Drukke eerste dag Obama BDfl TULP KEUKENS Tunnels Gaza alweer in gebruik 0/KORTING OP GRATIS /O INBOUWAPPARATUUR Geen extra Fransen naar Afghanistan Tv-beelden tonen Palestijnen die aan het smokkelen zijn. ■flflenpoffen flHEBHWK TO BHMA s Vraag nu vrijblijvend ons magazine Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl VAATWASSER PZC Donderdag 22 januari 2009 7 tr MM RAFAH - Het smokkelen van goede ren, mogelijk wapens, via tunnels onder de grens tussen Egypte en Gaza is hervat. Dat blijkt uit beel den van smokkelactiviteiten die gisteren door AP Television News zijn uitgezonden. Israël begon het offensief in Gaza deels om een einde te maken aan de smokkel en bombardeerde veel van de tunnels. Op de tv-beelden zijn Palestijnse smokkelaars te zien die een brand stoftruck vullen met benzine die kennelijk via een tunnel naar Gaza is gesmokkeld. Ook zijn arbeiders te zien die met behulp van bulldo zers druk doende zijn vernielde tunnels te herstellen. Er lopen honderden tunnels on der de grens tussen Egypte en Ga za, waarvan een groot aantal door Israël is vernield. De tunnels zorg den voor een aanhoudende stroom goederen, waaronder raket ten en ander wapentuig. Het Israëlische leger onderzoekt ondertussen of het illegaal witte fosfor gebruikte tijdens het drie weken durende offensief in de Ga- zastrook. Volgens Israël zijn er in totaal ongeveer 200 fosförgranaten afgevuurd. Maar het leger gaat slechts één incident onderzoeken, waarbij twintig van die granaten zijn gebruikt in de stad Beit La- hiya. Daar kwamen ruim veertig mensen om door een aanval op een VN-school. Bij de andere aan vallen is de stof op een legale ma nier ingezet, aldus het leger. Volgens internationaal recht mag witte fosfor niet tegen burgers wor den ingezet. Wel mag het worden gebruikt voor rookgordijnen. De stof kan afschuwelijke brandwon den veroorzaken zodra deze in contact komt met de huid. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De festiviteiten in Washington sluimeren nog een paar dagen voort, maar Barack Obama is op de eerste werkdag van zijn presidentschap meteen be gonnen met de problemen die zijn ambtsperiode zullen beheer sen: oorlog en recessie. De nieuwe president had het druk. Hij voerde voor het eerst be sprekingen met veiligheidsadvi seurs en topmilitairen. Ook over legde hij met zijn economische ad viseurs over het stimuleringspak ket dat de nieuwe regering op kor te termijn wil samenstellen. Obama nam rond half negen in de ochtend voor het eerst plaats ach ter het bureau in de Oval Office. Hij trof er een briefje aan van zijn naar Texas teruggekeerde voorgan ger George W. Bush. De inhoud van het epistel is onbekend, maar zeker is wel dat de Democraat het Witte Huis in betere staat heeft aangetroffen dan Bush in 2001 deed. Medewerkers van Bill Clin ton hadden destijds de letters 'w' uit de toetsenborden gesloopt. Nu waren de o's van Obama nog ge woon aanwezig, zo liet een woord voerder weten. De eerste werkdag van de nieuwe president werd onderbroken door ceremoniële verplichtingen, zoals het bijwonen van een kerkdienst en de beëdiging van nieuwe stafle den, maar Obama wilde meteen duidelijk maken dat een nieuw tijdperk is begonnen. Hij belde vroeg in de ochtend al met de Pa lestijnse president Mahmoud Ab bas om duidelijk te maken dat zijn regering wil samenwerken voor vrede in de regio. Het was ondui delijk of Obama ook met de Israëli sche premier Ehud Olmert had ge