'Koopzondag bestaat langer Stadsraad rekent op bouwplan WAC zoekt nieuwe leden Provincie verstrekte legitiem drie miljoen euro als bijdrage in stadsvernieuwingsplan Bierkaai Hulst Stadsraad zoekt steun bij stichting Vitaal Sas voor afgeslankt project. Genieten Ondernemers vinden aanscherping winkeltijden onzalig. 18 j Donderdag 22 januari 2009 PZC Z TERNEUZEN - De Woon Advies Commissie Zeeuwsch-Vlaanderen (WAC) zoekt nieuwe leden. De WAC is een vrijwilligersorganisa tie die kritisch kijkt en adviseert over'plannen voor woningen en de woonomgeving op verzoek van opdrachtgevers. Dat kunnen wo ningcorporaties en gemeenten zijn, maar ook projectontwikke laars of particulieren. Er wordt bij voorbeeld gekeken of woningen veilig, bruikbaar en comfortabel zijn. Info via 0115-616327 en e-mail wacregiozvl@planet.nl. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De stadsraad Sas van Gent rekent er op dat het be stuur van de gemeente Terneuzen alles in het werk stelt om alsnog woningbouw mogelijk te maken op het Sasse Kanaaleiland. Het pro vinciebestuur schoot vorige maand een bouwplan van het aan nemingsbedrijf Van der Poel af om veiligheidsredenen. Een deel van de geplande 140 woningen zou te dicht bij het Kanaal van Gent-Terneuzen komen te staan waar op gezette tijden schepen met schadelijke stoffen passeren. Regelgeving op gebie.d van de vei ligheid verbiedt de bouw van wo ningen op dergelijke gevaarlijke lo- katies. De gemeente denkt dat met een kleiner, aangepast bouwplan wellicht wel toestemming voor de bouw van woningen tussen de twee kanaalarmen te kunnen krij gen. De stadsraad van Sas heeft het gemeentebestuur met nadruk gevraagd om alle mogelijkheden te onderzoeken. Voorzitter Ben Voer man van de raad: „Sas van Gent heeft die bouwmogelijkheden no dig om als aantrekkelijke woon plaats in de markt te kunnen wor den gezet. Het is een prachtloka- tie, zeker nu met het nog vrij nieu we park rond het historische sluis je. De kern ontbeert momenteel bouwmogelijkheden voor mensen met een iets gevulde beurs. Voerman hoopt ook de stichting Vitaal Sas zover te krijgen dat ze de bouw op het Kanaaleiland als prioriteit erkennen. „Nu we pra ten over een renaissance van Sas van Gent is het zaak dat we daar ook echt werk van maken." Het Middelburgse gezin had een huisje gehuurd in Brabant. Even weg, even de zinnen verzet ten. Inge kon vanuit haar logeerbed haar vader bedrijvig in de keuken zien redderen. Gebakken eitje voor het ontbijt, rook ze even later. „Ach", hoorde ze de kok even later door Frank van Cooten TERNEUZEN - Kom niet aan onze koopzondag. Winkeliersverenigin gen in Hulst, Terneuzen en Sluis vinden het wetsvoorstel, een initia tief van de Christenunie, om de winkels op zondag te sluiten, een onzalig idee. „Onze koopzondag is ouder dan de Christenunie", zegt Joep Kus- ters van drogisterij Lannoye Beau ty Health in de Oude Kerkstraat in Sluis. De zondagopenstelling is een ver worven recht, willen ze in Sluis en Hulst maar zeggen. Dat staat dus los van religieuze motieven om wel of niet open te zijn op zondag. „Als een ondernemer vanwege zijn geloofsovertuiging niet open wil zijn op zondag, moet hij geen winkel beginnen in Hulst", zegt de Hulster bezoekersmanager Moni que de Bruijn. „Niemand moet zijn winkel op zondag open doen maar het is eigenlijk wel een more le plicht. Echt, ik gun iedereen zijn rust op zondag maar vindt dit