8 Donderdag 22 januari 2009 PZC Een vuist die zich niet o Barack Obama beloofde dinsdag in zijn inauguratiespeech dat wie zijn vuist opent, de uitgestoken hand van Amerika mag verwachten. Maar daar zitten de streng-islamitische stammen in het grensgebied van Pakistan en Afghanistan niet op te wachten. Zij doppen al eeuwen hun eigen boontjes, zonder centrale fegering. En ze haten de VS. door Miriam van den Brand en Joep Trommelen illustratie Chantal van Wessel De Pakistaanse minis ter van Informatie deed zondag nog een voorzichtige op roep. Of de leider van de Swat-vallei, Maulana Fazlul- lah, scholen voor meisjes in het ge bied alsjeblief wilde openhouden. Sluiten zou in strijd zijn met de is lam. Maandag gingen als antwoord vijf scholen de lucht in. De radicaal is lamitische Fazlullah had het aange kondigd: scholen die toch meisjes toelaten, wachten represailles. De mullah wil dat de sharia, de islami tische wet, wordt nageleefd. Aan regels en geboden uit Islama bad laten de stamleiders in de Noord-Westelijke Grensprovincie en Waziristan, beide aan de grens met Afghanistan, zich heel weinig gelegen liggen. De bevolking, over wegend bestaand uit Pathanen, voelt zich geen deel van Pakistan. Van een akkoord tussen Fazlullah en Islamabad (hij zou de sharia mogen invoeren in ruil voor on der meer buitenlandse strijders uit leveren en meisjes naar school la ten gaan) is niets terechtgekomen. In het onherbergzame gebied weet het Pakistaanse leger zich geen raad. Ook Al Qaida-strijders vinden er onderdak. Strijders sluiten met regelmaat de Khyber-pas af, die nodig is voor de bevoorrading van Amerikaanse sol daten in Afghanistan. Pakistaanse legerbases worden beschoten.' Internationaal veiligheidsexpert Kees Homan van Instituut Clin- gendael: „De taliban zijn min of meer in het gebied geïntegreerd, - ze hebben zelfs de leiding van som mige stammen overgenomen. En het gaat niet alleen om uit Afgha nistan door de Amerikanen ver jaagde taliban; in Pakistan zelf slui ten zich ook steeds meer mannen zich bij de beweging aan." „Dit gebied is nooit centraal geor ganiseerd", zegt historicus Jos Gommans van de Universiteit van Leiden. „Het is notoir opstandig en kent een eigen orde. Het is in het verleden nooit gelukt het on der één gezag te brengen. Het Wes ten had wat dat betreft beter eerst kunnen kijken naar de Britten, die ruim een eeuw geleden ook grote moeite hadden met de Pathanen." De stammen hebben zich nooit iets van de stippellijn in de atlas tussen Afghanistan en Pakistan aangetrokken. Volgens Kees Ho- man is de huidige grens dan ook 'zo poreus als wat'. De Pathanen zijn volgens Gom mans 'door en door pragmatisch'. „Ze gaan nu banden aan met de ta liban en Al Qaida." Maar 'als een andere alliantie ze beter uitkomt, kiezen ze daarvoor'. Voor Pakistandeskundige Kristof- fel Lieten van de Universiteit van Amsterdam vloeit de radicalise ring van het gebied voort uit de oorlog die de VS voeren in Afgha nistan. „De Swat-vallei was twin tig jaar geleden een relatief open en vrije samenleving. Meisjes wa ren achtergesteld, maar er werd aan gewerkt. De mensen zien nu vliegtuig na vliegtuig overvliegen om de mos limbroeders te bombarde ren. En de mensen die het duide--. lijkst hun mond open doen om te protesteren zijn de mul lahs. Dus vergaren zïj steeds meer aanhang." Gommans ziet het meest in een 'lokme thode'. „Je probeert mi litair belang rijke knoop punten te controleren en maakt het aantrekkelijk voor an deren om zich bij je