zeer vrouwonvriendelijk. In Waziristan, waar meisjesscholen al decennia dicht zijn, mogen vrou wen niet naar buiten tenzij ze ver Pathanen ^Waziristan) heeft Pakistan de onafhan- :elijkheid erkend. Dat akkoord maakte ;en einde aan de oorlog die in 2004 be- pn en waarin Pathaanse stammen en Al 5aida tegen Pakistan en de VS vochten. )e Pakistaanse (oud-)president Musharaff ;teunde de VS in de strijd tegen de tali- ran en Al Qaida. Hij gaf de Waziri's de reuze: óf de taliban en Al Qaida gaan vrij- villig weg, óf de Waziri's verjagen hen. )e meerderheid van de stammen koos roor het laatste, maar in de praktijk komt laar niets van terecht. In de bijna 75.000 vierkante kilome ter grote Noord-Westelijke Grenspro vincie (de kleinste van de vier Paki staanse provincies), leven 21 miljoen mensen. Peshawar is de hoofdstad. Dé provincie ligt ten noorden van de Federaal Bestuurde Stamgebieden. In 1947 koos de provincie in een refe rendum voor aansluiting bij Pakistan, dat onafhankelijk werd. Afghanistan claimde het gebied ook, wat tot spanningen tussen beide lan den leidde. Toen de Sovjet-Unie in 1979 Afgha nistan binnenviel, vluchtten 5 miljoen Afghanen naar de provincie. Daar wo nen er nu nog 3 miljoen. De meeste Pakistanen zien de provincie als een oord van radicale moslims. De Swat-vallei ligt in de provincie. Het was tot de taliban er de scepter gingen zwaaien een toerisch cen trum, het enige skigebied van Paki stan en favoriete bestemming van hu welijksreizen. Het landschap wordt vaak met Zwitserland vergeleken. De Pathanen (andere benaming: Pashtun of Pakhtun) wonen in zowel Afghanistan als Pakistan. Ongeveer 42 procent van de Afghanen is Pat- haan, de grootste bevolkingsgroep. De grens tussen Pakistan en Afghanis tan loopt dwars door hun stammen- gebieden heen. Pathanen voelen zich meer Pathaan dan Afghaan of Pakistaan. Ze belijden meestal de soennitische islam en vor men de kern van de huidige Afghaan se regering. Er zijn twee stammen- groepen: de Durani of Abdali, en de Ghilzai. De Waziri's in Waziristan val len onder geen van deze twee groe pen. De Pathanen leven in clans, hechte dorpsgemeenschappen en al even hechte familieverbanden, die soms hevige conflicten uitvechten. Behalve islamitische wetten hanteren de Pat hanen een eigen stelsel van onge schreven regels, het Pashtunwali. Die regels wortelen in zeer oude tradities van vóór de komst van de islam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9