In Valkyrie zijn er opeens heel veel nobele nazi's Geschikt voor liejhebbers van slappe humor www.pzc.nl/uit 44 Donderdag 22 januari 2009 PZC filmrecensies Righteous kill Young Heart Wit Licht door Fritz de Jong Leonardo DiCaprio en Kate Winslet beleefden elf jaar geleden de ultieme roman ce in Titanic, al jaren onbe dreigd de best bezochte film al ler tijden. door Bart van der Put Filmmaker Bryan Singer en steracteur Tom Cruise re construeren in Valkyrie de verzetsdaad van de hooggeplaat- se nazi Claus Graf von Stauffen berg, die in juli 1944 een aanslag op Adolf Hitier pleegde. Singer en Cruise beseffen terdege dat ze zich met een Hollywood- film over goede nazi's op glad ijs begeven. De film opent op het Noord-Afrikaanse slagveld, waar de held vaststelt dat de misdaden van Hitiers SS een schandvlek vormen op het blazoen van het Duitse leger. Als officier kan hij niet langer zijn land dienen maar moet hij de mensheid redden. Valkyrie is opgebouwd als een rechtlijnige thriller, maar de af loop is bekend: de aanslag misluk te. De beoogde spanning moet dus uit de minder bekende de tails over de samenzwering voort komen. Von Stauffenberg en zijn ingewijden pleegden hoogver raad. De film werkt het best wan neer Cruise in omzichtige ge sprekken met hooggeplaatste na zi's samenzweerders moet recru- teren. Sterk zijn de gespannen confrontaties met generaal Friedrich Fromm. Dat laatste breekt Valkyrie nogal op: de hele eredivisie van het Brit se acteursgilde mag zich als nobe le nazi's bij Cruise aansluiten, en dat is eerder potsierlijk dan ge loofwaardig. Ook de Zwart boek-sterren Carice van Houten en Halina Reijn delen het doek met de Amerikaan, maar zij krij gen in hun bijrollen geen gelegen heid om te schitteren. Valkyrie Regie: Bryan Singer. Met: Tom Crui se, Bill Nighy, Kenneth Branagh, Tom Wilkinson, Carice van Houten. Te zien in Bergen op Zoom, Goes, Ter- neuzen, Vlissingen. Tom Cruise als Claus praf von Stauffenberg in Valkyrie. rug in Zack and Miri make a por no. De pornovideo, die het duo hoopt te maken, heet 'Star Who res', en moet een parodie op de klassieker van Lucas worden. Erg subtiel gaat Smith niet te werk. Zack en Miri delen al sinds de middelbare school alles met el kaar, behalve het bed. Tot geldge brek hen tot het produceren van een pornovideo inspireert. Zul len ze slagen in hun streven om de geslachtsdaad als een klus zon der bijbedoelingen af te werken? Wie slappe humor kan waarde ren kan het slechter treffen, want ondanks alle flauwe grapjes over de praktische problemen waar mee de amateurpornografen wor stelen, is Zack and Miri make a porno een innemende komedie. Zack and Miri make a porno Regie: Kevin Smith. MetElizabeth Banks, Seth Rogen, Craig Robinson. Te zien in Goes en Vlissingen. Maar hoe zou het Jack en Rose ver gaan zijn als die legendarische schuit niet op een ijsrots was geva ren? Zouden zij na-hun tienjarig huwelijksjubileum het leven nog steeds als een spannend avontuur hebben gezien? Zouden ze nog al tijd leven naar het motto: 'ik spring als jij springt?' Of zouden ze net zo verbitterd zijn geëein- digd als Frank en April Wheeler, het echtpaar dat DiCaprio en Win slet spelen in de aangrijpende ro- manverfilming Revolutionary Road We leren April kennen als een le vendige vrouw met acteerambi- ties. Frank heeft in de oorlog in Europa gediend en hoopt zijn le vensvervulling nog te vinden. Lut tele jaren later zijn de twintigers getrouwd, met twee kinderen. Ze hebben een representatief huis ge kocht in zo'n typische aangeharkte jarenvijftigwijk in Connecticut. Op deze Revolutionary Road is - zoals romanschrijver Richard Ya tes het zelf formuleerde - de geest van de Amerikaanse Revolutie een doodlopende weg ingeslagen. De opgepoetste idealen van de Ameri kaanse Droom hebben het duide lijk gewonnen van de dromen van de Wheelers. Frank is kantoorslaaf bij hetzelfde bedrijf waar zijn va der twintig jaar werkte. Hij vult zijn dagen met zinloos papierge- schuif, in martini's gedrenkte za- kenlunches en een onbetekenend slippertje met een secretaresse. Thuis past April op de kinderen terwijl ze de facade van een geluk kige huisvrouw probeert op te houden. Heel even leeft het echtpaar op, wanneer April voorstelt om in Pa rijs een nieuw opwindend leven te beginnen. Dat levert hen alleen bijval op van een schizofrene buur man (ijzersterke rol van Michael Shannon) die er voortdurend uit flapt wat hij vindt. De 'normale' buren en collega's laten, de Whee lers maar wat kletsen. Pijnlijk ge noeg krijgen de neezeggers het ge lijk aan hun zijde, wanneer de ora- De titel Righteous kill doet eerder denken aan een oubollige knok- film. Het is weliswaar een reünie van Robert De Niro en Al Pacino (foto), maar het gammele verhaal inspireert de twee voormalige to pacteurs niet tot een overtuigende inzet: ze sloffen beiden met be hulp van hun bekende bekende scala aan tics en trucjes naar de eindstreep. Te zien in Vlissingen. Young@Heart is de naam van een Amerikaans bejaardenkoor, dat liedjes ten gehore brengt van rock groepen als The Clash, Sonic Youth en The Talking Heads. Dat de film amuseert, ontroert en inspireert, komt voornamelijk door de kleurrijke koorleden zelf en door hun gedreven dirigent. Het is soms letterlijk een duet met de dood. Te zien in Zierikzee. door Bart van der Put In 1994 werd Kevin Smith een van de boegbeelden van de nieuwe onafhankelijke Ameri kaanse cinema. Zijn spotgoed koop gedraaide debuutfilm Clerks kreeg veel navolging. Die behoort nog altijd tot de grappigste leuter- films over twintigers die maar niet volwassen willen worden. Dat de eerste Star Wars film van George Lucas het begin en einde van alle dingen markeert, maakte Smith al duidelijk met een hilari sche verhandeling in Clerks. Vijf tien jaar later keert de obsessie te- f'lll Wit Licht is geen onbezorgd uitje voor de fans van Marco Borsato. Het is een confronterende, maar hoogst onevenwichtige film over kindsoldaten, die balanceert tus sen een sponsoractie voor War Child en een spannende publieks film. Bovendien is het jammer dat niemand Borsato voor de hoofdrol heeft behoed. Te zien in Bergen op Zoom, Goes, Terneuzen, Vlissingen. roept sterke herinneringen op aan The hours, waarin Julianne Moore tot zelfmoord werd gedreven door de verstikkende jarenvijftigmoraal. De explosieve ruzies tussen Jack en April hadden zo afkomstig kun nen zijn uit Edward Albees klassie ke huwelijkstragedie Who's afraid of Virginia Woolf. En dat is meteen standigheden een einde maken aan de Europese plannen. Kate Winslet stijgt boven zichzelf uit in een rol die haar, na de Golden Glo be, waarschijnlijk een Oscar zal op leveren. Als je haar ziet beseffen dat haar dromen voorgoed voorbij zijn, gaat dat door merg en been. Het stille lijden van April Wheeler Seth Rogan en Elizabeth Banks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98