een onzinnige discussie. Als iemand op zondag niet wil werken moet hij maar een kantoorbaan ne men." De zondagopenstelling irFHulst da- Joep Kusters van drogisterij Lan noye Beauty Health in de Oude Kerkstraat in Sluis. „Sluis is voor een groot deel afhan kelijk van de koopzondag. Voor mij is die niet zo belangrijk, wel voor mijn personeel. Afschaffing van de koopzondag heeft immers grote ge volgen voor mijn personeel. Als af schaffing van de koopzondag deels gestoeld is op religieuze redenen, kan de overheid niet hard maken dat ik dicht moet op zondag. Dat is altijd nog aan de ondernemer zelf om te bepalen." Tip? redactie@pzc.nl tevreden roepen, „waarom hebben we niet 48 weken per jaar vakan tie en moeten we maar vier weken werken?" Inges moeder bleek wakker en bij de pinken. „Omdat", riep ze vanuit haar ech telijke sponde, „omdat je dan van je werk gaat genieten. En dat is nou ook weer niet de bedoeling." teert van 1955. Die in Sluis begon in 1908 bij de oprichting en ope ning van een door Franse broeders opgezet en geleid jongenspensio naat. Dit pensionaat werd op zon dag bezocht door ouders en ver wanten. Het stadsbestuur regelde de zondagopenstelling formeel via een raadsbesluit in 1934. In Sluis koesteren ze de koopzon dag. „In de maanden januari, fe bruari en maart wordt zestig tot ze ventig procent van de weekomzet op zondag verdiend", zegt tijdelijk voorzitter Sancho Jansen van de Middenstandsvereniging Sluis. „Sluis heeft vijf miljoen bezoekers per jaar. Het kost daarom geen en kele moeite aan te tonen dat Sluis een toeristische plaats is. De im pact van afschaffing van de koop zondag is veel groter dan men Tiny de Witte van restaurant-café De Drie Wijzen aan de Groote Markt in Sluis. „Als de winkels op zondag dicht moeten, heeft dat grote gevolgen voor onze bedrijfsvoering. De zon dag is vooral in deze maanden de drukste dag in-de week. In de zo mermaanden zijn ook doordeweeks veel toeristen in Sluis maar nu is dat anders. We zijn dus afhankelijk van de koopzondag. Mijn personeel heeft er ook geen moeite mee op zondag te werken. Ze zijn er zelfs blij mee." door Sheila van Doorsselaer HULST - Omdat het Hulster stads vernieuwingsproject De Nieuwe Bierkaai het centrum van Hulst een kwaliteitsimpuls geeft en het plan de sociaal economische struc tuur versterkt, menen Gedeputeer de Staten dat een bijdrage van drie miljoen euro te billijken is. De provincie heeft zich geenszins geld uit de zak laten kloppen door denkt. Denk maar aan de gevolgen voor toeleveringsbedrijven en de horeca." De Sluise middenstandsvereniging belegt vandaag een spoedvergade ring over deze bedreiging die al een tijd boven de hoofden van de ondernemers hangt. „Onderne mers zijn weliswaar niet ongerust, maar wel boos en opstandig", weet Monique de Bruijn. „Wij zijn niet zo bang. Maar als het gebeurt, springen we op de barricaden." Ook voorzitter Adri de Ree van Stichting Sluis Promotie verwacht niet dat de winkels in Sluis op zon dag dicht gaan. „De Raad van State oordeelt dat het wetsvoorstel geen enkel maat schappelijk doel dient. Er is dus geen enkele aanleiding ons zorgen te maken." Pascal de Badts van kledingzaak Ste- ba in de Steenstraat in Hulst. „Afschaffing van de koopzondag leidt tot banenverlies. De koopzon dag is zo ingebakken in Hulst en Sluis. Daar is een belangrijk deel van de bedrijfsvoering op geba seerd. Daarnaast weet iemand die