'Ik teken gewoon, ik gebruik Bij de Australian Open duurt Zeeuwse biljarters zijn na kwalificaties uitgespeeld Deelnemers in Sluiskil moeten krabbel zetten onder dopingformulier. Martin Spoormans verrassend uitgeschakeld. a Supporters uit Servië en Kroatië doen etnisch conflict weer oplaaien. Donderdag 22 januari 2009 PZC Naam: Rino Pecoraro Woonplaats: Terneuzen Leeftijd: 73 Functie tijdens wereldbeker: teller Wat houdt uw functie in? Ik ben een van de mensen die de punten bijhoudt tijdens de wedstrijd. Ik vind het altijd mooi om te zien hoe de spelers tot oplossingen komen. Als ik de ballen zie liggen, denk ik: ik zou het zo doen. Maar dan komen zij toch weer met iets verrassends. Daar kan ik dan weer van leren. Wat heeft u met de wereldbeker driebanden in Sluiskil? Nou ja, ik kom hier heel graag. Ik tel hier al voor het vijfde jaar achter elkaar, zolang dit wereldbekertoernooi dus al bestaat. Wat heeft u met biljarten? Ik doe alleen aan driebanden en speel zelfbij 't Bierwinkeltje en bij Dow. Mijn gemiddelde ligt tussen de 0,6 en 0,7. Wie is uw favoriete biljarter? Marco Zanetti. Uit Italië, net als ik. Zijn gemiddelde is goed, hij heeft een fantastische stijl en hij is heel correct. Als hij verliest, is hij niet meteen chagrijnig. Ik hou niet van spelers die van een nederlaag een post-biljartdepressie krijgen. door Roeland van Vliet SLUISKIL - Is dopinggebruik een is sue in de biljartwereld? „Nee, abso luut niet", zegt Jean Paul de Bruijn op de derde dag van het wereldbe kertoernooi driebanden in Sluiskil. „De pers, eigenlijk alleen de Zeeuw se pers, vindt het onderwerp inte ressant na positieve test bij Peter de Backer, die hier in de provincie speelt. Maar denk je dat een Turk se krant er ook maar een beetje aandacht aan heeft besteed?" De topbiljarter uit Hulst, de num mer veertien van de wereld, weet dat er elk jaar wel eens iemand 'be trapt' wordt. „Vaak zijn de spelers onschuldig. Neem De Backer." De positieve test van zijn biljartvriend is niet bijzonder, wil de Zeeuws- Vlaming maar zeggen. „We moe ten al jaren oppassen met medicij nen. Ik ben ook al zo'n twintig keer gecontroleerd, denk ik. Dat ge beurt me één a twee keer per jaar." Toch werd De Bruijn gisteren ver rast door de organisatie van het we reldbekertoernooi. Die liet hem een formulier van de internationa le biljartbond UMB zien, waarop el ke deelnemer in Sluiskil verplicht zijn handtekening moet zetten. Op het A4'tje staat dat de onderteke naar op de hoogte is van de doping- regels en de sancties die volgen na overtreding van die regels. „Nou, dit is nieuw voor me", bekent De Bruijn, die morgen zijn eerste par tij speelt. „Maar ik snap het nut er niet zo van." Het formulier heeft nog niet voor problemen gezorgd in Sluiskil. Ie dereen die al in actie is gekomen, heeft het getekend. „Voor de meer derheid is het natuurlijk ook geen probleem", stelt Meerten Dallinga, voorzitter van het organisatiecomi té. „Als je geen medicijnen ge bruikt, kun je het blindelings teke nen. Heb je wel medicijnen, dan moet je even kijken of dat kan. Er kwam deze week al een speler bij me die zei ziek te gaan worden. Hij had wel iets om in te nemen, maar daar zat codeïne in. En dat is niet toegestaan. Toen hebben we sa men in de dopingreglementen even bekeken wat hij wel kon slik ken." Dat de driebanders het formulier juist in Sluiskil moet tekenen, is volgens Dallinga puur toeval. „Dit is gewoon het eerste wereldbe kertoernooi in 2009. De wereld bond heeft per 1 januari de regels wat verscherpt en wil nu dat alle mensen die aan UMB-evenemen- ten meedoen, verklaren dat ze schoon zijn. Dit staat ook geheel los van de zaak rond Peter de Backer." Thérèse Klompenhouwer, één van de weinige vrouwelijke deelnemers in Sluiskil, zet haar krabbel zonder morren bij penningmeester Jan Klaassen. „Ja, waarom niet. Ik ge bruik toch geen doping." Wel slikt ze medicijnen als ze last heeft van haar luchtwegen. „Er zijn midde len die ik zou kunnen nemen, maar die staan op de dopinglijst. Ik heb dus uitgezocht wat wél mag." De 26-jarige Nijkerkse is overigens nog nooit getest. „In de eerste divi sie doen ze dat niet, geloof ik", zegt ze. „Ik heb overigens ook geen idee wat bij biljarters zou helpen. En ik ga me er ook niet in verdiepen." Zou ze dat wel doen, dan zou ze op bètablokkers stuiten. Die verla gen de hartslag en verminderen de kans op trillen; ideaal bij bijvoor