sproken. Obama, die een dag eerder tijdens een militair gala nog onwennig had gesalueerd, liet zich op de eer ste dag ook meteen gelden als op perbevelhebber van de strijdkrach ten. Hij riep het zogenoemde 'oor logskabinet' met minister van De fensie Bob Gates, belangrijke veilig heidsadviseurs en topmilitairen bij een. De commandanten in Afgha nistan en Irak spraken via een be veiligde videoverbinding. Obama wil snel duidelijkheid verschaffen over de terugtrekking van strijd krachten uit Irak en meer nadruk gaan leggen op de strijd in Afgha nistan. De relatie met het leger is altijd precair voor een nieuwe president zonder militaire ervaring. Bill Clin ton kwam in de eerste maanden al meteen in aanvaring met de leger top. Obama hoopt dat te vermij den, maar de meest invloedrijke generaal, David Petraeus, heeft eer der al zijn twijfels uitgesproken over de belofte om snel troepen te rug te trekken uit Irak. Petraeus, die gisteren naar Washington reis de voor het overleg met Obama, is militair en politiek, nagenoeg on aantastbaar. Hij wordt algemeen gezien als de man die Irak twee jaar geleden wist te redden van to tale anarchie. Obama voerde ook crisisberaad over de economie, het grootste zor genkind van de nieuwe regering. Hij wil snel werk maken van een economisch stimuleringsplan van 775 miljard dollar. Het moet vier miljoen banen redden of creëren. In terugblikken op de inauguratie overheerste de trots over de sfeer en grote opkomst in Washington. De toespraak van Obama kreeg ge mengde kritieken. Veel commenta toren meenden dat er geen duide lijk thema in de speech zat. WfWiMa. PARIJS - Frankrijk zal een mogelijk verzoek van de nieuwe Amerikaan se president Barack Obama om meer Franse militairen naar Afgha nistan te sturen, naast zich neerleg gen. Dat zei de Franse minister Hervé Morin van Defensie giste ren. Volgens de bewindsman zit ten er al voldoende Franse militai ren in Afghanistan. Morin wees er in een interview met het radiostation Europe 1 op dat zijn land in 2007 en 2008 al extra manschappen naar Afghanis tan heeft gestuurd. „Frankrijk heeft aan zijn verplichtingen vol daan. Voorlopig is er geen sprake van dat we overwegen extra troe pen te sturen", aldus de bewinds man. Er zitten 2800 Franse militai ren in Afghanistan. Nederland heeft daar ongeveer 1600 militai ren. Officieel heeft president Oba ma nog geen enkel land gevraagd extra troepen te sturen. iDAILY; Terwijl kranten over de hele wereld op hun voorpagina's aandacht besteedden aan de inauguratie van Barack Oba ma als 44e president van de VS, had Obama een drukke eerste werkdag voor de kiezen. A New Day LATERCERA 11 '_T." y promete nuevo liderazgo de EEUU en el mundo jQ^óna^a LUZIIHP H Apcpiwi aUcuci, o KÓopiis eAniai VttoatrSnia tmanpmii, uxuunut au tuêtii amifoiu (inn): st.vu tcVwi *at Cxwpnmrm tthr. Type Bosch SBV50E10EU Amersfoort Amsterdam Drachten Goes Heefhugowaard Brabantsestraat 6 Villa Arena Dr. M.L Kingsingel 44 Nobelweg2-26 JJ.P.Oudweg4 T (033)-464 05 88 T (020) - 567 54 20 T (0512) 54 1144 T (0113) - 21 62 30 T (072) - 576 03 33 Hp 1/pi il/pn \/3n IP ip\/pn 6$' Riissen Rotterdam Veendam Veenendaal Velserbroek Woerden t-4 V_ M_Uhv.l I VQ I I L ILVtl I Ambachtsstraat 2 Alexandrium lil "ransportweg 3 Woonboulevard Zeilmakerstraat 10 Jaap Bijzerwe? 25 T (0548)-53 06 00 T (010) - 220 56 3 T (0593)-632363 T (0318) 52 99 44 T (023) - 539 06 81 T (0348) - 4625 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7