aan te sluiten. Zo haal je de lont uit het kruitvat. Deze aanpak heeft in het verleden ook gewerkt." Van de deal die de toenmalige Pa kistaanse president Musharaff met stammenleiders sloot - geen mili tair ingrijpen als zij de taliban en Al Qaida zélf verjagen - is volgens Kees Homan van Clingendael hele maal niets terechtgekomen. Homan heeft forse kritiek op de VS. Van de 5 miljard dollar die de Amerikanen in het gebied uitge ven, gaat volgens een rapport van het Amerikaanse Congres 93 pro cent naar het leger en slechts 2 pro cent naar civiele projecten. Het Congres pleitte voor meer investe ringen in gezondheidszorg, armoe debestrijding en scholen. Alleen op die manier is de grensstreek in rustiger vaarwater te krijgen, stelt ook Homan. Een vluchtelingenkamp van de Verenigde Naties in Pakistan vlakbij de Afghaanse grens. Duizenden Pakistani zijn gevlucht voor het geweld tussen het legeren de taliban. Pakistan staat onder grote interna tionale druk om de taliban aan te pakken. Die reageren ondermeer met zelfmoordaanslagen. foto Arshad Arbab/EPA 1 Amerikaanse en Afghaanse soldaten zoeken dekking als een transporthelikopter tijdens een driedaagse operatie in het gebied net ten westen van Waziristan, waar ze met de taliban vochten. foto David Furst AFP Pakistaanse militairen bewaakten een jaar geleden de grens in Noord-Waziristan. Daar gijzelden radicale moslims toen een school. De gijzelnemers bestormden de school om te ontsnappen aan arrestatie na een mislukte poging een hoge ambtenaarte ontvoeren. foto EPA Federaal Bestuurde Stamgebieden Waziristan ■■■■BH De Federaal Bestuurde Stamgebieden (FBS) in het noordwesten van Paki stan zijn 27.220 vierkante kilometer groot. Ze vallen buiten de officiële provincies Balochistan, Sindh, Punjab en de Noord-Westelijke Grensprovin cie. Er wonen 3,7 miljoen mensen. Nog geen 3 procent van hen leeft in geregistreerde steden en dorpen. Armoede, onvruchtbare grond en ge brek aan centraal gezag vormen sa men een voedingsbodem voor de opiumteelt en -smokkel. De overheid heeft er weinig te vertel len. De stammen in het gebied erken nen geen centraal gezag maar louter krijgsheren, de maliks. Zij onderhiel den tot de VS de taliban uit Afghanis tan verdreven, nauwe banden met de talibanregering in Kabul. Osama Bin Laden en kopstukken van Al Qaida zouden zich in het gebied hebben verstopt. Maliks stonden toe dat Pakistan zijn leger (gesteund door de VS) het gebied instuurde om op Al Qaida te jagen. Waziristan, gelegen aan de grens met Afghanistan, is onderdeel van de Fede raal Bestuurde Stamgebieden. Het be staat uit Noord-Waziristan, waar de Wa- zirstammen wonen, en Zuid-Wazi- ristan, domein van de Wazuds. Beide groepen zijn Pathanen. Toen de Engelsen als koloniale macht in 1893 de grenzen van Afghanistan en India vastlegden (volgens de zogeheten Durand-line), werd Waziristan een de facto onafhankelijk gebied, in de prak tijk niet door de Britten gecontroleerd. In 1947 werd het deel van het onafhan kelijke Pakistan, maar de centrale rege ring kreeg nooit grip op het gebied. Veel Waziri's vochten de laatste jaren met de taliban in Afghanistan. Omdat aan beide kanten van de grens Patha nen wonen, zijn er veel grensoverschrij dende contacten. 'Vrijheidsstrijders' hebben in Waziristan de onafhankelijk heid uitgeroepen van de Islamitische Emiraten van Waziristan. Met het Ak koord van Waziristan uit 2006 (het be stand tussen de Pakistaanse regering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8