solliciteert bij een winkel in Hulst of Sluis dat hij op zondag moet wer ken. Geen overheidsbemoeienis dus. Vrijheid, blijheid, zou ik zeg gen. Moeten anders de winkels ook op vrijdag dicht, omdat dat een be langrijke dag is voor de moslims?" Hulst, zoals de Partij voor Zeeland (PvZ) eerder stelde. De fractie op perde in kritische schriftelijke vra gen dat met de drie miljoen het te kort van De Nieuwe Bierkaai was gedekt, terwijl dat bedrag was be stemd voor het grensgebied Beve- ren-Hulst. GS zeggen dat door bei de partijen (provincie en gemeen te) eerst is gekeken naar gewenste ontwikkelingen voor Hulst. De De koopzondag in Hulst trekt niet alleen Belgen, weet supermarktei genaar Ivo Mattheeuws van Albert Heijn. „We hebben immers te ma ken met een 24-uurs economie. Ik begrijp best dat de Christenunie de aanscherping van de Winkeltij denwet als punt wil binnenhalen, maar daarmee haal je de Zeeuws-Vlaamse economie onder uit." In tegenstelling tot Hulst en Sluis is de zondagopenstelling in Ter- neuzen een betrekkelijk jong feno meen. Die begon vijftien jaar gele den schoorvoetend. Inmiddels is negentig procent van de winkels iedere laatste zondag van de maand open, zegt voorzit ter Bram Legrand van onderne mersvereniging City Terneuzen. „Alleen de juweliers- en optiek branche is niet open. En Slaapken- ners is om religieuze redenen dicht. Daarmee wil ik maar zeggen dat de landelijke overheid zich niet moet bemoeien met een on derwerp als de zondagopenstel ling. Er moet geen wet komen die dat centraal gaat regelen." Legrand vindt de 'toerismebepa- ling' ook een lastig gegeven. „Moei lijk te definiëren. Is Middelburg toeristisch, of Vlissingen of het centrum van Amsterdam? Als je dat gaat dichttimmeren, krijg je scheve gezichten van gemeenten die buiten de boot vallen." Marlou Segers van de gelijknamige delicatessenzaak in de Gentsestraat in Hulst. „De zondag is voor ons een heel be langrijke weekenddag. We halen een belangrijk deel van onze omzet op zondag. Niet onbelangrijk in de ze economisch niet beste tijd. Van onze klanten op zondag is zo'n ne gentig procent Belg. Die weten dat de winkels in Sluis en Hulst altijd op zondag open zijn. Die naamsbekend heid is heel belangrijk voor ons. Daar mag dus niet aan worden ge tornd." PvZ linkt de bijdrage van drie mil joen aan ontpolderingsplannen voor de Hedwigepolder en vraagt hoe GS denken zich te verantwoor den tegenover minister Verburg als de polder toch niet wordt terug gegeven aan de zee. Volgens de ge deputeerden is de provincie geen verantwoording aan Verburg ver schuldigd aangezien het provin ciaal geld betreft. Niet tornen aan zondagopensteiling winkels Ondernemers in Zeeuws-Vlaanderen willen dat niet wordt getornd aan de koopzondagen. »- In Sluis en Hulst is volgens hen sprake van een verworven recht. De zon dagopenstelling in Sluis dateert van 1908, die van Hulst van 1955. Voor de VVD in de Tweede Kamer geldt principieel dat een winkelier zelf bepaalt of hij op zondag open is of niet. WD-Kamerlid Ton Elias diende gisteren een motie in om minister Van der Hoeven ertoe te bewegen een onafhankelijk onderzoek te laten doen naar de inkomenseffecten voor ondernemers en gevolgen voor de werkge legenheid bij inperking van koopzondagen. Sluiting van winkels op zondag kost volgens het Platform Detailhandel Nederland twintigduizend banen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62