beeld het driebanden. De Backer, speler van Delta/Frans Bevers, werd tijdens het WK be trapt op een geringe hoeveelheid van propranalol, een bètablokker. Het middel zat in een slaappil. De Bruijn, ploeggenoot van hem: „Ik steek mijn hand voor hem in het vuur, hij is onschuldig. Een vriend van hem was een paar dagen daar voor bij een ongeluk om het leven gekomen en hij had daardoor drie nachten niet kunnen slapen. Dan neem je toch een slaappil?" Het is de bedoeling van de UMB, die De Backer drie maanden in plaats van de gebruikelijke twee jaar schorste, om biljarters vanaf nu wél eerst na te laten denken bij medicijngebruik. „Och ja, dat snap ik wel", besluit De Bruijn. „In het wielrennen hebben ze dat ingezet. Nu volgen de andere sporten ook." door Joop van den Oudenhoven SLUISKIL - Van de Zeeuwse deelne mers die in de kwalificatieronden van de wereldbeker driebanden in Sluiskil uitkwamen, is er niet één meer over. Op de derde dag sneu velden Berry Dallinga, Louis Dal linga en Koen Pöpsel. De eerste Zeeuwse biljarter, die gis teren onderuitging, was Berry Dal linga. In zijn eerste partij tegen Erik Vijverberg had de thuisspeler kansen op de zege, maar hij miste de winst in tweede set en dat werd hem fataal. Vijverberg sloeg koeltjes toe. Dallinga trof daarna een ontketen de oud-wereldkampioen bij de jeugd, Heang Jik Kim. De eerste set duurde welgeteld 4 beurten, dankzij een fabelachtige slotserie van 12 van de Koreaan. De tweede set was een formaliteit en ging eveneens verloren. Koen Pöpsel uit Terneuzen verloor eerst van Alex Balomenos om vervolgens te worden geslachtofferd door Anto nio Ortiz uit Spanje. Nog één Zeeuw bleef over, Louis Dallinga. Hij won zijn eerste pot van Sameh Kanaal uit Duitsland en moest la ter afrekenen met de Tsjech Radek Novak. Die bestreed eerst Kamal en had grote moeite om in zijn rit me te komen. De eerste set vergde maar liefst 33 beurten en was voor Kamal. Daarna heerste de Tsjech echter met slotseries van 12 en 10 won vervolgens set 2 en 3 om later op de avond ook Dallinga te verslaan. Opvallend was de uitschakeling van Martin Spoormans. Hij ver loor met 2-1 van de Deen Alan Kei th. Daarna won hij nog wel met dezelfde cijfers van de Tsjech Mar tin Bohac, maar dat was niet ge noeg. I voor filmpjes biljarten zie ook www.pzc.nl/biljarten Servische supporters betuigen luidkeels hun steun aan hun landgenoot Jan- ko Tipsarevic in zijn partij tegen de Kroaat Marin Cilic. foto Julian Smith/EPA door Edward Swier MELBOURNE - Een ouder Austra lisch echtpaar, overduidelijk met Britse roots, heeft het na een paar games wel weer gezien. De partij Marin Cilic-]anko Tipsarevic is niet aan hun besteed. „Dit gaat niet om de punten, dit is politiek", zegt de man, met een hoedje van de Australian Open ter bescherming op zijn kalende hoofd. Zijn vrouw knikt instemmend: „Kom, ik wil tennis zien, geen oorlog." Een sportevenement in Australië is vaak meer dan dat. Lijkt het in het voormalige Joegoslavië een beetje te bedaren tussen de Kroaten en Serviërs, tijdens de Australian Open laait het etnische conflict weer volledig op. Spreekkoren over en weer, ge scheld op de spelers, een gespan nen sfeer, veiligheidsmensen al om, in Melbourne herleven vervlo gen tijden. En dat terwijl het me rendeel van de oproerkraaiertjes in Australië is geboren en in veel gevallen vaak nog nooit in Servië of Kroatië is geweest. „Je snapt er niks van. Bij ons in Eu ropa gaat het steeds beter, maar hier vliegen ze elkaar nog steeds aan", verbaasde de Serviër Viktor Troicki zich. Marin Cilic en Janko Tipsarevic spraken er na hun par tij ook schande van. „Wat ze je alle maal durven te noemen, het is echt heel erg", aldus Tipsarevic. De Serviër had bij de toernooilei- ding zelf gevraagd om de wed strijd op een 'show court' te spe len, om onenigheid tussen zijn landgenoten en de Kroatische fans van Cilic te kunnen kanaliseren. „Op een achterafbaan is dat alle maal veel minder goed te organise ren." De laatste twee jaar heeft de orga nisatie van de Australian Open al enkele malen met flinke inciden ten te maken gehad. In 2007 gin gen 150 relschoppers, Serviërs en Kroaten van de zoveelste genera tie, met elkaar op de vuist. Ook vo rig jaar ging het mis. Griekse, Cy priotische en Servische fans, eigen lijk allemaal Australiërs, werden uiteengedreven met pepperspray

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82